Roboty sprzątające – jak wybrać?

Oferta automatycznych odkurzaczy jest coraz większa i coraz trudniej dokonać właściwego wyboru. Postanowiłem stworzyć dla Was krótki przewodnik na temat tego jak wybrać odpowiedni robot sprzątający, czy też odkurzający. Sprawdź na co zwrócić uwagę oraz gdzie najlepiej zamówić taki sprzęt.

iLife A8 - recenzja robota odkurzającego z mapowaniem pomieszczeń - porównanie z Xiaomi Roborock S50 i iLife V8S

Automatyczny odkurzacz – dlaczego warto?

Na to pytanie prawdopodobnie znasz już odpowiedź skoro tu trafiłeś/aś. Jeżeli jednak jesteś tu przypadkiem, czy też ciągle się zastanawiasz, podam Ci 3 najważniejsze powody sprawiające, że zakup robota to świetny sposób na sprzątanie:

  1. ogromna oszczędność czasu – robot odkurza za nas, a my w tym czasie możemy w spokoju popijać piwko przed telewizorem;
  2. wygoda – tradycyjne odkurzanie jest po prostu męczące, może to być forma treningu, ale lepiej chyba ćwiczyć w przyjemniejszy sposób;
  3. brak kurzu – przy regularnym korzystaniu z robota, nasze mieszkanie będzie czystsze niż kiedykolwiek przedtem;

Jakiego robota wybrać?

Decyzja o zakupie robota to jedno, ale jak zdecydować, który robot będzie najlepszy? Na rynku jest ich już cała masa. Producentów jest coraz więcej poza tym każdy z producentów oferuje wiele różnych modeli. W ciągu ostatnich kilku lat testowałem ich bardzo wiele, sporo recenzji znajdziecie na tym blogu (linki na dole tekstu). Testując je przekonałem się o jednym: odpowiedź na pytanie „jaki model wybrać?” dla każdej osoby i dla każdego mieszkania/domu będzie inna.

Przed dokonaniem właściwego wyboru należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. Jaki mamy budżet?

Na rynku są modele zarówno za 300 zł, jak i za 8000 zł. Nasz maksymalny budżet w dużej mierze determinuje nasz wybór.

2.  Jak duże jest nasze mieszkanie/dom?

Przy większych powierzchniach warto zainwestować w pojemniejszą baterię i lepsze planowanie sprzątania.

3. Jakie mamy podłogi?

W zależności od tego czy mamy w domu dużo dywanów, czy też terakoty – różne modele będą się różnie sprawdzać. Jak mamy wszystko w dywanach, funkcja mopowania nie będzie nam potrzebna. Jak nie mamy dywanów, możemy odpuścić sobie turboszczotkę.

4. Czy zależy nam na obsłudze przez telefon?

Niektóre droższe modele mają taką funkcję. Jeżeli nie jest nam potrzebna – nie warto za nią przepłacać.

Robot odkurzający iLife A9S już w sprzedaży - sterowanie poprzez aplikację w iLife A9S

Od odpowiedzi na te podstawowe pytania należy zacząć dobór odpowiedniego robota. Poszczególne modele różnią się w sposób zasadniczy swoimi funkcjami, co też przekłada się na ich cenę. Warto zatem porównać te funkcje przed zakupem, aby się nie rozczarować.

Podstawowe różnice pomiędzy robotami

W zasadzie każdy model odkurzacza różni się czymś od pozostałych. W szczególności różnią się wyglądem i rozmiarem, co dostrzeżemy na pierwszy rzut oka. Wygląd jest jednak kwestią gustu i każdy ma inne preferencje. Znacznie istotniejsze są jednak funkcje, które posiada robot. Z reguły im więcej funkcji tym lepiej, natomiast wraz z ilością funkcji rośnie też cena robota. Od tej zasady bywają jednak pewne wyjątki. Postaram się zatem przybliżyć te najistotniejsze cechy, które jedne roboty posiadają, a inne nie.

1. Zmywanie na mokro / mopowanie – część sprzętów tego typu to urządzenia 2 w 1 umożliwiające zarówno odkurzanie jak i zmywanie podłogi mokrą szmatką;

2. Szczotka główna – pomaga zwiększyć skuteczność odkurzania szczególnie na dywanach;

3. Obsługa przez aplikację na smartfony – za pomocą telefonu możemy m.in. włączyć robota, czy też sprawdzić jak mu idzie sprzątanie;

4. Mapowanie pomieszczeń – niektóre droższe roboty mają sensory umożliwiające im skanowanie pomieszczeń i inteligentne planowanie trasy.

Poza tym ważne są też standardowe parametry takie jak pojemność baterii, pojemność pojemnika na kurz, czy też siła ssąca przy czym obowiązuje tu zasada – im większa tym lepiej.

Wyprzedaż GeekMaxi.com - obniżki do 50% - Roborock S55 Vacuum Cleaner

Liderem pod względem wszystkich tych wymagań jest obecnie zdecydowanie Roborock S6 (tutaj recenzja). Ma po prostu wszystkie te funkcje, a także duży pojemnik na kurz, największą siłę i największą baterię. Jest on jednak dla niektórych zbyt drogi (ok. 2000 zł), dlatego czasami warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zrezygnować z którejś z powyższych funkcji, dzięki czemu nasz wybór znacznie się powiększy.

Gdzie najtaniej kupować?

Roboty odkurzające znajdziemy już praktycznie wszędzie: zarówno w internecie, jak i w stacjonarnych sklepach. Najczęściej natkniemy się na roboty marki iRobot Roomba, które mają też świetny marketing w mediach. Są to bardzo dobre roboty, jednak w mojej ocenie są nieproporcjonalnie drogie w stosunku do tego co oferują. Za znacznie mniejsze pieniądze można kupić roboty chińskiej produkcji, które w niczym nie ustępują Roombie.

Roboty te najlepiej jest kupować bezpośrednio w chińskich sklepach internetowych, które oferują dostawę do Polski (z reguły bezpłatną). Sklepów tych jest już bardzo dużo, ale ja polecam sprawdzony i popularny Gearbest.com oraz Aliexpress.com. W przypadku Aliexpress pamiętajcie jednak, że nie jest to sklep, lecz platforma sprzedażowa. Są tam różni sprzedawcy o różnej renomie. W kontekście robotów odkurzających największą popularnością cieszy się natomiast oficjalny sklep iLife na Aliexpress. W przypadku robotów tej marki, zdecydowanie polecam ten sklep, gdyż wysyłają roboty bardzo szybko z hiszpańskiego magazynu i mają przy tym z reguły najlepsze ceny. Ostatnimi czasy na Aliexpress są też najlepsze ceny na Roborocka.

Roboty odkurzające – najczęściej zadawane pytania

1. Czy robot odkurzający zastąpi tradycyjny odkurzacz?

Roboty odkurzające są w stanie zastąpić tradycyjne odkurzacze w codziennym sprzątaniu. Tradycyjny odkurzacz jednak ciagle przyda się od czasu do czasu, np. po to aby odkurzyć trudno dostępne miejsca.

2. Czy robot odkurzający jest w stanie odkurzyć dywany?

Najnowsze roboty odkurzające bardzo dobrze radzą sobie z odkurzaniem większości dywanów. Problemy mogą występować jedynie w przypadku dywanów typu shaggy lub dywanów z długimi frędzlami. Zbyt długie frędzle i zbyt długie włosie może wplątywać się w robota, jednak w przypadku zdecydowanej większości dywanów (również shaggy z niezbyt długim włosiem) roboty nie będą miały problemów.

3. Czy robotów można używać na piętrze (czy nie spadają ze schodów)?

Większość robotów odkurzających ma obecnie sensory antyspadkowe. Robot zbliżając się do schodów wyczuje spadek i zawróci.

4. Czy robot poradzi sobie z jazdą po czarnej podłodze/dywanie?

Z uwagi na ww. wspomniane sensory antyspadkowe, roboty odkurzające miewają problem z poruszaniem się po czarnych powierzchniach. Sensory antyspadkowe rozpoznają taką podłogę jako przepaść i zdarza się że nie wjeżdżają na takie powierzchnie. Jest na to sposób: można zakleić (najlepiej białą taśmą) sensory antyspadkowe. Trzeba jednak w takiej sytuacji pamiętać aby uniemożliwić robotowi w jakiś inny sposób dostęp do schodów (jeżeli odkurzamy na piętrze).

5. Czy roboty odkurzające radzą sobie z włosami i sierścią zwierząt?

Roboty tego typu są wręcz stworzone dla właścicieli różnych zwierząt. Ciągle pojawiająca się sierść może być uciążliwa, a mało kto ma czas i chęci aby odkurzać ją codziennie. Z sierścią i włosami najlepiej radzą sobie wszystkie roboty zaopatrzone w gumową szczotkę (np. iLife A6, iLife A8) lub w turboszczotkę z elementami gumowymi (np. Xiaomi Mi Robot, Roborock S50). Jeżeli nie mamy zbyt wielu dywanów, świetnym wyborem może być też iLife V8S, gdyż ma największy pojemnik, który tym samym pomieści dużo sierści i włosów.

6. Czy warto dopłacać do mopa/ do turboszczotki/ do skanowania pomieszczeń?

Pytania tego typu padają chyba najczęściej. Niestety każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Najważniejsze to zastanowienie się nad tym jakie cechy ma mieszkanie, które kupowany robot ma odkurzać i jakie cechy robota będą przydatne. Warto też przed zakupem poczytać recenzje. Niestety dla każdego konkretna funkcja będzie miała inne znaczenie. Przykładowo jedni nie wyobrażają sobie, aby robot nie miał łączności z telefonem, inni natomiast w życiu nie będą korzystać z takiej funkcji. Trudno zatem ją jednoznacznie wycenić dla każdego.

Xiaomi Roborock S50 z polskiego sklepu Geekbuying - laserowe czujniki

Recenzje robotów odkurzających

Przed wyborem robota, warto zapoznać się z recenzjami poszczególnych modeli. Sprawdźcie zatem testy kilku najpopularniejszych wersji (najnowsze na dole):

Recenzja iLife V5S

Robot Odkurzający iLife v5s - pudełko

Recenzja iLife A4

iLife A4 - pudełko w środku paczki

Recenzja iLife A6

Recenzja Roborock S50 (Xiaomi Mi Robot drugiej generacji)

Recenzja Roborock S50 (Xiaomi Mi Robota Drugiej Generacji) - pudełko

Recenzja Dibea D960

bezprzeplacania.pl - robot odkurzający Dibea D960 - pudełko

Recenzja iLife A8

iLife A8 - recenzja robota odkurzającego z mapowaniem pomieszczeń - pudełko

Recenzja iLife V8S

 recenzja iLife V8S - porównanie iLife V8S i iLife A8

Recenzja iLife A7

iLife A7 - recenzja robota sprzatającego sterowanego smartfonem - wygląd robota

Recenzja 360 S6

Recenzja 360 S6 - robota odkurzającego z mopowaniem - robot 360 S6

Recenzja Xiaowa Plus E35


Xiaowa Plus E35 - recenzja nowego robota od Xiaomi Roborock - robot się ładuje

Recenzja iLife W400 – robota myjącego podłogi!


iLife W400 - premiera robota do mycia podłóg

Recenzja iLife V7S Plus

iLife V7S Plus - recenzja robota odkurzającego z mopem - wjeżdżanie pod meble

Recenzja Xiaomi Viomi V2

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2

Recenzja iLife A9S

iLife A9S – recenzja robota odkurzającego - ilife A9s wjeżdża na dywan

Recenzja Roborock S6

Roborock S6 - recenzja robota odkurzającego najnowszej generacji

 

Na koniec polecę Wam jeszcze mój subiektywny ranking najlepszych obecnie na rynku robotów odkurzających. Staram się go sukcesywnie aktualizować, uwzględniając coraz to nowsze modele na rynku. Układając swój ranking brałem pod uwagę również cenę robotów, dlatego myślę że może być przydatny w rozeznaniu się na rynku robotów odkurzających. Przydatne może być również zestawienie 10 najlepszych robotów do 1000 zł.