×
recenzja iLife V8S - porównanie iLife V8S i iLife A8

Oferta automatycznych odkurzaczy jest coraz większa i coraz trudniej dokonać właściwego wyboru. Postanowiłem stworzyć dla Was krótki przewodnik na temat tego jak wybrać odpowiedni robot sprzątający, czy też odkurzający. Sprawdź na co zwrócić uwagę oraz gdzie najlepiej zamówić taki sprzęt.

iLife A8 - recenzja robota odkurzającego z mapowaniem pomieszczeń - porównanie z Xiaomi Roborock S50 i iLife V8S

Automatyczny odkurzacz – dlaczego warto?

Na to pytanie prawdopodobnie znasz już odpowiedź skoro tu trafiłeś/aś. Jeżeli jednak jesteś tu przypadkiem, czy też ciągle się zastanawiasz, podam Ci 3 najważniejsze powody sprawiające, że zakup robota to świetny sposób na sprzątanie:

  1. ogromna oszczędność czasu – robot odkurza za nas, a my w tym czasie możemy w spokoju popijać piwko przed telewizorem;
  2. wygoda – tradycyjne odkurzanie jest po prostu męczące, może to być forma treningu, ale lepiej chyba ćwiczyć w przyjemniejszy sposób;
  3. brak kurzu – przy regularnym korzystaniu z robota, nasze mieszkanie będzie czystsze niż kiedykolwiek przedtem;

Jakiego robota wybrać?

Decyzja o zakupie robota to jedno, ale jak zdecydować, który robot będzie najlepszy? Na rynku jest ich już cała masa. Producentów jest coraz więcej poza tym każdy z producentów oferuje wiele różnych modeli. W ciągu ostatnich kilku lat testowałem ich bardzo wiele, sporo recenzji znajdziecie na tym blogu (linki na dole tekstu). Testując je przekonałem się o jednym: odpowiedź na pytanie „jaki model wybrać?” dla każdej osoby i dla każdego mieszkania/domu będzie inna.

Przed dokonaniem właściwego wyboru należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. Jaki mamy budżet?

Na rynku są modele zarówno za 300 zł, jak i za 8000 zł. Nasz maksymalny budżet w dużej mierze determinuje nasz wybór.

2.  Jak duże jest nasze mieszkanie/dom?

Przy większych powierzchniach warto zainwestować w pojemniejszą baterię i lepsze planowanie sprzątania.

3. Jakie mamy podłogi?

W zależności od tego czy mamy w domu dużo dywanów, czy też terakoty – różne modele będą się różnie sprawdzać. Jak mamy wszystko w dywanach, funkcja mopowania nie będzie nam potrzebna. Jak nie mamy dywanów, możemy odpuścić sobie turboszczotkę.

4. Czy zależy nam na obsłudze przez telefon?

Niektóre droższe modele mają taką funkcję. Jeżeli nie jest nam potrzebna – nie warto za nią przepłacać.

Robot odkurzający iLife A9S już w sprzedaży - sterowanie poprzez aplikację w iLife A9S

Od odpowiedzi na te podstawowe pytania należy zacząć dobór odpowiedniego robota. Poszczególne modele różnią się w sposób zasadniczy swoimi funkcjami, co też przekłada się na ich cenę. Warto zatem porównać te funkcje przed zakupem, aby się nie rozczarować.

Koniecznie sprawdźcie też mój ranking robotów sprzątających pod tym linkiem.

Podstawowe różnice pomiędzy robotami

W zasadzie każdy model odkurzacza różni się czymś od pozostałych. W szczególności różnią się wyglądem i rozmiarem, co dostrzeżemy na pierwszy rzut oka. Wygląd jest jednak kwestią gustu i każdy ma inne preferencje. Znacznie istotniejsze są jednak funkcje, które posiada robot. Z reguły im więcej funkcji tym lepiej, natomiast wraz z ilością funkcji rośnie też cena robota. Od tej zasady bywają jednak pewne wyjątki. Postaram się zatem przybliżyć te najistotniejsze cechy, które jedne roboty posiadają, a inne nie.

1. Zmywanie na mokro / mopowanie – część sprzętów tego typu to urządzenia 2 w 1 umożliwiające zarówno odkurzanie jak i zmywanie podłogi mokrą szmatką;

2. Szczotka główna – pomaga zwiększyć skuteczność odkurzania szczególnie na dywanach;

3. Obsługa przez aplikację na smartfony – za pomocą telefonu możemy m.in. włączyć robota, czy też sprawdzić jak mu idzie sprzątanie;

4. Mapowanie pomieszczeń – niektóre droższe roboty mają sensory umożliwiające im skanowanie pomieszczeń i inteligentne planowanie trasy.

5. Rozpoznawanie napotkanych obiektów – najnowsze modele wyposażone są w inteligentne systemy potrafiące nie tylko zlokalizować przeszkodę, ale i ocenić jaki jest to obiekt i czy należy go ominąć (np. kable, buty albo odchody zwierząt).

Poza tym ważne są też standardowe parametry takie jak pojemność baterii, pojemność pojemnika na kurz, czy też siła ssąca przy czym obowiązuje tu zasada – im większa tym lepiej. Poniżej znajdziecie podsumowanie tego zestawienia w formie graficznej.

Liderami pod względem wszystkich tych wymagań są obecnie najnowsze roboty marki Roborock i Dreame (np. Dreame X40 Ultra). Mają po prostu większość najbardziej pożądanych cech.

Wyprzedaż GeekMaxi.com - obniżki do 50% - Roborock S55 Vacuum Cleaner

Ich cena sięga już nawet kilku tysięcy złotych, dlatego czasami warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zrezygnować z którejś z powyższych funkcji, dzięki czemu nasz wybór znacznie się powiększy.

porównania Xiaomi Mi Robot Pro, Roborock S5 Max i Roborock S6 - roboty od frontu

Gdzie najtaniej kupować?

Roboty odkurzające znajdziemy już praktycznie wszędzie: zarówno w internecie, jak i w stacjonarnych sklepach. Najczęściej natkniemy się na roboty marki iRobot Roomba, które mają też świetny marketing w mediach. Są to bardzo dobre roboty, jednak w mojej ocenie są nieproporcjonalnie drogie w stosunku do tego co oferują. Za znacznie mniejsze pieniądze można kupić roboty chińskiej produkcji, które w niczym nie ustępują Roombie. Spośród polskich sklepów, najlepszą ofertę moim zdaniem ma RTV Euro AGD pod tym linkiem. Sklep większości z Was dobrze znany z wieloma punktami w całym kraju.

Na rynku cały czas pojawia się coraz więcej modeli zarówno znanych producentów elektroniki, jak i mniejszych firm skupionych głównie na robotach sprzątających. Ci ostatni bardzo często najlepsze ceny oferują w swoich własnych sklepach i coraz częściej oferują kupony rabatowe.

Przede wszystkim warto więc wypatrywać promocji. Roboty potrafią być czasami przeceniane nawet o kilkaset złotych.

Najlepsze oferty publikuję na bieżąco na swoim facebooku: https://www.facebook.com/bezprzeplacania/

Roboty odkurzające – najczęściej zadawane pytania

1. Czy robot odkurzający zastąpi tradycyjny odkurzacz?

Roboty odkurzające są w stanie zastąpić tradycyjne odkurzacze w codziennym sprzątaniu. Tradycyjny odkurzacz jednak ciągle przyda się od czasu do czasu, np. po to aby odkurzyć trudno dostępne miejsca. W tym celu świetnym uzupełnieniem są odkurzacze pionowe, tutaj znajdziecie ich ranking.

2. Czy robot odkurzający jest w stanie odkurzyć dywany?

Roborock S6 maxV - recenzja robota sprzątającego z inteligentnym rozpoznawaniem przeszkód - na dywanie

Najnowsze roboty odkurzające bardzo dobrze radzą sobie z odkurzaniem większości dywanów. Problemy mogą występować jedynie w przypadku dywanów typu shaggy lub dywanów z długimi frędzlami. Zbyt długie frędzle i zbyt długie włosie może wplątywać się w robota, jednak w przypadku zdecydowanej większości dywanów (również shaggy z niezbyt długim włosiem) roboty nie będą miały problemów.

3. Czy robotów można używać na piętrze (czy nie spadają ze schodów)?

Większość robotów odkurzających ma obecnie sensory antyspadkowe. Robot zbliżając się do schodów wyczuje spadek i zawróci.

4. Czy robot poradzi sobie z jazdą po czarnej podłodze/dywanie?

Z uwagi na ww. wspomniane sensory antyspadkowe, roboty odkurzające miewają problem z poruszaniem się po czarnych powierzchniach. Sensory antyspadkowe rozpoznają taką podłogę jako przepaść i zdarza się że nie wjeżdżają na takie powierzchnie. Jest na to sposób: można zakleić (najlepiej białą taśmą) sensory antyspadkowe. Trzeba jednak w takiej sytuacji pamiętać aby uniemożliwić robotowi w jakiś inny sposób dostęp do schodów (jeżeli odkurzamy na piętrze).

5. Czy roboty odkurzające radzą sobie z włosami i sierścią zwierząt?

Roboty tego typu są wręcz stworzone dla właścicieli różnych zwierząt. Ciągle pojawiająca się sierść może być uciążliwa, a mało kto ma czas i chęci aby odkurzać ją codziennie. Z sierścią i włosami najlepiej radzą sobie wszystkie roboty zaopatrzone w gumową szczotkę (np. najnowsze Roborocki lub większość modeli iRobot Roomba). Warto zwrócić uwagę na ten element przy wyborze robota.

6. Czy warto dopłacać do mopa/ do turboszczotki/ do skanowania pomieszczeń?

Pytania tego typu padają chyba najczęściej. Niestety każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Najważniejsze to zastanowienie się nad tym jakie cechy ma mieszkanie, które kupowany robot ma odkurzać i jakie cechy robota będą przydatne. Warto też przed zakupem poczytać recenzje. Niestety dla każdego konkretna funkcja będzie miała inne znaczenie. Przykładowo jedni nie wyobrażają sobie, aby robot nie miał łączności z telefonem, inni natomiast w życiu nie będą korzystać z takiej funkcji. Trudno zatem ją jednoznacznie wycenić dla każdego.

Xiaomi Roborock S50 z polskiego sklepu Geekbuying - laserowe czujniki

7. Jak wygląda awaryjność tych sprzętów?

Tutaj niestety nie ma reguły. Niezależnie od tego jak drogi sprzęt kupicie – awarie się zdarzają. Dużo zależy też oczywiście od sposobu eksploatacji i tego jak dbacie o swoje roboty. Jeżeli urządzenie ma jakiś oczywisty defekt to rzecz jasna ochroni Was gwarancja – z reguły jest dwuletnia. Jeżeli usterka pojawi się po tym okresie – warto skorzystać z fachowej pomocy. W tym artykule macie informacje o profesjonalnym serwisie robotów sprzątających, który polecam.

Recenzje robotów odkurzających

Przed wyborem robota, warto zapoznać się z recenzjami poszczególnych modeli. Sprawdźcie zatem testy kilku najpopularniejszych wersji (zaczynając od najnowszych):

Mova S10 Plus

MOVA S10 Plus z bazą_miniatura

EZVIZ RE5 Plus

EZVIZ RE5 Plus - robot sprzątający w stacji

Dreame X40 Ultra

Dreame X40 Ultra - recenzja - powrót do bazy

Puron PR12Puron PR12 Pro - robot sprzątający obok psa

Beko RoboSmart Pro VRR94314VB

recenzja Beko RoboSmart - robot z psem

ECOVACS Deebot T20 Omni

iRobot Roomba Combo j9+

iRobot Roomba Combo j9 i pies

HEXO pro

Roborock S8

Roborock S8 - recenzja robota sprzątającego - robot z góry

RoboJet X-One 2 PRO

Ecovacs Deebot T10 Turbo

Tefal X-Plorer Serie 75S+

HEXO smart

HEXO smart - recenzja robota sprzątającego z laserową nawigacją i funkcją mopowania - przejazd

Roborock S7 MaxV Ultra

Roborock S7 maxV Ultra - recenzja topowego robota sprzątającego - opróżnianie pojemnika w stacji Ultra

iRobot Roomba Combo j7+

iRobot Roomba Combo j7+ - recenzja topowego robota sprzątającego z funkcją mopowania - ładowanie

ZACO A10

ZACO A10 - recenzja robota sprzątającego z laserową nawigacją i wibrującym mopem - na czarnej wykładzinie

iRobot Roomba i5+

iRobot Roomba i7

iRobot Roomba i7 - recenzja

RoboJet X-LEVEL

recenzja RoboJet X-Level - zderzak i czujnik krawędzi

Dreame Bot D9 MAX

Dreame Bot D9 Max - recenzja robota sprzątającego o zwiększonej mocy - wjazd na czarny dywan

Roborock S7

Roborock S7 - recenzja robota sprzątającego z sonicznym mopem - w stacji

Kiano Elegance Robot

Kiano Elegance Robot - recenzja robota sprzątającego z laserową nawigacją w super cenie

iLife L100

iLife L100 - recenzja robota sprzątającego - powrót do bazy

Cecotec Conga 5490

Cecotec Conga 5490 - recenzja robota sprzątającego o ogromnej mocy - wjazd na czarny dywan

Moneual MBOT 950

Moneual MBOT 950 - recenzja robota sprzątającego - robot z góry

Roborock S6 Pure

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - mapowanie - start robota

Viomi SE

Viomi SE - recenzja robota sprzątającego w super cenie plecy w trakcie mopowania

Roborock E4

Roborock E4 - recenzja robota sprzątającego w świetnej cenie

Roborock S6 MaxV

Roborock S6 maxV - recenzja robota sprzątającego z inteligentnym rozpoznawaniem przeszkódPURON PR10

PURON PR10 - recenzja robota sprzątającego z lampą UV - robot z bliska

Robojet X-One White

RoboJet X-One White - recenzja robota sprzątającego - do fotelem

Xiaomi Viomi V3

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - mopowanie na panelach

Proscenic M7 PRO

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - automatyczne opróżnianie pojemnika na kurz

iRobot Roomba e5

Prawdziwa recenzja iRobot ROOMBA e5 - robot odkurzający

Moneual MBOT 500

Moneual MBOT 500 - recenzja taniego robota odkurzającego z mopowaniem - wjazd na dywan

Neatsvor X500

Neatsvor X500 - recenzja robota sprzątającego w rewelacyjnej cenie

Xiaomi Mi Robot PRO (STYTJ02YM)

Xiaomi Mi Robot P (STYTJ02YM) - recenzja

Alfawise V8S PRO

Alfawise V8S Pro - recenzja - odkurzanie płatków na dywanie

Recenzja Roborock S5 MAX

Roborock S5 Max - recenzja - robot z bliska

Recenzja Zaco A8S

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - na dywanie

Recenzja Dibea DT969

Dibea DT969 - recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon - front robota

Recenzja 7neebo Grey 2w1 by Mamibot

Mamibot Grey - recenzja robota sprzątającego 2 w 1

Recenzja Xiaomi Viomi V2 PRO

Recenzja Roborock S6Roborock S6 - recenzja robota odkurzającego najnowszej generacji

Recenzja iLife A9S

iLife A9S – recenzja robota odkurzającego - ilife A9s wjeżdża na dywan

Recenzja Xiaomi Viomi V2

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2

Recenzja iLife V7S Plus

iLife V7S Plus - recenzja robota odkurzającego z mopem - wjeżdżanie pod meble

Recenzja iLife W400 – robota myjącego podłogi!


iLife W400 - premiera robota do mycia podłóg

Recenzja Xiaowa Plus E35


Xiaowa Plus E35 - recenzja nowego robota od Xiaomi Roborock - robot się ładuje

Recenzja 360 S6

Recenzja 360 S6 - robota odkurzającego z mopowaniem - robot 360 S6

Recenzja iLife A7

iLife A7 - recenzja robota sprzatającego sterowanego smartfonem - wygląd robota

Recenzja iLife V8S

 recenzja iLife V8S - porównanie iLife V8S i iLife A8

Recenzja iLife A8

iLife A8 - recenzja robota odkurzającego z mapowaniem pomieszczeń - pudełko

Recenzja Dibea D960

bezprzeplacania.pl - robot odkurzający Dibea D960 - pudełko

Recenzja Roborock S50 (Xiaomi Mi Robot drugiej generacji)

Recenzja Roborock S50 (Xiaomi Mi Robota Drugiej Generacji) - pudełko

Recenzja iLife A6

Recenzja iLife A4

iLife A4 - pudełko w środku paczki

Recenzja iLife V5S

Robot Odkurzający iLife v5s - pudełko

 

Na koniec polecę Wam jeszcze mój subiektywny ranking najlepszych obecnie na rynku robotów odkurzających. Staram się go sukcesywnie aktualizować, uwzględniając coraz to nowsze modele na rynku. Układając swój ranking brałem pod uwagę również cenę robotów, dlatego myślę że może być przydatny w rozeznaniu się na rynku robotów odkurzających. Przydatne może być również zestawienie 10 najlepszych robotów do 1500 zł.