Dibea DT969 – recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon
Dibea to jeden z wiodących chińskich producentów sprzętu odkurzającego. W swojej ofercie ma między innymi roboty sprzątające odróżniające się od konkurencji swoim kształtem. Jednym z najnowszych jest Dibea DT969 – robot odkurzający z mopowaniem umożliwiający sterowanie smartfonem.
Dibea – sprzęt odkurzający w rozsądnej cenie
Sprzęty Dibea doczekały się na mojej stronie już kilku recenzji. Ostatnio recenzowałem chociażby odkurzacze pionowe: Dibea V008 PRO oraz Dibea F20 MAX. Miałem też okazję przetestować starszy model robota odkurzającego, czyli Dibea D960. Teraz natomiast polski dystrybutor dostarczył mi do testów nowszy model z tej serii, czyli Dibea DT969. Kupicie go obecnie pod tym linkiem.
Dibea DT969 – unboxing
Co znajdujemy w zestawie:
- robota z zamontowanym pojemnikiem na kurz;
- zestaw do mopowania, czyli pojemnik na wodę z zamontowanym mopem;
- zapasową ścierkę do mopa;
- pilot zdalnego sterowania;
- ładowarkę;
- stację ładującą;
- czyścik;
- 4 zmiotki przednie (w tym 2 zapasowe);
- zapasowy filtr HEPA;
- anglojęzyczne instrukcje;
- polską instrukcję obsługi.
Budowa robota Dibea DT969
Model Dibea DT969 od większości urządzeń tego typu wyróżnia się jedną cechą: kształtem. Przedni zderzak jest kanciasty przez co robot ma kształt litery D, zamiast tradycyjnego owalnego z każdej strony kształtu. Dzięki temu przednie zmiotki lepiej docierają do kątów.
Na wierzchu robota znajdują się w zasadzie tylko dwa przyciski: Start i Home, czyli przycisk uruchamiający odkurzanie oraz przycisk powrotu do bazy.
Włącznik główny znajduje się z boku robota.
Poza tym robot bardzo przypomina swoją konstrukcją popularne roboty odkurzające marki iLife i w dużej mierze przypomina je również standardem wykończenia.
Robot porusza się na 3 kółkach: jednym przednim, małym obracanym oraz dwóch większych odpowiedzialnych za napęd urządzenia. Kółka pozwalają robotowi pokonywać progi o wysokości 1,5 cm dzięki czemu powinien sobie poradzić z wjazdem na większość dywanów.
W przedniej części ma również sensowy antyspadkowe, dzięki którym powinien rozpoznawać schody, aby z nich nie spaść.
Parametry Dibea DT969
Najważniejsze dane techniczne robota:
waga: 3kg
wysokość: 7,5 cm
silnik o mocy: 30 W
siła ssąca: do 1200 Pa
czas pracy na jednym ładowaniu: 120-150 minut
czas ładowania do pełna: 5 godzin
pojemność pojemnika na kurz: 350 ml
pojemność pojemnika na wodę: 350 ml
głośność: 55 dB
Uruchomienie i sterowanie robotem Dibea DT969
Obsługa robota jest wyjątkowo prosta. Przed pierwszym użyciem warto robota naładować do pełna. Posłuży nam do tego ładowarka i stacja ładująca które powinniśmy umieścić w łatwo dostępnym miejscu.
W trakcie ładowania zacznie mrugać żółta lampka, która po naładowaniu zamieni się w zieloną.
Czas ładowania do pełna to ok. 5 godzin. Warto w tym czasie zapoznać się zatem ze sterowaniem robota.
A sterowanie urządzeniem może odbywać się na 2 sposoby:
Pierwszy najprostszy to pilot zdalnego sterowania.
Jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze.
Na wyświetlaczu możemy ustawić godzinę automatycznego sprzątania oraz aktualną godzinę.
Zarówno ustawienie godziny, jak i zaprogramowanie sprzątania nie powinno stanowić większego problemu.
Służą do tego przyciski clock i plan oraz strzałki na pilocie. Prościej się nie da.
Ponadto mamy kilka przycisków do obsługi podstawowych funkcji robota: przycisk play, odkurzanie punktowe oraz powrót do bazy.
Dużo więcej możliwości daje nam natomiast aplikacja na smartfony.
Aplikację Dibea znajdziemy w Google Play, ale możemy ją pobrać korzystając z kodu QR umieszczonego na instrukcji.
Musimy niestety założyć własne konto, aby skorzystać z aplikacji natomiast sama konfiguracja i sparowanie urządzenia z telefonem przebiega bezproblemowo w przeciwieństwie do wielu podobnych aplikacji z którymi mierzyłem się w ostatnim czasie.
Jak już wspomniałem, aplikacja daje nieco więcej możliwości od samego pilota. Możemy z jej wykorzystaniem regulować siłę pracy robota, uruchamiać poszczególne tryby pracy, ale przede wszystkim śledzić na bieżąco postępy jego pracy.
Tutaj muszę wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy. Sporo osób przy zakupie robota dopytuje o funkcję mapowania pomieszczeń przez robota. I tutaj warto zwrócić uwagę, że mapowanie mapowaniu nie równe. Wiele robotów umożliwia podgląd trasy po której porusza się robot. Tak jest chociażby w tym przypadku.
Możemy obserwować w aplikacji jak robot sobie radzi i gdzie już był. Niestety mapa ta nie jest w żaden sposób zapisywana i nie jest wykorzystywana przy kolejnym odkurzaniu. Robot jeździ w sposób uporządkowany z wykorzystaniem żyroskopu i nie będzie jeździł w tym samym miejscu, ale nie jest też tak że zapisze sobie układ pomieszczeń na przyszłość. Co więcej – widok mapy w aplikacji kasuje się jak tylko z niej wyjdziemy. Wchodząc w aplikację ponownie (nawet w trakcie tego samego odkurzania mapa ulegnie skasowaniu). Dane odnośnie samego sprzątania: jego czasu i sprzątniętej powierzchni zapisują się w historii.
Odkurzanie Dibea DT969
Robot oferuje nam siłę ssącą 1200 Pascali. Obecnie na rynku są już roboty o znacznie większej sile ssącej, ale nie jest to też sprzęt najsłabszy. Skuteczność sprzątania zwiększa dodatkowo obracana elektrycznie turboszczotka oraz dwie zmiotki przednie zagarniające zabrudzenia i przydające się szczególnie do odkurzania kątów.
Pojemnik na kurz ma pojemność 350 ml. Opróżnia się go bardzo łatwo. W pojemniku znajdują się dwa filtry: wstepny oraz filtr HEPA.
Skuteczność sprzątania oceniam pozytywnie, chociaż podobnie jak w przypadku większości urządzeń tej klasy, robot musi przejechać po sprzątanej powierzchni kilka razy, aby wszystko było idealnie odkurzone.
Sprzęt oferuje 3 podstawowe tryby sprzątania: odkurzanie automatyczne, w którym robot stara się odkurzyć wszystkie dostępne powierzchnie, po czym wraca do bazy, tryb spot mode w którym robot kręci się w okół własnej osi sprzątając dokładnie wybrane miejsce oraz tryb „edge”, czyli objeżdżanie krawędzi.
Poza tym zarówno pilotem, jak i poprzez aplikację możemy sterować robotem strzałkami, tak jak byśmy jeździli zdalnie sterowanym samochodzikiem.
Mopowanie Dibea DT969
Dibea DT969 to urządzenie 2 w 1, czyli nie tylko robot odkurzający, ale i robot mopujący. Mopowanie umożliwia drugi pojemnik dołączony do zestawu, który umieszczamy w miejscu pojemnika na kurz.
Pojemnik do mopowania mieści aż 350 ml wody, a ponadto znajduje się w nim dodatkowa komora do której w trakcie mopowania zamiatane są większe zabrudzenia.
Sposób jazdy w trakcie mopowania niczym nie różni się od odkurzania. Mamy tu do dyspozycji te same tryby: auto, tryb sprzątania punktowego oraz tryb objeżdżania krawędzi. Różnica jest tylko taka, że robot zamiast odkurzać podłogę, przeciera ją na mokro.
Nie mamy niestety możliwości regulacji ilości upuszczanej wody, ale robot dozuje ją równomiernie i nie miałem też problemu z mopowaniem paneli podłogowych, były odpowiednio zwilżone, a woda równo rozprowadzona.
Dibea DT969 – podsumowanie recenzji
Na koniec małe podsumowanie. Czy polecam zakup Dibei DT969? Otóż polecam, ale nie wszystkim. Na swojej stronie pisząc o robotach staram się Wam podpowiedzieć abyście przed wyborem przede wszystkim zastanowili się nad własnymi potrzebami, aby się potem nie rozczarować. Dibea DT969 to w mojej ocenie dobre rozwiązanie dla osób szukających robota z mopowaniem, który jest bardzo prosty w obsłudze. Ma prostą aplikację na smartfony i nie powinien sprawiać kłopotów w eksploatacji. Jest też bardzo niski i z powodzeniem wjeżdża pod wiele mebli. Można go przy tym kupić w rozsądnej cenie. Nie jest to jednak sprzęt dla osób szukających robota o największej sile ssącej, czy też oczekujących zaawansowanych rozwiązań w zakresie sterowania i programowania robota. Tym polecam kilka innych sprzętów, których listę recenzji znajdziecie w tym artykule.
4 comments