Dibea DT969 – recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon

Dibea to jeden z wiodących chińskich producentów sprzętu odkurzającego. W swojej ofercie ma między innymi roboty sprzątające odróżniające się od konkurencji swoim kształtem. Jednym z najnowszych jest Dibea DT969 – robot odkurzający z mopowaniem umożliwiający sterowanie smartfonem.

Dibea – sprzęt odkurzający w rozsądnej cenie

Sprzęty Dibea doczekały się na mojej stronie już kilku recenzji. Ostatnio recenzowałem chociażby odkurzacze pionowe: Dibea V008 PRO oraz Dibea F20 MAX. Miałem też okazję przetestować starszy model robota odkurzającego, czyli Dibea D960. Teraz natomiast polski dystrybutor dostarczył mi do testów nowszy model z tej serii, czyli Dibea DT969. Kupicie go obecnie pod tym linkiem.

Dibea DT969 – unboxing

Dibea DT969 - recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon - zestaw

Co znajdujemy w zestawie:

 • robota z zamontowanym pojemnikiem na kurz;
 • zestaw do mopowania, czyli pojemnik na wodę z zamontowanym mopem;
 • zapasową ścierkę do mopa;
 • pilot zdalnego sterowania;
 • ładowarkę;
 • stację ładującą;
 • czyścik;
 • 4 zmiotki przednie (w tym 2 zapasowe);
 • zapasowy filtr HEPA;
 • anglojęzyczne instrukcje;
 • polską instrukcję obsługi.

Budowa robota Dibea DT969

Model Dibea DT969 od większości urządzeń tego typu wyróżnia się jedną cechą: kształtem. Przedni zderzak jest kanciasty przez co robot ma kształt litery D, zamiast tradycyjnego owalnego z każdej strony kształtu. Dzięki temu przednie zmiotki lepiej docierają do kątów.

Dibea DT969 - recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon - front robota

Na wierzchu robota znajdują się w zasadzie tylko dwa przyciski: Start i Home, czyli przycisk uruchamiający odkurzanie oraz przycisk powrotu do bazy.

Włącznik główny znajduje się z boku robota.

Dibea DT969 - recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon - włącznik główny

Poza tym robot bardzo przypomina swoją konstrukcją popularne roboty odkurzające marki iLife i w dużej mierze przypomina je również standardem wykończenia.

Dibea DT969 - recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon - robot od spodu

Robot porusza się na 3 kółkach: jednym przednim, małym obracanym oraz dwóch większych odpowiedzialnych za napęd urządzenia. Kółka pozwalają robotowi pokonywać progi o wysokości 1,5 cm dzięki czemu powinien sobie poradzić z wjazdem na większość dywanów.

W przedniej części ma również sensowy antyspadkowe, dzięki którym powinien rozpoznawać schody, aby z nich nie spaść.

Parametry Dibea DT969

Dibea DT969 - recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon - sprzątanie pod szafką

Najważniejsze dane techniczne robota:

waga: 3kg

wysokość: 7,5 cm

silnik o mocy: 30 W

siła ssąca: do 1200 Pa

czas pracy na jednym ładowaniu: 120-150 minut

czas ładowania do pełna: 5 godzin

pojemność pojemnika na kurz: 350 ml

pojemność pojemnika na wodę: 350 ml

głośność: 55 dB

Uruchomienie i sterowanie robotem Dibea DT969

Obsługa robota jest wyjątkowo prosta. Przed pierwszym użyciem warto robota naładować do pełna. Posłuży nam do tego ładowarka i stacja ładująca które powinniśmy umieścić w łatwo dostępnym miejscu.
W trakcie ładowania zacznie mrugać żółta lampka, która po naładowaniu zamieni się w zieloną.

Dibea DT969 - recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon - ładowanie robota

Czas ładowania do pełna to ok. 5 godzin. Warto w tym czasie zapoznać się zatem ze sterowaniem robota.
A sterowanie urządzeniem może odbywać się na 2 sposoby:

Pierwszy najprostszy to pilot zdalnego sterowania.

Dibea DT969 - recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon - pilot zdalnego sterowania
Jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze.
Na wyświetlaczu możemy ustawić godzinę automatycznego sprzątania oraz aktualną godzinę.
Zarówno ustawienie godziny, jak i zaprogramowanie sprzątania nie powinno stanowić większego problemu.
Służą do tego przyciski clock i plan oraz strzałki na pilocie. Prościej się nie da.
Ponadto mamy kilka przycisków do obsługi podstawowych funkcji robota: przycisk play, odkurzanie punktowe oraz powrót do bazy.

Dużo więcej możliwości daje nam natomiast aplikacja na smartfony.
Aplikację Dibea znajdziemy w Google Play, ale możemy ją pobrać korzystając z kodu QR umieszczonego na instrukcji.

Musimy niestety założyć własne konto, aby skorzystać z aplikacji natomiast sama konfiguracja i sparowanie urządzenia z telefonem przebiega bezproblemowo w przeciwieństwie do wielu podobnych aplikacji z którymi mierzyłem się w ostatnim czasie.

Dibea DT969 - recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon - dodanie robota w aplikacji

Jak już wspomniałem, aplikacja daje nieco więcej możliwości od samego pilota. Możemy z jej wykorzystaniem regulować siłę pracy robota, uruchamiać poszczególne tryby pracy, ale przede wszystkim śledzić na bieżąco postępy jego pracy.

Dibea DT969 - recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon - sterowanie robotem w aplikacji
Tutaj muszę wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy. Sporo osób przy zakupie robota dopytuje o funkcję mapowania pomieszczeń przez robota. I tutaj warto zwrócić uwagę, że mapowanie mapowaniu nie równe. Wiele robotów umożliwia podgląd trasy po której porusza się robot. Tak jest chociażby w tym przypadku.

Dibea DT969 - recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon - podgląd mapy w aplikacji

Możemy obserwować w aplikacji jak robot sobie radzi i gdzie już był. Niestety mapa ta nie jest w żaden sposób zapisywana i nie jest wykorzystywana przy kolejnym odkurzaniu. Robot jeździ w sposób uporządkowany z wykorzystaniem żyroskopu i nie będzie jeździł w tym samym miejscu, ale nie jest też tak że zapisze sobie układ pomieszczeń na przyszłość. Co więcej – widok mapy w aplikacji kasuje się jak tylko z niej wyjdziemy. Wchodząc w aplikację ponownie (nawet w trakcie tego samego odkurzania mapa ulegnie skasowaniu). Dane odnośnie samego sprzątania: jego czasu i sprzątniętej powierzchni zapisują się w historii.

Odkurzanie Dibea DT969

Robot oferuje nam siłę ssącą 1200 Pascali. Obecnie na rynku są już roboty o znacznie większej sile ssącej, ale nie jest to też sprzęt najsłabszy. Skuteczność sprzątania zwiększa dodatkowo obracana elektrycznie turboszczotka oraz dwie zmiotki przednie zagarniające zabrudzenia i przydające się szczególnie do odkurzania kątów.

Pojemnik na kurz ma pojemność 350 ml. Opróżnia się go bardzo łatwo. W pojemniku znajdują się dwa filtry: wstepny oraz filtr HEPA.

Skuteczność sprzątania oceniam pozytywnie, chociaż podobnie jak w przypadku większości urządzeń tej klasy, robot musi przejechać po sprzątanej powierzchni kilka razy, aby wszystko było idealnie odkurzone.

Recenzja Dibea DT969 - odkurzanie

Sprzęt oferuje 3 podstawowe tryby sprzątania: odkurzanie automatyczne, w którym robot stara się odkurzyć wszystkie dostępne powierzchnie, po czym wraca do bazy, tryb spot mode w którym robot kręci się w okół własnej osi sprzątając dokładnie wybrane miejsce oraz tryb „edge”, czyli objeżdżanie krawędzi.

Poza tym zarówno pilotem, jak i poprzez aplikację możemy sterować robotem strzałkami, tak jak byśmy jeździli zdalnie sterowanym samochodzikiem.

Mopowanie Dibea DT969

Dibea DT969 to urządzenie 2 w 1, czyli nie tylko robot odkurzający, ale i robot mopujący. Mopowanie umożliwia drugi pojemnik dołączony do zestawu, który umieszczamy w miejscu pojemnika na kurz.

Dibea DT969 - recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon - robot z mopem

Pojemnik do mopowania mieści aż 350 ml wody, a ponadto znajduje się w nim dodatkowa komora do której w trakcie mopowania zamiatane są większe zabrudzenia.

Sposób jazdy w trakcie mopowania niczym nie różni się od odkurzania. Mamy tu do dyspozycji te same tryby: auto, tryb sprzątania punktowego oraz tryb objeżdżania krawędzi. Różnica jest tylko taka, że robot zamiast odkurzać podłogę, przeciera ją na mokro.

Dibea DT969 - recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon - mopowanie

Nie mamy niestety możliwości regulacji ilości upuszczanej wody, ale robot dozuje ją równomiernie i nie miałem też problemu z mopowaniem paneli podłogowych, były odpowiednio zwilżone, a woda równo rozprowadzona.

Dibea DT969 – podsumowanie recenzji

Dibea DT969 - recenzja robota odkurzającego 2 w 1 z obsługą przez telefon - robot na dywanie

Na koniec małe podsumowanie. Czy polecam zakup Dibei DT969? Otóż polecam, ale nie wszystkim. Na swojej stronie pisząc o robotach staram się Wam podpowiedzieć abyście przed wyborem przede wszystkim zastanowili się nad własnymi potrzebami, aby się potem nie rozczarować. Dibea DT969 to w mojej ocenie dobre rozwiązanie dla osób szukających robota z mopowaniem, który jest bardzo prosty w obsłudze. Ma prostą aplikację na smartfony i nie powinien sprawiać kłopotów w eksploatacji. Jest też bardzo niski i z powodzeniem wjeżdża pod wiele mebli. Można go przy tym kupić w rozsądnej cenie. Nie jest to jednak sprzęt dla osób szukających robota o największej sile ssącej, czy też oczekujących zaawansowanych rozwiązań w zakresie sterowania i programowania robota. Tym polecam kilka innych sprzętów, których listę recenzji znajdziecie w tym artykule.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.