Xiaomi Viomi V2 – recenzja robota odkurzającego

Ostatnie miesiące przyniosły nam kilka premier na rynku robotów odkurzających. Wśród nich – nowy model od Viomi. Viomi V2 to robot odkurzający oferujący przede wszystkim ogromną siłę ssącą za niewielkie pieniądze. Sprawdźcie zatem moją recenzję aby przekonać się, czy warto kupić ten model robota odkurzającego.

Viomi V2 – kolejny robot odkurzający z rodziny Xiaomi

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2

Ostatni wysyp nowych robotów odkurzających może spowodować niezły zawrót głowy u każdej osoby, która planuje zakup takiego urządzenia do domu. Od dłuższego czasu, jedną z najpopularniejszych marek kojarzonych z robotami odkurzającymi jest Xiaomi, czyli potentat na rynku taniej elektroniki. Po ogromnym sukcesie pierwszego robota odkurzającego tej marki, czyli Xiaomi Mi Robota, na rynku pojawiło się już kilka kolejnych modeli sygnowanych marką Xiaomi, chociaż bardzo często produkowanych przez inne firmy współpracujące. Tak też jest z marką Viomi, która właśnie wypuściła drugi już model swojego robota, czyli Xiaomi Viomi V2.

Xiaomi Viomi V2 – gdzie kupić?

Xiaomi Viomi V2 póki co jest niedostępny w polskich sklepach, jednak bez problemu można go dostać w chińskich serwisach internetowych. Na chwilę obecną najlepszą ofertę znajdziecie na geekbuying.com. Ceny cały czas się wahają w zależności od promocji. Warto porównać też ceny w poszczególnych magazynach:wysyłka z Hong-Kongu,  wysyłka z Niemiec lub Włoch.

Jeżeli wybierzecie wysyłkę z Hong-kongu, to koniecznie wybierzcie metodę wysyłki Priority Line. Robota dostaniecie kurierem w ciągu kilkunastu dni, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Natomiast zamawiając robota z Niemiec lub Włoch, robot przyjdzie do Was w kilka dni.

Aktualizacja: robot wysyłany jest już z Polski pod tym linkiem.

Do 29 października możecie skorzystać z mega promocji przy współpracy z PayPal! Z kodem rabatowym: GKB20PP zbijecie cenę o dodatkowe $20, a płacąc PayPal o kolejne 5%!

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2 - pudełko z robotem

Unboxing Viomi V2

Mój robot przyszedł z geekbuying.com całkiem szybko, chociaż szedł do mnie z Azji. Testowałem już wiele robotów odkurzających i to czym na dzień dobry zaskoczył mnie Viomi, to znacznie mniejsze pudełko od poprzednich robotów z Chin. Jak się okazało, robot jednak nie był mniejszy, lecz dużo ekonomiczniej spakowany wraz ze wszystkimi akcesoriami.

Zestaw po rozpakowaniu prezentował się następująco:

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2 - zawartość zestawu - unboxing

 • robot
 • stacja ładująca
 • ładowarka
 • pojemnik na wodę
 • mop z założoną szmatką
 • zapasowa szmatka (do jednoczesnego przecierania na mokro i sucho)
 • 2 zmiotki przednie (w tym jedna zapasowa)
 • instrukcja obsługi (w języku angielskim)

Sam robot sprawia wrażenie dobrze wykonanego, wizualnie może się podobać i w dużej mierze nawiązuje do stylistyki poprzednich robotów sygnowanych nazwą Xiaomi.

Parametry Xiaomi Viomi V2

Zanim omówimy sobie działanie robota w praktyce, wspomnijmy o jego najważniejszych parametrach technicznych:

 • wymiary: 25 cm x 35 cm x 9,45 cm
 • silnik: 33 W
 • pojemność baterii: 3200 mAh
 • siła ssąca: 2100 Pa (więcej nawet od Roborocka S50/55!)
 • pojemnik na kurz: 600 ml
 • pojemnik na wodę: 560 ml
 • pokonywanie progów: do 2 cm
 • czas pracy na jednym ładowaniu: 2,5 godziny
 • obsługa: aplikacja Mi Home

To co rzuca się w oczy w stosunku do dotychczasowych modeli o zbliżonej charakterystyce to przede wszystkim siła ssąca. Dotychczas najlepsze roboty miały siłę 2000 Pa. W tym przypadku zdaniem producenta, mamy moc aż 2100 Pa!

Dodatkowo skuteczność sprzątania zwiększa zmiotka przednia oraz turboszczotka skonstruowana tak, aby można było łatwo rozplątać ją z włosów.

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2 - spód robota

Warto również dodać, że robot ma zamontowany filtr HEPA, który można myć pod bieżącą wodą!

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2 - filtr HEPA

Uruchomienie Xiaomi Viomi V2

Przed rozpoczęciem pracy  musimy naszego robota naładować najlepiej do pełna. Jego stacja ładująca w gruncie rzeczy działa na podobnej zasadzie jak w przypadku wszystkich urządzeń tego typu. Ważne aby była w miejscu łatwo dostępnym (najlepiej pod ścianą, ale żeby miała przynajmniej 1,5 metra przestrzeni przed sobą i po pół metra po bokach). Jeżeli mieliście już starsze roboty odkurzające to może Was natomiast zaskoczyć, że blaszki do ładowania znajdują się nie pod spodem robota, ale na jego ścianie. Stacja ładująca jest dzięki temu nieco mniejsza.

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2 - ładowanie

Po naładowaniu właściwie możemy już uruchomić robota wciskając duży podwójny przycisk znajdujący się na jego obudowie. Po jego naciśnięciu robot ruszy w podstawowym trybie pracy. Naciskając drugą część przycisku możemy go natomiast wysłać do ładowania. Jeżeli chcemy aby robot po prostu odkurzył co się da i wrócił do bazy, to przyciski te nam wystarczą, ale żeby skorzystać z pełni możliwości robota, musimy skorzystać z aplikacji na smartfony: Mi Home (dostępnej zarówno w GooglePlay, jak i w App Store).

Obsługa przez aplikację Mi Home

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2 - screen z aplikacji - wybór robota w aplikacji Mi Home

Xiaomi Viomi V2, podobnie jak większość produktów sygnowanych marką Xiaomi współpracuje z flagową aplikacją tej marki, czyli Mi Home. Jeżeli mieliście już styczność z produktami Xiaomi, to prawdopodobnie mieliście już styczność z tą aplikacją. Jeżeli nie, to po instalacji apki, musicie założyć sobie konto, z którym możecie połączyć przeróżne artykuły gospodarstwa domowego.

Z poziomu jednej aplikacji możecie nimi sterować, przeglądać różne statystyki, a nawet udostępniać innym osobom możliwość obsługi swoich sprzętów.

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2 - ustawienia

Musicie jednak pamiętać, że skoro sprzęt obsługiwany jest przez telefon, to musicie udostępnić mu swoją sieć Wi-Fi. W przeciwnym razie sterowanie może być utrudnione. Sama aplikacja działa już w języku polskim, natomiast w przypadku niektórych produktów musimy jeszcze korzystać z języka angielskiego. Tak jest z Viomi V2. Musicie jednak pamiętać, że sama aplikacja Mi Home, jak i oprogramowanie poszczególnych produktów bardzo często się aktualizuje i rozwijane jest o nowe funkcje. W przypadku Viomi V2 aplikacja aktualizuje się praktycznie codziennie, a niebawem będzie obsługiwana również poprzez europejskie serwery (obecnie w aplikacji trzeba wybrać chiński serwer).

Oprogramowanie robota cały czas jest rozwijane, ale już teraz oferuje niemałe możliwości.

Z poziomu aplikacji możemy przede wszystkim obserwować aktualny stan robota (poziom naładowania, lokalizację itp.). Możemy zmieniać jego ustawienia, w tym takie rzeczy jak moc ssania i tryb jazdy.

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2 - screen z aplikacji - pełna mapa mieszkania

Możemy również przeglądać statystyki związane z dotychczasową pracą, jak również zaprogramować jego pracę na przyszłość (ustawiając godzinę, kiedy ma sam się włączyć).

Aktualizacja 17 października 2019: właśnie pojawiła się duża aktualizacja oprogramowania robota. Viomi V2 ma teraz nowe funkcje i nowy wygląd aplikacji. Przede wszystkim prawidłowo działa już programowanie sprzątania. Można też podzielić mapę mieszkania na pokoje i sprzątać je oddzielnie.

Obsługa za pomocą aplikacji jest bardzo intuicyjna i nie powinna sprawić nikomu kłopotu. Robot przede wszystkim bardzo dobrze utrzymuje łączność, informacje wysyłane są z robota na bieżąco.

Bardzo dobrze się nim steruje ręcznie (strzałkami), co w przypadku wielu innych robotów było problemem z uwagi na zaniki sygnału, opóźnienia itp.

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2 - zdalne sterowanie

Odkurzanie w praktyce

Robot w podstawowym i zapewne najczęściej wykorzystywanym trybie pracy po uruchomieniu skanuje pomieszczenie z wykorzystaniem lasera umieszczonego w niewielkiej wieżyczce, która z niego wdzięcznie wystaje. Za pomocą wspomnianego lasera, robot tworzy sobie w pamięci mapę otoczenia, która następnie zapisywana jest w jego pamięci, a do której dostęp w czasie rzeczywistym mamy w aplikacji.

Aby skorzystać z pełni funkcji ważne jest aby umożliwić robotowi dokładne zeskanowanie mieszkania. Tak sporządzona mapa zapisana będzie w jego pamięci i na jej podstawie będziemy mogli np. kazać robotowi sprzątnąć konkretny pokój.

Robot bardzo dokładnie skanuje wszystkie pomieszczenia i bardzo rozsądnie planuje sobie pracę najpierw objeżdżając dokładnie krawędzie, a następnie w sposób uporządkowany jeżdżąc wewnątrz pomieszczenia.

Efekty jego pracy są naprawdę imponujące, do wyboru mamy 3 poziomy mocy (oszczędny, standardowy i mocny). W najmocniejszym trybie robot ma naprawdę świetną moc odkurzania bez problemu zbierając kurz, włosy, piasek itp. Jest też w tym trybie znacznie głośniejszy i szybciej zużywa baterię, ale i tak jedno ładowanie spokojnie wystarczy na odkurzania nawet bardzo dużego domu (moje 50 metrowe mieszkanie odkurza w trybie powerful zużywając tylko ok. 30% baterii). Poza tym nawet w znacznie cichszym trybie ekonomicznym, robot odkurza całkiem nieźle.

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2 - pojemnik na kurz

Świetnie radzi sobie także z pokonywaniem progów, z moją suszarką na nóżkach grubości ok. 2 cm nie ma najmniejszych problemów, a trzeba powiedzieć, że większość robotów nie było w stanie jej pokonać.

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2 - pokonywanie progów

Tak więc samo odkurzanie oceniam bardzo wysoko, zdecydowanie jeden z najlepszych, jeżeli nie najlepszy pod tym względem robot odkurzający z jakim się spotkałem.

Mopowanie w Viomi V2

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2 - robot z mopem

O ile odkurzanie wypada w tym robocie rewelacyjnie, o tyle nie ma co się spodziewać rewolucji w przypadku mopowania. Z robota możemy bardzo łatwo wyjąć pojemnik na kurz i włożyć w jego miejsce pojemnik z wodą. Do tego podpinamy mopa i możemy przecierać podłogę na mokro. Tak też można najprościej określić tę funkcję – przecieranie podłogi na mokro. Model ten w przeciwieństwie do kilku innych dostępnych na rynku nie ma opcji jednoczesnego odkurzania i mopowania. Tym samym najpierw zaleca się aby podłogę odkurzyć, a dopiero potem mopować. Na plus trzeba zaliczyć natomiast to, ze pojemnik na wodę jest bardzo duży i umożliwia przejechanie bardzo dużej powierzchni bez konieczności uzupełniania wody. Ponadto w trakcie jazdy nie zostawia za sobą kropli wody, lecz równomiernie przeciera podłogę dobrze zwilżoną szmatką.

Ponadto w aplikacji możemy ustawić jak dużo ma zostawiać wody. Możemy zatem w razie potrzeby zmniejszyć jej ilość i spokojnie mopować nie tylko płytki, ale i np. panele podłogowe.

W tym miejscu jeszcze ważna informacja, o którą często pytacie: robot mopując nie jest w stanie rozpoznać gdzie jest dywan i samodzielnie zdecydować, że jakiejś powierzchni nie będzie sprzątał. Co zrobić zatem jeżeli macie dywany, których nie chcecie zwijać przed mopowaniem? Trzeba je zaznaczyć w aplikacji.

recenzja robota odkurzającego Xiaomi Viomi V2 - screen z aplikacji - skończone odkurzanie z wyznaczoną wirtualną ścianą

Oprogramowanie robota Viomi V2 umożliwia stawianie tzw. „wirtualnych ścian”, czyli wyznaczania robotowi miejsc, w które ma nie wjeżdżać. Aby to zrobić musicie mieć oczywiście zrobioną już mapę mieszkania w pamięci robota, dlatego ważne jest to o czym pisałem wcześniej, czyli aby umożliwić robotowi zrobienie mapy mieszkania.

Xiaomi Viomi V2 – podsumowanie

Podsumowując swoją recenzję Xiaomi Viomi V2 nie mam wątpliwości, że jest to obecnie jeden z najlepszych robotów na rynku. Ma przede wszystkim ogromną siłę ssącą i świetne oprogramowanie umożliwiające praktycznie większość rozwiązań spotykanych obecnie wśród robotów tego typu. Trzeba również pamiętać, że z racji korzystania z aplikacji Mi Home, można liczyć że ilość dostępnych funkcji będzie się zwiększać. Robot oferuje także świetną wręcz relację ceny do jakości, gdyż obecnie można go zamówić już za ok. 1500 zł

Ceny cały czas się wahają w zależności od promocji. Warto porównać też ceny w poszczególnych magazynach: wysyłka z Hong-Kongu,  wysyłka z Niemiec lub Włoch.

Jeżeli wybierzecie wysyłkę z Hong-Kongu, to koniecznie wybierzcie metodę wysyłki Priority Line. Robota dostaniecie kurierem w ciągu kilkunastu dni, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Natomiast zamawiając robota z Niemiec lub Włoch, robot przyjdzie do Was w kilka dni.

Biorąc pod uwagę jakość wykonania Viomi V2 i jego cenę, to uważam, że jest to jedna z najlepszych ofert na rynku robotów odkurzających.

Aktualizacja: robot wysyłany jest już z Polski pod tym linkiem. W sprzedaży pojawił się też model Viomi V2 Pro – niebawem jego recenzja.

226 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.