7neebo Grey 2w1 by Mamibot – recenzja robota sprzątającego 2 w 1

Mamibot to amerykański producent robotów sprzątających dostępnych już od dłuższego czasu również w polskiej dystrybucji. Sporo osób od czasu do czasu dopytywało mnie o produkty tej marki. Postanowiłem zatem skorzystać z możliwości i zaprezentować Wam jeden z najpopularniejszych modeli tej marki, czyli 7neebo Grey 2w1 by Mamibot.

Mamibot – marka z USA dostępna w polskiej dystrybucji

Na swojej stronie przetestowałem już całą masę chińskich robotów sprzątających. Często spotykało się to z krytyką osób, które nie miały za grosz zaufania do chińskiej myśli technicznej. Tym samym pojawiały się pytania o producentów z zachodu. Jednym z nich jest Mamibot Manufacturing USA Inc., firma która swoje roboty sprzedaje również w polskiej dystrybucji i można je kupić pod tym linkiem. Postanowiłem zatem skorzystać z możliwości jaką dał mi polski dystrybutor tej marki i przetestowałem osobiście robota 7neebo Grey 2w1 by Mamibot (znany również jako Mamibot Grey), którego teraz możecie kupić w okazyjnej cenie z kodem rabatowym: Bezprzepłacania ( kod daje -10% i działa na wszystkie sprzęty z tego sklepu).

Unboxing Mamibota Grey

Na wstępie zaznaczę, że egzemplarz który udostępnił mi dystrybutor do testów nie był fabrycznie nowy i był już wcześniej użytkowany. Tym samym nie zdziwcie się, jeżeli zauważycie na nim ślady użytkowania. Jeżeli zdecydujecie się na zakup zapewne otrzymacie sprzęt w nienagannym stanie.

Mamibot Grey - recenzja robota sprzątającego 2 w 1 - zawartość zestawu

W pudełku znajdziecie:

  • robota z zamocowanym pojemnikiem na kurz;
  • pilota do zdalnego sterowania robotem;
  • zapasową szmatka do mopa;
  • 4 zmiotki przednie, w tym 2 zapasowe;
  • zbiornik na wodę. (Ma on zamocowaną jeż ścierkę mopa);
  • czyścik;
  • ładowarkę;
  • zapasowy filtr HEPA;
  • stację ładującą;
  • komplet instrukcji.

Podstawowe parametry Mamibota Grey

wymiary: 33 x 33 x 7,5 cm

waga: 3 kg

siła ssąca: do 2000 Pa

pojemność baterii: 2600 mAh

czas pracy na jednym ładowaniu: do 2 godzin

czas ładowania: 3-4 godziny

pojemnik na kurz: 600 ml

pojemnik na wodę: 350 ml

pokonywanie progów: do 1,5 cm

Budowa robota Mamibot Grey

Mamibot Grey - recenzja robota sprzątającego 2 w 1

Obudowa robota wydaje się bardzo klasyczna, jeżeli porównamy go do robotów konkurencji. Okrągły, płaski kształt. Dosyć niski, bez żadnych wystających elementów takich jak chociażby skaner, czy czujnik podczerwieni, z którymi możemy spotkać się w większości nowych modeli. Jak sama nazwa wskazuje, robot utrzymany jest w szarej kolorystyce, a na jego obudowie wyróżnia się tylko jeden duży przycisk – uruchamiający odkurzanie.
Z przodu mamy zderzak a z tyłu robota znajduje się łatwo wyjmowalny pojemnik na kurz o pojemności 600 ml.
W środku znajduje się filtr HEPA, który w razie potrzeby można łatwo wyjąć. Należy jednak pamiętać, że filtra tego nie można myć pod wodą.

Zerknijmy teraz pod spód robota.

Mamibot Grey - recenzja robota sprzątającego 2 w 1 - od spodu
Jego kółka pozwalają na pokonywanie progów o wysokości do 1,5 centymetra.
W przedniej części znajdują się niewielkie sensory antyspadkowe, dzięki którym robot wykrywa schody.
Przed uruchomieniem sprzętu musimy zamontować 2 zmiotki przednie, które były w zestawie.

Mamibot Grey - recenzja robota sprzątającego 2 w 1 - założony mop

Skuteczność sprzątania zwiększa znajdująca się w centralnym miejscu turboszczotka. jest zbudowana zarówno z rzędów włosia, jak i z gumowych wstawek, dzięki którym włosy lub sierść mniej plączą się w szczotkę.

 

Mamibot Grey to urządznie 2 w 1, którym podłogę możemy zarówno odkurzać, jak i mopować wymieniając w robocie pojemnik na kurz na pojemnika na wodę. Do pojemnika na wodę dodatkowo zamiatane są grubsze zanieczyszczenia do niewielkiej specjalnej komory.
Do pojemnika na wodę zamocowana jest szmatka, która w trakcie pracy będzie stopniowo zwilżana i na mokro będzie przecierać podłogę.

Uruchomienie Mamibota Grey

Ładowanie Mamibota Grey do pełna trwa ok. 4 godzin, a bateria pozwala na pracę do 2 godzin.

Mamibot Grey - recenzja robota sprzątającego 2 w 1 - ładowanie

Z racji, że robot ma tylko jeden przycisk, którym uruchomimy tylko podstawowe sprzątanie. Do sterowania nim potrzebujemy dołączonego pilota lub aplikacji na smartfony.

Mamibot Grey - recenzja robota sprzątającego 2 w 1 - Mamibot Grey - sterowanie pilotem

Na pilocie mamy kilka przycisków, które pomogą nam w intuicyjny sposób sterować tym sprzętem, kiedy jesteśmy w domu.

Do prawdziwie zdalnego sterowania posłuży nam natomiast aplikacja na smartfony.

 

Funkcje aplikacji WeBack

Aplikacja współpracująca z tym sprzętem nazywa się WeBack i znajdziecie ją w Google Play oraz App Store.

Mamibot Grey - recenzja robota sprzątającego 2 w 1 - Mamibot Grey - aplikacja WeBack

Samo parowanie urządzenia może zająć Wam chwilę – przyda się też specjalna instrukcja dołączona do zestawu. Mi udało się dopiero za którymś podejściem.

Aplikacja oferuje kilka przydatnych funkcji. Przede wszystkim poza podstawowym trybem sprzątania możemy w niej włączyć tryb odkurzania punktowego lub odkurzania krawędzi. Możemy też przerwać odkurzanie, wysłać robota do stacji ładującej lub też w razie potrzeby zwiększyć mu moc. Możemy również zaprogramować godzinę samodzielnego sprzątania.

Mamibot Grey - recenzja robota sprzątającego 2 w 1 - Mamibot Grey - aplikacja WeBack - tryby odkurzania

 

Korzystanie z robota

Robot w trakcie pracy wydaje komunikaty głosowe w języku angielskim informując m.in o swoim starcie lub powrocie do bazy.
Producent chwali się, że robot ma funkcję mapowania pomieszczeń i faktycznie robot tworzy mapę z wykorzystaniem nawigacji żyroskopowej. Dzięki temu nie kręci się w tym samym miejscu i dociera praktycznie w każde dostępne miejsce.

Mamibot Grey - recenzja robota sprzątającego 2 w 1 - Mamibot Grey - aplikacja WeBack - tworzenie mapy

Należy jednak pamiętać, że robot tej mapy nie zapisuje w pamięci i nie możemy z niej w jakikolwiek sposób skorzystać po skończonym odkurzaniu.
Robot pomimo tego, że jeździ w sposób uporządkowany, od czasu do czasu potrafi się zatrzymać w miejscu lub też przez dłuższą chwilę próbuje wjechać uparcie w jakąś przeszkodę.
Mamibot Grey ma natomiast bardzo przyzwoitą siłę ssącą. Zdaniem producenta jest to nawet 2000 Pascali. Przy tej półce cenowej jest to świetny wynik. W moim odczuciu nie sprząta jednak tak dobrze jak najnowsze roboty deklarujące podobną siłę ssącą. Nie mniej jednak i tak odkurza lepiej niż się początkowo spodziewałem.

Mamibot Grey wyposażony jest w dwie przednie zmiotki, które dość energicznie potrafią niektóre zabrudzenia rozrzucać na boki. W związku z powyższym warto aby robot był uruchamiany regularnie i każdą powierzchnię odkurzył kilkukrotnie. Jedno odkurzanie w tym przypadku zdecydowanie nie wystarczy. Po kilku kursach będziemy natomiast zadowoleni z efektu.

 

Mopowanie Mamibotem Grey

Powiedzmy sobie teraz trochę o drugiej funkcji tego robota, czyli o mopowaniu. Robot ma w zestawie pojemnik na wodę o pojemności aż 350 ml co ma mu umożliwić zmopowanie 250 metrów kwadratowych. Niestety nie mam aż tyle podłogi aby to sprawdzić, ale zakładam ze pojemność pojemnika spokojnie wystarczy w większości przypadków. Trzeba natomiast pamiętać, że funkcja mopowania oferowana przez Mamibot Grey to tak naprawdę tylko odświeżenie podłogi na mokro. Nie zmyjemy tym sprzętem większych zabrudzeń, czy też zaschniętych plam. Działa to jednak podobnie w większości sprzętów tego typu.

Mamibot Grey - mopowanie płytek

Dużym plusem mopowania w Mamibocie jest natomiast możliwość regulacji ilości upuszczanej wody przez mopa. Jeżeli planujemy mopować np panele podłogowe, warto zmniejszyć ilość wody do minimum, aby nie zniszczyć podłogi.

Mamibot Grey - recenzja robota sprzątającego 2 w 1 - Mamibot Grey - aplikacja WeBack - regulacja poziomu wody przy mopowaniu

 

Mamibot Grey – podsumowanie recenzji

Mamibot Grey - recenzja robota sprzątającego 2 w 1 - wjazd pod meble

Podsumowując uważam, że Mamibot Grey to całkiem przyzwoity robot odkurzający z funkcją mopowania, który sprawdzi się u mniej wymagających osób. Ma kilka drobnych wad i przy obecnym szybkim postępie technologicznym wśród robotów odkurzających możemy już znaleźć dużo lepsze roboty. Przy decyzji o jego zakupie warto natomiast wziąć pod uwagę cenę, która ostatnio mocna spadła, a z kodem rabatowym: Bezprzepłacania kupicie go pod tym linkiem o 10% taniej. Możecie też liczyć na szybką wysyłkę i polską gwarancje, a z tym już różnie bywa przy zamawianiu sprzętu tego typu. W ofercie powyższego sklepu znajdziecie też kilka innych, nowszych modeli, a na wszystkie działa powyższy kod rabatowy. Dajcie znać, czy jesteście zainteresowani recenzją któregoś z nich, a być może uda mi się go przetestować.

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.