×

Viomi SE – recenzja robota sprzątającego w super cenie

Viomi SE to budżetowy model popularnego producenta robotów odkurzających. Ma ogromne możliwości pomimo niskiej ceny. Jeżeli rozważacie zakup automatycznego odkurzacza, koniecznie sprawdźcie moją recenzję tego sprzętu. 

Viomi SE – robot sprzątający w świetnej cenie

Na mojej stronie mogliście już zapoznać się z kilkoma modelami sprzętów marki Viomi. Jest to jeden z najpopularniejszych chińskich producentów robotów sprzątających, który często występuje również pod marką Xiaomi. Są to jednak osobne firmy, które ściśle współpracują. Viomi korzysta również z aplikacji na smartfony Xiaomi Home. Ważne jest jednak abyście pamiętali, że pod marką Xiaomi znaleźć można sporo innych robotów za którymi stoją różne podmioty.

Model Viomi SE to w dużym uproszczeniu budżetowy model, który wyróżnia się przede wszystkim świetnym stosunkiem ceny do jakości. Znajdziecie go obecnie zarówno w polskiej, jak i nieco tańszej zagranicznej dystrybucji:

Robota znajdziecie obecnie w tych sklepach:

 

Unboxing Viomi SE

Viomi SE - recenzja robota sprzątającego w super cenie - pudełko

Sprawdźmy co dostajemy w zestawie:

  • robota;
  • stację ładującą;
  • ładowarkę;
  • panel mopujący;
  • dwie szmatki do mopowania;
  • 2 zmiotki przednie (w tym jedna zapasowa);
  • pojemnik 2 w 1 (na kurz i wodę do mopowania);
  • instrukcję obsługi.

Viomi SE - recenzja robota sprzątającego w super cenie - zawartość zestawu

Instrukcja obsługi jest w kilku językach, w tym również w języku polskim. Tłumaczenie jest kiepskie, ale da się zrozumieć. Szmatki do mopowania są dwie, ale różnią się budową. Różnicę omówię przy mopowaniu…

Podstawowe parametry Viomi SE

Wymiary: 35 cm x 35 cm x 9,45 cm
Waga: 4,4 kg
Moc silnika: 33 W
Pojemność baterii: 3200 mAh
Max siła ssąca: 2200 Pa
Pojemność pojemnika: komora na kurz: 300 ml; komora na wodę: 200 ml

Budowa robota odkurzającego Viomi SE

Viomi SE - obudowa

Omówmy teraz budowę robota. Jeżeli widzieliście moje recenzję starszych modeli Viomi lub też Xiaomi Mi Robot Mop PRO, to zapewne zauważycie ogromne podobieństwo. Nie ma tu przypadku – konstrukcja bazuje na tych samych lub bardzo podobnych podzespołach.

Z przodu robota znajduje się elastyczny zderzak na którym widoczny jest sensor wyczuwający lokalizacją stacji do ładowania.

Na górnej pokrywie robota widzimy 2 przyciski, włącznik i powrót do bazy. Po przeciwległej stronie obudowy znajduje się natomiast wieżyczka z laserem, którym robot skanuje otoczenie.

Zajrzyjmy pod klapkę:

Viomi SE - recenzja robota sprzątającego w super cenie - pod klapką

Tutaj znajdujemy sprytnie schowaną szczoteczkę z nożykiem do przecinania włosów. Pod klapką umieszczamy również pojemnik na kurz. Viomi SE w przeciwieństwie do modeli Viomi V2 PRO lub Viomi V3 ma w zestawie tylko jeden pojemnik. Ma on zmywalny pod wodą filtr HEPA, po którego wyjęciu można opróżnić pojemnik na kurz. Jest tutaj także komora na wodę do mopowania.

Viomi SE - pojemnik na kurz i filtr HEPA

Na plecach robota znajdują się styki, którymi robot ładuje się w swojej stacji.

Viomi SE - recenzja robota sprzątającego w super cenie plecy w trakcie mopowania

Zajrzyjmy teraz pod spód. Pod zderzakiem znajdują się sensory antyspadkowe, którym robot wykrywa schody.

Viomi SE - recenzja robota sprzątającego w super cenie - spód robota

Z przodu znajduje się też niewielkie obrotowe kółko. Napęd zapewniają natomiast dwa większe koła. Robot ma też jedną zmiotkę przednią oraz szczotkę główną. Szczotka ma włosie do przeczesywania dywanów oraz silikonowe wstawki, dzięki którym robot lepiej radzi sobie z sierścią i włosami.
Jeżeli chcemy mopować to do robota podpinamy jeszcze panel ze szmatką. Szmatka jest zdejmowalna i po mopowaniu można ją uprać. Montaż mopa jest dziecinnie prosty.

Viomi SE - recenzja robota sprzątającego w super cenie - spód robota z mopem

Przygotowanie do odkurzania

Przed pierwszym uruchomieniem musimy naładować robota do pełna. Pamiętajcie, że stacja powinna być ustawiona w łatwo dostępnym miejscu. Stacja może znajdować się pod jakimś meblem, natomiast nie może być zastawiona niczym z przodu oraz po bokach. Jak coś będzie ją zastawiało to robot będzie miał problem z samodzielnym powrotem do ładowania, a chociaż przecież o to aby proces sprzątania zautomatyzować.

ładowanie robota sprzątającego

Ładowanie do pełna trwa od 3 do 4 godzin. Po naładowaniu możemy uruchomić podstawowe sprzątanie przyciskiem na robocie. Drugim przyciskiem możemy go wysłać do ładowania. Warto jednak sparować robota z aplikacją na smartfony, bo to da nam dopiero dostęp do wszystkich funkcji tego sprzętu.

Apkę Xiaomi Home znajdziecie zarówno w Google Play, jak i App Store. Służy do obsługi wielu urządzeń z rodziny Xiaomi, w tym również robotów Viomi.

Roborock S6 maxV - recenzja robota sprzątającego z inteligentnym rozpoznawaniem przeszkód - aplikacja Xiaomi Home

Aplikacja krok po kroku przeprowadzi nas przez proces parowania. Pamiętajcie tylko, że musicie mieć w domu Wi-Fi. Sama aplikacja jest już w języku polskim, więc nie powinniście mieć z tym większych problemów. Proces konfigurowania zajmie Wam kilka chwil, ale niebawem otrzymacie dostęp do całego szeregu ustawień Waszego robota.

widok w aplikacji Xiaomi Home - Viomi SE

Sam wygląd aplikacji może się z czasem zmieniać. Warto ją od razu zaktualizować, bo sprzęt jest cały czas udoskonalany. Jak już wspomniałem, wszystko jest tutaj w języku polskim, ale mi osobiście średnio podoba się te tłumaczenie, bo niektóre zwroty są ewidentnie wzięte z google translatora. Tak więc ten aspekt wymaga jednak poprawy, ja w każdym razie wybieram język angielski. W panelu głównym dostaniecie przede wszystkim możliwość włączenia sprzątania oraz regulacji mocy odkurzacza. Klikając 3 kropki u góry po prawej otrzymacie natomiast dostęp do całego szeregu ustawień.

widok w aplikacji Xiaomi Home - ustawienia Viomi SE

 

Pełnię możliwości uzyskamy jednak dopiero po zrobieniu mapy mieszkania. W tym celu uruchamiamy pierwsze sprzątanie.

Nawigacja i tworzenie mapy mieszkania

Po starcie robot zacznie laserowym skanerem analizować otoczenie, a następnie ruszy objechać mieszkanie. Proces sprzątania, jak również tworzenia mapy będziemy mogli w czasie rzeczywistym obserwować w aplikacji.

aplikacja Xiaomi Home - tworzenie mapy
W trakcie sprzątania robot najpierw objedzie wszystkie krawędzie mieszkania. Objedzie zatem dokładnie wszystkie ściany i meble tworząc starannie mapę. Następnie robot zacznie wypełniać środek mieszkania jeżdżąc w uporządkowany sposób.

odkurzanie kątów

Bateria robota ma pojemność 3200 mAh, która w trakcie odkurzania w najniższym trybie pozwoli objechać do 200 m2. Jakby energii jednak zabrakło, robot wróci się doładować, po czym sam wznowi prace w miejscu w którym ją przerwał.
Dzięki laserowemu skanowaniu robot świetnie radzi sobie z nawigacją w terenie. Nie oznacza to jednak, że robot niczego nie dotyka. Większość przeszkód będzie delikatnie dotykać zderzakiem. Robi to jednak ostrożnie, a sam zderzak jest elastyczny, więc nie powinien obijać mebli.
Po zakończonym sprzątaniu robot sam wróci do ładowania. Jeżeli robicie pierwsze sprzątanie, pamiętajcie żeby samemu nie przerywać pracy robotowi, bo wtedy nie zapisze mapy. Mapa zapisze się tylko jak robot sam zrobi pełen cykl sprzątania.
Warto też wspomnieć, że robot zapisuje do 5 map w pamięci. Sprawdzi się zatem również w domach piętrowych.

Inteligentne funkcje w aplikacji

Po stworzeniu mapy będziemy mogli zrobić podział mieszkania na pokoje. Możemy je ponazywać wedle uznania.

aplikacja Xiaomi Home - strefy zakazane na mapie - robot Viomi SE

Na mapę możemy też nanieść wirtualne ściany, jak również strefy zakazane, czyli miejsca w których nie chcemy aby robot jeździł w trakcie sprzątania.
Mapa daje nam także więcej możliwości przy planowaniu sprzątania konkretnych miejsc. Możemy np. wskazać robotowi na mapie miejsce do sprzątania lub też wysłać go do sprzątnięcia konkretnego pokoju.

Stworzenie mapy daje nam także większe możliwości przy ustawieniu harmonogramu automatycznego sprzątania. Możemy np. ustawić aby robot sprzątał salon w inne dni i o innej godzinie niż kuchnię. Możemy też wtedy w różnych pokojach ustawić inną moc ssącą.

programowanie pracy robota Viomi SE

Z wykorzystaniem aplikacji możemy sterować robotem strzałkami. Ta funkcja działa jednak według mnie średnio, bo jest spore opóźnienie w reakcji. W praktyce jednak rzadko będziecie z tego korzystać.

zdalne sterowanie robotem

Głośność Viomi SE

Zgodnie z danymi producenta, maksymalna głośność robota to 70 dB. Informacja ta niewiele nam jednak daje, jeżeli nie porównamy głośności z innymi robotami w podobnych warunkach. Ja wszystkie swoje roboty testuję na podobnej zasadzie. Mierzę głośność w trakcie odkurzania z odległości ok. 2 metrów. Metoda chałupnicza, ale przynajmniej mogę porównać różne roboty, bo dane podawane przez producentów bywają wyssane z palca lub po prostu są mierzone w różny sposób.

Viomi SE - pomiar głośności odkurzania

Jak zatem wypadł Viomi SE? Jego głośność  zależy od ustawionej mocy ssącej. W najcichszym trybie mój pomiar pokazał ok. 55 dB, W trybie najmocniejszym było to już jednak ok. 60dB. Czy to głośno czy cicho? Według mnie średnio. Testowałem głośniejsze sprzęty, ale testowałem też cichsze, np. Roborocki.

Skuteczność odkurzania

Od ustawionej siły ssącej zależy głośność, ale też przede wszystkim skuteczność sprzątania. Zachęcam Was w tym miejscu do zajrzenia do mojej recenzji na YouTube, żebyście zobaczyli jak to wygląda w praktyce. Do sprzątania lekkich zabrudzeń spokojnie wystarczają niższe tryby (cichy i standard). Na przykład płatki owsiane robot wciąga bez problemu. Niektóre zostają rozrzucone na boki przez zmiotkę boczną. Jednak te na które robot najedzie wciąga spokojnie.

odkurzanie robotem odkurzającym na twardej podłodze

Do odkurzenia większych zabrudzeń, czy też trudniejszych powierzchni warto użyć wyższych trybów (medium i strong). W najwyższym trybie siła ssąca wynosi aż 2200 Pascali. W przypadku testu mąki początkowo na podłodze zostały ślady po kółkach.

odkurzanie mąki robotem odkurzającym Viomi SE

Niezbędny jest zatem drugi przejazd. Niestety jak ustawimy w tym modelu podwójne sprzątanie to drugi przejazd odbywa się w tym samym kierunku co pierwszy. Niektóre modele mają tak, że jak pierwszy jest równolegle to drugi prostopadle. Co znacznie poprawia skuteczność w wielu sytuacjach. W moim teście Viomi SE i ta sobie jednak poradził. Pomimo tego że drugi raz znowu pojechał równolegle, to udało mu się ładnie sprzątnąć ślady po kółkach.
Viomi SE świetnie radzi sobie też na dywanach, zwłaszcza takich płaskich. Im dłuższe włosie tym rzecz jasna efekt będzie nieco gorszy, ale tak to wygląda przy każdym robocie.

odkurzanie dywanów robotem odkurzającym Viomi SE

 

Mopowanie i mopowanie z odkurzaniem

Viomi SE poza funkcją odkurzania oferuje również mopowanie oraz mopowanie z odkurzaniem. Pojemnik na kurz ma komorę na wodę, która wydostaje się poprzez kanaliki umieszczone na spodzie pojemnika. Pomieści 200 ml wody, która spokojnie powinna wystarczyć na co najmniej kilkadziesiąt metrów kwadratowych podłogi.

Viomi SE - nalewanie wody do mopowania

Pojemnik z wodą wkładamy do robota, podpinamy mopa i gotowe.

Viomi SE - recenzja robota sprzątającego w super cenie - mopowanie

Z mopem robot jeździ podobnie jak w trakcie odkurzania, czyli najpierw objeżdża krawędzie, a następnie wypełnia środek. Różnica polega na tym, że podłoga przecierana jest stopniowo zwilżaną szmatką. Różnica jest jeszcze taka, że w ustawieniach robota możemy zmienić sposób jazdy. Ze stylu jazdy S, który widzieliście, w styl jazdy Y, czyli w jodełkę.

widok w aplikacji Xiaomi Home - Viomi SE - zmiana trybu jazdy z S na Y

W tym trybie robot będzie inaczej wypełniał środek. Zamiast jeździć po prostej będzie robił ruchy do przodu i do tyłu, jednocześnie robiąc lekkie skręty na boki. Takie mopowanie jest wolniejsze, ale bardziej skuteczne. Pamiętajcie, że w ustawieniach robota możecie wybrać czy sprzęt ma tylko mopować, czy mopować z jednoczesnym odkurzaniem. Możecie też regulować moc odkurzania, jak i poziom nawilżania szmatki mopa.

szmatka mopa Viomi SE z przedziałkiem - do przecierania na sucho

Fajną opcją w tym modelu jest możliwość wyboru między dwa szmatkami mopa. Jedna z nich jest jednolita i w trakcie mopowania jest cała zwilżana. Do dyspozycji mamy jednak również szmatkę, która ma charakterystyczny przedziałek. Dzięki niemu tylko jednak część szmatki jest zwilżona. Druga natomiast przeciera podłogę na sucho. Dzięki czemu na podłodze nie zostaną ślady wody.

Podsumowanie recenzji Viomi SE

Viomi SE - recenzja robota sprzątającego w super cenie

Viomi SE to w dużym skrócie robot budżetowy, w którym nie należy spodziewać się najwyższych parametrów. Ma chociażby mniejszą baterię i słabszy silnik niż znacznie droższy Viomi V3. W konstrukcji zdecydowanie bliżej mu do modelu Viomi V2 PRO. Recenzję wszystkich tych sprzętów również możecie znaleźć na mojej stronie i kanale YouTube. Przy okazji zachęcam do subskrybowania mojego kanału, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście.
Czy warto kupić Viomi SE? Odpowiadając na te pytanie warto zwrócić uwagę na cenę. Ta jest bardzo zachęcająca i trudno za te pieniądze znaleźć model o podobnych możliwościach. Jeżeli zatem szukacie robota ze średniej półki cenowej to myślę, że Viomi SE będzie dobrym wyborem. Najlepszych ofert i kodów rabatowych na Viomi SE i inne roboty szukajcie pod tym linkiem.

odkurzacz Xiaomi Viomi SE na dywanie

125 comments

comments user
Maria

Czy filtr można myć? Czy filtry z modelu V3 pasują do SE?
Pozdrawiam

comments user
Wojtek

@Maria
Wszystkie akcesoria od Viomi V2, V3 pasują do SE

comments user
Wojtek

@Maria
Można myć filtry. Obstukuj go o zlew co jakiś czas. Zobaczysz ile pyłu z niego wypada 🙂 Szczotkę czyścisz grzebieniem do włosów 🙂
Filtry są tanie. Wymieniaj je raz w miesiącu

comments user
Ania

Prośba o pomoc – mętlik w głowie mam… no i budżet ograniczony
VIOMI SE, VIOMI V3 czy XIAOMI Mi Robot Vaccum Pro – który robocik lepszy?
Dom dość duży – około 200 m2, dwa piętra. Myślałam o Xiaomi, ale tam tylko jedna mapa…

    comments user
    BezPrzepłacania.pl

    z tej trójki co wymieniłeś najlepszy jest Viomi V3

comments user
Ania

Dziękuję, właśnie ku temu się skłaniam najbardziej. Dom dość duży, ponad 200 m2, dwa poziomy – powinien dać radę?

    comments user
    BezPrzepłacania.pl

    jeżeli w sumie 200 metrów to da radę, jeżeli jest 200 metrów na jednym poziomie to będzie musiał się doładować w trakcie sprzątania

comments user
Kasia

Witam,
a czy robot będzie działał bez ciągłego dostępu do Wifi? Tzn posprząta bez internetu?

    comments user
    BezPrzepłacania.pl

    Jak go wcześniej uruchomisz to posprząta bez internetu, ale bez wi-fi nie połączysz się z nim przez aplikację.

Sprawdź rankingi