Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona

Ceny odkurzaczy pionowych są coraz korzystniejsze, a wybór modeli coraz ciekawszy. Na rynku pojawił się niedawno kolejny sprzęt tego typu, tym razem polskiej marki. Puron PU20 oferuje dużą moc ssącą w dobrej cenie. Warto więc przyjrzeć się mu z bliska.

PURON – polska marka i dwuletnia gwarancja

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - pudełko

Puron to polska marka za którą stoi Polor – firma wyspecjalizowana w rozwiązaniach służących utrzymaniu czystości. Niedawno na moim blogu mogliście przeczytać recenzję ich robota sprzątającego: PURON PR10 – znajdziecie ją pod tym linkiem.

Tym razem postanowiłem sprawdzić ich flagowy produkt w kategorii bezprzewodowych odkurzaczy pionowych. PURON PU20 dostępny jest obecnie w oficjalnym sklepie Polora: wdomu24.pl pod tym linkiem. Cenę obniżycie specjalnym kodem rabatowym: BEZPOPU20  (rabat aż 130 zł!)

PURON PU20 – unboxing

Na zestaw odkurzacza składa się:

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - zestaw

  • odkurzacz (z pojemnikiem na kurz i baterią);
  • rura aluminiowa;
  • duża turboszczotka z wałkiem do twardych podłóg;
  • mała turboszczotkę do tapicerek;
  • szczotka do dywanów;
  • końcówka szczelinowa;
  • końcówka 2 w 1 (z wysuwanym włosiem);
  • szczoteczka do czyszczenia odkurzacza;
  • wieszak (oraz kołki, śruby i taśmy dwustronne);
  • instrukcja obsługi (w języku polskim).

Parametry Purona PU20

Puron PU20 – recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego

Tak prezentują się podstawowe dane techniczne tego urządzenia:

Moc silnika: 400 W
Max. moc ssąca: 25 kPa
Pojemność baterii: 2000 mAh
Czas pracy: od 8 do 45 minut (w zależności od trybu pracy)
Czas ładowania baterii: 2-3 godziny
Pojemnik na kurz: 550 ml
Głośność pracy: 75 dB
Waga: 2,5 kg (z rurą i dużą elektroszczotką), 1,5 kg (z mniejszymi końcówkami)

Puron PU20 – budowa

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - jednostka główna

Budowa odkurzacza w dużej mierze przypomina konstrukcję kilku innych konkurencyjnych sprzętów tego typu. Warto jednak skupić się na kilku istotnych detalach, które wpływają na komfort użytkowania. Jednostka centralna odkurzacza zawiera przede wszystkim silnik, baterię, a także pojemnik na kurz.  Zwłaszcza budowa tych dwóch ostatnich jest czymś na co zawsze warto zwracać uwagę.

Bateria zasilająca silnik umieszczona jest w tylnej części urządzenia i jest łatwo odpinana. Rozwiązanie te nie jest spotykane we wszystkich odkurzaczach, a bardzo ułatwia przede wszystkim ładowanie.

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - ładowanie baterii

Pojemnik na kurz pomieści 550 ml i otwierany jest od frontu. Opróżnić go możemy poprzez otwarcie przedniej klapki, ale w razie potrzeby możemy go też kompletnie odpiąć i wyczyścić. W środku znajdziemy również filtr powietrza.

Puron PU20 - pojemnik na kurz

Obsługa odkurzacza jest dziecinnie prosta. Sprzęt włączamy i wyłączamy naciskając spust. W trakcie odkurzania nie musimy go cały czas trzymać. Wystarczy go raz nacisnąć.

Na plecach baterii mamy drugi przycisk, którym regulujemy moc ssącą. Do wyboru mamy 3 biegi o różnej mocy.

Puron PU20 – recenzja - zmiana biegu

Nad przyciskiem znajdują się ponadto 2 diody informujące nas o poziomie naładowania baterii oraz o aktywnym biegu.

Puron PU20 – duża funkcjonalność

Odkurzacz możemy wykorzystać do sprzątania różnego rodzaju powierzchni. W zależności od tego co chcemy odkurzyć, możemy wybrać odpowiednią ssawką lub elektroszczotkę.

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - odkurzanie dywanów

Przede wszystkim powinniście zwrócić uwagę na dużą elektroszczotkę. To ona służy głównie do odkurzania podłóg. Elektroszczotka ma dodatkowy silnik o mocy 20W, dzięki czemu odkurzanie podłóg staje się dużo skuteczniejsze.

W zestawie za elektroszczotką mamy zarówno miękki wałek do twardych podłóg:

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - elektroszczotka

Jak i wymienną szczotkę do odkurzania dywanów:

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - szczotka do dywanów

W trakcie pracy odkurzacza zarówno wałek, jak i szczotka do dywanów (w zależności od tego na co się zdecydujemy), obracają się z dużą prędkością.

Wygodne odkurzanie podłogi jest możliwe, dzięki podpięciu do odkurzacza długiej aluminiowej rury.

Świetnym udogodnieniem w sprzątaniu mieszkania jest również mała elektroszczotka.

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - mała elektroszczotka

Możemy ją podpiąć bezpośrednio do odkurzacza i świetnie sprawdzi się przy odkurzaniu wszelkich tapicerek.

Ponadto w zestawie mamy 2 ssawki:

Ssawkę 2 w 1 z wysuwanym włosiem:

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - końcówka 2 w 1

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - ssawka 2 w 1 z wysuwanym włosiem

oraz ssawkę szczelinową:

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - ssawka szczelinowa

Warto podkreślić, że wszystkie końcówki możemy podpiąć zarówno bezpośrednio do odkurzacza, jak i z wykorzystaniem aluminiowej rury.

Puron PU20 - odkurzanie kątów pod sufitem

 

Skuteczność Purona PU20

Na skuteczność odkurzacza pionowego niewątpliwie największy wpływ ma jego maksymalna moc ssąca. W tym przypadku jest to aż 25 000 Pascali. Jest to moc oferowana w trybie MAX, gdyż do wyboru mamy 2 niższe biegi: o mocy 14 000 Pascali i 8 000 Pascali.

Wybór trybu pracy łączy się również z czasem, przez jaki możemy odkurzać na jednym ładowaniu. Warto o tym pamiętać szczególnie kiedy mamy większą powierzchnię do sprzątnięcia. Tym samym dobrze jest brać również pod uwagę skuteczność w najniższym, ekonomicznym trybie.

Moc oferowana przez Purona na najniższym biegu jest całkiem przyzwoita i spokojnie wystarczy do odkurzenia łatwiejszych zabrudzeń z twardych podłóg, np. płatków owsianych z podłogi.

Jeżeli jednak do czynienia mamy z czymś trudniejszym do odkurzenia, np. mąką, czy jakimiś cięższymi elementami, warto skorzystać z wyższych trybów.

Wyższy bieg będzie również niezbędny na dywanach. Świetnym rozwiązaniem jest tutaj dodatkowa szczotka do dywanów, która znacznie poprawia skuteczność w zbieraniu trudnych zabrudzeń. W niektórych odkurzaczach nie mamy opcji wyboru pomiędzy szczotką do twardych podłóg, a szczotką do dywanów, albo też jest taka opcja, ale za drugą szczotkę musimy już dopłacić zamawiając ją osobno.

Odkurzacz w najwyższym trybie jest bardzo skuteczny i nie miał w moich testach większych problemów z odkurzeniem mieszkania. Szkoda tylko, że w najwyższym trybie bateria rozładowuje się tak szybko (po ok. 8 minutach), ale niestety podobnie wygląda to we wszystkich sprzętach tego typu.

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - odkurzanie krawędzi

Poza kwestią siły ssącej, w przypadku tych urządzeń liczy się także (a może przede wszystkim) wygoda w użytkowaniu. Sprzęt jest bardzo poręczny i lekki. Jest przede wszystkim bezprzewodowy i nie musimy martwić się już o gniazdko w pobliżu. Docenią to zdecydowanie wszyscy posiadacze samochodów.

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - odkurzanie samochodu

 

PURON PU20 – na co warto zwrócić jeszcze uwagę

To co mi się bardzo podoba w tym modelu to konstrukcja elektroszczotki do podłóg. O udogodnieniu w postaci łatwo wymienialnych szczotek już wspominałem, ale warto też zwrócić uwagę na ledy podświetlające sprzątaną powierzchnię. Jest to rozwiązanie występujące w niewielu modelach, a bardzo ułatwia pracę, np. w trakcie sprzątania pod kanapą.  Ponadto elektroszczotką bardzo łatwo się manewruje i obraca (nawet o 270 stopni).

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - pod kanapą

Sporo osób może się też zastanawiać nad głośnością tego sprzętu. Ta zależy wprost od biegu na którym pracuje odkurzacz. Im wyższy bieg, tym głośniej pracuje odkurzacz. Według specyfikacji głośność odkurzacza to ok. 75 dB. Z moich domowych pomiarów wyszło, że przy odległości ok. 2 metrów odkurzacz powodował hałas na poziomie ok. 60 dB w najniższym trybie. Na średnim było to o jakieś 2 dB więcej, ale w najwyższym już dużo więcej, bliżej 70 dB.

Czy odkurzacz ma jakieś istotne wady? Osobiście, brakuje mi w tym sprzęcie kilku końcówek i złączek. Niestety nie mamy tutaj żadnej elastycznej rury, a takie udogodnienie pojawiało się już w kilku modelach. Lepsza mogła być też jakość plastików. Niektóre topowe odkurzacze prezentowały się pod tym względem lepiej, ale wiadomo – cena też robi swoje.

Szału nie robi także wieszak na odkurzacz.

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - wieszak

Możemy go łatwo zamontować zarówno na dołączone do zestawu przylepce, jak i na zestaw kołków i oprzeć z jego użyciem odkurzacz o ścianę, natomiast nie powiesimy już na tym wieszaku poszczególnych ssawek.

Puron PU20 – podsumowanie

Puron PU20 – recenzja polskiego konkurenta Dysona - odkurzacz z długą rurą

Wybierając obecnie odkurzacz pionowy z górnej półki mamy w zasadzie 3 możliwości:

1) zakup markowego, zachodniego produktu takiego jak np. Dyson V11 za ponad 2 tys. zł;

2) zakup któregoś z topowych chińskich odkurzaczy, które często oferują super parametry, ale równie często zakup ich wiąże się z problemami w serwisowaniu i trudniejszej realizacji gwarancji;

3) zakup odkurzacza polskiej marki, takiej jak PURON.

Te ostatnie rozwiązanie wydaje się odpowiednie dla wszystkich osób, które obawiają się zakupów na Aliexpress, czy też innych serwisach tego typu. Jednocześnie nie chcą wydawać horrendalnych pieniędzy na odkurzacz. Puron PU20 to natomiast bardzo dobry odkurzacz w stosunku do swojej ceny. Ponadto macie zagwarantowaną 24 miesięczną gwarancję. Kupicie go pod tym linkiem za niewiele ponad 1000 zł, a korzystając z kodu rabatowego:  BEZPOPU20 obniżycie cenę aż o 130 zł. Sklep oferuje ponadto możliwość zakupu sprzętu na raty.

Więcej ofert na bezprzewodowe odkurzacze pionowe, w tym liczne kody rabatowe znajdziecie pod tym linkiem. Koniecznie sprawdźcie też mój ranking TOP 10 odkurzaczy pionowych.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.