Xiaomi Viomi V3 – recenzja robota odkurzającego z mopowaniem

Viomi V3 to sprzęt na którego premierę czekało sporo osób. Oczekiwania wobec niego były naprawdę duże. Czy je spełnił? O tym przekonacie się czytając moją recenzję. Zapraszam!

Viomi V3, czyli kolejna generacja popularnego robota sprzątającego

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota sprzątającego z mopowaniem

Viomi V3 to następca niezwykle udanego robota, który cały czas cieszy się ogromnym zainteresowaniem, czyli Viomi V2 PRO. Nową generację jako pierwszy do swojej oferty wprowadził sklep Gearbest.com, z którego też pochodzi mój sprzęt (obecnie mają raczej słabą ofertę). Wiem, że sporo z Was czekało na moją recenzję tego sprzętu, dlatego na wstępie przepraszam, że musieliście tyle na nią czekać, ale chciałem ten sprzęt gruntownie przetestować, aby wydać swoją opinię.

Obecnie robota bardziej opłaca się zamawiać z kilku innych sklepów, tutaj macie sprawdzone źródła (polecam korzystanie z kodów rabatowych):

Viomi V3 – unboxing

Zestaw Viomi V3 jest dosyć pokaźny, zatem sprawdźmy co znajduje się w pudle:

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - zestaw

  • robot;
  • instrukcja obsługi – jest w kilku językach, w tym również w języku polskim, zatem nawet jak nie jesteście poliglotami to powinniście sobie poradzić z obsługą robota;
  • jednorazowa – sterylizująca szmatka do mopa;
  • wielorazowa szmatka mopa do przecierania na mokro;
  • wielorazowa szmatka mopa do przecierania na mokro i sucho;
  • dwie zmiotki przednie – robot korzysta z jednej, dlatego druga jest zapasowa;
  • pojemnik na wodę do mopowania;
  • pojemnik 2 w 1 do mopowania i odkurzania (w robocie znajduje się natomiast pojemnik do samego odkurzania);
  • stacja do ładowania;
  • ładowarka do stacji;
  • zapasowy filtr HEPA;

Najważniejsze parametry:

Wymiary: 35,00 x 35,00 x 9,45 cm
Waga: 3,6 kg
Silnik: japoński bezszczotkowy Nidec o mocy 40 W
Max. moc ssąca: 2600 Pa
Pojemność baterii: 4900 mAh
Czas pracy na jednym ładowaniu: 150 minut
Pojemność pojemnika na kurz: 550 ml
Pojemność pojemnika na wodę: 550 ml
Pojemność pojemnika 2 w 1: 300 ml na kurz i 200 ml na wodę

Budowa robota Viomi V3

Robot jest prawie cały czarny, ale niestety obudowa ma wysoki połysk, przez co strasznie się kurzy. Z przodu mamy zderzak. Nad nim widzimy 2 przyciski: włącznik i powrót do bazy.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem

W tylnej części znajduje się natomiast wieżyczka z laserowym skanerem ścian.
Zerknijmy teraz pod maskę:

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - pojemnik na kurz

Mamy tutaj schowany mały czyścik: z jednej strony jest szczoteczka, z drugiej małe ostrze do obcinania włosów, które mogą zaplątać się np. w szczotkę główną.
W centralnej części znajduje się pojemnik na kurz. Ma pojemność aż 550 ml. Na rynku zdarzają się też nieco większe, ale nie jest też źle.
Na tylnej ściance robot ma wywietrzniki oraz styki do ładowania. Tym roboty Viomi różnią się od większości konkurencyjnych sprzętów które te styki mają pod spodem.
Zerknijmy zatem pod spód:

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - spód robota

Tutaj wszystko wygląda identycznie jak w poprzedniej wersji. Mamy 4 sensory antyspadowe. Niewielkie obrotowe kółka oraz dwa duże koła z napędem, które potrafią wjechać na 2 centymetrowe progi. Mamy jedną boczną szczotkę o której montażu musimy pamiętać, przed uruchomieniem sprzętu. W centralnej części znajduje się szczotka główna. Ma ona zarówno rzędy z włosia do przeczesywania dywanów, jak i gumowe wstawki, dzięki czemu łatwiej czyści się szczotkę z włosów lub sierści. U dołu widzimy natomiast zaczepy do mopa, który zakłada się i zdejmuje bardzo łatwo.

Ładowanie robota

Bardzo często pytacie o wysokość robota i stacji i o to pod jakie meble da się wsunąć sprzęt. Otóż robot już z wieżyczką ma 94,5 mm, natomiast stacja ładowania ma równo 10 cm.

Do stacji możemy schować nadmiar kabla od ładowarki, dzięki czemu nic nam nie będzie zalegało na podłodze. Samą stację możemy umieścić pod meblami, ale ważne żeby było dużo miejsca na boki, a zwłaszcza przed samą stacją bo inaczej robot może mieć problem z precyzyjnym powrotem do ładowania.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - ładowanie
Po podstawieniu robota do ładowania, usłyszymy komunikat, a na robocie zacznie mrugać żółta lampka. Po naładowaniu do pełna zacznie mrugać na niebiesko.

Aplikacja Xiaomi Home

Podstawowe odkurzanie możemy włączyć przyciskiem na robocie, ale dla wygodnego użytkowania robota niezbędne będzie zainstalowanie na telefonie aplikacji Xiaomi Home i przejście przez proces parowania.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - parowanie robota Viomi V3 z aplikacją Xiaomi Home

Podstawowe komunikaty w aplikacji są w języku polskim. Sam proces dodawania nowego sprzętu jest dość intuicyjny, a apka podpowiada nam co należy zrobić krok po kroku. Niestety przechodząc już do samego robota Viomi V3, niektóre komunikaty wyświetlą się po angielsku, ale nie ma tutaj wielkiej filozofii. Pamiętajcie tylko aby łączyć się z siecią 2,4 ghz a nie 5 Ghz. Po połączeniu warto zaktualizować oprogramowanie do najnowszego. Jeżeli wszystko zrobimy prawidłowo, niebieska lampa przestanie mrugać. W aplikacji uzyskacie całą masę ustawień.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - opcje w aplikacji Xiaomi Home

Możecie tutaj wybierać pomiędzy odkurzaniem, odkurzaniem z mopowaniem oraz samym mopowaniem. Możecie również regulować siłę odkurzania, jak również poziom zwilżania szmatki mopa. W przypadku mopowania możecie wybrać czy robot ma jeździć w jodełkę, czy też po prostej. Potem jeszcze sobie o tym powiemy. Robotem możemy też sterować ręcznie z wykorzystaniem strzałek.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - sterowanie strzałkami

W ustawieniach możemy też m.in. programować automatyczny start robota, możemy regulować głośność robota, czy tez kontrolować poziom zużycia poszczególnych części wymiennych.
Zdecydowanie więcej możliwości będziemy mieli jednak po zrobieniu pierwszej mapy mieszkania. W tym celu odpalamy odkurzanie i pozwalamy robotowi odkurzyć wszystkie dostępne powierzchnie.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - start odkurzania

Po starcie robot natychmiast zacznie skanować otoczenie z wykorzystaniem lasera, a my w czasie rzeczywistym możemy w aplikacji podglądać jak robot tworzy sobie mapę.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - robienie mapy w aplikacji

Na początku robot zacznie objeżdżać krawędzie. Po czym zacznie w sposób uporządkowany jeżdżąc raz w lewo raz w prawo wypełniać wnętrze. W tym miejscu mała uwaga do wszystkich panikujących, którzy w trakcie sprzątania uznają że robot nie objechał wszystkiego, przerywają mu pracę i wysyłają sprzęt do reklamacji. Robot niektóre fragmenty mieszkania świadomie najpierw pomija (np odkurzając tylko pół pokoju). Robot ostatecznie te miejsca jednak odwiedza, po prostu niektóre (z reguły skrajne) części mieszkania zostawia sobie na koniec. Viomi V3 ma pojemną baterię o pojemności 4900 mAh, która pozwala mu na odkurzanie przez 150 minut i ogarniecie nawet 250 metrów kwadratowych. Jeżeli robot nie zdoła wszystkiego odkurzyć na jednym ładowaniu to pojedzie się doładować, a potem sam wznowi prace w miejscu w którym ją przerwał. Po skończonym pierwszym odkurzaniu robot zapisze mapę i zrobi jej wstępny podział na pokoje. Podział ten możemy sobie następnie dopasować według własnych preferencji.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - podział na pokoje i ustawianie wirtualnych ścian w aplikacji Xioami Home

Po utworzeniu nowej mapy uzyskacie całą masę nowych możliwości.
Na mapie możemy zaznaczyć sobie wirtualne ściany, przez które robot ma nie przejeżdżać oraz całe strefy, które będzie omijał. W przeciwieństwie do Roborocka S5 Max na obecnym etapie nie ma jednak możliwości ustawiania stref zakazanych tylko w trakcie mopowania. Zapisana mapa i podział na pokoje umożliwia nam również wysłanie robota do odkurzenia tylko wybranego pokoju.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - odkurzenie wybranego pomieszczenia

Na mapie możemy tez zaznaczyć wybrana strefę, którą robot ma odkurzyć.
Mapa daje nam też więcej możliwości w zapisaniu harmonogramu sprzątania. W Viomi V3 możemy zaplanować sprzątanie już nie tylko w określone dni o określonej godzinie.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - ustawianie harmonogramu pracy

Możemy też wybrać czy ma to być samo odkurzanie, odkurzanie z mopowaniem czy samo mopowanie, możemy wybrać siłę odkurzania oraz ilość stopień nawilżania mopa, a także zdecydować czy sprzątanie ma być w całym domu, czy tylko w wybranych pokojach. Ponadto takich harmonogramów możemy zapisać aż 7. Jeżeli robota odpalimy na innym piętrze niż do tej pory. To robot rozpozna, że jest w nowym miejscu i po ukończonym odkurzaniu zapyta nas czy chcemy nadpisać starą mapę, czy też zapisać nową.Takich map możemy w tym sprzęcie zapisać aż 5.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - lista map na różne piętra

Spokojnie powinno to wystarczyć na zapisanie wszystkich poziomów nawet w wielopiętrowym domu. Aby ułatwić ich późniejszy wybór, warto pozapisywać im również nazwy. Wszystkie funkcje które omówiłem możemy obsługiwać z dowolnej sieci logując się do aplikacji. Możemy zatem robić to z pracy lub będąc na wakacjach. Korzystanie z tej samej sieci wi-fi wymagane jest tylko jeżeli robotem chcemy sterować za pomocą strzałek.

Odkurzanie Viomi V3

Viomi V3 korzysta z wielu sensorów gwarantujących precyzyjne planowanie jazdy i rozpoznawanie przeszkód. Nie znaczy to jednak, że w trakcie jazdy niczego nie dotyka.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - omijanie doniczki

Od czasu do czasu niektóre przeszkody dotyka zderzakiem, aby sprawdzić czy da się je przesunąć i czy przypadkiem nie jest to firanka bądź zasłonka.
Model Viomi V3 od poprzedniego modelu V2 PRO różni się przede wszystkim większa siłą ssącą. W trybie turbo jest to aż 2600 Pascali. O ile wyglądem roboty niewiele się różnią o tyle większa siła ssąca jest dostrzegalna. Większa siła ssąca sprawdza się przy odkurzaniu cięższych rzeczy, czy też dywanów. Na twardych podłogach robot radzi sobie jednak bardzo dobrze nawet w najniższym trybie.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - odkurzanie płatków z podłogi

Siła ssąca rzecz jasna wpływa na czas pracy na jednym ładowaniu, a również na głośność pracy tego sprzętu, a różnica jest spora. W najniższym trybie robot pracuje cichutko, jeżeli zajmiemy się czymś innym, możemy wręcz nie usłyszeć jego pracy.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - głośność

Jednak w trybie turbo jest to już o ok. 10 decybeli głośniej. Mimo to jest to i tak dużo ciszej niż w przypadku tradycyjnych odkurzaczy.

Mopowanie Viomi V3

Omówmy teraz drugą obok odkurzania funkcję tego sprzętu, czyli mopowanie. Mopować możemy z wykorzystaniem 2 dodatkowych pojemników znajdujących się w zestawie. Pierwszy służy wyłącznie do mopowania i pomieści aż 550 ml wody.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - pojemnik na wodę

Ta ilość spokojnie wystarczy na zmopowanie do 250 metrów kwadratowych. Pojemniki mają specjalne sensory, dzięki którym robot rozpoznaje jaki włożyliśmy pojemnik. Drugi pojemnik umożliwia nam jednoczesne odkurzanie i mopowanie. Można do niego wlać 200 ml wody, ale mamy też filtr HEPA i komorę na 300 ml kurzu.
Przed mopowaniem podpinamy szmatkę i oczywiście wymieniamy pojemnik na właściwy. Robot jak już wspominałem, rozpozna co włożyliśmy. Jeżeli będziemy chcieli włączyć w aplikacji tryb sprzątania niezgodny z włożonym pojemnikiem, wyskoczy nam błąd.
W trakcie mopowania robot podobnie jak przy odkurzaniu, najpierw objedzie ściany, a następnie zacznie wypełniać środek.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - mopowanie na panelach

W sprzątaniu wnętrza pomieszczenia mamy jednak wybór: robot może jeździć w charakterystyczną jodełkę powierzchnię przecierając dwukrotnie skręcając lekko na boki i przecierając podłogę dwukrotnie. W aplikacji ten sposób jazdy określony jest jako Y, natomiast możemy robotowi ustawić również styl jazdy S, w którym robot będzie jeździł po prostej, tak jak w trakcie odkurzania.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - włączenie mopowania w jodełkę w aplikacji Xiaomi Home

W ten sposób robot jeździ szybciej, chociaż mniej skutecznie. Poza możliwością wyboru sposobu jazdy w trakcie mopowania, dużym atutem tego sprzętu jest duża szmatka mopa, która jest równo nawilżana i dzięki temu nie pozostawia smug, czy tez pasków za sobą. Kolejnym atutem jest też druga szmatka, która umożliwia jednoczesne przecieranie podłogi na mokro i na sucho.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - szmatka 2 w 1 po mopowaniu

Szmatka ta ma przedziałek, dzięki któremu tylko jedna jej część jest nawilżana. Przydaje się do odkurzania delikatniejszych podłóg, kiedy nie chcemy zostawiać podłogi mokrej do wyschnięcia. Musimy jednak pamiętać, że jak nie chcemy zostawiać dużo wody to w aplikacji możemy regulować poziom nawilżania mopa, czego często nie ma w tańszych robotach.

Viomi V3 – podsumowanie recenzji

Podsumowując swoją recenzję uważam, że Viomi V3 to podobnie jak swój poprzednik, rewelacyjny robot sprzątający w rozsądnej cenie.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - porównanie Viomi V2 Pro vs Viomi V3

Czy nastąpiła tu jednak jakaś rewolucja w stosunku do Viomi V2 PRO. Nie, robot ma w gruncie rzeczy te same funkcje, przynajmniej obecnie, bo oprogramowanie może być oczywiście z czasem aktualizowane. Ma jednak znacznie większą baterię, mocniejszy silnik i większą moc ssącą. Można zatem powiedzieć, że jest to ten sam robot, tylko że o większej sile. Na koniec wspomnę też, że producent zachwala ten sprzęt jego antywirusowym działaniem.

Xiaomi Viomi V3 - recenzja robota odkurzającego z mopowaniem - działanie antywirusowe

W filtrze HEPA są ponoć jony srebra i miedzi o działaniu sterylizującym. Działanie sterylizujące ma również dołączona jednorazowa szmatka mopa. Bardzo możliwe, że faktycznie tak to działa. Szkoda tylko, że w zestawie jest tylko jedna taka szmatka. Nie mniej jednak uważam, że Viomi V3 jest obok Roborocka najlepszym obecnie sprzętem tego typu.

Obecnie możecie zamówić go z kilku sklepów, tutaj macie sprawdzone źródła:

Więcej ofert na roboty sprzątające znajdziecie pod tym linkiem: kody rabatowe na roboty sprzątające. Sprawdźcie też mój stale aktualizowany Ranking TOP 20 robotów sprzątających.

 

366 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.