Zaco A8S – recenzja robota sprzątającego

Marka ZACO pojawiła się na rynku w ubiegłym roku natomiast nie jest do końca nieznana, gdyż nazwa ta zastąpiła w Europie bardzo dobrze znaną markę, czyli iLife. Jednocześnie do sprzedaży trafiły nowe udoskonalone modele, w tym ZACO A8S. Tym samym serdecznie zapraszam Was do zapoznania się z jego recenzją.

iLife zmienia się w ZACO

Jakiś czas temu informowałem Was, że dobrze znana już na naszym rynku marka iLife, będzie od teraz dystrybuowana w Polsce pod nazwą ZACO. Produkty tej marki, podobnie, jak poprzednio roboty iLife są dostępne na stronie dystrybutora z 24-miesięczną gwarancją i serwisem w Polsce. Do sprzedaży trafiły już kolejne, udoskonalone modele pod nową marką, w tym niżej prezentowany ZACO A8S. Kupicie go teraz z aż 100 złotowym rabatem (!) wpisując kod rabatowy: BEZZAA8S

Unboxing Zaco A8S

Sprawdźmy co znajdujemy w zestawie nowego robota:

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - całość zestawu

 • robota z zamontowanym pojemnikiem na kurz i turboszczotką w włosiem;
 • pojemnik na wodę z założonym mopem;
 • zapasową szmatkę do mopa;
 • alternatywną, gumową szczotkę główną;
 • dwie zapasowe zmiotki przednie;
 • zapasowy filtr HEPA;
 • szczotkę do czyszczenia robota;
 • pilota;
 • baterie do pilota;
 • ładowarkę;
 • stację ładującą;
 • instrukcje obsługi w kilku językach.

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - polska instrukcja obsługi

Ponadto, kupując robota pod tym linkiem z kodem rabatowym: BEZZAA8S dostajecie instrukcje obsługi w języku polskim oraz gratis specjalny płyn do mopowania Blue Star.

Wygląd i budowa Zaco A8S

Robot, podobnie jak inny bliźniaczy model, czyli iLife A8 pokryty jest pięknym czarnym błyszczącym szkłem. Na potrzeby transportu robot został bardzo dobrze zabezpieczony i po zdjęciu folii i naklejek prezentuje się super. Niestety ta błyszcząca powierzchnia bardzo szybko się kurzy, co będzie widać już po pierwszym odkurzaniu.

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - sylwetka robota

Omówmy teraz poszczególne elementy robota. Z przodu mamy zderzak. Tuż obok mamy oko kamery, która skanuje sprzątane pomieszczenia i pomaga planować trasę. pod kamerą mamy przycisk start oraz diodę sygnału wi-fi.

Jeszcze jeden przycisk znajduje się z boku – jest to włącznik główny robota. Tuż obok gniazda zasilania.
W tylnej części robota znajduje się łatwo wyjmowalny pojemnik na kurz. Ma on pojemność 300 ml. Otwiera i opróżnia się go bardzo łatwo. W środku znajduje się filtr HEPA, pod nim jest gąbka oraz filtr wstępny.

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - filtr HEPA

Wszystko możemy łatwo wyjąć i wyczyścić, ale musimy pamiętać, że w przypadku tego robota filtra HEPA w zadnym wypadku nie myjemy z użyciem wody.

Zerknijmy teraz pod spód robota:

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - spód robota
Mamy tutaj już zamontowane dwie zmiotki przednie, przypomnę, że w zestawie są też 2 zapasowe. Pomiędzy zmiotkami mamy obracane kółko przednie. Robot napędzany jest natomiast z wykorzystaniem dwóch dużych kółek, które są w stanie wjechać na większość dywanów.
Z przodu mamy oczywiście zderzak, pod którym znajdują się niewielkie sensory antyspadkowe.
Dwie kwadratowe blaszki służą natomiast do ładowania robota poprzez stację ładującą.
W centralnej części znajduje się elektrycznie obracana szczotka z włosiem, która zwiększa skuteczność odkurzania, w szczególności dywanów. W zestawie mamy też drugą, gumową szczotkę, której warto używać szczególnie w sytuacji, w której mamy w domu zwierzaki. Taka szczotka lepiej sobie radzi z wszelkiego rodzaju włosami lub sierścią.

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - robot z założonym mopem
Domyślnie zamontowany pojemnik na kurz wykorzystywany jest do odkurzania, ale robot umożliwia nam również mopowanie podłogi. W tym celu w miejsce pojemnika na kurz montujemy pojemnik z wodą.

Obsługa Zaco A8S

Przed pierwszym uruchomieniem robota musimy go naładować do pełna. Trwa to ok. 5 do 6 godzin.
Przed startem pamiętajmy również o włączniku z boku robota.

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - ładowanie

Sterowanie robotem odbywa się na dwa sposoby. Najprostszy to pilot. Mamy tu przycisk, startu, strzałki kierunkowe, przycisk max, zegar, przycisk programowania, odkurzanie punktowe, włącznik wi-fi, powrót do bazy oraz jazda po krawędziach.

Zaco A8S - pilot
U góry mamy wyświetlacz, na którym ustawiamy godzinę oraz możemy zaprogramować godzinę o której robot ma uruchomić się sam i odkurzyć nam mieszkanie.
Pilot jest bardzo prosty w obsłudze i docenią go przede wszystkim osoby niekorzystające ze smartfonów oraz osoby, które nie mają w domu bezprzewodowego internetu.
Jeżeli jednak macie w domu internet i korzystacie ze smartfona to koniecznie zainstalujcie aplikację ZACO Robot.

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - instalacja aplikacji Zaco Robot
Aplikacja przeprowadzi nas krok po kroku przez proces parowania robota. Zajmie to nam kilka minut, ale warto to zrobić bo aplikacja da nam dostęp do wielu dodatkowych funkcji.

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - ustawienia w aplikacji Zaco Robot
Przede wszystkim za pomocą aplikacji możemy włączyć robota niezależnie od tego gdzie jesteśmy. W aplikacji będziemy mogli również śledzić pracę robota. Zobaczymy m.in. mapę mieszkania, którą sporządzi nam na podstawie przejechanej trasy.

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - mapa zapisana w historii

Jeżeli robot uzna że był już wszędzie, wtedy sam wróci do stacji ładującej. Wróci do niej również w momencie kiedy zacznie mu się kończyć bateria, a jak widzicie na powyższym obrazku, będzie to dopiero po 120 minutach, w trakcie których zdołał przejechać ponad 100 metrów kwadratowych. Wynik ten może się różnić w zależności od skomplikowania mieszkania i ilości przeszkód, ale i tak jest to świetny wynik. Minusem jest tylko to, że mapa sporządzona przez robota nie jest już ponownie wykorzystywana w żaden sposób. Możemy ją sobie tylko zobaczyć w historii.

Aplikacja umożliwia nam natomiast kilka innych rzeczy. Możemy chociażby sprawdzić stan zużycia filtra i szczotek. Możemy też zaprogramować godzinę sprzątania indywidualnie dla poszczególnych dni tygodnia, podczas gdy pilotem możemy ustawić tylko taką samą godzinę na każdy dzień tygodnia.

Zaco A8S podobnie jak wszystkie inne roboty wyposażone w czujniki antyspadkowe nie jest w stanie jeździć po czarnych dywanach. Jedynym rozwiązaniem jest zaklejenie tych sensorów. Robot skanuje sufity z wykorzystaniem specjalnej kamery. Wiele osób obawia się tym samym, że sprzęt tego typu nie zadziała w ciemności. W tym przypadku robot co prawda wydaje jakiś komunikat o problemie z czujnikami, ale i tak bardzo dobrze radzi sobie z odkurzaniem. Nie ma nawet problemu ze znalezieniem stacji ładującej.

Zaco A8S w ciemności
Tak robot prezentuje się w kompletnej ciemności w kamerze na podczerwień.

Głośność tego robota zdaniem producenta nie przekracza 59 dB i faktycznie w moim domowym teście, nawet w trybie MAX robot nie przekraczał tej wartości. Tym samym jest to jeden z lepszych wyników tego typu robotów.
Do innych zalet tego robota należy zaliczyć jego wymiary. Jest bardzo niski – ma zaledwie 72 mm, dzięki czemu wjedzie pod wiele szafek i kanap.

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - wjazd pod szafkę
Jeżeli robot wjedzie nam pod jakiś mebel i nie będziemy mogli go znaleźć, możemy go przywołać w aplikacji.
Odezwie się po angielsku, w tym tez języku wydaje pozostałe komunikaty i niestety języka nie możemy zmienić, możemy ewentualnie wyłączyć komunikaty.
Robot ma 3 podstawowe tryby jazdy: sprzątanie automatyczne, objeżdżanie krawędzi oraz sprzątanie punktowe, w którym robot zatacza coraz większe kółka wokół siebie.

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - na dywanie

Odkurzanie Zaco A8S

Omówmy teraz skuteczność odkurzania tego sprzętu. Maksymalna siła ssąca ZACO A8S to 1000 pascali, jest to siła w trybie MAX, który możemy uruchomić pilotem lub poprzez aplikację. Domyślny tryb pracy robota jest nieco słabszy, ale i cichszy.

Na skuteczność sprzątania wpływa niewątpliwie obracana turboszczotka, która przydaje się szczególnie na dywanach. Robot nie ma problemu z wciąganiem większości zabrudzeń, a jego siła ssąca spokojnie wystarcza do utrzymania czystości w mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że w tym wypadku jeden przejazd robota z reguły nie wystarczy. Widać to chociażby na moim filmie z recenzją na YouTube, gdzie robot aby zebrać wszystkie wysypane płatki, czy też rozsypana mąkę musi przejechać po sprzątanej podłodze kilka razy. Natomiast jeżeli codziennie nie rozsypujecie tego typu rzeczy to spokojnie wystarczy aby robot był zaprogramowany na codzienne sprzątanie (np. kiedy jesteśmy w pracy) i będziemy mieli stały porządek w domu.

Zaco A8S - pojemnik na kurz

Po kilku sprzątaniach zawartość pojemnika może Was zaskoczyć bo nawet jak macie czyste mieszkanie to pojemnik i tak zapełni się kurzem.

Mopowanie Zaco A8S

Zaco A8S to urządzenie 2 w 1, które nie tylko odkurza ale i mopuje. Omówmy zatem tę drugą funkcję. W tym celu do specjalnego pojemnika wlewamy wodę. Możemy wlać do niego 300 ml. Sklep wdomu24.pl oferuje również specjalny płyn do tego typu robotów, od czasu do czasu jest też promocja, w której płyn BlueStar dostaniecie gratis razem z robotem.

Recenzja Zaco A8S - nalewanie wody przed mopowaniem

Wystarczy wlać kilka kropel tego płynu do środka pojemnika. Po przygotowaniu pojemnika na wodę, wpinamy go w miejsce pojemnika na kurz i możemy startować.

Zaco A8S - mopowanie podłogi

W trakcie mopowania robot jeździ tak samo jak w trakcie odkurzania. Do wyboru mamy zatem tryb automatyczny, sprzątanie punktowe oraz objeżdżanie krawędzi. Możemy również sterować robotem strzałkami.

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - sterowanie strzałkami w aplikacji

Bardzo przydatną funkcją jest możliwość regulacji ilości upuszczanej wody poprzez aplikację.

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - regulacja poziomu opuszczanej wody w aplikacji
Musimy jednak pamiętać, że niezależnie od ilości upuszczanej wody jest to tak naprawdę odświeżanie podłogi na mokro. Regularne mopowanie tego typu znacznie ułatwia utrzymanie czystości podłogi, ale nie jest to to samo co tradycyjne mopowanie z użyciem wiadra wody.
Dzięki temu, że robot umożliwia nam regulację ilości upuszczanej wody na mopa, możemy spokojnie mopować nie tylko płytki, ale i bardziej wrażliwe nawierzchnie, u mnie takie mopowanie sprawdza się na panelach podłogowych, które są tylko leciutko zwilżane i szybko schną.

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - mopowanie paneli podłogowych

Plusy i minusy Zaco A8S

Na podsumowanie wymienię najważniejsze wady i zalety tego sprzętu:

Wady:

 • szybko się kurzy;
 • nie zapisuje mapy mieszkania w pamięci;
 • ma niewielką moc ssącą.

Zalety:

 • polski serwis i gwarancja;
 • elegancki wygląd;
 • bardzo niski – wjeżdża pod wiele mebli;
 • bardzo cichy – pracuje cisze od większości konkurencyjnych robotów;
 • możliwość zaprogramowania sprzątania indywidualnie na poszczególne dni tygodnia;
 • wygoda w korzystaniu: ma zarówno aplikację na smartfony jak i pilota

Zaco A8S - recenzja robota sprzątającego - robot z góry

Podsumowanie

Nowy robot marki ZACO jest godnym kontynuatorem linii robotów iLife. W gruncie rzeczy jest to udoskonalona wersja iLife A8. Dodano do niego funkcję mopowania oraz obsługę poprzez aplikację. Zapewne nie jest to robot idealny, ale ma sporo zalet. Sprzęt ma polski serwis i jest dość łatwy w obsłudze. Jest dużo niższy od wielu robotów, zwłaszcza tych ze skanerem zamiast kamery. Ma też pilot, co znacznie ułatwi obsługę wielu osobom.
Można go też kupić w bardzo dobrej cenie. Zaco A8S znajdziecie pod tym linkiem, a wpisując kod rabatowy: BEZZAA8S kupicie go o 100 zł taniej.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.