Cecotec Conga 5490 – recenzja robota sprzątającego o ogromnej mocy
Cecotec Conga 5490 to robot sprzątający o największej sile ssącej ze wszystkich sprzętów tego typu, które testowałem. Ogromne możliwości tego urządzenia sprawiają, że musicie sprawdzić jego recenzję, bo są duże szanse, że jest to coś czego szukacie do swojego domu.
Cecotec – hiszpańskie sprzęty już na polskim rynku
Cecotec to bardzo popularny w Hiszpanii producent domowej elektroniki, który ostatnio pojawił się również na polskim rynku. Natomiast Conga 5490 to obecnie ich najmocniejszy robot sprzątający w ofercie. Kupicie go teraz w sklepie al.to pod tym linkiem. Koniecznie skorzystajcie z kodu rabatowego, którym obniżycie cenę aż o 200 zł. Wystarczy wpisać we właściwym miejscu kod: BEZPRZEPLACANIA Prezentowany model niestety z uwagi na duże zainteresowanie szybko się wyprzedał. W ofercie pojawił się jednak nowszy, mocniejszy model: CONGA 6090 Ultra którego kupicie pod tym linkiem koniecznie z kodem rabatowym: BEZPRZEPLACANIA (aż 250 zł rabatu!)
Unboxing Cecotec Conga 5490
Sprawdźmy co znajduje się w zestawie z urządzeniem. W pudle znajdujemy:
- robot z pojemnikiem na kurz (do samego odkurzania) oraz miękką szczotką do twardych podłóg;
- panel mopujący ze ścierką montowaną na rzepy;
- pojemnik do mopowania i odkurzania;
- zapasowa szmatka mopa;
- silikonowa szczotka główna przeznaczona głównie do zbierania sierści i włosów;
- szczotka uniwersalna (z włosiem i silikonowymi wstawkami);
- mały czyścik z przecinakiem do włosów;
- dwie szczotki boczne, w tym jedna zapasowa;
- stacja ładująca;
- zasilacz do stacji ładującej;
- pilot zdalnego sterowania;
- baterie do pilota;
- naklejka na robota;
- instrukcja obsługi w kilku językach (w tym po polsku);
- instrukcja do aplikacji na smartfony.
Całość po rozpakowaniu wygląda bardzo ciekawie i już na tym etapie robot zapowiadał się bardzo dobrze.
Budowa robota
Przyjrzyjmy się z bliska jego budowie. Ma średnicę ok. 35 cm i wysokość prawie 10 cm.
W przedniej części znajduje się zderzak na obudowie mamy natomiast 2 przyciski: włącznik oraz powrót do ładowania. W centralnej części znajduje się natomiast wieża z laserowym skanerem, którym robot analizuje otoczenie. Ponadto do nawigacji służą mu dwa kolejne czujniki umieszczone na zderzaku.
Z tyłu robota znajduje się łatwo wyjmowalny pojemnik na kurz do którego jeszcze wrócimy.
Zerknijmy teraz pod spód.
Tutaj mamy kolejne sensory, tym razem antyspadkowe, którymi robot wykrywa schody. Tuż obok znajduje się niewielkie kółko obrotowe umieszczone pomiędzy dwoma stykami ładowania. Robot korzysta z jednej szczotki bocznej, która przydaje się do wymiatania kurzu z kątów. W centralnej części robota znajduje się natomiast szczotka główna, która dodatkowo zwiększa skuteczność wciągania zabrudzeń. Szczotka, która jest zamontowana domyślnie jest nowością wprowadzoną przez tego producenta i służy głównie do odkurzania twardych podłóg.
W razie potrzeby możemy ją łatwo wymienić na jedną z dwóch pozostałych szczotek. Szczotkę silikonową do sierści i włosów oraz szczotkę uniwersalną, która występuje w większości podobnych robotów.
Koła robota pozwalają na pokonywanie progów o wysokości do 2 cm.
Pojemnik na kurz w tym sprzęcie kryje kolejną nowość. Oprócz filtra HEPA znajduje się tutaj system cyklonowy, który zapewnia większą moc odkurzania. Sam pojemnik na kurz jest całkiem duży. Zmieści się tutaj ok. 570 ml.
W zestawie mamy natomiast również drugi pojemnik. Jest to pojemnik 2 w 1 bo służy zarówno do mopowania, jak i odkurzania.
Również tutaj znajduje się filtr HEPA, ale pojemność jest już mniejsza bo tylko ok. 335 ml. Część na wodę zmieści natomiast 270 ml.
Do mopowania służy specjalna nakładka do której zamocowana jest szmatka mopa. Jej montaż jest dziecinnie prosty.
Parametry Cecotec Conga 5490
Skoro zaglądamy pod spód robota to zerknijmy też na tabliczkę znamionową. Silnik robota ma moc aż 80 Watów. Jest znacznie mocniejszy niż u konkurencji. Większa jest również bateria. Jej pojemność to aż 6400 mAh.
Moc silnika: 80 W
Max siła ssąca: 10 000 Pa
Pojemność baterii: 6400 mAh
Pojemnik na kurz: 570 ml
Pojemnik 2 w 1: komora na kurz: 335 ml, komora na wodę: 270 ml
Przygotowanie do pracy i sterowanie
Przed pierwszym uruchomieniem warto robota naładować do pełna, a najlepiej zostawić do w stacji na noc. Po naładowaniu żółte diody zamienią się na niebieskie. Obsługiwać robota można na dwa sposoby. W zestawie jest pilot zdalnego sterowania, który oferuje podstawowe funkcje i który znacznie ułatwi korzystanie z robota szczególnie osobom starszym, które np. nie korzystają ze smartfonów. Pilotem możemy zaprogramować godzinę automatycznego sprzątania i włączyć najprostsze tryby pracy. Żeby mieć jednak dostęp do wszystkich funkcji, musimy skorzystać z drugiej metody, czyli aplikacji na smartfony.
Aplikacja na smartfony
Apka nazywa się Conga 5000 i dostępna jest zarówno na Androidy, jak i iPhony. W aplikacji musimy założyć swoje konto, a następnie sparować robota.
Niestety na chwilę obecną wszystko jest tutaj w języku angielskim, ale jest to na tyle proste, że średnio ogarnięta osoba powinna sobie poradzić z obsługą. Aplikacja przeprowadzi nas przez proces parowania krok po kroku.
Niewątpliwie dużym udogodnieniem jest w tym robocie możliwość połączenia się zarówno z siecią w wi-fi 2,4 ghz, jak i 5 ghz. Większość robotów działa tylko z jedną częstotliwością i wiem, że dla wielu osób sprawiało to kłopot. Tutaj nie ma z tym problemu. Pamiętajcie jednak, że aby korzystać z tej apki musicie mieć w domu internet, bo zauważyłem że niestety nie było to dla wszystkich jasne przy poprzednich moich recenzjach.
Pierwsze odkurzanie
Po sparowaniu robota należy zrobić pełen cykl sprzątania, aby w apce zapisała się mapa naszego mieszkania. Robot po starcie rozejrzy się dookoła i po chwili ruszy do pracy. Robot z wykorzystaniem lasera zacznie skanować otoczenie i tworzyć w pamięci mapę. Proces jej tworzenia możemy na żywo śledzić w aplikacji.
Jeżeli oglądaliście moje poprzednie recenzje podobnych urządzeń to zauważycie zapewne, że sama apka trochę różni się od konkurencji. Apka niestety nie rysuje przebiegu trasy robota, natomiast zaznacza na niebiesko obszar, który został już odkurzony. Na początku urządzenie skupi się na krawędziach mieszkania, jednocześnie dzieląc sobie teren na sektory.
Pierwsze odkurzanie najlepiej robić w trybie eco, ale w razie potrzeby w każdej chwili możemy robotowi zwiększyć moc ssącą. Do wyboru mamy tutaj 3 poziomy mocy. Po objechaniu krawędzi robot zacznie krok po kroku wypełniać środek mieszkania jeżdżąc raz w lewo raz w prawo. Ostatecznie docierając w każde dostępne miejsce. Bateria pozwala nawet na 240 minut pracy, ale jakby jej zabrakło to robot wróci się doładować po czym sam wznowi pracę. Do stacji wróci również po skończonym sprzątaniu.
Zapisanie mapy
Na koniec pierwszego sprzątania aplikacja zapyta nas, czy chcemy zapisać mapę. Warto to zrobić, bo tylko z zapisaną mapą będziemy mieli dostęp do wszystkich funkcji. Zapisaną mapę możemy przede wszystkim podzielić na pokoje wedle własnego uznania.
Poszczególne pokoje możemy też dowolnie ponazywać.
Podział ten umożliwia nam tworzenie indywidualnych planów sprzątania, dzięki czemu będziemy mogli decydować czy robot ma posprzątać wszystko, czy tylko wybrane pomieszczenia. Możemy także ustalać strefy zakazane, które robot będzie omijał.
Warto też dodać że aplikacja umożliwia zapisanie do 5 map, dzięki czemu można zapisać osobne mapy dla poszczególnych pięter.
W aplikacji możecie decydować z jaką mocą ssącą ma pracować robot, a w trakcie mopowania ustawiać również poziom nawilżania szmatki mopa.
Robot oferuje pokaźną listę trybów pracy. W programie Auto robot sam zaplanuje trasę tak aby wszystko odkurzyć. Edge to objeżdżanie samych krawędzi. W trybie spiral robot będzie zataczał okręgi wokół miejsca startu. Scrubbing to tryb do mopowania, do którego jeszcze dojdziemy.
Mamy też opcję zaznaczenia na mapie strefy którą chcemy posprzątać, jak i odwrotnie: opcję zaznaczenia strefy do której robot ma nie wjeżdżać.
Możemy również wskazać na mapie punkt wokół którego robot ma posprzątać powierzchnię 2 na 2 metry. Na końcu listy znajduje się tryb ręcznego sterowania robotem.
W aplikacji możemy ponadto zaplanować harmonogram automatycznego sprzątania. Możemy zdecydować w jakie dni i o której godzinie robot ma się uruchamiać, jak również wskazać w jaki sposób ma jeździć, po których pomieszczeniach oraz z jaką mocą ssącą odkurzać.
Skuteczność odkurzania
Przejdźmy teraz do rzeczy najważniejszej: skuteczności odkurzania.
Cecotec Conga 5490 oferuje 3 poziomy mocy ssącej, które znacznie różnią się od siebie. Jednak już w najniższym trybie eco, robot świetnie poradził sobie z płatkami owsianymi. Nie rozrzuca ich na boki jak to robią niektóre tańsze sprzęty.
Maksymalna siła ssąca to w przypadku tego modelu aż 10000 Pascali. Teoretycznie jest to zatem aż kilka razy więcej od innych topowych robotów. Osobiście aż tak dużej różnicy w efektach nie widzę, jednak trzeba przyznać, że siła ssąca jest większa.
Dodatkowo na twardej podłodze świetnie sprawdza się miękki wałek, z którym póki co nie spotkałem się w innych robotach. W najwyższym trybie poradził sobie bardzo dobrze z odkurzeniem mąki. Po pierwszym przejeździ trochę drobinek zostało, ale za drugim razem wszystko ładnie poprawił.
Do odkurzania dywanów warto zmienić szczotkę, np. na uniwersalną która ma zarówno włosie do przeczesywania dywanów, jak i silikonowe wstawki dzięki którym w szczotkę nie plączą się włosy.
Warto też wspomnieć, że robot ma też funkcją automatycznego zwiększania obrotów na dywanach. Przetestowałem tych urządzeń już kilkadziesiąt i musze przyznać, że chyba właśnie ten robot odkurza najskuteczniej.
Na płaskich dywanach nie ma problemów z odkurzaniem, ale jak się okazuje radzi sobie też całkiem nieźle również z gęstym dywanem.
Na tym dywaniku większość robotów wypadało kiepsko:
Albo miały problem z jazdą, albo z odkurzaniem. Conga natomiast poradził sobie z odkurzeniem praktycznie wszystkich płatków.
Mopowanie podłogi
Przejdźmy teraz do drugiej podstawowej funkcji tego urządzenia, czyli mopowania. W zestawie mamy pojemnik 2 w 1, który składa się z komory na kurz oraz komory na wodę. Oprócz wody możemy tutaj dodać również trochę środka czyszczącego. Sprawdźcie tylko czy środek ten nadaje się do tego typu urządzeń.
Wymieniamy pojemniki, podpinamy mopa i gotowe. Po włożeniu pojemnika na wodę, w aplikacji uzyskamy możliwość regulacji poziomu nawilżania szmatki mopa.
Z praktyki mogę Wam powiedzieć, ze robot bardzo szybko dozuje wodę i w moim przypadku sprawdził się tylko niższy poziom. Warto również wybrać tryb sprzątania scrubbing, w którym robot będzie przecierał podłogę w bardziej efektywny sposób. W trybie scrubbing, robot podobnie jak w trybie auto, najpierw objedzie krawędzie, a następnie zacznie wypełniać środek. Będzie jednak go wypełniał robiąc charakterystyczne ruchy do przodu i do tyłu z lekkimi skrętami na boki. W trybie auto robot jeździ natomiast po prostej. Z racji, że robot dosyć intensywnie nawilża mopa, warto uważać z bardziej delikatnymi podłogami.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Większa siła ssąca robota przekłada się niestety również na głośniejszą pracę.
W trybie turbo z moich pomiarów wyszło sporo ponad 60 dB. Jeżeli liczymy na cichą pracę warto korzystać z trybu eco. W normalnym trybie również nie jest najgorzej. Nie mniej jednak robot jest nieco głośniejszy chociażby od Roborocków.
Podobnie jak większość konkurentów. Robot niestety może mieć problem z wjeżdżaniem na niektóre czarne powierzchnie. Rozpoznaje je jako przepaść, zatem jak macie czarne podłogi, musicie na to uważać.
Cecotec Conga 5490 – podsumowanie recenzji
Pora zatem na małe podsumowanie. Cecotec Conga 5490 to niewątpliwie jeden z najlepszych na rynku robotów sprzątających. Siłą ssącą i pojemnością baterii bije na głowę większość konkurencji. Bardzo dobrze radzi sobie z nawigacją, a jego aplikacja oferuje ogromne możliwości. Firma jest od niedawna na polskim rynku i trudno przewidzieć jak trwały i niezawodny będzie to sprzęt, ale warto też dodać, że urządzenie objęte jest dwuletnią gwarancją. Kupując robota w sklepie al.to pod tym linkiem, pamiętajcie o specjalnym kodzie rabatowym dla moich czytelników: BEZPRZEPLACANIA (rabat 200 zł!). Dajcie znać w komentarzach co myślicie o tym sprzęcie. Pełną listę ofert na roboty sprzątające, wraz z linkami do recenzji, znajdziecie na tej stronie.
22 comments