RoboJet X-LEVEL – recenzja robota sprzątającego z funkcją sterylizacji podłogi
Wybierając robota sprzątającego wiele osób zastanawia się pomiędzy modelami tylko odkurzającymi, a odkurzającymi i mopującymi jednocześnie. Od niedawna w sprzedaży są jednak sprzęty, które nie tylko odkurzają i mopują, ale i sterylizują podłogę! Koniecznie sprawdźcie moją recenzję robota RoboJet X-Level wyposażonego w specjalną lampę UV!
RoboJet – polska sprawdzona marka
Jeżeli śledzicie uważnie mojego bloga to zapewne wiecie, że przetestowałem już mnóstwo robotów sprzątających. Rzadko trafia się jednak okazja sprawdzenia produktów polskich marek. Tym bardziej ucieszyłem się kiedy pojawiła się okazja przetestowania najnowszego RoboJet X-Level.
RoboJet to polska marka, która w swoim portfolio ma już kilka robotów sprzątających. Na moim blogu pod tym linkiem mogliście już spotkać się z recenzją RoboJeta X-One, teraz przyszła kolej na nowszy model, czyli X-Level.
AKTUALIZACJA (luty 2023 r.): recenzowany model X-Level został już niestety wycofany ze sprzedaży (niedługo zastąpi go nowy model). Póki co w ofercie Robojeta możecie znaleźć natomiast Robojeta X-One 2 i X-One 2 PRO.
Kupując dowolnego robota koniecznie wpiszcie kod rabatowy: BP0520
Kod działa na wszystkie urządzenia w oficjalnym sklepie producenta. Kupując tam macie dwuletnią gwarancję, jak również wsparcie oficjalnego, polskiego serwisu.
Unboxing RoboJet X-Level
Sprawdźmy co znajdziemy w pudle z robotem:
- robot RoboJet X-Level;
- instrukcja obsługi (wszystko jest w niej dokładnie opisane i to w języku polskim, więc obsługa nie będzie większym problemem);
- 4 szczotki boczne (w tym dwie zapasowe);
- szczoteczka do czyszczenia robota;
- zapasowy filtr do pojemnika na kurz;
- stacja dokująca;
- zasilacz;
- pojemnik hybrydowy 2 w 1 (można nim zarówno odkurzać jak i mopować podłogę); ma już założoną szmatką do mopowania;
- zapasowa szmatka mopa;
- szczotka do odkurzania twardych podłóg;
- specjalna osłona do szczotki do twardych podłóg;
- pilot zdalnego sterowania.
Na tym etapie możemy już dopisać mały plusik temu modelowi. Akcesoriów mamy tutaj wyraźnie więcej niż w większości podstawowych zestawów z robotami. Póki co nie musimy zatem myśleć o zapasowych filtrach, czy też drugim mopie.
Budowa robota RoboJet X-Level
Omówmy teraz wygląd i budowę robota. Prezentowany model jest niemal w całości czarny, ale w sprzedaży dostępna jest już również biała wersja.
Wymiary robota to 35 cm średnicy i ok. 10 cm wysokości. Taki mniej więcej prześwit potrzebny jest aby robot w całości wjechał pod jakiś mebel. Na pierwszy rzut oka robot ten bardzo przypomina, wiele innych modeli, w tym chociażby RoboJeta X-One. Liczą się jednak pewne detale, które go wyróżniają.
Od frontu mamy zderzak na którym umieszczone są również sensory antykolizyjne. Na bocznej ściance robota znajduje się ponadto czujnik, dzięki któremu robot jeździ precyzyjnie wzdłuż ścian.
Na górnej pokrywie widzimy 2 przyciski: start/stop oraz powrót do ładowania. W centralnej części robota znajduje się natomiast charakterystyczna wieża w której ukryty jest laserowy sensor, którym robot skanuje otoczenie.
Pojemnik na kurz ukryty jest w tylnej części urządzenia. Znajduje się w nim filtr HEPA, jest też filtr gąbkowy oraz filtr podstawowy, dzięki czemu sam HEPA nie brudzi się tak szybko. Pojemnik na kurz jest bardzo duży i pomieści aż 600 ml zabrudzeń. Opróżnia się go całkiem łatwo.
Zerknijmy teraz pod spód.
Tutaj znajdują się kolejne sensory, te od strony zderzaka służą do wykrywania schodów i zapobiegają upadkowi robota. Następnie widzimy styki ładowania, a pomiędzy nimi niewielkie, obrotowe kółko przednie.
Robot korzysta z 2 zmiotek bocznych, które służą do wymiatania kurzu z kątów i krawędzi. Nowością dla wielu może być element umieszczony w centralnej części robota, jakim jest lampa UV służąca do sterylizacji podłogi.
2 duże koła pozwalają robotowi pokonywać nawet dwu centymetrowe progi. Pomiędzy nimi znajduje się szczotka główna. Ta podstawowa, uniwersalna posiada na zmianę włosie i silikonowe łopatki, natomiast do wyboru mamy też specjalną szczotkę do twardych podłóg.
Ta szczotka jest raczej rzadko spotykana, a okazuje się być bardzo skuteczna. W zależności od używanej szczotki do wyboru mamy 2 osłonki. Ta bez drucików, sprawdzi się lepiej przy odkurzaniu twardych podłóg.
Jeżeli planujemy nie tylko odkurzać, ale i mopować, wtedy musimy wymienić pojemnik na kurz i zastąpić go pojemnikiem hybrydowym. Do tego pojemnika, mocujemy szmatkę, która przeciera na mokro podłogę w trakcie jazdy robota.
W przeciwieństwie do kilku podobnych robotów, pojemnik do mopowania umożliwia jednoczesne odkurzanie. Znajduje się tutaj wewnętrzny pojemnik na kurz, który również posiada filtr HEPA.
Przed pierwszym startem
Przed pierwszym uruchomieniem robota trzeba naładować do pełna. Posłuży nam do tego stacja dokująca. W stacji przewidziano schowek na nadmiar kabla od zasilacza. Niby drobiazg, ale znacznie wpływa na estetykę samej stacji. Niestety wielu producentów, nawet bardzo drogich robotów, zapomina o tym elemencie.
Ładowanie do pełna trwa ok. 5 godzin, ale mówimy tu o sytuacji kiedy robot jest kompletnie rozładowany, w praktyce będzie to zatem znacznie krócej.
Po włączeniu ładowania, robot przywita się z nami w języku polskim. Po naładowaniu robota możemy uruchomić, zatrzymać i wysłać do bazy przyciskami na obudowie, ale znacznie łatwiej będzie nam to zrobić pilotem.
Pilot jest jednym z elementów, których najbardziej mi brakuje w wielu modelach. Przydaje się przede wszystkim, kiedy nie mamy w domu wi-fi i nie mamy możliwości sterowania robotem poprzez coraz powszechniejsze aplikacje na smartfony. Pilot jest też bardzo prosty w obsłudze i wygodny. Praktycznie każdy powinien sobie poradzić z jego obsługą.
Znacznie więcej możliwości da nam jednak połączenie robota ze specjalną aplikacją na smartfony.
Aplikacja na smartfony
Apka jest w języku polskim. Musimy tylko pamiętać, że aby z niej skorzystać musimy mieć w domu sieć wi-fi 2,4 ghz. Zalogować się do aplikacji możemy później z dowolnego miejsca i z dowolnej sieci, ale robot musi mieć w tym czasie łączność z domowym internetem.
W aplikacji uzyskamy możliwość śledzenia na żywo pracy robota, jak również decydowania o wielu ustawieniach i sposobie pracy. Aby mieć jednak pełnię możliwości, musimy przeskanować całe mieszkanie i zrobić w pamięci mapę. W tym celu warto zacząć od uruchomienia pełnego sprzątania, tak, aby robot dotarł do wszystkich pomieszczeń.
Proces tworzenia mapy, jak i samą trasę jazdy robota możemy śledzić w aplikacji w czasie rzeczywistym. Na początku swojej pracy robot dokładnie objedzie wszystkie krawędzie pomieszczeń, czyli ściany i meble. Następnie zacznie w sposób uporządkowany wypełniać wnętrza pokoi. Jeżdżąc raz w lewo raz w prawo.
Żadne miejsce nie zostanie pominięte. Oczywiście pod warunkiem, ze robot będzie w stanie tam fizycznie wjechać. Ostatecznie robot dotrze wszędzie, tylko trzeba pamiętać, że niektóre skrajne miejsca robot zostawi sobie na później. Po zakończonej pracy Robojet sam wróci do ładowania, wróci się również doładować jeżeli zabraknie mu energii po czym sam wznowi pracę w miejscu w którym ją przerwał. Jego bateria to jednak aż 5200 mAh, która spokojnie pozwoli na sprzątnięcie nawet największego domu na jednym ładowaniu.
Po stworzeniu mapy mieszkania możemy zapisać w pamięci specjalne strefy, które ułatwią nam zarządzenia automatycznym sprzątaniem. Strefy mogą, aczkolwiek nie muszą pokrywać się z pokojami. Do wyboru mamy 3 rodzaje stref: do standardowego sprzątania, do podwójnego sprzątania oraz strefy zabronione do których robot nie będzie wjeżdżał w trakcie pracy.
Pamiętajcie tylko, że aplikacja cały czas jest udoskonalana i możliwe, że w momencie kiedy oglądacie ten materiał wygląda to nieco inaczej.
To do czego przyda nam się niewątpliwie aplikacja to stworzenie harmonogramu automatycznego sprzątania.
Możemy wybrać zarówno dni i porę sprzątania, ale również czy odkurzane ma być całe mieszkanie, czy tylko konkretna strefa.
Skuteczność odkurzania
Sprawdźmy teraz jak Robojet X-Level radzi sobie z tym do czego służy, czyli odkurzaniem.
Jego skuteczność w dużej mierze zależy od ustawionego trybu w jakim pracuje do wyboru mamy 3 poziomy mocy. W najwyższym trybie, X-Level oferuje siłę ssącą aż 3000 Pa i nie ma problemów z wciąganiem jakichkolwiek zabrudzeń.
Całkiem nieźle radzi sobie chociażby z wciąganiem piasku. Nie jest to oczywiście 100% skuteczność, ale z reguły drugi przejazd załatwia sprawę. Robot dobrze zbiera również zabrudzenia z płaskich dywanów.
Jeżeli jednak do odkurzenia mamy głównie twarde podłogi, warto skorzystać z nylonowego wałka, który rewelacyjnie sprawdza się jako szczotka główna na takich powierzchniach.
Szczególnie dobrze sprawdza się podwójne sprzątanie, które umożliwia ten robot. W tym trybie robot jeździ raz równolegle, raz prostopadle, co ma ogromny wpływ na ostateczną skuteczność.
Mopowanie RoboJetem X-Level
Oprócz odkurzania, robot daje nam również możliwość mopowania podłogi. Służy do tego pojemnik hybrydowy, do którego mocuje się ściereczkę z mikrofibry. Szmatka jest wielorazowa i po użyciu możemy ją umyć. Przed użyciem warto ją ponadto samemu zwilżyć.
Pojemnik pomieści ok. 350 ml wody, ale wlewając ją do środka nie róbcie tego błędu co ja i na czas nalewania wody odepnijcie pojemnik na kurz, bo ten nie może się zamoczyć.
Po nalaniu wody, wymieniamy pojemniki i gotowe. Robot wyczuje jaki ma zamontowany pojemnik i po wykryciu hybrydowego, przejdzie w tryb mopowania.
W tym trybie robot podobnie jak przy samym odkurzaniu zaczyna od objeżdżania krawędzi, a następnie zacznie wypełniać środek.
Różnicę w sposobie jazdy zauważymy natomiast przy sprzątaniu wnętrza pomieszczenia, bo przy mopowaniu mamy do wyboru 2 sposoby jazdy.
W trybie jazdy Y przez niektórych zwanym jazdą „w jodełkę”, robot podłogę przeciera dwukrotnie robiąc ruchy do przodu i do tyłu z lekkim skrętem na boki. Taki sposób mopowania jest dużo skuteczniejszy, ale też wolniejszy. W aplikacji możemy jednak zmienić ten sposób jazdy na standardowy. Możemy też ustawić poziom nawilżania szmatki mopa.
Jeżeli ustawimy zwykły tryb jazdy, robot będzie jeździł szlaczkiem po prostej, podobnie jak przy odkurzaniu.
Kończąc temat mopowania muszę tylko podkreślić, że o ile jest to świetny sposób na odświeżenie podłogi, to należy pamiętać, że absolutnie nie jest to funkcja służąca zbieraniu rozlanych płynów, czy też zmywaniu mocno zaschniętych plam.
Sterylizacja lampą UV
Oprócz odkurzania i mopowania, Robojet X-Level umożliwia nam również sterylizację podłogi za pomocą specjalnej lampy UV. Lampę możemy włączyć i wyłączyć zarówno w aplikacji, jak i pilotem. Trudno ocenić skuteczność takiej sterylizacji, ale zakładam, że przynajmniej część bakterii i wirusów uda się przy okazji zabić.
Pozostałe cechy RoboJet X-Level
Jak wygląda natomiast kwestia głośności tego robota? Ta zależy od ustawionej mocy ssącej, w najwyższym trybie jest całkiem głośno (nawet ponad 70dB), ale do wyboru mamy też cichsze tryby, a w najniższym robota prawie że nie słychać (moje pomiary wykazały ok. 55 dB).
Problem z jakim możecie się spotkać kupując ten sprzęt to wjeżdżanie na czarne powierzchnie.
Robot, podobnie jak zdecydowana większość urządzeń tego typu, potrafi niektóre czarne powierzchnie rozpoznawać jako przepaść i nie wjeżdżać na nie, traktując je jak schody. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich czarnych powierzchni, na niektóre robot wjedzie bez problemu.
Robot X-Level ma wspomniane czujniki udoskonalone i z większością ciemnych powierzchni powinien sobie jednak poradzić.
Podsumowanie recenzji RoboJeta X-Level
Sprzęt ten ma niewątpliwie sporo zalet. Jedną z nich jest rzadko spotykana lampa UV, którą posiadają tylko nieliczne i z reguły drogie modele. Podobnych robotów na rynku jest już całkiem sporo, więc trzeba zwrócić uwagę właśnie na te nieliczne detale, którymi różnią się poszczególne sprzęty.
Jednym z takich detali jest funkcja podwójnego sprzątania, która umożliwia robotowi jazdę zarówno równolegle, jak i prostopadle. Nie ma robota, który za każdym razem odkurzyłby wszystko za jednym przejazdem, dlatego ważne jest aby drugi przejazd był pod innym kątem. Niewątpliwym atutem względem chociażby najpopularniejszych robotów marki iRobot Roomba jest możliwość mopowania oraz mopowania z odkurzaniem. Do tego dochodzi wspomniana lampa UV oraz pilot zdalnego sterowania. Piloty bardzo często zastępowane są przez aplikacje na smartfony, a przecież trzeba pamiętać, że nie każdy ma możliwość aby z nich korzystać. Mam na myśli chociażby wielu seniorów, którzy też chętnie skorzystaliby z takiego pomocnika.
RoboJet X-Level ma zatem jak widzicie wiele atutów i zapewne znajdzie się wielu chętnych na ten model. Decydując się na zakup pamiętajcie tylko o kodzie rabatowym: BP0520.
AKTUALIZACJA (luty 2023 r.): recenzowany model X-Level został już niestety wycofany ze sprzedaży (niedługo zastąpi go nowy model). Póki co w ofercie Robojeta możecie znaleźć natomiast Robojeta X-One 2 i X-One 2 PRO.
Kupując dowolnego robota koniecznie wpiszcie kod rabatowy: BP0520
Zachęcam też do zapoznania się z moim rankingiem robotów sprzątających, gdzie możecie sprawdzić jak roboty marki Robojet wypadają na tle konkurencji.
2 comments