Xiaomi Viomi V2 PRO – recenzja robota odkurzającego

Xiaomi Viomi V2 PRO to kolejna wersja robota odkurzającego, który nieco zamieszał na rynku. Poprzedni model zaoferował rewelacyjne możliwości zbliżone do najdroższych marek, jednak w znacznie niższej cenie. Teraz w sprzedaży pojawiła się natomiast wersja PRO. Sprawdźcie czym się różni od poprzednika i konkurentów oraz czy warto w niego zainwestować.

Kolejny model Viomi w sprzedaży

Robot odkurzający Xiaomi Viomi V2 PRO - pokonywanie progów

Osoby, które już jakiś czas śledzą moją stronę lub interesują się robotami odkurzającymi dobrze kojarzą markę Viomi. Jest to jedna z firm produkująca sprzęt elektroniczny przy współpracy z Xiaomi – jednym z największych koncernów oferujących chińską elektronikę. Od pewnego czasu Viomi coraz śmielej działa na rynku robotów odkurzających. Ich poprzedni model: Xiaomi Viomi V2 – tutaj jego recenzja, zaoferował niesamowite parametry techniczne w bardzo atrakcyjnej cenie. Sporo osób czekało jednak na jego kolejną edycję czyli PRO. Swój egzemplarz otrzymałem już jakiś czas temu jednak wstrzymywałem się z recenzją do czasu aktualizacji oprogramowania i wydaje mi się że była to słuszna decyzja.

Zamówienie i unboxing

Roboty Viomi, w tym również Xiaomi Viomi V2 PRO można zamawiać z geekbuying.com z polskiego magazynu (Europe). Kod rabatowy: VIOMIV2PRO. Więcej ofert i aktualnych kodów rabatowych znajdziecie pod tym linkiem.

Sklep ten ma kilka magazynów, w tym również zlokalizowanych w Unii Europejskiej, dzięki czemu na przesyłkę nie musimy czekać dłużej niż kilka dni. Tak też było w moim przypadku: dostawa DPD w 2-3 dni od zamówienia. Niestety egzemplarze trafiające do europejskich magazynów szybko się rozchodzą. Jeżeli na stronie będzie informacja, że są wyprzedane – będziecie musieli uzbroić się w cierpliwość. O nowych dostawach i kodach rabatowych postaram się tutaj informować.

W pudełku znajduje się:

Xiaomi Viomi V2 PRO - recenzja robota odkurzającego - zestaw z geekbuying

  • robot z pojemnikiem na kurz;
  • stacja ładująca;
  • ładowarka;
  • mop z założoną szmatką;
  • zapasowa szmatka do mopa;
  • dwie przednie zmiotki (w tym jedna zapasowa);
  • instrukcje obsługi;
  • pojemnik na wodę i kurz (2 w 1)

i tutaj ważna uwaga: w moim zestawie podobnie jak w zestawie otrzymanym przez wiele osób były tylko dwa pojemniki: osobny na kurz oraz pojemnik 2 w 1 (na kurz i wodę). Do robota pasuje natomiast również osobny pojemnik na wodę. Jeżeli go nie dostaliście to piszcie do geekbuying – dosyłają za free.

Parametry techniczne

wymiary: 350mm x 350mm x 94.5mm

waga: 3,6 kg

pojemność baterii: 3200 mAh

moc silnika: 33W

max. siła ssąca: 2100 Pa

pojemnik na kurz: 550 ml

pojemnik 2 w 1: 300 ml na kurz + 200 ml na wodę

pojemnik na wodę: 550 ml

czas pracy na jednym ładowaniu: do 130 minut

pokonywanie progów: do 2 cm

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na bardzo dużą moc ssącą. Na rynku nie ma zbyt wiele robotów o mocy ponad 2000 Pa. Również pozostałe parametry stawiają Viomi V2 PRO w ścisłej czołówce (przynajmniej na papierze).

Uruchomienie Viomi V2 PRO

Xiaomi Viomi V2 PRO - recenzja robota odkurzającego - w trakcie ładowania

Viomi V2 PRO przed pierwszym użyciem powinniśmy naładować do pełna. Bateria ma pojemność 3200 mAh i pozwala na ponad 2 godzinną pracę (nieco mniej na większych obrotach). Dla prawidłowego funkcjonowania robota, bardzo ważne będzie miejsce ulokowania stacji ładującej. Im łatwiej dostępne będzie to miejsce, tym lepiej. Najważniejsze, aby nic ni stało po bokach stacji i tuż przed nią.  W przeciwnym razie robot może mieć problem z jej znalezieniem lub dojechaniem do niej. Wskazane jest również aby najbliższe otoczenie stacji nie zmieniało się zbyt często. Przestawianie mebli znajdujących się tuż obok stacji może skutkować tym, że robot przestanie rozpoznawać otoczenie zapisane na mapie.

Po naładowaniu robota możemy z niego korzystać z wykorzystaniem okrągłego podwójnego przycisku na obudowie. Jest to włącznik oraz przycisk powrotu do bazy.

Przyciskami tymi możemy uruchomić lub przerwać podstawowe sprzątanie, ale aby w pełni korzystać z możliwości Viomi V2 PRO, powinniśmy połączyć go z aplikacją na smartfonie.

Xiaomi Home, czyli sterowanie robotem

Xiaomi Viomi V2 PRO współpracuje z podstawową aplikacją do obsługi urządzeń domowych tej marki, czyli Xiaomi Home (do niedawna „Mi Home”). Aplikację można pobrać zarówno w Google Play (na Android) oraz w App Store (iPhone).

Xiaomi Viomi V2 PRO - recenzja robota odkurzającego - aplikacja Xiaomi Home

Jeżeli jeszcze z niej nie korzystaliśmy to powinniśmy założyć w niej indywidualne konto. Następnie dodajemy nowe urządzenie. Aplikacja przeprowadzi nas przez proces parowania krok po kroku.

Po ukończonym parowaniu, koniecznie zaktualizujcie oprogramowanie robota. Aktualizacja wprowadza spore modyfikacje, w tym również wpływa na ilość dostępnych funkcji.

Oprogramowanie jest ciągle udoskonalane, więc niewykluczone, że w momencie kiedy będziecie to czytać, pulpit sterowania będzie się nieco różnić.

Xiaomi Viomi V2 PRO - recenzja robota odkurzającego - robienie mapy mieszkania

W każdym jednak razie w aplikacji będziecie mieli cały szereg ustawień i możliwości sterowania pracę robota.

Możecie regulować moc jego pracy, przeglądać historię sprzątania oraz programować automatyczne sprzątanie.

Xiaomi Viomi V2 PRO - recenzja robota odkurzającego - ustawianie programowania sprzątania

Aktualizacja: w ostatnim czasie pojawiła się aktualizacja oprogramowania robota wprowadzająca m.in. obsługę wielu map (na różne piętra). Tym samym Viomi V2 PRO stało się pierwszym robotem w tym przedziale cenowym obsługującym wiele map (przynajmniej w europejskiej dystrybucji).

Odkurzanie

Xiaomi Viomi V2 PRO to robot 2 w 1 oferujący zarówno odkurzanie jak i mopowanie. W mojej ocenie w przypadku tego typu sprzętów najważniejsze jest jednak odkurzanie i to na jego jakości należy się skupić przede wszystkim. Viomi V2 PRO oferują jedną z najwyższych na rynku mocy ssących – aż 2100 Pa. Moc możemy regulować – do wyboru mamy 4 poziomy od najsłabszego „silent” po najmocniejszy „turbo”.

Różnice pomiędzy poszczególnymi poziomami nie są aż tak dużo, podstawowe odkurzanie można spokojnie robić w trybie cichym, a efekty i tak będą zadowalające.

Xiaomi Viomi V2 PRO - recenzja robota odkurzającego - pojemnik na kurz

Od siły ssącej zależy również głośność odkurzacza. Postanowiłem ją pomierzyć i porównać z innym popularnym robotem, czyli Roborockiem S6 i z moich testów (sprawdźcie na YouTube) wynika, że głośność Viomi V2 PRO jest na podobnym poziomie, a warto dodać że Roborock S6 uchodzi raczej za cichy sprzęt. Ponadto Viomi ma nieco większą moc i znacznie niższą cenę.

Viomi V2 PRO podobnie jak większość nowoczesnych robotów odkurzających w trakcie sprzątania korzysta z zapisanej w pamięci mapy. Do jej sporządzenia wykorzystuje specjalny skaner laserowy umieszczony w charakterystycznej wystającej wieżyczce.

Dzięki mapie, robot nie błąka się po mieszkaniu, lecz jeździ w sposób uporządkowany odwiedzając każdy dostępny zaułek.

Po zrobieniu pierwszego skanowania mieszkania, Viomi V2 PRO zaproponuje nam podział mieszkania na pokoje. Dzięki temu robota będziemy mogli wysyłać do indywidualnego sprzątania określonych pomieszczeń.

Xiaomi Viomi V2 PRO - recenzja robota odkurzającego - podział mieszkania na pokoje

Wstępnie zaproponowany podział może nie do końca odpowiadać naszym preferencjom, ale bardzo łatwo możemy go zmodyfikować. Możemy do woli łączyć i dzielić pokoje oraz nadawać im nazwy.

Xiaomi Viomi V2 PRO - recenzja robota odkurzającego - modyfikacja podziału pokoi

Po ostatniej aktualizacji możemy zapisać w pamięci 5 map (np. oddzielną mapę na każde piętro).

Sam sposób jazdy robota po mapie jest bardzo uporządkowany, dzięki czemu wszystkie dostępne fragmenty podłogi zostaną odwiedzone. Robot najpierw objeżdża krawędzie, a następnie szlaczkiem „wypełnia” pokój.

Bateria może nie jest największa, bo np. Roborock S6 ma dużo większą, ale i tak wystarczy na odkurzenie powierzchni ok. 120 metrów na jednym ładowaniu. Jeżeli jednak okaże się, że zabraknie mu energii – robot przerwie pracę i sam pojedzie się naładować, po czym wznowi pracę w miejscu w którym ją przerwał.

Mopowanie

Poza odkurzaniem, za pomocą Viomi V2 PRO możemy również mopować podłogę. W przypadku modelu PRO możemy to robić na dwa sposoby: wyłącznie mopując lub mopując i odkurzając jednocześnie.

Xiaomi Viomi V2 PRO - recenzja robota odkurzającego - spód robota z mopem

To w jakim trybie będziemy mopować zależy od tego jaki włożymy pojemnik do środka. Robot sam rozpoznaje jaki pojemnik do niego włożyliśmy. Przed mopowaniem musimy tylko przełączyć robota w aplikacji z odkurzania na mopowanie.

W aplikacji możemy też ustawić ilość upuszczanej wody w zależności od tego jak bardzo mokry ma być mop.

Sposób jazdy robota w trakcie mopowania nieco różni się od tego w trakcie odkurzania. Viomi V2 PRO zamiast po linii prostej robi lekkie skręty w lewo i prawo oraz jeździ do przodu i do tyłu. Ten sposób jazdy ma zwiększyć skuteczność mopowania. Spójrzcie jak wygląda to na mapie w aplikacji:

Xiaomi Viomi V2 PRO - recenzja robota odkurzającego - mapa w trakcie mopowania

Zerknijcie koniecznie również na recenzję na YouTube, gdzie można zobaczyć o co w zasadzie chodzi.

Po ostatniej aktualizacji w aplikacji można też wybrać mopowanie w jodełkę lub zwykłe (S) jeżeli chcemy aby robot jeździł po prostej.

Samo mopowanie za bardzo nie różni się od tego w poprzedniej wersji, natomiast bardzo dobrze sprawdza się tryb 2 w 1, czyli odkurzanie i mopowanie. Efekty okazały się lepsze niż podejrzewałem.

Xiaomi Viomi V2 PRO - recenzja robota odkurzającego - włosy w pojemniku 2 w 1

Poza zmopowaniem podłogi, robot świetnie zebrał wszelkie kurze i przede wszystkim włosy, których w łazience bywa sporo. Oznacza to, że dobrze poradzi sobie również z sierścią. Wielu właścicieli sierściuchów uwielbia tego typu roboty, więc może to być dla nich dobry model.

Jednoczesne odkurzanie i mopowanie ma taką zaletę, że nie brudzi nam się tak bardzo szmatka od mopa. Przy samym mopowaniu wszelkie brudy trafiają właśnie na nią i czasami po przejechaniu kilku metrów zabrudzonej podłogi szmatka robi się brudna. Przy trybie 2 w 1 szmatka okazuje się całkiem czysta nawet po przejechaniu całego mieszkania.

Jedyna drobną niedogodnością, jaką zauważyłem testując pojemnik 2 w 1 jest to, że nie ma filtra wstępnego (takiej siatki) odgradzającej zabrudzenia w pojemniku od filtra HEPA (zerknijcie na zdjęcie powyżej). Osobny pojemnik na kurz ma taki filtr i dzięki temu filtr HEPA się tak nie brudzi. Na plus natomiast należeli zaliczyć to, że filtry HEPA od Viomi można myć pod bieżącą wodą i po wysuszeniu można z nich dalej korzystać. Niestety w przypadku wielu innych robotów takie filtry trzeba wyrzucać i kupować nowe. Dlatego w tym elemencie duży plusik należy się Viomi.

Przydatną funkcją jest także regulacja poziomu nawilżania mopa. O ile przy mopowaniu gresu czy terakoty nadmiar wody nie jest niczym groźnym, o tyle mopując bardziej delikatne powierzchnie warto zmniejszyć jej ilość.

Xiaomi Viomi V2 PRO – podsumowanie

Podsumowując uważam, że Xiaomi Viomi V2 PRO to obecnie jeden z najlepszych wyborów na rynku. Ma świetne parametry, ogromne możliwości konfiguracji i przede wszystkim atrakcyjną cenę. Obecnie można go kupić naprawdę tanio w promocji geekbuying.com. Kod rabatowy: VIOMIV2PRO. Więcej ofert i aktualnych kodów rabatowych znajdziecie pod tym linkiem.

Ostatnia aktualizacja oprogramowania sprawiła, że ma on już prawie wszystkie przydatne funkcje, a warto pamiętać, że sprzęt jest ciągle udoskonalany (między innymi o dodatkowe mapy). Jeżeli natomiast kupiliście poprzednią wersję to nie martwcie się. Różnice są niewielkie, a nowe oprogramowanie wyszło także dla Waszego modelu. Tym samym wymiana Xiaomi Viomi V2 na Viomi V2 PRO kompletnie nie ma sensu. Nie ma jednak pewności, czy model V2 (bez PRO) również uzyska możliwość zapisywania wielu map, dlatego mając wybór, obecnie brałbym raczej Viomi V2 PRO.

1 130 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.