Proscenic M7 PRO – robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz

Dzisiaj chciałbym zaprezentować Wam wyjątkowego robota sprzątającego, którym powinny zainteresować się wszystkie osoby ceniące komfort i wygodę. Proscenic M7 PRO to robot sprzątający, który potrafi automatycznie opróżniać pojemnik na kurz. Ponadto jego parametry są imponujące, zatem przed zakupem tego typu robota koniecznie sprawdźcie czy nie warto postawić na ten model.

Proscenic M7 PRO – tańszy konkurent iRobot Roomba i7+ i s9+

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - automatyczne opróżnianie pojemnika na kurz

Na mojej stronie mogliście już przeczytać recenzje przeróżnych robotów sprzątających. Proscenic M7 PRO jest jednak czymś kompletnie nowym. Do wielu funkcji znanych już Wam z poprzednich recenzji, jak chociażby Xiaomi Viomi V2 PRO, czy też Roborocka S6. Firma Proscenic dorzuca w swoim najnowszym modelu kolejną rewolucyjna funkcję: stację do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz.
Pełny zestaw Proscenica M7 PRO składa się tym samym z 2 urządzeń: robota oraz stacji na kurz, które można kupić zarówno osobno, jak i w zestawie. Oba urządzenia kupicie tutaj:

 

Unboxing Proscenica M7 PRO

Na początek swojej recenzji skupię się na samym robocie.
Oto co znajdziemy w podstawowym zestawie:

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - zestaw robota

  • robota
  • pojemnik na wodę z wielorazową szmatką mopa;
  • zapasowe jednorazowe szmatki do mopowania;
  • zapasowe zaworki do mopa (4 sztuki);
  • pilot zdalnego sterowania;
  • baterie do pilota;
  • instrukcje obsługi (w kilku językach, w tym w jęz. angielskim)
  • zapasowe zmiotki przednie (2 sztuki);
  • zapasowy filtr HEPA;
  • stację dokującą
  • zasilacz do stacji (z polską wtyczką).

Budowa robota

Przyjrzyjmy się teraz z bliska samemu robotowi. Na początek kilka podstawowych parametrów:

wymiary: 350 x 350 x 98 mm
moc silnika: 50 W
maksymalna siła ssąca: 2600 Pa (według sklepu), 2700 Pa (według informacji producenta);
pojemność baterii: 5200 mAh
maks. czas pracy na jednym ładowaniu: do 150 minut
pojemność pojemnika na kurz: 600 ml
pojemność pojemnika na wodę: 110 ml

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - robot

Robot jest praktycznie cały czarny, a górna pokrywa jest mocno błyszcząca. Z przodu zlokalizowany jest zderzak. Następnie widzimy podwójny przycisk: włącznik i powrót do bazy. W centralnej części widzimy natomiast wieżyczkę z laserem. Wieżyczka ma ponadto wbudowany dotykowy czujnik wysokości.

W tylnej części robota umieszczony jest natomiast pojemnik na kurz. Jest bardzo pojemny bo mieści aż 600 ml. Pod tym względem robot wygrywa z dużą częścią konkurencji.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - pojemnik na kurz
W pojemniku znajduje się też wyjmowalny filtr HEPA oraz sprytnie schowany bardzo praktyczny czyścik. Przydaje się zarówno do czyszczenia pojemnika, jak i szczotek robota.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - szczoteczka do czyszczenia robota
Pewną innowacją jest to, że pojemnik ma dodatkowy otwór. Pod koniec recenzji zobaczycie do czego służy.
Robot ma w sumie aż 24 sensory umożliwiające mu inteligentną jazdę i rozpoznawanie przeszkód, czy też szybki powrót do ładowania. Na zderzaku są aż 3 sensory podczerwieni (w tym czujnik ścian). Z boku robota jest też dyskretny przycisk do resetowania robota.
Zerknijmy teraz pod spód.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - spód robota

Pod zderzakiem widzimy kolejne 4 sensory – tym razem antyspadkowe, którymi robot wyczuwa schody. Z przodu mamy także niewielkie obracane kółko oraz dwie zmiotki przednie. Napęd natomiast zapewniają dwa duże kółka, które są w stanie wjechać na 2 centymetrowe progi. Jeżeli mieliście styczność z tego typu robotami to mogą Was zaskoczyć blaszki ładowania umieszczone z dwóch stron robota. Te poniżej służą do łączności z stacją w trakcie automatycznego opróżniania pojemnika na kurz.
W środkowej części znajduje się natomiast szczotka główna. Szczotka ma bardzo gęste włosie oraz gumowe wstawki dzięki czemu szczotkę można łatwiej rozplątać z włosów czy też sierści.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - szczotka główna

Jeżeli chcemy korzystać nie tylko z odkurzania, ale i mopowania to do robota musimy podpiąć moduł mopa.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - spód robota z mopem

Jest on tutaj zintegrowany z pojemnikiem na wodę. Szmatka mopa przypinana jest na rzepy, a sam moduł wpina się bardzo łatwo. O mopowaniu będzie jednak w dalszej części recenzji.

Sterowanie robotem

Przed pierwszym użyciem robota zaleca się, aby naładować go do pełna. Stację ładowania umieszczamy w łatwo dostępnym miejscu, a robota zostawiamy stawiamy na kilka godzin.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - ładowanie
Zielona lampa na robocie zacznie mrugać, a po naładowaniu zacznie świecić jednolicie.
Automatyczne odkurzanie możemy włączyć na 3 sposoby: przyciskiem na obudowie, pilotem lub poprzez aplikację.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - pilot zdalnego sterowania

Najpierw omówmy przyciski pilota: zaczynając od góry: powrót do ładowania, następnie mamy przycisk startu i zatrzymania otoczony strzałkami kierunkowymi. Nieco niżej od lewej sprzątanie punktowe, mopowanie, wyłącznik komunikatów głosowych, regulacja poziomu mocy oraz przycisk trybu maksymalnej siły ssącej. Tak więc pilot umożliwia nam podstawowe sterowanie co docenia przede wszystkim osoby niekorzystające ze smartfonów. Zdecydowanie więcej opcji będziemy mieli jednak na telefonie.

Aplikacja Proscenic Home

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - widok główny aplikacji

Żeby uzyskać do nich dostęp musimy zainstalować apkę Proscenic Home. Dostępna jest zarówno w Google Play, jak i App Store. Aplikacja obsługuje sporo innych urządzeń tej marki, zatem na liście musicie znaleźć swojego robota, a następnie apka przeprowadzi Was krok po kroku przez proces parowania.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - wybór urządzeń Proscenic

Po sparowaniu aplikacja prawdopodobnie od razu zaproponuje Wam aktualizacje oprogramowania. W tym miejscu muszę podkreślić, że w momencie w którym oglądacie ten filmik bardzo możliwe że pojawiły się już kolejne aktualizacje i nowe funkcje. Nie denerwujcie się zatem jeżeli widok aplikacji będzie się już nieco różnił. Postaram się jednak omówić najważniejsze funkcje na daną chwilę. Od razu po zainstalowaniu apki, robot pokazał mi już fragment mojego mieszkania, co bardzo ładnie pokazuje, że zapisał sobie w pamięci skan otoczenia już przy uruchomieniu go z pilota, nawet bez aplikacji. Zacznijmy jednak od początku. W podstawowym widoku aplikacji widzimy listę urządzeń, bo możemy ich wprowadzić tutaj więcej. Poza tym w panelu głównym mamy jeszcze pomoc oraz podstawowe ustawienia takie jak hasło, czy też język. Polskiego niestety jeszcze nie ma. Zdecydowanie więcej opcji znajdziemy natomiast wchodząc w robota.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - start skanowania pomieszczeń

Widzimy tutaj aktualną mapę, statystyki odnośnie ostatniego sprzątania, poziom naładowania robota oraz całą masę możliwości konfiguracji następnego sprzątania. Zwłaszcza wchodząc w zakładkę „more” zobaczycie imponującą liczbę ustawień.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - opcje w aplikacji

Nie będę omawiać ich wszystkich, bo recenzja byłaby zbyt długa, więc omówię skrótowo najważniejsze rzeczy.

Inteligentne sprzątanie

Na początku warto sobie zresetować mapę, aby następnie zrobić pełną mapę mieszkania. Po włączeniu automatycznego sprzątania robot zacznie dokładnie skanować otoczenie i stopniowo objeżdżać kolejne pomieszczenia.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - zeskanowane mieszkanie

 

Najpierw objedzie kontury, a następnie zacznie w sposób uporządkowany jeżdżąc szlaczkiem wypełniać wnętrze. Jego trasę możemy sobie w czasie rzeczywistym obserwować w aplikacji z dowolnego miejsca na świecie. Jest to odpowiedź na często zadawane mi pytanie, czy aby sterować robotem musicie być połączeni do tej samej sieci wi-fi. Ta sama sieć jest wymagana tylko do funkcji sterowania strzałkami. Pozostałe opcje mogą być obsługiwane niezależnie od naszej lokalizacji. Po ukończonym odkurzaniu robota sam wróci do stacji ładowania, a gdyby z jakichś względów zabrakło mu energii na pełne sprzątanie, to po doładowaniu wznowi prace w miejscu w którym ją przerwał.
Zrobioną przez robota nową mapę możemy sobie według własnego uznania podzielić na pokoje.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - podział mapy na pokoje

Na mapie możemy też zaznaczać specjalne strefy do indywidualnego odkurzania lub strefy zakazane do których robot ma nie wjeżdżać. Dzięki tak stworzonej mapie uzyskujemy bardzo dużo przydatnych opcji. Możemy np. kazać robotowi odkurzyć tylko jeden pokój. Jedną z najlepszych funkcji tego robota jest możliwość jednoczesnego zapamiętania aż 10 map.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - lista map dla różnych pięter

Ulubione mapy możemy sobie od razu dodać do zakładek i indywidualnie opisać, aby się nam nie myliły. Przy zmianie piętra musimy jednak pamiętać o ręcznej zmianie mapy, chyba ze przy którejś z kolejnych aktualizacji robot będzie w stanie przełączać je automatycznie. No i jeszcze jedna mała uwaga w tym miejscu: robot sam nie chodzi po schodach! niby logiczne, ale niestety sporo osób słowa o tym, że robot działa na kilku piętrach rozumie, bardzo dosłownie. Dużym ułatwieniem w utrzymaniu czystości mieszkania jest opcja programowania automatycznej pracy robota.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - ustawienie harmonogramu sprzątania

Możemy zdecydować nie tylko w które dni o której godzinie robot ma odkurzać, ale i to z jaką mocą ma odkurzać oraz czy ma sprzątnąć wszystko czy tylko wybrany obszar. Sposób jazdy robota w dużej mierze przypomina ten jaki spotykamy w najlepszych sprzętach tego typu, ale są też pewne praktyczne nowinki. Możemy między innymi ustawić podwójne odkurzanie, w którym robot odkurzy mieszkanie dwukrotnie, ale raz jeżdżąc równolegle, a raz prostopadle, co możecie zobaczyć w aplikacji.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - podwójne odkurzanie

Taki sposób jazdy zdecydowanie zmniejsza ryzyko, że coś zostanie nieodkurzone jak należy. Podobnie działa to w przypadku odkurzania punktowego dostępnego również na pilocie. Sam tryb punktowego sprzątania jest bardzo przydatny – jeżeli chcemy odkurzyć tylko najbliższe otoczenie robota. Za pomocą aplikacji możemy natomiast wskazać taką strefę na mapie i robot pojedzie we wskazane miejsce. Proscenic M7 PRO jeździ w sposób niezwykle inteligentny, bardzo dobrze analizując otoczenie. Co jakiś czas delikatnie dotyka zderzakiem mebli, ale robi to po to aby w razie potrzeby przesunąć drzwi, czy też zasłonkę. Mówiąc krótko: robot wszystko widzi, ale sprawdza czy konkretną przeszkodę da się przesunąć, aby wjechać we wszystkie możliwe miejsca.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - odkurzanie między nogami

Teraz kilka słów o głośności tego sprzętu. W przypadku tego modelu bardzo dużo zależy od tego jaki ustawimy poziom mocy. W trybie cichym robot sprawuje się świetnie. Z moich pomiarów wychodzi ok. 53 dB. Jeżeli włączymy jednak tryb max to sprzęt staje się znacznie głośniejszy przekraczając 60 dB. Ustawienie pasującego nam poziomu mocy ma zatem spore znaczenie. Nie mniej jednak w najniższym – cichym trybie robot również odkurza przyzwoicie.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - test głośności

 

Jakość odkurzania

W mojej recenzji na kanale YouTube możecie zobaczyć kilka przykładów tego, jak robot radzi sobie z odkurzaniem. W moim odczuciu radzi sobie całkiem nieźle.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - odkurzanie płatków owsianych

Nawet w najniższym trybie był w stanie odkurzyć wszystkie rozsypane na podłodze płatki owsiane. Trochę mu to zajęło, ale pomimo najniższego trybu nie ma problemów z wciągnięciem takich okruchów. Do odkurzenia mąki zwiększyłem mu już jednak obroty. Robot ma mocny 50 Watowy silnik, ale maksymalna siła ssąca pozostaje dla mnie jednak zagadką, bo na stronie sklepu jest to 2600 Pascali, a na stronie producenta aż 2700. Nie mniej jednak jest to dużo więcej od większości konkurentów. Robot ma także pojemna baterię 5200 mAh pozwalającą na pracę przez nawet 2,5 godziny.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - odkurzanie na dywanie

Duża siła ssąca pozwala mu na swobodne wciąganie również cięższych rzeczy. Dobrze radzi sobie również na dywanie. W porównaniu z rywalami spodobało mi się szczególnie jak sprawnie wjeżdża na dywany, nie zachylając ich ani trochę.

Mopowanie w Proscenic M7 PRO

Omówmy teraz funkcje mopowania. Pod szmatką mopa zamocowaną na rzepy znajdują się 2 zaworki którymi dozowana jest woda.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - zwilżanie szmatki mopa

Pojemnik na wodę jest niewielki i pomieści 110 ml wody. Z racji, że woda uwalniana jest stopniowo jedynie w dwóch miejscach, sprzedam Wam prostego ale przydatnego tipa do zastosowania we wszystkich robotach tego typu. Przed mopowaniem zawsze zmoczcie nieco całą szmatkę, aby mop nawilżał podłogę równomiernie już od samego startu.
Mopowanie może odbywać się na dwa zasadnicze sposoby. W podstawowym trybie robot będzie jeździł dokładnie tak samo jak przy odkurzaniu. Objedzie dostępne krawędzie, następnie objedzie środek. Możemy jednak włączyć również tryb jazdy w jodełkę działający tylko przy mopowaniu. W tym trybie robot będzie wykonywał lekkie skręty i będzie przesuwał się do przodu i do tyłu.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - robot w trakcie mopowania
Funkcja mopowania jest bardzo przydatna do odświeżenia podłogi, ale pamiętajcie że nie jest to to samo co tradycyjne mopowanie. Przede wszystkim nie służy do zbierania różnych płynów z podłogi. Nie poradzi sobie też z mocno zaschniętymi plamami. Ponadto mop w tym modelu niestety nie ma możliwości regulacji poziomu nawilżania szmatki. Woda jest rozprowadzana równomiernie, ale raczej nie zalecałbym mopowania delikatnych podłóg. Poza tym pojemnik na wodę pozwala na zmopowanie zaledwie kilkudziesięciu metrów, więc traktowałbym to raczej jako dodatek.

Zapomnij o opróżnianiu pojemnika, czyli stacja na kurz

Na deser omówmy sobie chyba największy atut tego sprzętu. Proscenic M7 PRO współpracuje z dedykowaną stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz. Możemy ją kupić osobno za kilkaset złotych, bądź zamówić razem z robotem w pakiecie. Tego typu urządzenie spotkać w Polsce można było tylko w znacznie droższych robotach iRobot Roomba.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - stacja
W pudle ze stacją znajduje się kolejny zestaw instrukcji obsługi i całkiem pokaźne urządzenie o wysokości aż 35 centymetrów. W środku mamy już zamontowany worek na kurz. W zestawie mamy jeszcze dwa dodatkowe worki. Worki według instrukcji należy wymieniać co 6 do 8 tygodni, ale zależy to oczywiście od tego jak często i jak duże powierzchnie będziemy odkurzać. Wyjmowanie worka niestety wymaga trochę siły, ale przy odrobinie wprawy nie jest to takie trudne. Należy pamiętać, że stacja ma na plecach wywietrzniki i tym samym nie powinna stać bezpośrednio oparta o ścianę. Tym samym zajmuje nieco więcej miejsca niż podstawowa stacja ładowania.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - ładowanie w stacji na kurz
Po każdym zakończonym sprzątaniu robot wraca do stacji tak samo jak robił to w przypadku zwykłej stacji ładującej. Widząc jednak automatyczny zbiornik na kurz robot po podjechaniu do niego obraca się i parkuje tyłem, i po chwili stacja przez kilka sekund z ogromną siłą wysysa bruk z pojemnika w robocie. Następnie robot wyjeżdża ze stacji, obraca się i podjeżdża przodem w celu ładowania. Muszę przyznać, że robi to ogromne wrażenie. Pojemnik w robocie po takim „wsysaniu” co prawda nie jest idealnie czysty, ale większość jego zawartości jest wciągana do worka w stacji. Worka nie udało mi się jeszcze zapełnić, chociaż robota opróżniałem już kilka razy.

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - worek na brudy

Z czasem postaram się dać Wam znać jak szybko się zapełnia. Stacja jest rewelacyjnym urządzeniem szczególnie kiedy mamy duży dom i nie mamy czasu na często opróżnianie pojemnika. Pamiętajcie jednak, że jest to urządzenie opcjonalne, a z odkurzacza możecie korzystać również z podstawową ładowarką, która zajmuje tez znacznie mniej miejsca.

Podsumowanie recenzji

Proscenic M7 PRO - robot sprzątający ze stacją do automatycznego opróżniania pojemnika na kurz - Stacja na kurz z robotem

Ogólnie muszę powiedzieć, że robot Proscenic M7 PRO to spory krok naprzód na rynku robotów sprzątających. Do pełni szczęścia brakuje mi, aby w końcu robot poradził sobie z odkurzaniem czarnych powierzchni, aczkolwiek M7 PRO nie ma problemów z wjeżdżaniem na kolor granatowy, a niektóre roboty i z tym miały problem.
Podsumowując uważam, że jest to jeden z najlepszych robotów jakie trafiły w moje ręce. Docenią go zwłaszcza właściciele dużych domów szukający alternatywy dla znacznie droższych robotów iRobot Roomba i7+ i S9+, które to również kuszą klientów stacją do automatycznego opróżniania pojemnika. Atutem Proscenica M7 PRO poza rzecz jasna niższą ceną jest laserowe skanowanie powierzchni oraz ogrom funkcji, w tym funkcja mopowania. Ma też opcję sterowania pilotem, czego nie uświadczymy w iRobotach. Biorąc pod uwagę jego rozsądną cenę jest to bardzo dobry sprzęt, który sprawdzi się w wielu domach. Jeżeli jesteście zainteresowani jego zakupem to pamiętajcie o kodach rabatowych:

Tańszej oferty póki co nie znalazłem, a warto podkreślić, że powyższy sklep wysyła roboty z polskiego magazynu (brak dodatkowych opłat) i oferuje dwuletnią gwarancję i lokalny serwis.

Więcej ofert na ten i inne roboty odkurzające znajdziecie w poście z kodami rabatowymi na roboty sprzątające.

Mam nadzieję, że podobała się Wam moja recenzja robota Proscenic M7 PRO i podzielicie się nią ze swoimi znajomymi, którzy również mogą być zainteresowani tego typu sprzętem.

159 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.