Roborock S6 Pure – recenzja robota sprzątającego

Roborock to sprawdzony producent robotów sprzątających. Na moim blogu mogliście zapoznać się już z kilkoma modelami tej marki. Jakiś czas temu na rynku pojawiła się kolejna wersja – Roborock S6 Pure. Sporo osób zwraca na niego uwagę głównie z uwagi na atrakcyjną cenę. Z mojej recenzji dowiecie się czy jest to faktycznie sprzęt wart Waszej uwagi.

Roboty sprzątające Roborock

Roborock to moim zdaniem jeden z najlepszych producentów sprzętów odkurzających na rynku. Jeżeli śledzicie moją stronę uważnie to niewątpliwie natknęliście się już na kilka recenzji ich produktów. Jeżeli nie, to sprawdźcie chociażby recenzję Roborocka S6 maxV, który oferuje możliwości niespotykane dotychczas wśród urządzeń tego typu.

Poszczególnych modeli Roborocka pojawiło się na rynku już sporo i wszystkie różnią się od siebie drobnymi detalami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze właściwego, tak aby odpowiadał naszym potrzebom.

Jednym z najnowszych wersji jest Roborock S6 Pure, który trafił do mnie niedawno na testy.

Dzięki polskiej dystrybucji oferowanej przez firmę Jamicon. Robota kupicie obecnie w kliku sklepach z polską dwuletnią gwarancją i lokalnym serwisem. Ceny potrafią się zmieniać z dnia na dzień ale generalnie oscylują wokół 1600-1700 zł.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - pudło z robotem

Tutaj sprawdzicie aktualne oferty:

Roborock S6 Pure – unboxing

W zestawie znajdujemy:

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - zestaw

  • robota;
  • pojemnik na wodę ze szmatką mopa;
  • matę zabezpieczająca podłogę wokół stacji ładującej;
  • 4 zapasowe zaworki do pojemnika na wodę;
  • stację do ładowania;
  • kabel do stacji ładowania;
  • instrukcje obsługi (w tym również instrukcję w języku polskim).

Roborock S6 Pure – parametry

Zanim przyjrzymy się robotowi z bliska wymieńmy najważniejsze dane techniczne:

wymiary robota: 35 x 35 x 9,65 cm
waga: 3,2 kg
moc silnika: 58 W
pojemność baterii: 5200 mAh
max moc ssąca: 2000 Pa
pojemność pojemnika na kurz: 460 ml
pojemność pojemnika na wodę: 180 ml

wymiary stacji ładującej: 15,1 x 13,0 x 9,8 cm

Budowa Roborocka S6 Pure

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego

Przyjrzyjmy się z bliska robotowi. Pierwsza rzecz, która mi się w nim spodobała to matowa obudowa, podczas gdy większość białych robotów jest połyskująca. Pamiętajcie też, że w sprzedaży jest też czarna wersja tego robota (różnią się tylko kolorem).

W przedniej części znajduje się zderzak. Na obudowie mamy dwa przyciski: włącznik i powrót do stacji. W centralnej części znajduje się wieża z laserem skanującym otoczenie. Jest tutaj także czujnik wysokości.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - pod klapką

Pod klapką znajdziecie przede wszystkim pojemnik na kurz. Jego pojemność to 460 ml. W środku znajduje się filtr E11, który co bardzo ważne można wypłukać pod wodą. To znacznie obniża koszty, chociaż filtry jak najbardziej można dokupić.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - pojemnik na kurz i filtr HEPA

Obok pojemnika znajduje się ponadto dioda sygnału wi-fi oraz przycisk reset. Po drugiej stronie znajduje się natomiast niewielka szczoteczka przydatna głównie do czyszczenia szczotki głównej, w tym do przecinania zaplątanych włosów.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - szczotka

W tylnej części robota znajdują się wywietrzniki, a na zderzaku znajduje się ponadto czujnik ścian oraz czujnik wykrywający stację ładowania.

Zerknijmy teraz pod spód. Pod zderzakiem znajdują się 4 czujniki krawędzi, którymi robot wykrywa m.in. schody. Tuz obok znajduje się niewielkie kółko wielokierunkowe umieszczone pomiędzy dwoma stykami ładowania.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - spód robota

Robot ma jedną silikonową szczotkę boczną, a w centralnej części szczotkę główną. Zbudowana jest na przemian z rzędów włosia i silikonowych łopatek. Końcówki szczotki możemy łatwo rozkręcić, co uwierzcie mi, bardzo ułatwia czyszczenie szczotki, zwłaszcza jak macie w domu zwierzaki lub zostawiacie dużo włosów na podłodze.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - szczotka główna

Koła główne robota radzą sobie z progami o wysokości do 2 cm. Zwróćcie na to uwagę, jak wybieracie robota. Warto zwrócić również uwagę na sposób montażu mopa. W tym modelu jest on wyjątkowo łatwy i szybki.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - robot z założonym mopem

Przygotowanie do startu, obsługa

Przed pierwszym uruchomieniem sprzętu koniecznie naładujcie go do pełna. Stację ładującą umieśćcie w łatwo dostępnym miejscu, tak aby nie była zastawiona po bokach (min. 0,5 metra z każdej strony) i z przodu (min. 1,5 metra).

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - ładowanie

Ładowanie do pełna trwa do 6 godzin (przy założeniu że robot jest kompletnie rozładowany). Z reguły będzie to oczywiście znacznie krócej.

Sterowanie robotem odbywa się poprzez aplikację Xiaomi Home lub Roborock.

Osobiście korzystam z tej pierwszej i na jej przykładzie omówię działanie robota.

Roborock S6 maxV - recenzja robota sprzątającego z inteligentnym rozpoznawaniem przeszkód - aplikacja Xiaomi Home

Apka obsługuje wiele urządzeń, więc jest duża szansa że już się z nią spotkaliście. Była też omawiana w wielu moich recenzjach. Na liście urządzeń znajdziecie S6 Pure, a potem apka przeprowadzi Was krok po kroku przez proces parowania.

Aplikacja Xiaomi Home - parowanie robota

Najważniejsze jest to, że musicie mieć w domu sieć wi-fi 2,4 GHZ. Jak macie takową w domu to sobie poradzicie, a jak macie wątpliwości, sprawdźcie to na swoim routerze.

Aplikacja Xiaomi Home - instalacja robota Roborock S6 Pure
Po sparowaniu robota warto zainstalować aktualizację oprogramowania. Apka cały czas się zmienia i możliwe, że w momencie kiedy uruchomicie swój sprzęt, poszczególne funkcje mogą się nieco różnić.
Pamiętajcie o tym bo niestety wiele osób tego nie rozumie przez co dostaję masę wiadomości z pytaniami skąd różnice.
Po aktualizacji warto też zmienić język komunikatów robota na Polski.

Aplikacja Xiaomi Home - wybór języka polskiego Roborock S6 Pure

Sama aplikacja jest już praktycznie w całości spolszczona i z obsługą większości funkcji nie będziecie mieli problemów. W ustawienia wchodzicie klikając trzy kropki u góry po prawej.

Aplikacja Xiaomi Home - Roborock S6 Pure - zmiana mocy ssącej

Warto przede wszystkim przeklinać sobie wszystkie opcje bo jest ich tutaj sporo. Możecie chociażby włączyć tryb wykrywania dywanu, czy też sprawić aby robot nie hałasował w określonych godzinach.

Aplikacja Xiaomi Home - Roborock S6 Pure - ustawienia

Wszystkiego nie będę omawiał bo byście zasnęli czytając ten materiał. Pełnię możliwości robota uzyskamy po zrobieniu pierwszej mapy mieszkania.

Mapowanie i funkcje aplikacji

W celu stworzenia mapy mieszkania musimy zrobić pełen cykl sprzątania. Robot po starcie zacznie swoim laserem skanować otoczenie. S6 Pure wykorzystuje technologię LiDAR do precyzyjnej nawigacji.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - mapowanie - start robota

Sposób tworzenia mapy oraz trasę robota możemy śledzić w czasie rzeczywistym w aplikacji. Robot podzieli sobie nasze mieszkanie na strefy. Najpierw skupi się na dokładnym objechaniu krawędzi i ścian.

Potem zacznie stopniowo, w sposób uporządkowany jeżdżąc raz w lewo raz w prawo wypełniać wnętrze. Skrajne miejsca na mapie robot często zostawia sobie na później, ale spokojnie – ostatecznie wjedzie wszędzie gdzie tylko będzie w stanie.

Aplikacja Xiaomi Home - mapa zrobiona przez Roborock S6 Pure

Bateria robota to aż 5200 mAh i pozwala na jednym ładowaniu odkurzyć nawet bardzo duży dom (w optymalnych warunkach do 300 m2!). Robot jest w stanie jeździć do 3 godzin w najniższym trybie. Po skończonym sprzątaniu robot sam wróci się naładować.

Edycja mapy

Zapisana w pamięci mapa daje ogromne możliwości konfiguracji sprzątania. Przede wszystkim mapę możemy podzielić sobie na pokoje. Nazywając je wedle uznania.

Aplikacja Xiaomi Home - wirtualne ściany i strefy zakazane w Roborock S6 Pure

 

W apce można też ustalić kolejność sprzątania tych pokoi. Na mapę można też nanieść wirtualne ściany i strefy niedostępne, w które robot będzie miał zakaz wjeżdżania. Takich map możemy stworzyć kilka (obecnie obsługuje ich 4), osobno dla każdego piętra jeżeli mamy dom piętrowy.

Aplikacja Xiaomi Home - obsługa do 4 pięter

Stworzenie mapy daje nam także więcej możliwości w ustaleniu harmonogramu automatycznego sprzątania. Możemy nie tylko ustawić o której godzinie i w jaki dzień robot ma sprzątać, ale także z jaką mocą ssącą ma pracować, a także które pokoje ma sprzątnąć.

Aplikacja Xiaomi Home - harmonogram pracy

Możemy zatem np. oddzielnie zaplanować sprzątanie kuchni, a oddzielnie salonu. Aplikacja umożliwia również zaplanowanie sprzątania na różnych piętrach. Pamiętajcie tylko, że robota między piętrami musicie sami przenosić. Niby logiczne, ale po niektórych komentarzach zauważyłem, że nie jest to dla wszystkich jasne. Konieczność ręcznego przenoszenia robota i tak jest jednak tutaj ograniczona. Żeby posprzątać konkretny pokój wystarczy wskazać go robotowi na mapie, a ten już sam do niego pojedzie.

Aplikacja Xiaomi Home - sprzątanie wybranego pokoju

 

Odkurzanie Roborockiem S6 Pure

Sprawdźmy teraz jak sobie radzi z odkurzaniem. Do wyboru mamy 4 poziomy mocy, które różnią się od siebie dość znacznie: Cichy, Zrównoważony, Turbo i Maksymalny.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - odkurzanie płatków

Nie mniej jednak nawet w najsłabszym trybie robot potrafi sobie bardzo dobrze poradzić w odkurzaniem lżejszych zabrudzeń. Jeżeli śledziliście inne moje recenzje to zauważyliście pewnie, że nie wszystkie roboty tak sprawnie radziły sobie z tymi płatkami owsianymi (koniecznie sprawdźcie film na YouTube). Tutaj już po pierwszym przejeździe praktycznie wszystkie płatki są zebrane.

Skuteczność sprzątania na twardych podłogach jest imponująca, zwłaszcza w najwyższym trybie, czyli przy sile ssącej 2000 Pa. Sprzątając mąkę robot początkowo zostawi ślady po kółkach, ale przy drugim przejeździe i je odkurzy.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - odkurzanie mąki

S6 Pure radzi sobie też bardzo dobrze na dywanach, ale raczej takich płaskich. Ma nawet funkcję wykrywania dywanów i zwiększania na nich mocy ssącej. Gorzej sprawdza się jednak na gęstych dywanach. Jeździ po nich wolniej i odkurza mniej skutecznie.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - odkurzanie dywanu

Mopowanie Roborockiem S6 Pure

Poza odkurzaniem robot oferuje również funkcję mopowania podłogi. Ściereczka mopa jest bardzo sprytnie mocowana do zbiornika na wodę.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - pojemnik na wodę

Można ją łatwo zdjąć i wyprać. Pod ścierką widzimy dwa filtry, którymi dozowana jest woda z pojemnika. Pomiędzy nimi umieszczony jest suwak którym możemy regulować ilość dozowanej wody.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - filtry pojemnika na wodę

Ścierkę przed mopowaniem warto nawilżyć samodzielnie, aby woda od razu rozchodziła się równomiernie. Do pojemnika wchodzi 180 ml wody. Spokojnie wystarczy to na zmopowanie kilkudziesięciu metrów.

Robot w trakcie mopowania jeździ identycznie jak w trakcie odkurzania najpierw objeżdża krawędzie pomieszczenia, a następnie stopniowo wypełnia środek. Różnica jest tylko taka, że poza odkurzaniem dodatkowo przeciera podłogę na mokro.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - mopowanie

W przeciwieństwie do modelu S5 max lub S6 MaxV pojemnik na wodę nie jest sterowany elektronicznie, więc funkcji jest tutaj nieco mniej, ale jeżeli mopa traktujecie tylko jako dodatek, to spokojnie ten model Wam wystarczy. Pamiętajcie też, że funkcja mopowania w tych robotach służy odświeżeniu podłogi i poprawie skuteczności samego odkurzania. Nie jest to mopowanie służące zmywaniu zaschniętych plam, czy też zbieraniu rozlanych płynów.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - mopowanie podłogi

Osobiście lubię jednak korzystać z tej funkcji co jakiś czas, bo podłoga wygląda po mopowaniu znacznie lepiej niż po samym odkurzaniu.

Plusy i minusy robota

Omówmy pozostałe plusy i minusy tego urządzenia. Dużym atutem jest niewątpliwie aplikacja Xiaomi Home, która sprawdza się rewelacyjnie w wielu urządzeniach i nie inaczej jest tutaj. (Alternatywna apka Roborock działa podobnie i ma niemal identyczne funkcje)

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - zdalne sterowanie

W przeciwieństwie do modelu S6 maxV model Pure nie ma przednich kamer rozróżniających napotykane obiekty. ale i tak robot jest w stanie wyhamować przed większością przeszkód i dotyka je tylko lekko zderzakiem. Nie mniej jednak warto sprzątnąć z podłogi wszelkie delikatne przedmioty, których nie chcielibyśmy stracić, jak również nie chcielibyśmy aby robot je wciągnął.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - omijanie przeszkód

Nawet jak początkowo robot ominie jakiś przedmiot to przy kolejnym przejeździ może go przewrócić. Zatem jak liczycie na jeszcze dokładniejszą nawigację musicie dopłacić do modelu maxV.

Kolejna różnica miedzy tymi modelami to głośność. Model Pure jest głośniejszy o 2 dB, ale i tak jest całkiem cichy, zwłaszcza a najniższym trybie. Z moich pomiarów wyszło poniżej 55dB.

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - głośność

W najwyższym trybie jest już trochę głośniej, ale też nie ma tragedii. Wyszło ok. 60dB, więc całkiem nieźle, tak więc głośnością bym się nie przejmował. Chcesz ciszej ustawiasz niższą moc ssącą.

Sporo wątpliwości budzi możliwość jazdy robota po czarnych i ciemnych powierzchniach. Tutaj niestety nie ma reguły. Dużo zależy od odcienia i tekstury sprzątanej powierzchni. Np. po tej macie robot spokojnie jeździ:

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - jazda po czarnym

Warto jednak pamiętać, że robot ma sensory antyspadkowe, które potrafią rozpoznawać czarną podłogę jako przepaść. Np. na ten dywan robot odmawia wjazdu, jak również nie da się go uruchomić na dywanie:

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego -czarny dywan

Uważajcie zatem jak ktoś mówi, że u nich jakiś robot jeździ po czarnym. Nie zawsze oznacza to, że pojedzie po Waszej czarnej podłodze.

Podsumowanie recenzji Roborocka S6 Pure

Roborock S6 Pure - recenzja robota sprzątającego - na dywanie

Podsumowując swoją recenzję, uważam, że Roborock S6 Pure to sprzęt zdecydowanie wart swojej ceny. Oferuje nieco mniej możliwości niż model S6 maxV, ale jest też zdecydowanie tańszy. Świetnie sprawdzi się szczególnie jeżeli zależy Wam głównie na skutecznym odkurzaniu.

Robota kupicie obecnie z dwuletnią polską gwarancją w tych sklepach:

Więcej ofert na pozostałe modele sprzątające znajdziecie pod tym linkiem. Śledźcie mnie również na facebooku, gdzie co jakiś czas publikuję najlepsze oferty, nie tylko na roboty sprzątające.

Mam nadzieję, że moja recenzja Roborock S6 Pure okazała się dla Was przydatna, a jeżeli tak było to podzielicie się nią ze swoimi znajomymi  🙂

18 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.