×

iLife V7S Plus – recenzja robota odkurzającego z mopem

Roboty sprzątające iLife to niewątpliwie świetne urządzenia, które za niewielkie pieniądze ułatwiają życie. iLife V7S Plus to kolejna wersja najpopularniejszego modelu wyposażonego zarówno w turboszczotkę, jak i w mopa. Sprawdźcie czy i dla kogo iLife V7S Plus będzie dobrym wyborem.

Roboty sprzątające iLife

iLife A7 - recenzja robota sprzatającego sterowanego smartfonem - porównanie z iLife V8S i iLife A8iLife to uznany już na rynku producent robotów odkurzających. Chińska firma udowodniła, że za niewielkie pieniądze można zaoferować urządzenia nie odstające jakością od znacznie droższych konkurentów. Na Aliexpress oraz w innych chińskich serwisach sprzedażowych znaleźć można już kilkanaście modeli iLife różniących się od siebie poszczególnymi funkcjami. Sporo z nich znajdziecie w rankingu najlepszych robotów odkurzających.

iLife V7S Plus – kolejna edycja popularnego robota

iLife V7S to chyba najchętniej kupowany model tej marki, który do sprzedaży trafił już jakieś 2 lata temu. Od tego czasu doczekał się jednak kilku modyfikacji. Może to powodować sporo nieporozumień, zwłaszcza w sytuacji kiedy w sprzedaży są roboty o bardzo zbliżonych nazwach, a różnych funkcjach. Obecnie najczęściej spotykane wersje tego robota to iLife V7S Pro oraz najnowszy iLife V7S Plus. Ten dodatek na końcu jest mylący, bo słówko „Pro” sugeruje że jest to lepsza wersja. Jest lepsza, ale w stosunku do pierwotnego modelu. Tymczasem model Plus to kolejna modyfikacja robota iLife V7S Pro. Przed zakupem zwróćcie na to uwagę.

Unboxing iLife V7S Plus

iLife V7S Plus - recenzja robota odkurzającego z mopem - zawartość zestawu

W zestawie znajdujemy:

  • robota;
  • ładowarkę;
  • stację ładującą;
  • mopa z zapasową ścierką;
  • pojemnik na kurz;
  • 2 zapasowe filtry do pojemnika na kurz;
  • pojemnik na wodę i kurz;
  • pilota i baterie do niego;
  • czyścik;
  • instrukcje i kartę gwarancyjną.

Parametry techniczne iLife V7S Plus

Wymiary: 340 x 84 mm

Waga: 3 kg

Siła ssąca: 400 Pa

Akumulator: 2600 mAh

Czas pracy: 110 – 120 minut

Czas ładowania: max. 3 godziny

Pojemnik na kurz: 300 ml

Pojemnik na wodę: 300 ml + 60 ml na kurz

Uruchomienie iLife V7S Plus

iLife V7S Plus - recenzja robota odkurzającego z mopem - ładowanie

Przed pierwszym uruchomieniem robota należy podobnie jak w przypadku innych sprzętów tego typu odpowiednio przygotować nasze mieszkanie. Najważniejsze, aby na podłodze nie znajdowały się małe elementy, które robot mógłby wciągnąć wbrew naszej woli lub którymi mógłby się zapchać (np. zabawki). Należy również schować wszelkie luźno leżące kable i sznurówki – roboty bardzo chętnie je wciągają i wplątują się w nie. Potrafią też pociągnąć za sobą. Pół biedy jeżeli robot pociągnie za sobą buty, gorzej jeżeli przewróci jakiś drogi sprzęt podłączony do tych kabli. Kolejne zagrożenie dla naszego robota, jak i dla naszego mieszkania to przedmioty, które w łatwy sposób mógłby się przewrócić w razie zderzenia z robotem (np lekkie wazony).
Stację ładującą ustawiamy w łatwo dostępnym miejscu, podłączamy ładowarkę, robota kładziemy na stację i praktycznie wszystko gotowe. Robot po naładowaniu (czas ładowania do 3 godzin) pozwala na pracę przez ok. 2 godziny.

iLife V7S Plus - recenzja robota odkurzającego z mopem - pilot
Obsługa odbywa się za pomocą dołączonego do zestawu pilota, który nie jest zbyt skomplikowany. Podstawowy tryb pracy możemy uruchomić też za pomocą przycisku „Clean” na robocie.

Funkcje iLife V7S Plus

Na pilocie znajdziemy w sumie 10 przycisków, którymi możemy obsłużyć wszystkie dostępne funkcje robota.
W centralnej części pilota znajdziemy najważniejszy przycisk, którym uruchamiamy i zatrzymujemy robota. Uruchomienie sprzętu tym przyciskiem rozpocznie tryb pracy AUTO, czyli podstawowy, w którym robot objeżdża wszystkie dostępne przestrzenie jeżdżąc zgodnie z własnym algorytmem.

iLife V7S Plus - recenzja robota odkurzającego z mopem - wjeżdżanie pod meble
W tym trybie pracy, iLife V7S Plus sam wróci do bazy w momencie kiedy zacznie kończyć mu się energia. W każdej chwili możemy go też sami wysłać do bazy za pomocą przycisku z wizerunkiem domku z wtyczką.
Wokół przycisku AUTO umieszczone są 4 strzałki. Za ich pomocą możemy sterować robotem w trakcie jego pracy, kiedy np. chcemy zmienić mu kierunek jazdy lub wysłać w określone miejsce.
Poniżej znajdujemy natomiast przycisk programowania czasu pracy (po lewej) i przycisk zegara (po prawej). Po ich wciśnięciu na wyświetlaczu zaczną mrugać odpowiedni cyfry odpowiadające za aktualną godzinę i za godzinę zaplanowanego sprzątania. Strzałkami ustawiamy odpowiednie godziny. Pamiętajmy jednak, że po ich ustawieniu, robot będzie sprzątał codziennie o określonej godzinie. Jeżeli chcemy zrezygnować z codzinnej jazdy, musimy zresetować robota.
Ostatnie przyciski odpowiadają za kolejne funkcje robota.
Po lewej mamy przycisk spot mode, który uruchamia sprzątanie niewielkiego fragmentu podłogi wokół robota. Robot w tym trybie będzie przez krótką chwilę jeździł wokół własnej osi odkurzając najbliższe otoczenie, po czym wróci do punktu startu.
Po prawej natomiast jest tryb sprzątania krawędzi. Działa podobnie jak tryb AUTO. Robot będzie jeździł „do upadłego”, ale będzie jeździł wyłącznie wzdłuż ścian dokładnie sprzątając krawędzie.

Wrażenia z użytkowania

Omówiliśmy sobie sposób pracy robota, ale ważniejsze jest, jak to wszystko działa w praktyce. Przede wszystkim muszę podkreślić, że testowałem już kilkanaście robotów tego typu zarówno tych z niższej półki, jak i tych znacznie droższych i bardziej zaawansowanych technologicznie. Tym samym robota oceniam w głównej mierze przez pryzmat tych wcześniej testowanych. Natomiast jeżeli będzie to Wasz pierwszy w życiu robot, niektóre rzeczy o których wspomnę mogą być dla Was mniej istotne (zarówno wady jak i zalety robota).

Poza wcześniej wspomnianymi funkcjami należy rozróżnić dwa podstawowe tryby pracy iLife V7S Plus: odkurzanie i mopowanie.

Odkurzanie

Zacznijmy od odkurzania. W tym przypadku korzystamy z pojemnika na kurz o pojemności

iLife V7S Plus - recenzja robota odkurzającego z mopem - wkładanie pojemnika
Pojemność przyzwoita, niestety napotkamy tutaj pewną różnicę w stosunku do większości współczesnych robotów. Pojemnik ten nie ma w sobie filtra HEPA. Są dwa filtry: wstępny i główny, jednak nie są to filtry HEPA cenione głównie przez alergików i ograniczające wzbijanie się w powietrze drobinek kurzu.
Siła ssania robota to 400 Pa, co jest wynikiem dość przeciętnym, żeby nie powiedzieć kiepskim w stosunku do większości najnowszych robotów odkurzających, zwłaszcza tych najdroższych o sile 2000 Pa. Na szczęście skuteczność odkurzania jest zwiększona dzięki wykorzystaniu turboszczotki (tutaj duży plus w stosunku np. do bliźniaczego iLife V5S, który tej szczotki nie posiada). Szczotka przydaje się głównie na dywanach, gdyż przeczesując je, wybiera z nich wszelkie nieczystości, które następnie są odkurzane. Ponadto robot ma jedną zmiotkę przednią, która wyciąga zanieczyszczenia z rogów i zagarnia je pod robota.
Co do samej jazdy robota nie mam zastrzeżeń. Jeździ tak jak powinien zgodnie z opisem. Poszczególne tryby działają jak należy. Działają również sensory antyspadkowe, dzięki którym robot nie spadnie ze schodów. W trybie AUTO robot jeździ nieco chaotycznie, ale ostatecznie dojedzie wszędzie i spokojnie ogarnie mieszkanie o powierzchni ok. 100 m2 (zdaniem producenta nawet większe).
Co najważniejsze – po skończonym odkurzaniu, wyjmiemy z robota pełen pojemnik kurzu.

iLife V7S Plus - recenzja robota odkurzającego z mopem - pełny pojemnik na kurz

Podsumowując jednak samo odkurzanie oceniam jako przeciętne.

Mopowanie

Poza odkurzaniem robot ten ma jednak jeszcze jedną funkcję, czyli mopowanie. W tym miejscu chciałem podkreślić, że mopowanie w przypadku większości urządzeń tego typu to tak naprawdę tylko przecieranie ścierką na mokro. O sprzątnięciu większego bałaganu, w tym mocno zaschniętych plam należy raczej zapomnieć. Mopowanie służy tutaj głównie do odświeżenia podłogi.

iLife V7S Plus - recenzja robota odkurzającego z mopem - mop
Przed mopowaniem należy od spodu robota podpiąć mopa (dość łatwo, na zatrzask), a następnie w miejsce pojemnika na kurz włożyć drugi pojemnik jaki mamy w zestawie czyli pojemnik z wodą. Napełnia się go bardzo łatwo (max. 300 ml wody).

iLife V7S Plus - recenzja robota odkurzającego z mopem - napełnianie pojemnika na wodę
Następnie uruchamiamy robota dokładnie w ten sam sposób jak w przypadku odkurzania. Różnica będzie tylko jedna: poza odkurzaniem robot będzie również mopował. W trakcie jazdy z pojemnika z wodą stopniowo uwalniają się kropelki, które zwilżają szmatkę mopa.
Wszystko działa podobnie jak w przypadku poprzednich modeli iLife z mopowaniem poza jedną istotną kwestią: w przypadku wszystkich wcześniejszych modeli (również w iLife V7S Pro) robot albo odkurzał, albo mopował. Nie było opcji aby robił to jednocześnie. Przed mopowaniem podłogi zalecane było, aby najpierw ją odkurzyć. W przypadku iLife V7S Plus nie ma takiej potrzeby. Robot jednocześnie odkurza i mopuje. Pojemnik z wodą ma również miejsce na zbieranie kurzu. Jest ono niewielkie (60ml), ale pozwala aby zebrać wszelkie większe paprochy przed mopowaniem.

iLife V7S Plus - recenzja robota odkurzającego z mopem - kurz w pojemniku na wodę
Częstym problemem i jednocześnie obawą przed mopowaniem podłogi w ten sposób jest kwestia zostawiania wody. Niektóre roboty potrafią rozprowadzać ją nierównomiernie, przez co tworzą się zacieki i zostają plamy z wody. Poza kiepskim efektem wizualnym jest też obawa o uszkodzenie podłogi (np drewnianej). I tutaj iLife V7S Plus zaskoczył mnie najbardziej. Okazuje się, że system zwilżania mopa działa bardzo oszczędnie. Robot praktycznie nie zostawia za sobą wody. Podłoga po przejechaniu jest tylko delikatnie wilgotna i schnie momentalnie. Jednocześnie wspomniane wcześniej 300 ml wody w pojemniku wystarcza na bardzo długą jazdę.
Tak więc funkcję mopowania (a właściwie mopowania z odkurzaniem) oceniam bardzo pozytywnie.

Podsumujmy zatem wady i zalety iLife V7S Plus.

Zalety:
– bardzo dobry stosunek ceny do jakości;
– świetnie sprawująca się funkcja jednoczesnego mopowania i odkurzania;
– turboszczotka zwiększająca skuteczność odkurzania;
– bardzo łatwa obsługa z użyciem pilota.

Wady:

– mała siła ssąca w stosunku do konkurentów;
– brak obsługi przez telefon;
– chaotyczna jazda (brak skanowania pomieszczeń);
– brak filtra HEPA.

iLife V7S Plus – podsumowanie

Podsumowując uważam, że iLife V7S Plus to rewelacyjne urządzenie biorąc przede wszystkim jego racjonalną cenę. Nie jest to najlepszy dostępny na rynku robot. Przegrywa przede wszystkim niewielką siłą ssącą i brakiem obsługi przez aplikację. Tym samym nie będzie to pierwszy wybór dla każdego. Jeżeli jednak nie macie zbyt wygórowanych oczekiwać i przede wszystkim zbyt dużo pieniędzy do wydania to iLife V7S Plus może być idealnym wyborem. Mnie pozytywnie zaskoczyła funkcja mopowania, która w tym modelu została wyraźnie poprawiona.

Prezentowanego robota możecie kupić u oficjalnego polskiego dystrybutora pod tym linkiem. Z kodem rabatowym 50BEZ kupicie go tam o 50 zł taniej. Egzemplarz do recenzji został mi dostarczony przez polskiego dystrybutora, ale spokojnie możecie kupić identyczny sprzęt w oficjalnym sklepie iLife na Aliexpress. W tym przypadku roboty wysyłane są z Hiszpanii, więc nie ma problemu z podatkami itp. Robot dostępny jest również na Gearbest pod tym linkiem (polecam wysyłkę Priority Line).
W chińskich serwisach jest niewątpliwie taniej, natomiast polski dystrybutor oferuje dwuletnią gwarancję i serwis w Polsce. Jeżeli zdecydujecie się jednak na zakup iLife V7S Plus za granicą to iLife Polska oferuje ich odpłatne serwisowanie (tutaj więcej na ten temat).

19 comments

comments user
Łukasz

Uzywam takiego robota od 4 mc.
Funckja odkurzania jak najbardziej na plus. Duzy pojemnik.
Algorytm wybiernia drogi to taki fajny chaos ze nieraz spedze z 5 min patrzac gdzie tym razem robot podjedzie (takie programistyczne skrzywienie) 😛
NAstepny robot bedzie mial funkcje skanowania pomieszczenia i jakiegos obrazowania w apce. Ale nie jest to opcja „must have”.
Co do moopwania, jest, dziala. Tak jak napisano nie moczy podlogi wiec nie ma zadnych obaw na panelach. Ale uzylem moze tej opcji 2 razy i prawdopodobnie nastepnym razem wybiore odkurzacz bez zmywania (za duzo zabawy w porownaniu do opcji na sucho).

Sam odkurzacz to dla mnie odkrycie roku 2018, nie wiem jak moglem sie bez niego obejsc do tej pory. Goraco polecam kazdemu sprobowac jesli ma sie choc troche wolnej podlogi (drogi czy tani, ysle ze kazdy bedzie zbawieniem w codziennych porzadkach). 🙂

    comments user
    Wojciech

    Testujemy drugi dzień jest całkiem ok. Nie spodziewałem się że mamy tyle kurzu na „czystej podlodze” 😉

comments user
Marcin

Czy to oznacza, że w najbliższym czasie można się spodziewać następcy V8S w postaci VS8+ ?

comments user
Aga

Na wszystkich stronach i opisach odkurzacza, które odwiedziłam, a także po rozmowie z konsultantem w sklepie, który sprzedaje ten odkurzacz, dowiedziałam się, że odkurzacz ten posiada filtry HEPA. Może wiec warto sprawdzić jeszcze raz tę informację?

    comments user
    BezPrzepłacania.pl

    Moje recenzje nie polegają na przepisywaniu tego co sprzedawca napisał, tylko na samodzielnym sprawdzeniu sprzętu. Wszystko jest do obejrzenia na filmie. Pozdrawiam.

      comments user
      Aga

      Pisząc, że może warto sprawdzić jeszcze raz tę informację, miałam przede wszystkim na myśli to, że może coś się zmieniło na przestrzeni tych kilku miesięcy – zmieniono ten filtr.
      Nie sądziłam, że sprzedawca może podawać nieprawdziwe informacje.
      Zwłaszcza w sytuacji kiedy są one tak łatwe do zweryfikowania.
      Niestety, nie znam się na takich rzeczach, nawet nie wiem jak wygląda taki filtr 😉
      I pierwszy raz wybieram taki odkurzacz.
      Czy znajdę gdzieś na Pana stronie porównanie tego odkurzacza i Xiomi roborock s50?

    comments user
    Joanna

    Czy posiada Pan instrukcję w języku polskim? Pozdrawiam

comments user
Dorota

Dzień dobry. Czy robot faktycznie nie spadnie ze schodów niezależnie którą stroną podjedzie? Mam go od wczoraj i boję się spróbować 😉

Drugie pytanie, czy przy funkcji mopowania do pojemnika z wodą można dodać trochę octu i kilka kropli olejku dla lepszej dezynfekcji? Czy jest to niezalecane? Dziękuję!

    comments user
    BezPrzepłacania.pl

    Nie powinien spaść, chyba że sensory będą zaklejone lub brudne. Producent nie zaleca dodawania do pojemnika nic poza wodą. Tak więc robimy to na własne ryzyko. Można też skorzystać ze specjalnego płynu do robotów sprzątających, jaki sprzedaje polski dystrybutor.

      comments user
      Dorota

      Dziękuję za odpowiedź!

comments user
Patrycja

Witam mam go od kilku dni.
Nie przygotowaliśmy się dobrze z instrukcją mam pytanie czy coś się mu jak nie został naładowany odrazu tylko używany.

comments user
Basia

Mam robota od kilku miesięcy ale ostatnio nie był używany ani ładowany 3 tygodnie i teraz jak go uruchomię po kilku sekundach przestaje działać i świeci na czerwono. Czy to bateria? Co mam zrobić?

    comments user
    BezPrzepłacania.pl

    Proponuję spróbować naładować go do pełna bezpośrednio (ładowarkę podpiąć do robota). Jak nie zadziała to trzeba kontaktować się ze sklepem.

comments user
Marek

witam co zrobić żeby odkurzał czarne wykładziny.?

    comments user
    BezPrzepłacania.pl

    zaklej sensory antyspadkowe

comments user
Krzyś

Witam. Ja mam pytanko dot. odkurzacza ilife v7s . Zakupiłem. Wczoraj przyszedł. Naładowaliśmy. Gdy chcieliśmy włączyć nie odkurza. Wydaje 4 dzwięki za każdym razem gdy jest uruchamiany do odkurzania i nie odkurza. Dzieje się tak zarówno gdy jest uruchamiany z pilota jak i przy pomocy przycisku clean na odkurzaczu. Reklamować? Czy da się jakoś go uruchomić?

comments user
Andrzej

Mam go półtora roku. Niestety nie radzi sobie z sierscia psa. Mam małego pieska ale i tak sierść psa jest w całym robocie. Jest dosłownie wszędzie. Za kołami, rolkami, na elektronice. Chyba tylko przy baterii nie ma. To pierwsza wada. Druga to właśnie haotyczne jeżdżenie. Totalny przypadek gdzie jedzie. Przez to nie wszędzie posprząta. Na plus na pewno cena i wytrzymałość baterii (około 2.5h)
Dla kogoś kto nie ma włosów i sierści na podłodze i nie chce przepłacać to polecam.

comments user
Urszula

Witam! Co trzeba zakleic any odkurzal czarne dywany? Co i czym? Poporsilabym zdjecie 🙂

Sprawdź rankingi