iLife czy Xiaomi Mi Robot? Porównanie chińskich robotów odkurzających

Na BezPrzepłacania.pl mogliście przeczytać już o kilku chińskich robotach odkurzających marki iLife. Były to bardzo przychylne recenzje, bo owe odkurzacze wywarły na mnie niezwykle pozytywne wrażenie. Zrozumiałem, dlaczego cieszą się ogromnym powodzeniem w wielu krajach i stały się prawdziwym hitem sprzedażowym Aliexpress. Na rynku robotów odkurzających jakiś czas temu pojawił się jeszcze jeden istotny konkurent: Xiaomi Mi Robot. Tym samym osoby decydujące się na zakup „chińskiej Roomby” mają coraz większy dylemat: do wyboru jest już nie tylko cała seria robotów iLife, ale i Xiaomi Mi Robot. Warto zatem sprawdzić czym różnią się poszczególne, najpopularniejsze modele chińskich robotów odkurzających.

Swoje porównanie rozbiję na 2 części: najpierw porównam roboty iLife do robota Xiaomi, a następnie przeanalizuję różnice pomiędzy poszczególnymi robotami iLife. Na koniec znajdziecie moje wnioski i rady.

 

iLife vs Xiaomi Mi RobotiLife vs Xiaomi - porównanie

Porównanie chińskich robotów odkurzających rozpocznę od wskazania poszczególnych różnic pomiędzy modelami marki iLife, a Xiaomi Mi Robot. Kolejne edycje iLife znacząco różnią się od siebie i tym samym funkcjonalnością w starciu z Xiaomi, ale niektóre zasadnicze różnice dotyczą wszystkich modeli:

Cechy Xiaomi Mi Robot różniące go od iLife:

1. Jest ogromny

Wskazanie różnic pomiędzy iLife a Xiaomi Mi Robot niewątpliwie należało zacząć od kwestii rozmiarów. Mi Robot jest znacznie większy od większości modeli iLife, co w znacznym sposób implikuje kilka innych różnic.

Roboty marki iLife są w większości (poza V7S) mniej więcej tych samych rozmiarów, czyli ok. 30 cm średnicy i 7,5 cm wysokości, podczas gdy rozmiary Xiaomi to aż 34,5 cm średnicy i aż 9,6 cm wysokości!

Wbrew pozorom jest to całkiem spora różnica skutkująca wieloma rzeczami, o czym powiem dalej.Xiaomi Mi Robot - porównanie z iLife

2. Jest droższy

Mi Robot jest wyraźnie droższy od najdroższego modelu iLife, czyli iLife A6, który kosztuje ok. 230 dolarów. Xiaomi Mi Robot kupimy najtaniej za ok. $300 (sprawdź aktualną cenę na: Aliexpress, Gearbest (taniej z kodem rabatowym: IT$APXMN), Banggood).

W obu przypadkach są to grosze w stosunku do bardzo podobnych, najnowszych modeli iRobot Roomba.

3. Ma większą siłę ssącą

Mi Robot zasysa nasze kurze z mocą 1800 Pa, podczas gdy większość robotów iLife ma moc 1000 Pa.

Robot Xiaomi ma znacznie większą moc ssania, na co pozwala mu pojemniejsza bateria (5400 mAH) i mocniejszy silnik (50W vs 20-24W w iLife).

4. Można go obsługiwać za pomocą smartfona

Z Xiaomi Mi Robot można połączyć się za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony. Większość modeli iLife nie ma tej funkcji, ale można nimi sterować za pomocą specjalnego pilota dołączonego do zestawu (funkcję sterowania smartfonem miał model iLife V7, ale nie jest już produkowany i nie ma wsparcia producenta).

5. Można dokupić do niego „wirtualną ścianę”

Roboty odkurzające najnowszej generacji coraz częściej mają funkcję wirtualnej ściany, czyli możliwość ustawienia im granicy widzialnej tylko przez robota, która ogranicza mu powierzchnię do sprzątania. W przypadku Mi Robota nie jest to granica do końca wirtualna, gdyż jest to specjalna taśma, którą można rozłożyć w mieszkaniu. Niestety musimy za nią zapłacić dodatkowo ok. 20 dolarów za 2 metry taśmy, poza tym może nam nieco szpecić mieszkanie. Może być to duże rozczarowanie, gdyż w przypadku iLife A6 możemy liczyć na prawdziwą wirtualną ścianę – specjalne malutkie urządzenie wyznaczające robotowi granicę długości do 3 metrów. Ponadto w przypadku iLife mamy to w zestawie bez dodatkowych opłat!

iLife A6 - wirtualna ściana
wirtualna ściana, którą znajdziemy w zestawie robota iLife A6

6. Ma tylko jedną zmiotkę

Odkurzanie robotom ułatwiają specjalne zmiotki zamontowane z przodu urządzenia, które bez przerwy zagarniają brud pod robota. Są szczególne przydatne przy odkurzaniu krawędzi. Xiaomi Mi Robot ma tylko jedną taką zmiotkę, podczas gdy prawie wszystkie iLife mają dwie (poza V7S).

7. Ma 12 różnych czujników

12 różnych czujników, w tym czujniki laserowe pozwalają świetnie analizować pomieszczenie i unikać przeszkód. Przewaga w stosunku do iLife to w szczególności sensory laserowe (czyli ta swoista wieżyczka na górze robota). Czujniki te pozwalają robotowi zachować dystans 1 cm od ściany, podczas gdy roboty iLife często muszą odbijać się zderzakiem od ścian.

Mi Robot - odkurzanie pod ścianą

Wyżej wymienione 7 różnic uznałbym za najważniejsze, które różnią Xiaomi Mi Robot od wszystkich robotów iLife.

Pozostałe cechy tego robota różnią go tylko od niektórych modeli iLife. Należy jednak wymienić te cechy szczególne:

 1. Turboszczotka – podobna jak w iLife A4 i A4S;
 2. Brak mopa – niektóre modele iLife możemy łatwo zamienić w mopa dzięki specjalnemu pojemnikowi na wodę i podpinanej szmatce (np. w iLife V5S i V7S);
 3. Czas pracy na jednym ładowaniu od 2 do 2,5 godziny – identyczne osiągi posiadają A6 i A4S;
 4. Pojemność pojemnika na kurz: 420 ml. Biorąc pod uwagę rozmiar Xiaomi Mi Robota – jest to duże rozczarowanie – znacznie mniejszy iLife A4S zmieści aż 450 ml!

 

Nowa wersja Mi Robota (roborock Mi Robot Vacuum Cleaner SECOND-GENERATION)

Niedawno pojawiła się nowa wersja Xiaomi Mi Robota (obecnie nazywanego roborock Mi Robot Vacuum Cleaner SECOND-GENERATION). Jego świeżutką recenzję znajdziecie tutaj: Roborock S50. Tutaj natomiast możecie sprawdzić ceny: na Aliexpress, na Gearbest (taniej z kodem rabatowym: IT$APRBS).

Różnice? Nowy Mi Robot poza odkurzaniem ma również opcję mopowania. Ponadto zwiększono moc ssania do 2000 Pa oraz powiększono nieco pojemnik na kurz (do 0,5 litra). Udoskonalono również sensory i oprogramowanie. Nowy Mi Robot ma nieco mniej pojemną baterię (5200 mAh vs 5400 mAh w starej wersji), ale niewykluczone, że nie pogorszy to wydajności.

W wyglądzie zaszły niewielkie zmiany, ale jest teraz jeszcze większy: 35,3 cm x 96,5 cm. Zapowiedziana jest też wersja z różowymi elementami (rose gold).

Roboty odkurzające iLife – porównanie

Wyprzedaż iLife - aktualne promocje w chińskich sklepach

Zajmijmy się teraz analizą różnic pomiędzy poszczególnymi robotami marki iLife. Modeli tej marki jest już naprawdę dużo, omówię zatem te najpopularniejsze, warte obecnie Waszej uwagi wymieniając ich najważniejsze cechy, zaczynając od najtańszego:

iLife V1

 • Posiada wyłącznie podstawową funkcję odkurzania dostępną we wszystkich modelach, podobnie jak wszystkie inne modele ma również z przodu 2 zmiotki i wymiary 3ocm szerokości i 7,5 cm wysokości, ale jako jedyny nie ma pilota;
 • Pojemnik na kurz: 300 ml;
 • Brak turboszczotki – ma to też pewne zalety: włosy nie zaplątują się w szczotkę;
 • Czas pracy na jednym ładowaniu: od 60 do 80 minut, moc ssania zaledwie 500 Pa;
 • Kolor: biały;
 • Wady: model bardzo podstawowy, nie posiada wielu udogodnień typu pilot, szczotka, mop, czy wirtualna ściana, ma niskie kółka;
 • Cena: ok. $100, sprawdź cenę na: Aliexpress, GearbestiLife V1 - najtańszy robot odkurzający

iLife V3S Pro

 • Unowocześniona wersja podstawowego modelu – posiada większe kółka, pilot, timer itp.;
 • Pojemnik na kurz: 300 ml;
 • Dalej brak turboszczotki – ma to też pewne zalety: włosy nie zaplątują się w szczotkę;
 • Czas pracy na jednym ładowaniu: do 2 godzin, moc ssania: 600 Pa;
 • Kolor: biały;
 • Wady: model już nieco rozbudowany, ale dalej nie posiada zbyt wielu udogodnień typu szczotka, mop, czy wirtualna ściana;
 • Cena: ok. $130, sprawdź cenę na: Aliexpress, Gearbest.

Uwagi: jeżeli macie wybór pomiędzy V3, V3S, a V3S Pro, bierzcie ten ostatni model. Generalnie im nazwa dłuższa, tym nowsza. Kolejne wersje zostały udoskonalone: V3S Pro ma większe kółka (takie jak w serii A), poprawiony system odprowadzania powietrza i dłuższy czas pracy.iLife V3S Pro - porównanie robotów odkurzających z Chin

iLife A4S

 • Największy pojemnik na kurz – aż 450 ml;
 • Turboszczotka – znacznie zwiększa skuteczność odkurzania;
 • Jedna z najlepszych na rynku wydajność pracy: odkurza na jednym łądowaniu od 2 do 2,5 godziny przy sile ssącej 1000 Pa;
 • Wysokie kółka umożliwiające wjazd na pochyłe przeszkody (do 15 stopni nachylenia);
 • Kolor: szary;
 • Wady: brak mopa, brak wirtualnej ściany;
 • Cena: ok. $180, sprawdź cenę na: Aliexpress, Gearbest.

Uwagi: A4S to udoskonalona wersja iLife A4, którego też można jeszcze spotkać w sprzedaży, a którego recenzję znajdziecie tutaj.

iLife A4 - robot od spodu
iLife A4 – robot od spodu

iLife V5S Pro

 • Urządzenie 2 w 1: odkurzacz i mop;
 • Posiada 2 zamienne pojemniki: na kurz (300 ml) i drugi na wodę do mopowania;
 • Cicha praca w trybie podstawowym (ssie z mocą 550 Pa), w trybie MAX- 1000 Pa;
 • Brak turboszczotki – ma to też pewne zalety: włosy nie zaplątują się w szczotkę;
 • Kolor: złoty (champagne gold);
 • Wady: wymaga ładowania już po 1,5 godziny pracy, brak wirtualnej ściany;
 • Cena: ok. $180, sprawdź cenę na: Aliexpress, Gearbest.

Uwagi: V5S Pro to udoskonalona wersja iLife V5S, którego też można jeszcze spotkać w sprzedaży, a którego recenzję znajdziecie tutaj.

iLife A4 vs V5S - porównanie modeli

iLife V7S Pro

 • Urządzenie 2 w 1: odkurzacz i mop;
 • Posiada 2 zamienne pojemniki: na kurz (450 ml) i drugi na wodę do mopowania;
 • Jest w stanie przejechać do 220 m2;
 • Turboszczotka V-sized – świetna szczotka z wmontowaną gumką ograniczającą wplątywanie się włosów;
 • Kolor: różowy;
 • Wady: brak wirtualnej ściany, tylko jedna zmiotka (pozostałe iLife mają 2), jest o 2 cm większy i 0,5 cm wyższy od pozostałych modeli, relatywnie słaba moc (600 Pa) – brak trybu MAX;
 • Cena: ok. $200, sprawdź cenę na: Aliexpress, Gearbest.

Uwagi: jeżeli macie wybór pomiędzy V7, V7S, a V7S Pro, bierzcie ten ostatni model. Generalnie im nazwa dłuższa, tym nowsza. Kolejne wersje zostały udoskonalone: V7S Pro ma większe kółka (takie jak w serii A), dłuższy czas pracy i poprawiony system dozowania wody przy mopowaniu.iLife V7S Pro - porównanie robotów odkurzających z Chin

iLife A6

 • Najnowocześniejszy z modeli iLife dostępnych na rynku;
 • Wyjątkowo elegancki wygląd: pokryty czarnym połyskującym szkłem;
 • Innowacyjna – gumowa szczotka  (brak problemu wplątujących się włosów);
 • Podobnie jak w przypadku A4S – posiada wysokie kółka umożliwiające lepsze pokonywanie przeszkód;
 • Najlepsza na rynku wirtualna ściana – w zestawie;
 • Kolor: czarny;
 • Wady: piękne szkło strasznie szybko kurzy się;
 • Cena: ok. $230, sprawdź cenę na: Aliexpress, Gearbest.

Uwagi: pełną recenzję iLife A6 znajdziecie tutaj.iLife A6 czarny

Ogólne zalety iLife w stosunku do Xiaomi Mi Robot:

 1. Tańsze;
 2. Mniejsze (szerokość może być mniej istotna, ale w przypadku wysokości pamiętajcie, że Xiaomi nie wjedzie pod wszystkie meble pod które wjedzie iLife);
 3. Ładniejsze (to akurat cecha subiektywna, ale Xiaomi niestety przypomina mi R2-D2 z Gwiezdnych Wojen).

Podsumowanie: który robot odkurzający z Chin wybrać?

Jak widzicie z powyższego zestawienia, wybór robotów odkurzających jest całkiem spory. Warto wspomnieć, że na Aliexpress i innych chińskich serwisach jest jeszcze dużo produktów innych, mniej uznanych firm. Jednak bez wątpienia to właśnie sprzęt iLife i Xiaomi jest najlepiej oceniany, dlatego zasadne jest aby swój wybór ograniczyć do tych producentów. Pomimo tego wybór i tak nie jest prosty. Poszczególne modele różnią się bardzo wieloma parametrami (a wspomniałem tylko o najistotniejszych) oraz przede wszystkim ceną.

O ile łatwo jest wskazać, który z prezentowanych modeli jest najtańszy (iLife V1), a który najdroższy (Xiaomi Mi Robot), o tyle trudno jest jednoznacznie wskazać, który jest najlepszy.  Należy jeszcze dodać, że niebawem na rynku pojawi się nowa wersja Mi Robota wyposażona również w funkcję mopa. Cena ma być zbliżona do 2 tys. zł, ale dzięki nowej wersji jest szansa, że spadnie cena „starego” Mi Robota.

Xiaomi Mi Robot oferuje niewątpliwie najbardziej zaawansowaną technologię i największą moc ssania. Ma jednak pewne wady (poza ceną). Pomimo znacznie większych rozmiarów, ma bardzo podobny pojemnik na kurz. Nie imponuje również w stosunku do konkurencji czasem pracy na jednym ładowaniu, a warto podkreślić, że ładuje się dłużej (do 5 godzin). To wszystko sprawia, że wybór nie jest łatwy.

Który odkurzacz zatem wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy zastanowić się przede wszystkim nad naszym budżetem i potrzebami:

Jeżeli budżet nie jest w tym przypadku naszym ograniczeniem, nasz wybór powinien paść na iLife A6 lub Xiaomi Mi Robot.

Jeżeli jednak poza odkurzaniem, potrzebna jest nam funkcja mopa, warto rozważyć V7S Pro.

Jeżeli potrzebujecie tylko skutecznego odkurzacza wtedy optymalnym rozwiązaniem staje się w mojej ocenie A4S, który przy wszystkich swoich zaletach jest relatywnie tani.

Ważne jest też jakiego typu powierzchnie chcemy sprzątać za pomocą robota. Wszystkie prezentowane sprzęty co do zasady są uniwersalne i potrafią odkurzać różnego typu nawierzchnie, jednak nie wszystkie równie skutecznie. Jeżeli chodzi o roboty marki iLife to modele z serii V najlepiej sprawdzą się w przypadku twardych nawierzchni, np. płytek ceramicznych. Jeżeli w naszym mieszkaniu dominują dywany – pierwszym wyborem powinna być seria A (A4S lub A6). Pamiętajcie też, aby w przypadku modeli z serii V zwrócić uwagę na dopisek „Pro” w nazwie. Poprzednie modele V miały za małe kółka, przez co roboty często zawieszały się na pochyłych przeszkodach. W nowych modelach „Pro” wyeliminowano tę wadę.

Niezależnie od wyboru, myślę że każdy z prezentowanych modeli sprawi, że zaoszczędzicie bardzo dużo cennego czasu, a Wasze mieszkania będą czystsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Inne chińskie modele

W powyższym materiale uwzględniłem wyłącznie modele oficjalnie dystrybuowane przez powyższych producentów na teren Europy. Nie są to jednak wszystkie modele jakie możemy zdobyć na rynku. Szczególnie firma iLife wypuściła bardzo wiele wersji swoich odkurzaczy. Część z nich została już wycofana z produkcji, inne natomiast są oferowane wyłącznie w Chinach. W obu przypadkach nie można ich kupić bezpośrednio od iLife, ale bywa że są oferowane (również z wysyłką do Polski) przez innych sprzedawców np. tutaj na Aliexpress. Zakup tych modeli jest jednak bardziej ryzykowny, gdyż nie mamy wtedy gwarancji producenta (możemy liczyć tylko na uczciwość sprzedawcy). Warto w tym miejscu wspomnieć, że niektóre chińskie modele (np. X623, X660, X750) są bardziej zaawansowane technicznie i można spodziewać się, że niedługo będą oferowane również w oficjalnej dystrybucji chociaż możliwe, że pod inną nazwą (chińskie iLife wychodzą z X w nazwie, modele na eksport wychodzą jako „V series” i „A series”). Tutaj przeczytasz więcej o iLife z serii X.

Ponadto w chińskich sklepach można spotkać sporo robotów odkurzających mniej popularnych producentów takich jak: MOLISU, Liectroux, czy też Dibea. Nie sprawdzałem ich wszystkich w działaniu (poza Dibea – tutaj recenzja), ale również zbierają coraz lepsze recenzje więc konkurencja na rynku robi się coraz większa.

Rady odnośnie kupna

Na koniec sprzedam Wam kilka rad odnośnie kupna ww. robotów odkurzających. Wszystkie znajdziecie na Aliexpress oraz na Gearbest. W tych sklepach jest z reguły najtaniej. Pojawiają się też w innych chińskich e-sklepach (tutaj pełna lista). Warto jednak postawić na sprawdzonych dostawców. W przypadku iLife polecam w szczególności oficjalny sklep tej firmy na Aliexpress. Co bardzo istotne: wszystkie odkurzacze wysyłają z europejskich hurtowni kurierem DPD (chociaż w opisie często występuje DHL). Ma to ogromne znaczenie: po pierwsze na paczkę czekamy zaledwie kilka dni (z reguły 5-10), po drugie nie musimy obawiać się kontroli celnej i doliczenia VAT (jak przy wysyłce z Chin). Na taki komfort nie możemy liczyć w przypadku zamawiania Xiaomi Mi Robot. Xiaomi wysyłane są z reguły z Chin i w takiej sytuacji radzę unikać DHL jako sposobu dostawy – na 90% przypadków paczka zostanie objęta VATem i związanymi z tym opłatami. Są jednak sposoby na uniknięcie VAT: należy czytać opisy dostawy u poszczególnych sprzedawców, czasami piszą wprost, jaką metodę wysyłki należy wybrać, aby uniknąć dodatkowych opłat. Dobrą opcja na zamawianie robotów Xiaomi jest natomiast Gearbest. Możemy tam wybrać wysyłkę z jednego z europejskich magazynów (oznaczone jako G-W) lub z Chin z wysyłką Priority Line, która również minimalizuje ryzyko kontroli celno-skarbowej.

Mam nadzieję, że powyższe rady przydadzą Wam się w wyborze swojego robota. Jeżeli uważacie, że przydałoby się wspomnieć o czymś jeszcze lub jeżeli macie jakieś własne doświadczenia z omówionymi sprzętami – koniecznie zostawcie komentarz.

Aktualizacja: w sprzedaży pojawiły się już kolejne wersje odkurzaczy iLife. Tutaj przeczytacie więcej na temat iLife V7S Plus, V8S i A8.

Promocja:  Roborocka oraz Xiaomi Mi Robota w świetnej cenie kupicie w tej promocji z dostawą z polskiego magazynu. Znajdziecie tam kod rabatowy ograniczony jednak ilościowo, więc trzeba się pośpieszyć.

Jeżeli macie trochę więcej czasu to możecie zamówić robota jeszcze taniej w sezonowej promocji Gearbest (najtaniej z kodem rabatowym: IT$APXMN lub IT$APRBS).

Nadal nie wiecie jakiego robota wybrać? Sprawdź koniecznie poradnik odnośnie tego jak wybrać właściwy robot odkurzający – znajdziesz go tutaj.

iLife A8 - recenzja robota odkurzającego z mapowaniem pomieszczeń - porównanie z Xiaomi Roborock S50 i iLife V8S

 

261 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.