iLife A8 – robot odkurzający z inteligentnym planowaniem trasy

Jeden z liderów rynku robotów odkurzających – chińska firma iLife zaprezentowała swój najnowszy model – iLife A8. Jego pierwsza prezentacja odbyła się na początku stycznia podczas targów CES w Las Vegas. Producent postanowił jednak nie ujawniać wszystkiego trzymając zainteresowanych w napięciu. Teraz wiemy już jednak niemal wszystko poza jednym – ceną. To również może się zmienić niebawem, gdyż iLife A8 właśnie pojawił się na Aliexpress!

Premiera iLife A8 na Aliexpress

Wiele osób zainteresowanych zakupem robota sprzątającego czeka z niecierpliwością na premierę najnowszego modelu. Sprzęty iLife, o których możecie więcej dowiedzieć się z artykułu iLife czy Xiaomi Mi Robot od pewnego czasu są bezkonkurencyjne w swojej cenie. Za zaledwie 500-800 zł (sprawdź aktualne ceny na: Aliexpress, Gearbest) możemy mieć odkurzacz, który z powodzeniem zastąpi znacznie droższe produkty iRobot Roomba. Pomimo swojej niezawodności i znacznie niższej cenie w stosunku do konkurencji, roboty te miały pewne wady. W zależności od potrzeb, wielu osobom brakowało niektórych funkcji. Odpowiedzią na te problemy może być najnowszy model – iLife A8.

Postanowiłem o nim napisać właśnie teraz, gdyż właśnie pojawił się na Aliexpress:

iLife A8 - najnowszy robot sprzątający z Chin - nowość na Aliexpress

Nie wyciągajcie jednak jeszcze swoich kart kredytowych. Póki co dalej nie wiemy ile kosztuje. Na razie pojawiła się tylko zapowiedź, ale skoro jest już w oficjalnym sklepie iLife na Aliexpress, oznacza to, że lada dzień ruszy sprzedaż i niewykluczone, że pierwsze egzemplarze będą sprzedawane z jakimś rabatem.

Gdy tylko ruszy sprzedaż lub też pojawi się ostateczna cena – dam Wam znać (polecam śledzenie bezprzeplacania.pl na facebooku).

iLife A8 – pierwszy model iLife z mapowaniem

Ciągle nie znamy ceny, ale znamy już podstawowe funkcje nowego robota. Wygląda na to, że producenci czytają opinie w internecie, w tym na naszej stronie, gdyż nowe cechy robota są w dużej mierze odpowiedzią na zgłaszane postulaty odnośnie starszych modeli:

 

iLife A8 - najnowszy robot sprzątający z Chin - podstawowe cechy

Podstawowa cecha wyróżniająca iLife A8 od poprzedników to inteligentne planowanie trasy dzięki skanowaniu pomieszczeń. Wygląda na to, że iLife nie będzie już więcej błąkał się po mieszkaniu obijając się o napotkane przeszkody.

iLife A8 - najnowszy robot sprzątający z Chin - omijanie przeszkód

Innowacje dotknęły też silnika, system CyclonePower 3. generacji ma sprawić, że robot będzie bardziej wydajny:

iLife A8 - najnowszy robot sprzątający z Chin - CyclonePower 3. generacji

Sporo osób pytało mnie czy do robota iLife A4S można włożyć szczotkę z iLife A6. Odpowiedź niestety była negatywna (różne mocowania). W iLife A8 nie będzie tego problemu. Robot ma obsługiwać oba rodzaje szczotek: gumową i turboszczotkę.

iLife A8 - najnowszy robot sprzątający z Chin - zamienna szczotka Była to spora i kompletnie niezrozumiała wada. Po co wypuszczając oba roboty krótko po sobie zrobili różne mocowania? Na szczęście ktoś w iLife nie śpi i szybko zorientował się, że nie był to dobry pomysł. Z informacji od czytelników wynika, że w zestawach ostatnich egzemplarzy A6 z Gearbest producent dołącza już dwie wymienne szczotki.

Inżynierowie iLife postanowili wykorzystać przy tworzeniu iLife A8 również kilka pomysłów stosowanych już z powodzeniem przez konkurentów, np. komunikaty głosowe:

iLife A8 - najnowszy robot sprzątający z Chin - komunikaty głosowe

Wygląda na to, że iLife A8 wzorem Xiaomi Mi Robota będzie przemawiał do nas w określonych sytuacjach. Opcja szczególnie przydatna, kiedy mamy duże mieszkanie, a nasz robot zaginie gdzieś pod meblami.

Ponadto robot ma mieć funkcję auto powrotu do bazy po zakończeniu sprzątania, jak również opcję wznawiania pracy po naładowaniu. Jego poprzednicy wracali samodzielnie do bazy, jednak dopiero w momencie kiedy kończyła im się bateria. O opcji samodzielnego wznowienia sprzątania mogliśmy tylko pomarzyć.

iLife A8 – czego jeszcze nie wiemy

Sporo rzeczy już wiemy o nowym robocie odkurzającym z Chin. Pozostaje jednak ciągle kilka znaków zapytania i dotyczą nie tylko jego ceny. Przede wszystkim nie wiemy jeszcze zbyt wiele o sterowaniu. Dotychczas roboty iLife sterowane były głównie za pomocą specjalnego pilota. Poza nie do końca udanym eksperymentem ze starym iLife V7, roboty nie miały dedykowanej aplikacji na smartfony. Tymczasem rywale od Xiaomi dodawali coraz to nowsze opcje do swojej aplikacji Mi Home. Ciekawe zatem czy iLife podejmie walkę na tym polu. Póki co nic na to nie wskazuje.

Ponadto nie znamy wielu podstawowych parametrów nowego robota, w tym przede wszystkim jego siły ssania, pojemności pojemnika, pojemności baterii itp. Wiadomo jedynie, że bateria ma wystarczać na 130 minut pracy.

iLife A8 - najnowszy robot sprzątający z Chin - wygląd robota

 

iLife A8 vs Xiaomi Mi Robot 2 generacji (Roborock S50)

iLife A8 jest niewątpliwie odpowiedzią na najnowszego obecnie robota odkurzającego sygnowanego marką Xiaomi. Nowy Roborock postanowił przejąć jedną z zalet robotów iLife z serii V, czyli funkcję mopowania. Natomiast iLife w odpowiedzi do swojego najnowszego robota dodaje kilka cech Xiaomi Mi Robota pierwszej generacji. Trudno powiedzieć kto wyjdzie zwycięsko z tej batalii (dużo zależy od ostatecznej ceny A8). Z naszej perspektywy ważne jest jednak, że na rynku pojawiają się coraz lepsze tanie roboty odkurzające, które pomogą zaoszczędzić nam dużo czasu przy codziennych porządkach. Jeżeli rozważacie zakup takiego sprzętu, koniecznie zapoznajcie się z artykułem iLife czy Xiaomi Mi Robot – porównanie chińskich robotów odkurzających oraz z rankingiem robotów sprzątających 2018.

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *