iLife A8 – robot odkurzający z inteligentnym planowaniem trasy

Jeden z liderów rynku robotów odkurzających – chińska firma iLife zaprezentowała swój najnowszy model – iLife A8. Jego pierwsza prezentacja odbyła się na początku stycznia podczas targów CES w Las Vegas. Producent postanowił jednak nie ujawniać wszystkiego trzymając zainteresowanych w napięciu. Teraz wiemy już jednak wszystko, w tym oficjalną cenę. Nowy iLife A8 właśnie pojawił się na Aliexpress!

Premiera iLife A8 na Aliexpress

Wiele osób zainteresowanych zakupem robota sprzątającego czeka z niecierpliwością na premierę najnowszego modelu. Sprzęty iLife, o których możecie więcej dowiedzieć się z artykułu iLife czy Xiaomi Mi Robot od pewnego czasu są bezkonkurencyjne w swojej cenie. Za zaledwie 500-800 zł (sprawdź aktualne ceny na: Aliexpress, Gearbest) możemy mieć odkurzacz, który z powodzeniem zastąpi znacznie droższe produkty iRobot Roomba. Pomimo swojej niezawodności i znacznie niższej cenie w stosunku do konkurencji, roboty te miały pewne wady. W zależności od potrzeb, wielu osobom brakowało niektórych funkcji. Odpowiedzią na te problemy może być najnowszy model – iLife A8.

Robot pojawił się na Aliexpress w połowie stycznia, ale wyłącznie jako zapowiedź:

iLife A8 - najnowszy robot sprzątający z Chin - nowość na Aliexpress

26 lutego w końcu pojawiła się jego cena i ruszyła oficjalna sprzedaż. Niestety początkowo zamówienia mogli składać wyłącznie Rosjanie, co powodowało frustrację wielu osób czekających na ten model. Dla wszystkich nich mam dobrą wiadomość właśnie (28 marca)  ruszyła sprzedaż również do Polski. W opcjach wysyłki wybieramy magazyn zlokalizowany w Hiszpanii i mamy wysyłkę do Polski! Dodatkowo możemy skorzystać z świetnych promocji związanych z 8. urodzinami Aliexpress! Z racji, że roboty wysyłane są z Hiszpanii, możemy liczyć na bardzo szybką dostawę do Polski bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat z tytułu podatku VAT.

Wyjściowa cena nowego robota to aż $461,52, jednak w ofercie z dostawą do Rosji iLife A8 dostępny był już z rabatem obniżającym cenę do $299. Teraz możemy go zamówić jeszcze taniej, dlatego myślę, że jak ktoś planuje zakup tego robota to nie ma zwlekać. Jest to niewątpliwie bardzo atrakcyjna cena.

Aktualizacja: roboty pojawiły się też na GearBest.

iLife A8 – pierwszy model iLife z mapowaniem

Przyjrzyjmy się bliżej funkcjom nowego robota. Wygląda na to, że producenci czytają opinie w internecie, w tym na naszej stronie, gdyż nowe cechy robota są w dużej mierze odpowiedzią na zgłaszane postulaty odnośnie starszych modeli:

 

iLife A8 - najnowszy robot sprzątający z Chin - podstawowe cechy

Podstawowa cecha wyróżniająca iLife A8 od poprzedników to inteligentne planowanie trasy dzięki skanowaniu pomieszczeń. Wygląda na to, że iLife nie będzie już więcej błąkał się po mieszkaniu obijając się o napotkane przeszkody.

iLife A8 - najnowszy robot sprzątający z Chin - omijanie przeszkód

Innowacje dotknęły też silnika, system CyclonePower 3. generacji ma sprawić, że robot będzie bardziej wydajny:

iLife A8 - najnowszy robot sprzątający z Chin - CyclonePower 3. generacji

Sporo osób pytało mnie czy do robota iLife A4S można włożyć szczotkę z iLife A6. Odpowiedź niestety była negatywna (różne mocowania). W iLife A8 nie będzie tego problemu. Robot ma obsługiwać oba rodzaje szczotek: gumową i turboszczotkę.

iLife A8 - najnowszy robot sprzątający z Chin - zamienna szczotka Była to spora i kompletnie niezrozumiała wada. Po co wypuszczając oba roboty krótko po sobie zrobili różne mocowania? Na szczęście ktoś w iLife nie śpi i szybko zorientował się, że nie był to dobry pomysł. Z informacji od czytelników wynika, że w zestawach ostatnich egzemplarzy A6 z Gearbest producent dołącza już dwie wymienne szczotki.

Inżynierowie iLife postanowili wykorzystać przy tworzeniu iLife A8 również kilka pomysłów stosowanych już z powodzeniem przez konkurentów, np. komunikaty głosowe:

iLife A8 - najnowszy robot sprzątający z Chin - komunikaty głosowe

Wygląda na to, że iLife A8 wzorem Xiaomi Mi Robota będzie przemawiał do nas w określonych sytuacjach. Opcja szczególnie przydatna, kiedy mamy duże mieszkanie, a nasz robot zaginie gdzieś pod meblami.

Ponadto robot ma mieć funkcję auto powrotu do bazy po zakończeniu sprzątania, jak również opcję wznawiania pracy po naładowaniu. Jego poprzednicy wracali samodzielnie do bazy, jednak dopiero w momencie kiedy kończyła im się bateria. O opcji samodzielnego wznowienia sprzątania mogliśmy tylko pomarzyć.

iLife A8 – czego brakuje w nowym robocie odkurzającym

iLife A8 ma niewątpliwie sporo zalet i prawdopodobnie będzie w tym roku dla wielu klientów pierwszym wyborem. Niestety ma też kilka wad w stosunku do swojego największego konkurenta – Xiaomi Mi Robota. Największa wada to przede wszystkim brak sterowania za pomocą smartfona. Dotychczas roboty iLife sterowane były głównie za pomocą specjalnego pilota. Poza nie do końca udanym eksperymentem ze starym iLife V7, roboty nie miały dedykowanej aplikacji na smartfony. Tymczasem rywale od Xiaomi dodawali coraz to nowsze opcje do swojej aplikacji Mi Home. Okazuje się, że iLife w dalszym ciągu nie podejmuje walki na tym polu.

Pomimo tego, że na Aliexpress pojawiła się już cena, a Rosyjscy klienci mogą go już zamawiać – nadal nie znamy kilku podstawowych parametrów nowego robota, w tym przede wszystkim jego siły ssania.

iLife podał jednak kilka innych parametrów, które do tej pory nie były znane. Niestety iLife wszystkie parametry podaje w 2 miejscach i niestety dane te nie pokrywają się z tymi które podawali pierwotnie. Co więcej poprzednie dane dalej można znaleźć na stronie produktu. Nie ma zatem pewności, które są właściwe. Prawdopodobnie niebawem to poprawią. Póki co mamy jednak podane takie dane (w nawiasie wersja alternatywne podawana pierwotnie):

pojemność baterii: 2600 mAh;

czas pracy: 90 minut (lub 130 min.);

wymiary: 310 x 310 x 72 mm (poprzednio 300 x 300 x 75 mm);

waga: 2,75 kg;

pojemność pojemnika na kurz: 0,3 l.

Zastanawiająca jest przede wszystkim różnica w czasie pracy robota. Poprzednie wersje pracowały już ponad 2 godziny. Informacja o 90 minutach pracy wydaje się zatem pomyłką. Ciekawe będą też ostateczne wymiary robota. 72 mm wysokości oznaczałyby, że będzie najniższym robotem tego typu, co przyda się osobom, którym zależy na odkurzaniu trudno dostępnych miejsc pod meblami.

 

iLife A8 - najnowszy robot sprzątający z Chin - wygląd robota

 

iLife A8 vs Xiaomi Mi Robot 2 generacji (Roborock S50)

iLife A8 jest niewątpliwie odpowiedzią na najnowszego obecnie robota odkurzającego sygnowanego marką Xiaomi. Nowy Roborock postanowił przejąć jedną z zalet robotów iLife z serii V, czyli funkcję mopowania. Natomiast iLife w odpowiedzi do swojego najnowszego robota dodaje kilka cech Xiaomi Mi Robota pierwszej generacji. Trudno powiedzieć kto wyjdzie zwycięsko z tej batalii (dużo zależy od ostatecznej ceny A8). Z naszej perspektywy ważne jest jednak, że na rynku pojawiają się coraz lepsze tanie roboty odkurzające, które pomogą zaoszczędzić nam dużo czasu przy codziennych porządkach. Jeżeli rozważacie zakup takiego sprzętu, koniecznie zapoznajcie się z artykułem iLife czy Xiaomi Mi Robot – porównanie chińskich robotów odkurzających oraz z rankingiem robotów sprzątających 2018.

aktualizacja: iLife A8  pod tym pod tym linkiem sprzedawany jest również na Aliexpress z dostawą z Polski. Na blogu natomiast pojawiła się jego recenzja.

Więcej ofert i kodów rabatowych na roboty odkurzające znajdziecie pod tym linkiem: ▶️ https://bezprzeplacania.pl/kody-rabatowe-na-roboty-odkurzajace/

95 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.