Smog wrócił – jak z nim walczyć?

Dzisiejsza wędzarnia za oknem skłoniła mnie, aby po kilkumiesięcznej przerwie odkurzyć oczyszczacz powietrza. Jest to jeden z moich lepszych zakupów w ostatnich latach. Jeżeli jeszcze nie macie takiego sprzętu, poniżej macie kilka rad jak takowy wybrać i gdzie kupić.

Oczyszczacz powietrza – po co to komu?

poziom zanieczyszczeń powietrza z wczoraj, godz. 22; źródło: airly.eu

Stan polskiego powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym należy do najgorszych nie tylko w Europie, ale i na Świecie. Niestety nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie. Poziom zanieczyszczeń PM10 i PM2,5 przez wiele dni radykalnie przekracza wszelkie normy i znacząco zwiększa naszą zachorowalność na wiele schorzeń. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że wyjście na „świeże powietrze” nie zawsze bywa zdrowe, w momencie kiedy nawet w pogodny dzień za oknem widzimy „szarówkę”. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że smog gołym okiem widoczny na zewnątrz, w dużej mierze dostaje się również do naszych mieszkań. Tym samym jesteśmy zmuszeni do wdychania go całymi dniami. Jedynym skutecznym sposobem na walkę z tymi zanieczyszczeniami jest zakup oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza Xiaomi

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się dużo oczyszczaczy powietrza różnych marek. Rozrzut cenowy jest ogromny, podobnie jak rozrzut pod względem parametrów.

To czym oczyszczacze różnią się od siebie to przede wszystkim ich wydajność mierzona w metrach sześciennych przefiltrowanego powietrza na godzinę (Clean Air Delivery Rate – CADR).

Wskaźnik ten dla najtańszych modeli potrafi wynosić zaledwie 100 m³/h, dla najlepszych nawet 600 m³/h. Wyższy wskaźnik oznacza jednocześnie, że oczyszczacz sprawdzi się w większych pomieszczeniach.

Osobiście już kilka lat temu postawiłem na markę Xiaomi, głównie z uwagi na zachęcającą cenę. Postawiłem dokładnie na oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2 i z perspektywy lat oceniam ten zakup za jeden z lepszych. Oferował CADR na poziomie 310 m³/h, czyli tyle co oczyszczacze często kilkakrotnie droższe. Byłem na tyle zadowolony z efektów jego pracy, że w kolejnym roku zamówiłem jeszcze Xiaomi Air Purifier 2S i Xiaomi Air Purifier PRO. Wszystkie do dzisiaj sprawdzają się rewelacyjnie. Poszczególne modele różnią się nieznacznie, głównie wydajnością, wyświetlaczem i funkcjami aplikacji na smartfony.

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - wszystkie 3 oczyszczacze
Na zdjęciu od lewej: Xiaomi Air Purifier PRO, Xiaomi Air Purifier 2, Xiaomi Air Purifier 2S

Oczyszczacz to nie wszystko – ważne są filtry

Sam oczyszczacz jednak nie wystarczy – równie ważne (a może najważniejsze) są filtry jakie są w nim stosowane. Pod względem ilości filtrowanego powietrza na godzinę oczyszczacze Xiaomi zdecydowanie wygrywają w swojej kategorii cenowej, jednak to czym zapunktowały u mnie to właśnie jakość filtrów.

Filtry do wszelkich oczyszczaczy powietrza należy wymieniać co jakiś czas. To właśnie one mają za zadanie oczyścić powietrze z wszelkich szkodliwych cząstek, jakie się w nim znajduje. Po kilku miesiącach użytkowania filtr siłą rzeczy staje się coraz mniej wydajny.

Tym samym kupując oczyszczacz należy zainteresować się nie tylko samym sprzętem, ale i filtrami do niego. Ważna jest nie tylko ich jakość, ale i cena oraz dostępność.

Co z tego, że tanio kupimy oczyszczacz, kiedy za rok nie znajdziemy do niego filtrów, albo będą nas kosztowały drugie tyle co oczyszczacz?

Firma Xiaomi oferuje nam natomiast 3 rodzaje filtrów: niebieskie, zielone i fioletowe. (niżej znajdziecie kody rabatowe)

Poniżej małe zestawienie czym się różnią:

porównanie filtrów do oczyszczaczy powietrza Xiaomi

Podsumowując podstawowy filtr to niebieski. Zielony i fioletowy są ulepszone – zielony skuteczniej filtruje najmniejsze zanieczyszczenia, a fioletowy ma dodatkowe działanie antybakteryjne. Przy wymianie lepiej zamawiać zatem zielony lub fioletowy.

Ogromnym atutem tych filtrów jest to, że pasują do wszystkich modeli oczyszczaczy Xiaomi (modele 2, 2s, 3, PRO). Dzięki temu ich dostępność jest ogromna i dzięki temu będą dostępne jeszcze długo.

Gdzie szukać filtrów do oczyszczaczy Xiaomi?

Dostępność, jak już wspomniałem jest ogromna. Można je znaleźć zarówno w polskich, jak i zagranicznych sklepach. Ich ceny potrafią się jednak znacznie różnić. Najtaniej oczywiście można je zamawiać z Chin, aczkolwiek często wysyłane są z europejskich magazynów. Można je zamawiać chociażby na Aliexpress, czy też Gearbest.

Ostatnimi czasy, najtańsze można znaleźć jednak na Banggood.com.

Tam też zamówiłem dwa egzemplarze, na przykładzie których pokażę Wam czym się różni oryginalny filtr od zamiennika.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3 - porównanie zielonych filtrów - oryginalnego i zamiennika

Oryginalny filtr Xiaomi vs zamiennik

Popularność oczyszczaczy Xiaomi sprawiła, że pojawiły się już liczne aukcje z zamiennikami filtrów. Są one oczywiście znacznie tańsze.

Z racji, że nie lubię przepłacać (jak wskazuje nazwa mojego bloga), postanowiłem sprawdzić czym się różnią i czy może nie warto postawić na te zamienniki.

Zamówiłem zatem dwie wersje (obie dostępne na Banggood): zamiennik oryginalnego zielonego filtra oraz oryginalny zielony filtr od Xiaomi:

Pierwsza różnica to sposób zapakowania. Tutaj na pierwszy rzut oka widać, gdzie mamy do czynienia z tańszą wersją.

Jednak po rozpakowaniu okazuje się, że filtry w sumie są bardzo podobne. Różnica tkwi w detalach.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3 - oryginalny filtr

Na zamienniku rzecz jasna nie ma żadnego logo Xiaomi, jest to typowy produkt „no name”. Natomiast wymiary, kształt i sama tekstura filtra wygląda identycznie.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3 - porównanie zielonych filtrów - oryginalnego i zamiennika od frontu

Niestety filtr tańszy nie ma wewnętrznej, czarnej warstwy, która powinna tam być nawet zgodnie z opisem na stronie, a przynajmniej tak mi się wydawało. Jest to część filtra z aktywnym węglem, który jest dość istotny w przypadku filtrowania powietrza. Okazało się, że zamówiłem wariant bez tego wkładu, którego obecnie nie ma w sprzedaży.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3 - porównanie zielonych filtrów - oryginalnego i zamiennika - filtr węglowy

W ofercie dostępne są również znacznie tańsze niebieskie zamienniki, które również nie mają tego czarnego wkładu. Pod tym linkiem kupicie je za zaledwie $19,99, czyli jakieś 78 zł z kodem rabatowym: BGAF20

Wkład węglowy można natomiast zamówić osobno: pod tym linkiem.

Wkład z oryginalnego filtra natomiast idealnie pasuje również do zamiennika:

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3 - porównanie zielonych filtrów - oryginalnego i zamiennika - filtr węglowy w zamienniku

Okazuje się zatem, że zamiennik, a przynajmniej mój egzemplarz nie jest identyczny jak oryginalny filtr, w każdym razie można zamówić zamiennik również z wewnętrznym wkładem z aktywnym węglem.

Obydwa filtry pasują do oczyszczacza i filtrują powietrze. Osobiście brałbym jednak oryginalny filtr. Na Banggood.com można je kupić obecnie całkiem tanio:

niebieski z kodem rabatowym: BGFILTRPL2 za $38,99

niebieski filtr oczyszczacza Xiaomi Air Purifier

zielony z kodem rabatowym: BGFILTRPL0 za $35,99

zielony filtr oczyszczacza Xiaomi Air Purifier

fioletowy z kodem rabatowym: BGFILTRPL1 za $38,99

fioletowy filtr oczyszczacza Xiaomi Air Purifier

Jeżeli chcecie jednak kupić tańsze zamienniki to kupicie je tutaj: niebieski za $33,07 z kodem rabatowym: AFfbG10zielony za $31,99 z kodem rabatowym: 935d63  oraz fioletowy za $35,50 z kodem rabatowym: AFfbG10 

Nowy oczyszczacz powietrza od Xiaomi – Xiaomi Air Purifier 3

Jak już wspomniałem na wstępie, przetestowałem już 3 edycje oczyszczaczy od Xiaomi i z wszystkich jestem zadowolony. Obecnie do sprzedaży trafił jednak nowszy model: Xiaomi Mijia Air Purifier 3.

Xiaomi Mijia Air Purifier 3

W gruncie rzeczy jest to ta sama konstrukcja z pewnymi modyfikacjami. Wymiarami przypomina modele Xiaomi Air Purifier 2 i 2S, ale ma znacznie większą wydajność na poziomie CADR 400m³/h (zamiast 310 m³/h w modelu 2S). Oczyszczacz spokojnie wystarczy do filtracji powietrza w pomieszczeniach o powierzchni aż 48 m2. Nowy model ma także udoskonalony, dotykowy ekran OLED:

Xiaomi Mijia Air Purifier 3 - dotykowy wyświetlacz OLED

Jeżeli dzisiaj miałbym decydować się na zakup nowego oczyszczacza to wybrałbym właśnie ten model.

Podobnie, jak wyżej opisane filtry, można go kupić na Banggood.com pod tym linkiem (wysyłka z Czeskiego magazynu! – trzeba zaznaczyć „CZ”). Z kodem rabatowym: BGAIR3PLCZ zbijecie jego cenę do ok. 600 zł! (cena może się nieznacznie różnić w zależności od kursu dolara). Kod znacznie obniża cenę, a warto dodać, że macie tutaj do wyboru bezpłatną wysyłkę z europejskiego magazynu i cały Wasz koszt to wspomniane 600 zł.

W zestawie dostajecie też jeden filtr (niebieski), który wystarczy na okres od 3 do 6 miesięcy użytkowania.

W tym samym sklepie dostępny jest również większy i jeszcze bardziej wydajny (600m³/h) model Xiaomi Air Purifier PRO H.

36 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.