Roborock H6 Adapt – recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego

Marka Roborock do tej pory kojarzyła się wyłącznie z rewelacyjnymi robotami sprzątającymi, które z powodzeniem konkurowały z droższymi iRobot Roomba. Tym razem firma postanowiła rzucić wyzwanie kolejnej marce premium, czyli odkurzaczom Dyson. Roborock H6 Adapt to bezprzewodowy odkurzacz pionowy, który niewątpliwie będzie hitem. Z mojej recenzji dowiecie się dlaczego.

Roborock H6 Adapt już w sprzedaży

bezprzewodowy odkurzacz pionowy Roborock H6

Roborock H6 Adapt to nowiutki produkt, który dopiero pojawia się w pierwszych sklepach. Można go już zamawiać z dostawą z polskiego magazynu Geekbuying.com pod tym linkiem.

Więcej ofert macie tutaj:

Roborock H6 Adapt – unboxing

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - na dywanie

Na początku, tradycyjnie już sprawdźmy co znajduje się w zestawie:

  • instrukcje obsługi (skrócona i pełna);
  • jednostka centralna odkurzacza;
  • aluminiowa rura;
  • duża elektroszczotka do podłóg;
  • mała elektroszczotka do tapicerek;
  • krótka końcówka zakończona włosiem;
  • końcówka szczelinowa;
  • elastyczna rura;
  • wieszak na odkurzacz oraz akcesoria ( w zestawie są również kołki i wkręty do montażu);
  • ładowarka

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - zestaw

Roborock H6 Adapt – parametry

Wymiary: 284 x 111 x 221 mm
Waga: 1,4 kg (bez końcówek)
Moc silnika: 420 W
Max. moc ssąca: 150 AW
Pojemność baterii: 3610 mAh
Czas ładowania do pełna: 4 godziny
Max. czas pracy na jednym ładowaniu: 90 minut (!) w trybie Eco, 45 minut w średnim, 10 minut w trybie MAX.
Pojemnik na kurz: 0,4 litra

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - pod kanapą

Budowa odkurzacza

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - jednostka główna odkurzacza

Zerknijmy z bliska na odkurzacz. Na pierwszy rzut oka sprzęt wygląda znacznie lepiej od wszystkich odkurzaczy tego typu które testowałem. Widać, że ktoś popracował nad dizajnem. Na pojemniku na kurz widać wyraźną rysę, ale jest też obok przyklejona uspokajająca informacja, że nie jest to usterka, tylko założona cecha produktu. Odkurzacz wykonany jest z solidnych plastików i dobrze się trzyma w dłoni.
Na górnej części rączki wyróżnia się niewątpliwie, bardzo ładny wyświetlacz OLED, na którym pojawiają się podstawowe komunikaty.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - wyświetlacz
Pod wyświetlaczem widzimy natomiast włącznik w formie spustu. Kciukiem obsługiwane są natomiast dwa inne przyciski: mały guzik, którym możemy zablokować lub zwolnić włącznik oraz z tyłu nieco większy przycisk do zmiany biegu odkurzacza.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - przycisk zmiany biegów
Pod spustem umieszczona jest natomiast wajcha, którą otwierany jest pojemnik na kurz.

Pod rączką znajduje się bateria o pojemności 3610 mAh na której z jednej strony umieszczone są blaszki do ładowania poprzez wieszak, a z drugiej strony gniazdo do ładowania bezpośrednio z ładowarki.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - bateria

Na spodzie baterii widzimy jeszcze jedną wajchę za pomocą której można łatwo odpiąć cały pojemnik na kurz. Po jego odpięciu uzyskujemy dostęp do systemu cyklonowego, który można łatwo odpiąć i umyć w razie potrzeby. Odkurzacz wykorzystuje system 9 cyklonów oraz 5 etapowy system filtracji powietrza.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - wyjmowanie pojemnika na kurz
Z drugiej strony mamy jeszcze łatwy dostęp do filtra HEPA.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - filtr HEPA

Wszystko to sprawia, że sprzęt zatrzymuje w środku 99,97% cząstek z powietrza.
Omówmy sobie teraz sterowanie tym odkurzaczem. Sprzęt ten nieco różni się od tych, które do tej pory testowałem. Domyślnie odkurzacz działa w momencie kiedy naciskamy i trzymamy spust. Dzieje się tak bez włączonej blokady spustu. Małym przyciskiem z boku możemy jednak włączyć wspomnianą blokadę i wtedy po jednorazowym naciśnięciu spustu odkurzacz będzie działał cały czas, bez względu na to czy naciskamy spust czy nie. Wyłączy się dopiero jak zwolnimy blokadę.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - czas pracy

Na wyświetlaczu widzimy informację czy blokada jest obecnie włączona czy nie, procentowy poziom naładowania baterii, który w trakcie odkurzania zmienia się w stoper odliczający pozostały czas odkurzania oraz informację o włączony biegu, a mamy tutaj 3 biegi do wyboru i możemy je zmieniać w każdej chwili. Zmiana biegu automatycznie wpływa na pozostający nam czas odkurzania na tej baterii.
Okazuje się, że jak przytrzymamy przez 10 sekund przycisk zmiany biegu to uzyskamy możliwość zmiany języka wyświetlacza. Z początku zdziwiłem się o jakim języku mowa, przecież są tu same obrazki i cyfry, ale okazuje się ze od czasu do czasu odkurzacz pokazuje również komunikaty tekstowe.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - zmiana języka

Końcówki Roborocka H6

Omówmy sobie teraz poszczególne końcówki. Do wyboru mamy ich kilka, wszystkie bardzo łatwo zakłada się i zdejmuje. Zacznijmy od tych najmniejszych:

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - mała końcówka z włosiem

Mała końcówka zakończona włosiem, przydatna w odkurzaniu delikatnych powierzchni.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - końcówka szczelinowa

Jest też końcówka szczelinowa, która niestety nie ma opcjonalnego włosia, co np. było często spotykane w innych odkurzaczach tego typu. Obie te końcówki możemy wykorzystać w połączeniu z elastyczną rurą, dzięki czemu łatwiej możemy sprzątnąć trudno dostępne miejsca.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - elastyczna rura

Mała elektroszczotka przydatna jest szczególnie do odkurzania różnych tapicerek i powierzchni materiałowych. Ma wbudowany silnik, który z dużą mocą obraca szczotkę znacząco zwiększając skuteczność odkurzania.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - mała elektroszczotka

Podłączanie końcówek bezpośrednio do odkurzacza jest bardzo wygodne przy sprzątaniu niewielkich powierzchni, ale większość z Was najczęściej będzie jednak korzystać z długiej rury, która szczególnie przyda się do odkurzania podłóg.
Rura ma wmontowane gniazdko oraz przewód zasilający zarówno wcześniej wspomnianą małą elektroszczotkę, jak i dużą elektroszczotkę do odkurzania podłóg.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego

Duża elektroszczotka ma wbudowany silnik o mocy aż 50 Watt, co zapewnia wyjątkowo szybkie obroty.

Czas pracy i głośność

Zanim przejdziemy do praktycznych testów tego odkurzacza, naładujmy go do pełna, a możemy zrobić to na dwa sposoby.
Pierwszy sposób to po prostu wpięcie wtyczki ładowarki bezpośrednio do baterii.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - ładowanie
Po włączeniu ładowania, na kilka sekund zapali się komunikat na ekranie, informując o ładowaniu oraz o tym ile mamy już procent energii.
Odkurzacz można również powiesić na ścianie i ładować baterię poprzez specjalny wieszak. Do wieszaka możemy też przykręcić dodatkowy element na którym można powiesić wszystkie pozostałe akcesoria.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - na wieszaku

Po naładowaniu do 100% możemy zobaczyć na ile czasu odkurzania wystarczy nam baterii. Na najniższym biegu będzie to ponad 90 minut, na średnim już o mniej więcej połowę mniej, a na najwyższym będzie to ok. 11 minut. Trzeba też pamiętać, że wyświetlany czas jest przybliżony i należy go traktować orientacyjnie.
Sprawdźmy teraz głośność w poszczególnych trybach z założoną dużą elektroszczotką i częściowo wypełnionym pojemnikiem, czyli w najczęściej spotykanych warunkach.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - głośność

Głośność, podobnie jak sama moc ssąca zmienia się dość radykalnie przy zmianie biegów. Nie mniej jednak mój pomiar pokazał że odkurzacz jest bardzo cichy. W najniższym trybie było to niewiele ponad 60 dB, a w najwyższym nieco ponad 70 dB. Wychodzi zatem, czy producent nie kłamał podając, ze głośność tego sprzętu to zaledwie 72 dB.

Skuteczność Roborocka H6

Sprawdźmy teraz, jak odkurzacz robi to do czego jest stworzony, czyli odkurza. Moje testy możecie zobaczyć przede wszystkim na YouTubie pod tym linkiem. Duża elektroszczotka w połączeniu z ogromną siłą tego odkurzacza wciąga praktycznie wszystko. Maksymalna moc to 150 AirWattów, czyli podobna jak w odkurzaczu Dyson V10.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - odkurzanie podłogi
Nawet kiedy na odkurzaczu ustawimy najniższy bieg, nie ma problemów, aby idealnie odkurzyć twardą podłogę. Już po jednym przejechaniu sprzątanej powierzchni, nie ma najmniejszego śladu po tym co rozsypałem. Siłę ciągu tego sprzętu będzie można lepiej zaobserwować na przykładzie końcówki szczelinowej. Odkurzacz nie ma najmniejszego problemu z połykaniem zarówno dużych ziaren kawy, jak i z perfekcyjnym wciągnięciem mąki.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - odkurzanie mąki

W trakcie pracy odkurzacza, system cyklonowy tworzy w pojemniku na kurz prawdziwe tornado.
Duża elektroszczotka świetnie radzi sobie również na dywanach. Ogromną jej zaletą jest to, że jeżeli sprzątamy na najniższym, bądź średnim biegu, odkurzacz automatycznie wyczuwa moment w którym wjeżdżamy na dywan, zwiększając w tym momencie obroty. Jak tylko zjedziemy z dywanu, po dosłownie 2 sekundach, odkurzacz wraca do podstawowego trybu.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - odkurzanie twardego dywanu

To co chwilę potem zobaczyłem w pojemniku przeraziło mnie, bo wydawało mi się że dywan jest czysty, a jedyne co wciągnie z niego to rozsypane ziarenka.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - kurz w pojemniku

A propos pojemnika, to można go dosyć łatwo opróżnić, bez konieczności, odpinania, czy rozkręcania czegokolwiek.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - opróżnianie pojemnika na kurz

Roborock H6 Adapt dzięki sporej ilości końcówek sprawdzi się nie tylko przy odkurzaniu podłóg. Niesamowicie dobrze czyści się nim meble i różne trudno dostępne miejsca. Odkurzacz jest bardzo lekki.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - odkurzanie sufitu

Bez końcówek waży zaledwie 1,4 kilograma, a jego bateria jest znacznie wydajniejsza od konkurencji, co sprawia że nie musimy obawiać się o brak energii. Odkurzacz idealnie sprawdza się również w odkurzaniu samochodu. Udało mi się w końcu doczyścić nim bagażnik, z którym inne odkurzacze sobie średnio radziły.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - odkurzanie deski rozdzielczej samochodu

Warto również wspomnieć o czyszczeniu odkurzacza. Prawie wszystkie brudzące się elementy możemy łatwo zdemontować i umyć pod bieżącą wodą.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - czyszczenie cyklonów odkurzacza

Można myć nawet cyklony i filtry, chociaż u mnie w przypadku filtra HEPA okazało się, że jest idealnie czyściutki, co oznacza że cały brud zatrzymał się na wcześniejszych filtrach.
W razie potrzeby możemy też łatwo wyjąć i wyczyścić szczotki z obydwu elektroszczotek.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - czyszczenie dużej elektroszczotki

Przy okazji wspomnę, że z informacji medialnych wynika, że do odkurzacza będzie można dokupić dodatkowe akcesoria, w tym miękki wałek do dużej elektroszczotki oraz stojak na odkurzacz, dzięki czemu będzie można go postawić bez konieczności wiercenia w ścianie.

Roborock H6 Adapt – podsumowanie

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - odkurzanie kanapy

Podsumowując, uważam że debiut marki Roborock na rynku odkurzaczy ręcznych jest wyjątkowo udany. Wydaje mi się, że sprzęt przede wszystkim okazał się nieco lepszy od wszystkich chińskich odkurzaczy które testowałem do tej pory i niczym nie odstaje od znacznie droższych odkurzaczy marki Dyson, a pod niektórymi względami, takimi jak czas pracy bije je na głowę.

Roborock H6 Adapt nie jest super tanim urządzeniem, ale i tak jest zdecydowanie tańszy od wspomnianego Dysona.

Aktualne ceny sprawdzicie tutaj:

Zaglądajcie też do mojego zestawienia kodów rabatowych na odkurzacze pionowe, gdzie znajdziecie więcej okazji tego typu, nie tylko na Roborocka H6.

Roborock H6 Adapt - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - na dywanie

41 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.