Najnowsze roboty sprzątające iRobot Roomba – czym się różnią i jak wybrać najlepszy?

W ostatnim czasie do sprzedaży trafiło kilka nowym modeli robotów sprzątających marki iRobot Roomba. Różnią się od siebie zarówno funkcjami, jak i ceną. Przy wyborze właściwego pomocnika domowego, warto zatem przyjrzeć się z bliska tym sprzętom i zobaczyć na czym polegają różnice pomiędzy tymi urządzeniami.

Bogaty wybór robotów iRobot Roomba

iRobot Roomba to od wielu lat zdecydowanie najpopularniejsza w Polsce marka robotów sprzątających. Sprzęty te pomagają zachować czystość w coraz większej liczbie domów, a ich użytkownicy nie wyobrażają już sobie sprzątania bez wykorzystania tego typu sprzętu. Jeżeli też postanowiliście zakupić do swojego domu popularną „Roombę”, możecie mieć jednak całkiem dużą zagwozdkę. Wybór modeli dostępnych na rynku jest już bardzo duży, a do sprzedaży trafiło właśnie kilka kolejnych nowości.

iRobot Roomba Combo j9+ - mopowanie

Wybór właściwego robota może być zatem sporym wyzwaniem, szczególnie jeżeli jest to Wasz pierwszy robot sprzątający i nie do końca wiecie na co zwrócić uwagę przy wyborze. Z racji, że przez ostatnie lata przetestowałem około setki tego typu urządzeń, w tym wiele modeli Roomby, postanowiłem podzielić się z Wami wiedzą i podpowiedzieć na czym polegają różnice i kiedy warto wybrać konkretny model. Na tapet wezmę najnowsze modele z oferty iRobot, ale pamiętajcie, że jest to tylko część szerokiej oferty iRobota. Wszystkie ich modele znajdziecie na poniższej stronie:

Odkurzanie, czy mopowanie?

odkurzanie iRobot Roomba Combo i8

Do niedawna podział urządzeń sprzątających iRobota był prosty: w ofercie były roboty odkurzające Roomba i roboty mopujące Braava. Od niedawna do tej rodziny dołączyły również roboty odkurzająco-mopujące pod nazwą Roomba Combo. Odpowiedź na pytanie czy planujemy podłogę odkurzać, mopować, czy też robić jedno i drugie z wykorzystaniem naszego robota jest najważniejsze. Dużo zależy tutaj oczywiście od tego jakiego typu mamy w domu podłogi oraz z jakiego typu zabrudzeniami mierzymy się na co dzień. Jeżeli w naszym domu dominują dywany lub miękkie wykładziny, funkcja mopowania może okazać się dla nas kompletnie zbyteczna.

roboty sprzątające iRobot Roomba

Jeżeli jednak mamy do sprzątnięcia sporą powierzchnię z płytek, a przy okazji częstym problemem są ślady psich łapek, czy też zaschniętych resztek jedzenia – wtedy mopowanie może być strzałem w dziesiątkę.

duet - odkurzacz automatyczny i robot mopujący

Czy w sytuacji, kiedy decydujemy się na mopowanie, lepszym rozwiązaniem będzie zakup osobnych robotów do odkurzania i mopowania, czy też któregoś z robotów Roomba Combo? Na te pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi bo wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Rozwiązanie z 2 osobnymi urządzeniami może być skuteczniejsze i zapewne spotka wielu zwolenników wychodzących z założenia, że urządzenia wyspecjalizowane w konkretnej czynności zawsze będą lepsze niż sprzęty wielozadaniowe. Należy jednak pamiętać, że zakup 2 robotów w większości przypadków będzie znacznie droższy, a przede wszystkim sprzęty te zajmą znacznie więcej miejsca.

robot odkurzający Roomba i robot mopujący Braava

Poza tym najnowsze roboty sprzątające z serii Roomba Combo potrafią zarówno skutecznie odkurzać, jak i mopować. Wszystko wskazuje też na to, że w najbliższym czasie to właśnie urządzenia 2 w 1 będą zyskiwać na popularności.

iRobot Braava jet m6, czyli stawiamy na mopowanie

iRobot Braava Jet m6 - robot mopujący - w stacji ładowania

Jeżeli zależy Wam na osobnym robocie mopującym, wtedy warto postawić na Braavę jet m6. Znajdziecie go obecnie w kilku wariantach kolorystycznych. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj:

Atuty robota:

  • skuteczniejsze mopowanie niż w przypadku wielu robotów 2 w 1;
  • spryskuje sprzątaną powierzchnię wodą, następnie przeciera ją szmatką;

iRobot Braava Jet m6 - robot mopujący - szmatka mopa

  • można korzystać z dedykowanego płynu do mopowania;
  • ma możliwość jazdy i przecierania podłogi do przodu i do tyłu;
  • podłogę można również przecierać na sucho (bez spryskiwania);
  • dzięki kwadratowemu kształtowi skutecznie dociera w kąty i mopem dojeżdża do samej ściany;

iRobot Braava Jet m6 - robot mopujący - spryskiwanie podłogi

  • pracuje na wszystkich rodzajach podłóg twardych takich jak płytki, linoleum, szczelne parkiety;
  • omija dywany i schody;
  • możliwość korzystania zarówno z jednorazowych, jak i wielorazowych szmatek do mopowania;
  • współpraca z robotami odkurzającymi Roomba z serii 9xx, i, j, s (najpierw odkurza Roomba, a następnie uruchamia się Braava);
  • łatwe uruchamianie i obsługa;
  • korzystanie z aplikacji iRoomba Home (łączność po wi-fi);
  • możliwość zapisania do 10 map (technologia Imprint).

iRobot Braava Jet m6 - sterowanie z aplikacji na smartfony

Minusy:

  • brak inteligentnego systemu rozpoznawania przeszkód jak to ma miejsce w najnowszych robotach Roomba;
  • cena – urządzenie od dłuższego czasu „trzyma” swoją cenę z racji iż nie ma zbyt wielu podobnych konkurentów na rynku;
  • ograniczona funkcjonalność – dla pełnej automatyzacji sprzątania warto mieć również robot typowo odkurzający, aby cieszyć się czystą podłogą bez potrzeby ręcznego odkurzania. Jeżeli Braavę uruchomimy na nieodkurzonej podłodze – szmatka robota bardzo szybko się zabrudzi, a mopowanie będzie nieefektywne.

iRobot Braava Jet m6 - robot mopujący - sprzątanie w koordynacji z robotem odkurzającym

iRobot Roomba j9 i j9+ – skuteczne odkurzanie, dzięki większej mocy ssącej

iRobot Roomba j9+ - pies

Jeżeli szukacie robota, który przede wszystkim skutecznie odkurza – wtedy zdecydowanie warto postawić na najnowszy model Roomba z serii j9. Do wyboru macie robot ze zwykłą stacją do ładowania o nazwie iRobot Roomba j9 oraz robot w zestawie z wielofunkcyjną stacją z możliwością automatycznego opróżniania pojemnika na brud, czyli iRobot Roomba j9+.

iRobot Roomba j9+ w stacji

Jeżeli pozwalają Wam na to finanse, wtedy zawsze polecam wybór wersji z plusem w nazwie. Stacja na brud to przede wszystkim ogromna wygoda i możliwość jeszcze lepszego zautomatyzowania procesu sprzątania mieszkania. Nasza rola ogranicza się tutaj w zasadzie do czyszczenia co jakiś czas szczotek robota i wymiany worka w stacji raz na miesiąc lub dwa w zależności od tego jak duża powierzchnia będzie sprzątana.

Opcjonalna stacja na brud występuje już w wielu modelach, co zatem przemawia za wyborem akurat modelu z serii j9? Sprzęt ten ma sporo atutów:

  • 2 gumowe szczotki główne – podwójne szczotki główne wyróżniają markę iRobot od licznych robotów konkurencyjnych marek, a jest to o tyle istotne, że dwie szczotki znacznie zwiększają skuteczność sprzątania;

  • sprawdza się przy sprzątaniu sierści i włosów (gumowe szczotki zdecydowanie łatwiej się czyści, nie wplątują się w nie włosy i sierść);
  • funkcja Dirt Detect – robot potrafi rozpoznawać miejsca szczególnie zabrudzone i dodatkowo koncentruje się na sprzątaniu tych miejsc;
  • funkcja Dirt Detective – na podstawie historii poprzednich przejazdów, robot potrafi ustalić które pomieszczenia bardziej wymagają sprzątania i tym samym jest w stanie priorytetyzować swoją pracę;

iRobot Roomba j9+ - robot odkurzający - funkcja Dirt Detective

  • automatycznie zwiększa moc ssącą na dywanach;
  • 3 poziomy mocy ssącej;
  • o 100% większa moc ssąca w porównaniu do popularnych modeli z serii i;
  • obsługa za pomocą aplikacji i możliwość ustawienia w niej harmonogramu automatycznego sprzątania;
  • współpraca z robotem mopującym iRobot Braava jet m6;
  • tworzenie map (do 10 kondygnacji) i inteligentna nawigacja – dociera wszędzie i nie omija żadnej powierzchni;

iRobot Roomba j9+ - robot odkurzający - tworzenie map

  • po naładowaniu potrafi sam wznowić pracę w miejscu, w którym ją przerwał;
  • możemy wyznaczać na mapie określone pomieszczenia lub obszary do sprzątnięcia;
  • robot rozpoznaje i identyfikuje napotkane przeszkody (np. kable leżące na podłodze) – robot robi im zdjęcie, które następnie możemy zweryfikować i ocenić, czy dana przeszkoda powinna być omijana, czy też nie.

iRobot Roomba j9+ - robot odkurzający - rozpoznaje i omija przeszkody

Czy sprzęt ma jakieś minusy?

W zasadzie tylko jeden – jest nim wysoka cena. Z racji, że jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie robotów sprzątających na rynku, jest również odpowiednio droższy od modeli pozbawionych wielu wyżej wymienionych funkcji. Model ten nie posiada natomiast funkcji mopowania. Jeżeli chcemy podłogę nie tylko odkurzać, ale i sprzątać na mokro – wtedy musimy dokupić jeszcze opisany wyżej iRobot Braava jet m6.

Sprawdź aktualną cenę:

iRobot Roomba Combo j9+, czyli mopowanie i odkurzanie na najwyższym poziomie

iRobot Roomba Combo j9+

iRobot ma w ofercie jeszcze lepszy sprzęt. Jeżeli podobają Wam się możliwości modelu J9, ale jednocześnie chcielibyście aby Wasz robot miał możliwość mopowania podłogi, wtedy wybór jest prosty: iRobot Roomba Combo j9+

Ten model oferowany jest tylko w wariancie z plusem w nazwie, czyli z wielofunkcyjną stacją. W tym przypadku stacja ta służy jednak nie tylko do opróżniania pojemnika brud, ale i do automatycznego uzupełniania pojemnika na wodę do mopowania.

iRobot Roomba Combo j9+ - uzupełnianie wody w stacji

Funkcja mopowania w tym sprzęcie oferuje kilka innowacyjnych rozwiązań, które również ułatwiają automatyzację sprzątania. Przede wszystkim robot jest w stanie rozpoznawać dywany na podłodze.

Dzięki możliwości całkowitego chowania mopa potrafi w trakcie tego samego przejazdu twarde powierzchnie odkurzyć z jednoczesnym mopowaniem, a powierzchnie pokryte dywanami odkurzyć ze schowanym mopem.

iRobot Roomba Combo j9+ - chowanie mopa

Mamy również możliwość zapisania na mapie stref bez dostępu i stref bez dostępu w trakcie mopowania.

Ponadto dzięki funkcji SmartScrub, robot potrafi szorować podłogi jeżdżąc do przodu i do tyłu. Tego typu mopowanie jest dłuższe, ale jednocześnie znacznie skuteczniejsze.

mopowanie kuchni - iRobot Roomba Combo j9+ recenzja

W połączeniu z licznymi inteligentnymi funkcjami omówionymi przy modelu iRobot Roomba j9, robot ten oferuje ogromne możliwości odnośnie dopasowania sposobu sprzątania do potrzeb poszczególnych pomieszczeń, czy też stref w naszym domu.

Koniecznie zobaczcie moją recenzję tego modelu na YouTube:

jak również recenzję tekstową iRobot Roomba Combo j9+ pod tym linkiem.

iRobot Roomba Combo j9+ Recenzja - robot dla posiadaczy psów

Sprawdź aktualną cenę:

iRobot Roomba Combo j5 i j5+: skuteczna nawigacja i proste mopowanie

iRobot Roomba Combo j5 - mopowanie

Kolejna z nowości w ofercie iRobota to model, który zadowoli osoby, którym zależy na precyzyjnej jeździe i skutecznym odkurzaniu, a jednocześnie nie chcą dopłacać za zaawansowane funkcje mopowania.

Roomba Combo j5 jak najbardziej również oferuje możliwość mopowania podłogi, ale nie mamy tutaj opcji automatycznego podnoszenia mopa nad dywanami. Sprawdźmy zatem jakie posiada zalety:

  • funkcja mopowania ze specjalnym pojemnikiem Combo (standardowy pojemnik należy ręcznie wymienić przed mopowaniem);
  • 2 gumowe szczotki główne – podwójne szczotki główne wyróżniają markę iRobot od licznych robotów konkurencyjnych marek, a jest to o tyle istotne, że dwie szczotki znacznie zwiększają skuteczność sprzątania;
  • sprawdza się przy sprzątaniu sierści i włosów (gumowe szczotki zdecydowanie łatwiej się czyści, nie wplątują się w nie włosy i sierść);
  • funkcja Dirt Detect (z zamontowanym standardowym pojemnikiem na brud) – robot potrafi rozpoznawać miejsca szczególnie zabrudzone i dodatkowo koncentruje się na sprzątaniu tych miejsc;

  • 10x większa moc ssąca w porównaniu do modeli z serii 600;
  • obsługa za pomocą aplikacji i możliwość ustawienia w niej harmonogramu automatycznego sprzątania;
  • współpraca z robotem mopującym iRobot Braava jet m6;
  • tworzenie map (do 10 kondygnacji) i inteligentna nawigacja – dociera wszędzie i nie omija żadnej powierzchni;
  • możliwość zapisania na mapie stref bez dostępu i stref bez mopowania, dzięki którym robot nie wjedzie na dywany;
  • po naładowaniu potrafi sam wznowić pracę w miejscu, w którym ją przerwał;
  • możemy wyznaczać na mapie określone pomieszczenia lub obszary do sprzątnięcia;
  • robot rozpoznaje i identyfikuje napotkane przeszkody (np. kable leżące na podłodze) – robot robi im zdjęcie, które następnie możemy zweryfikować i ocenić, czy dana przeszkoda powinna być omijana, czy też nie.
  • współpracuje z dedykowaną stacją do opróżniania pojemnika na brud (do kupienia w zestawie jako iRobot Roomba Combo j5+).

Minusy:

  • mniejsza moc ssąca względem modelu iRobot Roomba Combo j9+;
  • jeżeli chcemy mopować podłogę musimy samodzielnie wymienić pojemnik na wodę;

iRobot Roomba Combo j5 - wymiana pojemnika

  • brak regulacji ilości dozowanej wody;
  • brak funkcji szorowania podłogi oferowanej w wersji Combo j9+.

W zasadzie można stwierdzić, że model ten posiada wszelkie atuty topowej iRobot Roomba Combo j9+ poza kilkoma udogodnieniami związanymi z mopowaniem. Wydaje się to zatem świetne rozwiązanie dla osób, które planują głównie odkurzać podłogi, a z mopowania będą korzystać od czasu do czasu. W tej sytuacji konieczność samodzielnego nalania wody i ręcznej zmiany standardowego pojemnika na brud na pojemnik Combo z wodą nie będzie wielkim problemem.

Robot ma też nieco mniejszą moc ssącą, ale szczerze mówiąc większość osób nie dostrzeże różnicy. Modele robotów iRobota wyposażone w podwójne szczotki główne zawsze świetnie sobie radzą z odkurzaniem, nie inaczej jest i w tym przypadku.

Sprawdź aktualną cenę:

iRobot Roomba Combo i5 oraz i5+ – mopuje  i odkurza, a kosztuje niewiele

iRobot Roomba Combo i5

Wśród nowości od iRobota znajdziemy jeszcze tańszy model. Jest to iRobot Roomba Combo i5. Pomimo niskiej ceny oferuje większość najważniejszych funkcji przydatnych w codziennym sprzątaniu. Model ten posiada kilka zaawansowanych opcji mniej, ale jeżeli nie zależy Wam na identyfikacji obiektów, czy też tworzeniu stref zakazanych dla robota, Roomba Combo i5 może w pełni spełnić Wasze oczekiwania.

Również tutaj do wyboru mamy samego robota lub robota ze stacją na brud (wersja i5+).

iRobot Roomba Combo i5+ - powrót do stacji na brud

Model ten możemy określić jako budżetowy, ale i tak ma sporo zalet względem konkurencji:

  • funkcja mopowania ze specjalnym pojemnikiem Combo (standardowy pojemnik należy ręcznie wymienić przed mopowaniem);
  • 2 gumowe szczotki główne – podwójne szczotki główne wyróżniają markę iRobot od licznych robotów konkurencyjnych marek, a jest to o tyle istotne, że dwie szczotki znacznie zwiększają skuteczność sprzątania;

  • sprawdza się przy sprzątaniu sierści i włosów (gumowe szczotki zdecydowanie łatwiej się czyści, nie wplątują się w nie włosy i sierść);
  • funkcja Dirt Detect (z zamontowanym standardowym pojemnikiem na brud) – robot potrafi rozpoznawać miejsca szczególnie zabrudzone i dodatkowo koncentruje się na sprzątaniu tych miejsc;
  • 10x większa moc ssąca w porównaniu do modeli z serii 600;

  • obsługa za pomocą aplikacji i możliwość ustawienia w niej harmonogramu automatycznego sprzątania;
  • współpraca z robotem mopującym iRobot Braava jet m6;
  • tworzenie mapy i inteligentna nawigacja – dociera wszędzie i nie omija żadnej powierzchni;
  • po naładowaniu potrafi sam wznowić pracę w miejscu, w którym ją przerwał;
  • możemy wyznaczać na mapie określone pomieszczenia lub obszary do sprzątnięcia.

Minusy:

  • mniejsza moc ssąca względem modelu iRobot Roomba Combo j9+;
  • jeżeli chcemy mopować podłogę musimy samodzielnie wymienić pojemnik na wodę;

  • brak regulacji ilości dozowanej wody;
  • brak funkcji szorowania podłogi oferowanej w wersji Combo j9+.
  • brak funkcji rozpoznawania i omijania przeszkód;
  • brak możliwości tworzenia stref zakazanych na mapie;
  • możliwość zapisania tylko jednej mapy (sprawdza się zatem głównie przy sprzątaniu tylko 1 piętra).

Podsumowując model ten ma większość wad i zalet modeli z serii j5, natomiast nie posiada możliwości rozpoznawania napotykanych przeszkód (brak kamery na zderzaku). Nie ma też kilku opcji w aplikacji, jak chociażby możliwości wykluczania jakichś stref ze sprzątania. Ma natomiast możliwość stworzenia mapy i sprzątania według pomieszczeń.

Tym samym do prostego sprzątania, najlepiej całych pomieszczeń jak najbardziej się sprawdzi. W mojej ocenie jest to świetna niedroga opcja dla niewielkich mieszkań lub domów parterowych.

Sprawdź aktualną cenę:

Na koniec podkreślę, że wszystkie wyżej opisane modele korzystają z tej samej aplikacji na smartfony: iRobot Home. Apka dostępna jest zarówno na iPhony, jak i smartfony z systemem Android. Aplikacja jest w języku polskim i jest bardzo prosta w obsłudze. Oprogramowanie jest stale rozwijane i z kolejnymi aktualizacjami działa coraz lepiej. Wszystkie roboty mają ponadto możliwość współpracy z asystentami głosowymi Google Home, Alexą i Siri.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat robotów sprzątających, koniecznie sprawdźcie moje recenzje na kanale Youtube, jak również na stronie BezPrzepłacania.pl. Zachęcam też do śledzenia mnie na Facebooku, gdzie regularnie publikuję promocje na najciekawsze sprzęty RTV i AGD, w tym roboty iRobot.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.