MAKIBES G07 – recenzja smartwatcha dla sportowców

Każdy kto choć trochę wkręci się w bieganie czy jazdę na rowerze staje przed dylematem – zostać przy Endomondo czy szarpnąć się na smartwatch-a? Przyzwoity zegarek uznanej firmy (Polar/Garmin) z własnym GPS-em i pulsometrem to wydatek przynajmniej 500-600 zł. Czy można znaleźć chiński odpowiednik o zbliżonych parametrach?

MAKIBES G07 – smartwatch w świetnej cenie

Recenzja gościnna; autor: Deuter

Do testów zamówiłem smartwatcha firmy Makibes, model G07, który z wysyłką kosztował 285 zł – mniej więcej połowę kwoty markowego zegarka. Zakupu dokonałem tutaj.
Sam produkt prezentuje się solidnie, nie mamy wrażenia, że rozpadnie się nam w rękach. Duża czytelna tarcza, gruby sylikonowy pasek, dobrej jakości plastik (a przynajmniej na taki wygląda).

MAKIBES 07 - recenzja - zegarek

Funkcje smartwatcha

Zegarek daje nam możliwość uprawiania kilku sportów, z których do szerszej analizy wybiorę jazdę na rowerze i bieganie, ponieważ wydają się najbardziej popularne. Dzięki wbudowanemu GPS-owi zegarek pokazuje nam naszą prędkość i tempo, a do dedykowanej aplikacji przesyła trasę, którą pokonaliśmy. Oprócz tego monitoruje dokładnie nasze tętno oraz podaje zakresy, w których się obracamy (rozgrzewka/spalanie tłuszczu/wzmacnianie serca i płuc/wzmacnianie mięśni/ostrzeżenie przed przeciążeniem organizmu). Dzięki zastosowaniu monochromatycznego wyświetlacza wszystko jest widoczne nawet w silnym słońcu. Wydaje się, że sportowcowi-amatorowi nic więcej nie jest potrzebne.

MAKIBES 07 - recenzja - zegarek z kabelkiem 2

Wrażenia z użytkowania

Pierwszym minusem jest to, że zegarek podaje jedynie tempo chwilowe, a średnie dopiero po zakończeniu danej aktywności. Drugim jest to, że dane biegowe wędrują tylko do dedykowanej aplikacji – nie można ich przenieść do innych programów. Sama apka jest przyzwoita i oprócz zgrywania naszych treningów pozwala na połączenie telefonu z zegarkiem i odbieranie np. SMS-ów. Możemy dostawać powiadomienia o połączeniu lub o połączeniu/wiadomościach i wszystkich innych rzeczach razem. Rozdzielanie na SMS/Messenger/etc. niestety nie działa. Trzeba zaznaczyć opcję „others” i otrzymywać wszystkie powiadomienia. Nie jest to jednak duża wada.

MAKIBES 07 - recenzja - front zegarka

GPS pracuje poprawnie, choć zanim zaczniemy trening musimy poczekać aż zegarek połączy się z satelitą (ok. 60 sekund). Tak jak i w Endomondo wskazania są dosyć dokładne. Na dystansie biegowym 10 kilometrów niedoszacowanie może sięgnąć 100 metrów – 1% to raczej dopuszczalna wartość.

Pulsometr po zdjęciu zegarka z ręki pokazuje jakieś randomowe bzdurne odczyty jednak na ręce wskazania są poprawne – sprawdzałem z Xiaomi Mi Band oraz ze stacjonarnym ciśnieniomierzem/pulsometrem.

Zegarek jest wodoodporny, można w nim pływać i nurkować do 5 metrów. Ważne jest, żeby pamiętać, że pod wodą nie można przyciskać przycisków. Wynika to nie z troski o nasze bezpieczeństwo, lecz o wodoodporność zegarka.

Bateria ma pojemność 500 miliamperów – jest to dosyć dużo. Przy dwóch godzinnych treningach w tygodniu starczy na tydzień bez problemów.

MAKIBES 07 - recenzja smartwatcha z Chin

Podsumowanie

Generalnie za te pieniądze zegarek oferuje naprawdę sporo i jest dobrym kompromisem pomiędzy ceną a jakością. Większość sportowców-amatorów powinna być z niego zadowolona. Gdyby nie to, że nie podaje średniego tempa uznałbym go za rewelacyjny.

Recenzja gościnna; autor: Deuter

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.