×

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC na rynku i nie przepłacać?

Właśnie kupiłeś nowy samochód i chcesz go ubezpieczyć? Zależy Ci, aby polisa OC była przystępna cenowo? Jeżeli nie chcesz przepłacać, to powinieneś porównać kilka ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że nie wydałeś więcej niż to konieczne. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu auta.

Czym jest ubezpieczenie OC na samochód?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC jest polisą obowiązkową. Swoim zakresem obejmuje ono rekompensaty szkód, które powstają w wyniku kolizji lub wypadku drogowego spowodowanego przez kierowcę. Dotyczy to nie tylko pokrycia szkód materialnych, ale przede wszystkim osobowych. Warto również zaznaczyć, że polisa ubezpieczeniowa przypisane jest nie do konkretnego kierowcy, a do samochodu. W praktyce oznacza to, że sprzedający pojazd zawsze zgłasza towarzystwu ubezpieczeniowemu ten fakt i informuje tym samym o zmianie właściciela.

Czym jest kalkulator OC/AC i jak z niego korzystać?

Kalkulator ubezpieczeń OC/AC rankomat.pl to najskuteczniejsze narzędzie, przy pomocy którego bez wychodzenia z domu można porównać ze sobą wiele różnych ofert. Właściciel pojazdu decydujący się na wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz dodatkowej polisy AC, nie powinien skupiać się wyłącznie na ofertach jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. Porównując ze sobą kilka propozycji, można zauważyć, że niektóre z nich są znacznie korzystniejsze.

Korzystając z kalkulatora, zyskuje się dostęp do wielu ofert jednocześnie. Są one także dopasowane do indywidualnych potrzeb kierowcy. Jak korzystać z tego narzędzia? Wystarczy podać najważniejsze informacje:
● rodzaj pojazdu,
● rok produkcji auta,
● markę i model samochodu,
● rodzaj paliwa, którym jest napędzane auto np. benzyna lub diesel,
● pojemność silnika w cm3,
● liczba drzwi,
● data urodzenia właściciela,
● orientacyjna data, od której potrzebne jest ubezpieczenie,
● zakres świadczenia ubezpieczenia, OC jako podstawowe świadczenie i np. AC jako dodatkowe.

Po uzupełnieniu podstawowych informacji kalkulator przenosi osobę, która z niego korzysta do kolejnego etapu. W tym miejscu należy podać informacje dotyczące zarejestrowania samochodu. Trzeba określić, czy właścicielem jest osoba prywatna, czy firma. Z rozwijanej listy trzeba również wybrać sposób wykorzystania samochodu. Dla ubezpieczyciela jest to bardzo ważna informacja. Inne stawki przewiduje się w przypadku użytku własnego, a inne, jeżeli pojazd wykorzystywany jest jako np. taksówka.

W kalkulatorze należy podać aktualny przebieg samochodu, a także szacunkowy dystans, jaki planuje się przejechać w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Istotne mogą być informacje dotyczące tego, którym właścicielem pojazdu jest ubezpieczający. Konieczne jest wskazanie również miejsca pierwszej rejestracji oraz dokładnej daty. Opcjonalnie można podać numer rejestracyjny, dzięki czemu zyskuje się jeszcze więcej ofert z konkretnego rejonu.

Narzędzie pozwala uzupełnić informacje dotyczące zabezpieczeń pojazdu. W tym przypadku można wskazać m.in. immobilizer, alarm, blokadę skrzyni biegów czy śledzenie sygnału GPS. Dodatkowo określa się, czy pojazd ma już jakieś uszkodzenia i czy był wcześniej używany poza granicami kraju. Ważny jest sposób przechowywania pojazdu, czyli ustalenie miejsca jego postoju (garaż wspólny, ulica, ogrodzona posesja). Ostatnim krokiem jest podanie numeru telefonu oraz maila, co znacznie ułatwia ewentualny kontakt ze strony specjalisty.

Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pozycji można przejść do podsumowania. Kalkulator na podstawie wspomnianych informacji przygotuje zestawienie wielu ofert różnych ubezpieczycieli. Dzięki temu właściciel pojazdu ma możliwość wyboru najkorzystniejszej polisy.

Dlaczego warto korzystać z kalkulatora OC?

Kalkulator OC jest obecnie najwygodniejszym narzędziem, z którego może skorzystać każdy kierowca. Dzięki niemu podając najważniejsze informacje, zyskuje się dostęp do szerokiej oferty różnych ubezpieczycieli. Pozwala to porównać nie dwie lub trzy, ale nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt najróżniejszych propozycji. Kierowcy mają pełną swobodę w zakresie wyboru rozwiązania najkorzystniejszego finansowo.

Warto zaznaczyć, że korzystanie z kalkulatora jest pozbawione jakichkolwiek opłat. Nawet podając swoje dane kontaktowe w celu przeprowadzenia rozmowy z konsultantem, nie ma obowiązku wyboru jednej z uzyskanych w kalkulatorze opcji. Kierowca może skorzystać z pomocy specjalisty, ale nie musi podejmować w trakcie rozmowy wiążących dla niego decyzji. Może przemyśleć wszelkie propozycje i udać się osobiście do placówki towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym chce podjąć współpracę.

Istnieje możliwość skorzystania z opcji kalkulatora bez podawania danych kontaktowych. Czy to dobry wybór? Możliwość porozmawiania ze specjalistą pozwoli Ci rozwiać wątpliwości w sprawie polisy OC. Dzięki rozmowie można uzyskać także znacznie więcej informacji, które będą szczególnie istotne w przypadku zakupu polisy dla samochodów używanych przez więcej niż jednego kierowcę. Zawsze warto więc skorzystać z doradztwa profesjonalistów.

Co wpływa na wysokość składki OC?

Przy wyliczaniu składki ubezpieczenia OC, towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają wiele zmiennych. Jednym z kryteriów branych pod uwagę jest wiek kierowcy. Najwyższe składki ubezpieczeniowe oferowane są osobom młodym i niedoświadczonym, które dopiero zdały egzamin na prawo jazdy. Najtańsze OC przysługuje natomiast kierowcom z wieloletnim stażem. Najlepiej, jeżeli mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Dlaczego te dane mają znaczenie? Ponieważ według statystyk to właśnie młodzi kierowcy od 18 do około 25 roku życia powodują najwięcej kolizji drogowych. W pozostałych grupach wiekowych odsetek zdarzeń na drodze jest znacznie mniejszy.

Drugą ważną kwestią jest miejsce zamieszkania kierowcy. Ono także ma istotny wpływ na wysokość składki OC. Ceny polis ubezpieczeniowych w większych miastach są znacznie wyższe w porównaniu z mniejszymi miejscowościami czy wsiami. Wynika to z faktu, że gęstość zaludnienia oraz bardzo duży ruch uliczny sprzyjają kolizjom.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość składki OC pozostaje jednak niezmiennie sam samochód. Marka pojazdu jest podstawowym elementem branym pod uwagę. Dla przykładu właściciele pojazdów Skoda mogą liczyć na zdecydowanie tańsze ubezpieczenie w porównaniu z posiadaczami samochodów marki BMW. Również właściciele samochodów sportowych powinni liczyć się z tym, że wysokość ubezpieczenia, jaką będą musieli zapłacić, będzie wyższa. Można to zaobserwować, biorąc pod uwagę pojemność silnika auta. Im wyższa pojemność i moc silnika, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.

Pozostałe zmienne uwzględnianie przez ubezpieczycieli związane są już bezpośrednio z samym właścicielem samochodu. Dotyczą między innymi jego stanu cywilnego. Szacuje się, że osoby w związkach małżeńskich i z dziećmi są bardziej odpowiedzialne, a tym samym mniej skłonne do podejmowania ryzyka na drodze.

Czy ubezpieczenie OC można rozłożyć na raty?

Często spotykanym rozwiązaniem oferowanym przez ubezpieczycieli jest możliwość rozłożenia polisy ubezpieczeniowej OC na kilka rat. Towarzystwo ubezpieczeniowe może zaoferować rozłożenie płatności na 2, 4 lub 12 rat. Jest to bardzo korzystna opcja zwłaszcza wtedy, kiedy dodatkowo myśli się o dodatkowym ubezpieczeniu AC. Nie obciążając domowego budżetu, zyskuje się znacznie szerszy zakres ochrony pojazdu.

Częstą opcją jest również możliwość skorzystania z ochrony składek. Jest to dodatkowy koszt, jednak szczególnie polecany, jeżeli z jednego samochodu korzysta nie tylko jego właściciel, ale również inni członkowie rodziny. Jeżeli dojdzie do zdarzenia drogowego w momencie, kiedy auto było prowadzone przez drugą osobę, również jej właściciel traci dotychczas zgromadzone zniżki za wieloletnią, bezszkodową jazdę. W przypadku wykupienia ochrony składek obie osoby objęte są ochroną, a co za tym idzie, nie tracą zgromadzonych zniżek.

Nie chcesz przepłacać za OC? Nie musisz. Wykorzystaj wszystkie wskazówki i znajdź polisę dopasowaną do swoich oczekiwań i budżetu, jakim dysponujesz.

Sprawdź rankingi