Dreame T20 PRO – recenzja ulepszonej wersji bezprzewodowego odkurzacza pionowego

Szukasz wielofunkcyjnego bezprzewodowego odkurzacza pionowego? Koniecznie sprawdź moją recenzję Dreame T20 Pro. Sprzęt zachwycił mnie pod wieloma względami. Sprawdź jakimi!

Odkurzacze pionowe Dreame

Dreame T20 Pro

Jeżeli uważnie śledzicie mojego bloga to zapewne zdążyliście zobaczyć chociaż jedną z moich recenzji poprzednich modeli odkurzaczy pionowych marki Dreame (np. Dreame V11). Bez wątpienia są to topowe sprzęty w swojej kategorii i należy brać je pod uwagę przy kupnie własnego domowego pomocnika.

Marka Dreame ma w swojej ofercie już kilka modeli różniących się do siebie pewnymi detalami na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Dzięki uprzejmości sklepu al.to miałem w ostatnim czasie okazję przetestować kolejny model – Dreame T20 PRO. Okazało się, że ma kilka zalet, których próżno było szukać w starszych modelach, więc koniecznie sprawdźcie czym u mnie dodatkowo zapunktował…

Unboxing Dreame T20 Pro

Jednym z kluczowych elementów wpływających na opłacalność zakupu odkurzacza pionowego jest zawartość podstawowego zestawu. Sprawdźmy zatem co możemy znaleźć w zestawie Dreame T20 Pro:

zestaw Dreame T20 Pro - akcesoria

  • odkurzacz;
  • rura aluminiowa;
  • rura elastyczna;
  • duża elektroszczotka do twardych podłóg;
  • duża elektroszczotka do dywanów;
  • mała elektroszczotka do tapicerek;
  • ssawka 2 w 1;
  • ssawka szczelinowa;
  • panel mopujący;
  • dodatkowy akumulator;
  • wieszak pełniący też funkcję ładowarki;
  • kołki i śruby do montażu na ścianie wieszaka;
  • dodatkowy element do ładowania drugiej baterii na wieszaku;
  • zasilacz;
  • instrukcje obsługi.

Zestaw jest imponujący i znacznie bogatszy od większości odkurzaczy pionowych (również tych marki Dreame).

 

Parametry odkurzacza Dreame T20 Pro

Dreame T20 Pro z bliska

Czy odkurzacz wyróżnia się czymś szczególnym również pod względem parametrów? To oczywiście zależy od tego do którego modelu go porównamy, ale niewątpliwie moc i czas pracy baterii są przyzwoite:

  • Waga: 1,67 kg
  • Moc silnika: 450 W
  • Max siła ssąca: 150 AW / 25 000 Pa
  • Napięcie baterii: 25,2 V
  • Pojemność baterii: 2600 mAh
  • Czas ładowania do pełna: 4 godziny
  • Czas pracy na jednym ładowaniu: do 70 minut (w trybie Eco), 8 minut (w trybie Turbo);
  • Pojemność zbiornika na kurz: 0,6 litra

Budowa odkurzacza

Na początek omówmy najważniejszą jednostkę odkurzacza do której następnie można podpinać wybrane końcówki.

Sterowanie odkurzaczem jest dziecinnie proste i intuicyjne. Odkurzacz uruchamiamy i wyłączamy przyciskiem w formie spustu.

Dreame T20 Pro - recenzja - odkurzacz z bliska - włącznik

Dwa kolejne przyciski mamy natomiast umieszczone pod kciukiem wokół wyświetlacza. Dolny przycisk służy nam do zmiany mocy ssącej, a górny do blokady lub zwolnienia spustu odkurzacza.

przyciski na odkurzaczu

Ten górny przycisk daje nam ogromny komfort szczególnie, kiedy chcemy odkurzać większe powierzchnie. Po włączeniu blokady (przejściu w tryb pracy ciągłej). Odkurzacz będzie pracował cały czas po jednokrotnym wciśnięciu włącznika. Wyłączy się dopiero kiedy naciśniemy spust po raz kolejny. W podstawowym trybie odkurzacz pracuje natomiast tylko kiedy trzymamy spust. Jest to drobiazg na który mało osób zwraca uwagę, ale możliwość nie trzymania cały czas przycisku daje ogromny komfort przy odkurzaniu dłużej niż kilka minut.

Na eleganckim, kolorowym wyświetlaczu (OLED) mamy podawane podstawowe komunikaty na temat pracy odkurzacza. Przede wszystkim informuje nas na jakim biegu pracuje sprzęt oraz ile pozostało nam baterii do rozładowania.

A skoro o baterii mowa – Dreame T20 Pro zaskakuje pozytywnie również w tym elemencie. Niektóre starsze modele Dreame miały akumulator wbudowany na stałe (można go było zdemontować i wymienić, ale wymagało to rozkręcania odkurzacza). W tym modelu problem ten nie istnieje – akumulator możemy bardzo łatwo odpiąć i wymienić na drugi. Sprawę ułatwia też fakt, że w zestawie mamy już 2 akumulatory, więc nie musimy dokupować kolejnego.

Pojemnik na kurz pomieści 0,6 litra co można określić jako średnią pojemność w tego typu sprzętach. Większy pojemnik oznaczałby też zapewne większą wagę, więc uważam ze ten spokojnie wystarczy, zwłaszcza ze można go łatwo opróżnić.

pojemnik na kurz - recenzja odkurzacza Dreame

Pojemnik można też łatwo odpiąć i umyć. Umyć możemy też znajdujący się w nim system cyklonowy (12 cyklonów odpowiada za filtrację powietrza). Do tego mamy tutaj też filtr podstawowy (gąbkowy), a w górnej części odkurzacza znajduje się jeszcze HEPA. Tym samym odkurzacz spokojnie sprawdzi się u alergików.

Dreame T20 Pro - recenzja - filtr HEPA

Szczotki i ssawki odkurzacza

Na praktyczność odkurzaczy tego typu niewątpliwie duży wpływ mają dołączone do zestawu szczotki i ssawki. Tych w Dreame T20 Pro mamy całkiem sporo.

Co do podłóg?

Przede wszystkim mamy tutaj świetny zestaw do odkurzania podłóg:

Dreame T20 PRO - recenzja ulepszonej wersji bezprzewodowego odkurzacza pionowego - rura aluminiowa

Zacząć należy od aluminiowej rury, która ma wbudowane gniazdko i specjalnymi przewodami zasila jedną z dwóch wybranych elektroszczotek.

Dreame T20 PRO - recenzja ulepszonej wersji bezprzewodowego odkurzacza pionowego - rura aluminiowa

Większość odkurzaczy tego typu ma w zestawie jedną elektroszczotkę. Ewentualnie istnieje możliwość dokupienia drugiej lub wymiany samej szczotki w urządzeniu. Tutaj producent od razu daje nam 2 pełne elektroszczotki do różnego rodzaju powierzchni, obie mają moc 40 W:

Elektroszczotka do twardych podłóg:

Dreame T20 PRO - recenzja ulepszonej wersji bezprzewodowego odkurzacza pionowego - elektroszczotka do twardych podłóg

Elektroszczotka do dywanów:

elektroszczotka do dywanów

Podłogi możemy dodatkowo nie tylko odkurzać, ale i mopować. Jest to możliwe dzięki specjalnemu panelowi mopującemu (pojemnik na wodę z zamocowaną szmatką mopa).

Dreame T20 PRO - recenzja ulepszonej wersji bezprzewodowego odkurzacza pionowego - odkurzacz z założonym mopem

Przypina się go do elektroszczotki do twardych podłóg.

Pozostałe szczotki

W zestawie mamy też trzecią elektroszczotkę. Jest to mała elektroszczotka do odkurzania tapicerek, narzut i wszelkich miękkich powierzchni.

Dreame T20 PRO - recenzja - mała elektroszczotka do tapicerek

Najwygodniej będzie jeżeli przypniemy ją bezpośrednio do odkurzacza.

W ten sam sposób możemy wpiąć 2 pozostałe ssawki:

Szeroką ssawkę 2 w 1, która ma w razie potrzeby łatwo wysuwane włosie:

Dreame T20 PRO - recenzja ulepszonej wersji bezprzewodowego odkurzacza pionowego - ssawka 2 w 1

oraz ssawkę szczelinową:

Dreame T20 PRO - recenzja ulepszonej wersji bezprzewodowego odkurzacza pionowego - ssawka szczelinowa

Możemy je podpiąć w razie potrzeby również do aluminiowej rury, ale osobiście jeszcze częściej korzystam ze specjalnej elastycznej rury:

Dreame T20 PRO - recenzja ulepszonej wersji bezprzewodowego odkurzacza pionowego - ssawka szczelinowa

Każdy odkurzacz mający taką rurę od razu zyskuje u mnie kilka punktów, bo jest ona bardzo praktyczna.

Wieszak i ładowanie

Do zestawu dołączony jest specjalny wieszak do powieszenia na ścianie (są też kołki i wkręty do montażu). Wieszak pełni też funkcję ładowarki. Z boku znajduje się gniazdo do którego wpinamy zasilacz.

wieszak na odkurzacz

Dzięki specjalnej nakładce wieszak możemy rozbudować tak, aby był w stanie ładować jednocześnie dwa akumulatory: jeden wpięty do odkurzacza i drugi dodatkowy wpięty w górną część wieszaka.

ładowanie dodatkowej baterii Dreame

Do wieszaka możemy też podpiąć dodatkowe akcesoria, co znacznie ułatwia ich przechowywanie.

Dreame T20 PRO - odkurzacz i akcesoria na wieszaku

Pomimo tego, że wieszak umożliwia ładowanie baterii, możemy sobie spokojnie poradzić i bez niego. Baterię możemy też naładować podpinając zasilacz bezpośrednio do odkurzacza z wpiętą baterią.

ładowanie Dreame T20 Pro

 

Odkurzanie w praktyce

Maksymalna siła ssąca Dreame T20 Pro to 150 AW oraz 25 000 Pascali. Topowe modele mają już moc nawet 200 AW, jednak i tak jest to przyzwoita moc ssąca. Warto jednak pamiętać, że mówimy tutaj o maksymalnej sile, na którą możemy liczyć w trybie Turbo. Do wyboru mamy jeszcze poziom Eco i Medium, a przy odkurzaniu podłóg jest jeszcze tryb AUTO.

odkurzanie dywanu

Wybór trybu ma wpływ nie tylko na siłę ssącą, ale i czas pracy. Tym samym w trybie turbo odkurzacz rozładuje się już po 8 minutach. Oczywiście dodatkowy akumulator sprawia, że w praktyce będzie to 16 minut, ale i tak myśląc o odkurzeniu całego mieszkania w najwyższym trybie możemy mieć problem.

Najwyższa moc ssąca sprawia, że nawet najtrudniejszy brud udaje się bez problemu wciągnąć. Tryb ten przydaje się szczególnie przy odkurzaniu samochodu.

Dreame T20 PRO - recenzja ulepszonej wersji bezprzewodowego odkurzacza pionowego - odkurzanie samochodu

Do podłóg natomiast najlepiej nadaje się tryb AUTO. W tym trybie odkurzacz pracuje ze średnią mocą, natomiast wjeżdżając na dywany zwiększa swoją moc.

Sprzątanie podłóg ułatwia też możliwość wyboru jednej z 2 elektroszczotek. Co do zasady jedną i drugą możemy odkurzyć zarówno dywany, jak i twarde powierzchnie, ale jednak znacznie lepszy efekt daje ich odpowiednie stosowanie w zależności od podłoża.

odkurzanie piasku

Mopowanie Dreame T20 Pro

Niezwykle bogaty zestaw odkurzacza Dreame T20 Pro uwzględnia również panel do zmywania podłogi na mokro. Stosujemy go w połączeniu z elektroszczotką do twardych podłóg. Panel mopujący umożliwi nam przede wszystkim starcie zaschniętych plam z podłogi.

odkurzacz z mopem od spodu

Pojemnik na wodę pomieści 250 ml wody (nie należy do niego wlewać detergentów).

Dreame T20 PRO - recenzja - nalewanie wody do mopowania

Na panelu mopującym mamy dodatkowy włącznik, po którego włączeniu, woda jest szybciej dozowana na szmatkę. Mopa montuje się do elektroszczotki bardzo łatwo, gdyż przypina się go na magnes. łatwo mozęmy go też odpiąć, jeżeli np skończy się woda lub chcemy przejść do odkurzania dywanu.

Dreame T20 Pro - recenzja - mopowanie

Oczywiście trudno spodziewać się tutaj takich samych efektów jak przy mopowaniu z użyciem tradycyjnego mopa i wiadra wody, ale trzeba przyznać, że przy regularnym zmywaniu, rozwiązanie te może być bardzo przydatne. Sprawdzi się szczególnie jeżeli nie mamy do zmycia dużej powierzchni, bo jednak na więcej niż kilkadziesiąt metrów zabraknie nam wody, a szmatka szybko się zabrudzi.

Plusy i minusy Dreame T20 Pro

Co na minus?

Czy jest coś do czego można mieć zastrzeżenia? Jak najbardziej. Producent niestety nie do końca zadbał o polskiego klienta, bo w zestawie brakuje polskiej instrukcji obsługi (jest w języki angielskim i kilku językach obcych). Polskiego brakuje też w menu na wyświetlaczu odkurzacza. Mi co prawda to w żaden sposób nie przeszkadza, ale wiem że wielu osobom bardzo zależy, aby wszystko było w języku polskim.

Dreame T20 PRO - wybór języka

Odnośnie działania samego odkurzacza to oczywiście przydałaby się jeszcze większa moc ssąca i pojemniejszy akumulator, aczkolwiek w swoim przedziale cenowym Dreame T20 Pro nie wypada najgorzej.

Poza tym w przypadku tego sprzętu przeważają jego atuty.

Co na plus?

Przede wszystkim na plus należy zaliczyć ilość akcesoriów w zestawie. Bardzo często odkurzacze oferowane są z bardzo podstawowym wyposażeniem, a np. za drugą elektroszczotkę lub dodatkową baterię należy dopłacić kilkaset złotych. Tutaj mamy to wszystko w cenie.

Dzięki temu odkurzacz jest bardzo uniwersalny. Możemy nim odkurzać zarówno podłogi, jak i meble.

Dreame T20 Pro - recenzja - mała elektroszczotka - odkurzanie kanapy

Jeżeli nie korzystaliście jeszcze nigdy z małej elektroszczotki w tego typu odkurzaczach, to będziecie mocno zaskoczeni, ile potrafi wyciągnąć kurzu z Waszych materaców i kanap.

Dreame T20 Pro - recenzja - kurz z kanapy

Możecie też przerazić się ile syfu mieliście wokół siebie. Kłaczki z powyższego zdjęcia do efekt zaledwie dwuminutowego odkurzania wydawałoby się czystej kanapy.

Odkurzacz rewelacyjnie sprawdzi się też w odkurzaniu trudno dostępnych miejsc, a przede wszystkim nada się do odkurzenia samochodu.

odkurzanie bagażnika

W trybie Turbo odkurzacz jest w stanie wyciągnąć nawet mocno wbity piasek w dywaniki samochodowe. Tryb turbo rozładowuje baterię szybko, ale z pomocą przychodzi nam wtedy dodatkowa bateria.

Dreame T20 Pro - recenzja - odkurzanie pod sufitem

Kolejnym atutem, o którym warto wspomnieć jest cicha praca. Odkurzacz nie tylko pracuje całkiem cicho, ale i wydawane dźwięki są w miarę przyjemne dla ucha, przez co odkurzanie nie jest tak męczące. Sama głośność zależy oczywiście od trybu, w którym odkurzamy. Z moich pomiarów wynika, że było to od ok. 65dB w trybie Eko do ok. 72 dB w trybie turbo, ale oczywiście jest to pomiar orientacyjny, a nie laboratoryjny.

głośność w trybie eco

W każdym razie system redukcji hałasu działa w tym odkurzaczu bardzo dobrze.

Ostatnia rzecz, o której warto wspomnieć to konserwacja urządzenia. Ta nie jest zbyt trudno. Praktycznie wszystkie brudzące się elementy możemy łatwo wyjąć i wyczyścić. Zarówno filtry, jak i sam pojemnik na kurz możemy umyć pod bieżącą wodą. Należy tylko potem zadbać o ich dokładne wysuszenie. Łatwo możemy też wyjąć i wyczyścić wałki z elektroszczotek.

Dreame T20 Pro - mycie filtrów

Podsumowanie recenzji Dreame T20 Pro

Dreame T20 Pro to kolejna bardzo udana konstrukcja marki Dreame. Nie jest to obecnie najmocniejszy na rynku odkurzacz pionowy, ale zdecydowanie jeden z najlepszych pod względem opłacalności. Na uwagę zasługuje przede wszystkim jego uniwersalność. Sprawdzi się do wielu zastosowań i będą z niego zadowolone zarówno osoby posiadające w domu twarde podłogi, jak i posiadające liczne dywany. Drugi akumulator sprawia, że czas pracy spokojnie wystarczy na sprzątnięcie całego mieszkania, a tym samym Dreame T20 Pro z powodzeniem zastąpi tradycyjny odkurzacz. W mojej ocenie jest też bardzo ładny, a jego kolor jest miłą odmianą w stosunku do pozostałych modeli wśród których dominują przeróżne odcienie czerwieni.

Dreame T20 pro na podłodze

Na uwagę zasługuje również jakość wykonania do której nie można się przyczepić. Wszelkie plastiki wyglądają bardzo solidnie, a sprzęt sprawia wrażenie odpornego na upływ czasu.

Przed zakupem oczywiście warto porównać ceny i wypatrywać okazyjnych ofert. Możecie na nie liczyć m.in. pod tym linkiem w sklepie al.to. Co jakiś czas pojawiają się też specjalne kody rabatowe.

Jeżeli nie chcecie przegapić najlepszych okazji, śledźcie mnie na bieżąco na Facebooku pod tym linkiem.

Mam nadzieję, że powyższa recenzja odkurzacza pionowego Dreame T20 Pro była dla Was przydatna. Już niebawem na moim blogu kolejne ciekawe recenzje.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.