Zakupy z Chin bez cła i VAT!

Zastanawiacie się nad zakupem chińskich produktów, ale obawiacie się, że urząd celny doliczy Wam cło i VAT? Otóż jest możliwość zakupu chińskich produktów w rewelacyjnych cenach bez ryzyka ponoszenia kosztu dodatkowych podatków. Największe chińskie sklepy zdiagnozowały ten problem i stworzyły hurtownie w Unii Europejskiej, które wysyłają  do Polski te same produkty, które dotychczas były wysyłane z Chin. Z racji, że wysyłka idzie do nas z kraju UE – nie ponosimy już żadnych dodatkowych kosztów.

 

Zakupy z Chin bez cła i VAT!

Chińskie sklepy w Unii Europejskiej

Największe sklepy oferujące produkty prosto z Chin zauważyły, że sporo osób z Europy rezygnuje z ich usług w obawie przed doliczeniem do ceny produktu cła i VATu przez służby celno-skarbowe. Stąd pomysł na uruchomienie hurtowni z oferowanymi produktami na terenie krajów Unii Europejskiej. Póki co hurtownie tego typu uruchomiły Banggood.com i Gearbest.com. Podejrzewam, że kwestią czasu jest uruchomienie podobnych hurtowni przez największego gracza na rynku, czyli Aliexpress.com. Póki co na popularnym „Ali” wysyłka z Europy zdarza się tylko w przypadku pojedynczych produktów.

Europejski sklep Banggood.com (EU Warehouse)Zakupy z Chin bez cła i VAT!

W europejskim sklepie Banggood.com znajdziemy większość produktów oferowanych na głównym serwisie. Nie ma jednak wszystkiego. W szczególności kiedy liczymy na jakieś nowości na rynku, w przypadku europejskiego Banggooda musimy nieco zaczekać w stosunku do premier w Chinach. Nie mamy też zbyt wielu wariantów dla tego samego produktu. Z reguły, kiedy w sklepie pojawia się np. jakiś model telefonu to możemy go kupić tylko w jednej konfiguracji, kiedy na chińskim sklepie jest ich kilkanaście (np. z większą pamięcią, w oryginalnych kolorach itp.).Zakupy z Chin bez cła i VAT!

Europejski sklep Gearbest.com (EU Warehouse)

Również Gearbest.com w swoim europejskim wydaniu oferuje identyczne produkty, jak na swojej podstawowej wersji, lecz w ograniczonym asortymencie. W przypadku Gearbesta z Unii, jest nam natomiast łatwiej porównać cenę europejską do tej chińskiej, gdyż strony produktów są te same dla obu wariantów. Po prostu produkty, które są dostępne w europejskiej hurtowni mają taką opcję wyboru dostępną przy wysyłce (jak poniżej).Zakupy z Chin bez cła i VAT!

 

Czy warto kupować w europejskich hurtowniach chińskich sklepów?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto zwrócić uwagę na najważniejszy czynnik, czyli cenę. Generalnie rzecz biorąc ceny w europejskich działach chińskich sklepów są wyższe niż te oferowane przy wysyłce z Chin. Patrząc więc tylko na cenę można by uznać, że nie ma sensu kupować w tych działach. Pamiętajmy jednak, że pomimo tego, że zapłacimy nieco więcej, mamy pewność że nie zapłacimy już nic więcej. Tym samym musimy ocenić różnicę w cenie oraz ryzyko, że produkt zamówiony z Chin zostanie dodatkowo opodatkowany.

Osobiście wybieram sklep „europejski” jeżeli różnica w cenie nie przekracza 10%-15%. Jeżeli jest wyższa – warto zaryzykować opodatkowanie, które i tak będzie niewiele wyższe.

Musimy pamiętać, że w większości przypadków nie musimy martwić się o cła i podatki. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule: jakie cło i VAT przy zakupach z Chin.

Poza porównaniem cen z tymi oferowanymi przez chińskiego Banggooda i Gearbest, warto jest też zajrzeć na największy na świecie sklep tego typu, czyli Aliexpress.com. W wielu przypadkach sprzedawcy na Aliexpress również oferują wysyłkę z Europy. Czasami za dodatkową opłatą, a czasami w tej samej cenie co paczki z Chin.

Dział europejski warto wybrać również w sytuacji, kiedy zależy nam na czasie. Zarówno Banggood, jak i Gearbest oferują w tym przypadku dostawę nawet w 3 dni. Na wysyłkę z Chin (zwłaszcza tą bezpłatną) musimy czekać często ok. miesiąca.

Tak więc jeżeli planujecie zakupy chińskich produktów, zachęcam do zaglądania nie tylko do chińskich e-sklepów, ale i na europejskie Banggood.com i Gearbest.com.

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *