Zakupy z Chin bez cła i VAT!
Zastanawiacie się nad zakupem chińskich produktów, ale obawiacie się, że urząd celny doliczy Wam cło i VAT? Otóż jest możliwość zakupu chińskich produktów w rewelacyjnych cenach bez ryzyka ponoszenia kosztu dodatkowych podatków. Największe chińskie sklepy zdiagnozowały ten problem i stworzyły hurtownie w Unii Europejskiej, które wysyłają do Polski te same produkty, które dotychczas były wysyłane z Chin. Z racji, że wysyłka idzie do nas z kraju UE – nie ponosimy już żadnych dodatkowych kosztów.
Chińskie sklepy w Unii Europejskiej
Największe sklepy oferujące produkty prosto z Chin zauważyły, że sporo osób z Europy rezygnuje z ich usług w obawie przed doliczeniem do ceny produktu cła i VATu przez służby celno-skarbowe. Stąd pomysł na uruchomienie hurtowni z oferowanymi produktami na terenie krajów Unii Europejskiej. Póki co hurtownie tego typu uruchomiły Banggood.com i Gearbest.com. Podejrzewam, że kwestią czasu jest uruchomienie podobnych hurtowni przez największego gracza na rynku, czyli Aliexpress.com. Póki co na popularnym „Ali” wysyłka z Europy zdarza się tylko w przypadku pojedynczych produktów.
Europejski sklep Banggood.com (EU Warehouse)
W europejskim sklepie Banggood.com znajdziemy większość produktów oferowanych na głównym serwisie. Nie ma jednak wszystkiego. W szczególności kiedy liczymy na jakieś nowości na rynku, w przypadku europejskiego Banggooda musimy nieco zaczekać w stosunku do premier w Chinach. Nie mamy też zbyt wielu wariantów dla tego samego produktu. Z reguły, kiedy w sklepie pojawia się np. jakiś model telefonu to możemy go kupić tylko w jednej konfiguracji, kiedy na chińskim sklepie jest ich kilkanaście (np. z większą pamięcią, w oryginalnych kolorach itp.).
Europejski sklep Gearbest.com (EU Warehouse)
Również Gearbest.com początkowo stworzył swój europejski sklep, jednak z czasem baza ich europejskich magazynów tak się rozrosła (mają nawet polski magazyn), że już prawie każdy produkt na tej stronie dostępny jest z któregoś z europejskich magazynów. Tym samym w przypadku Gearbesta z Unii, jest nam łatwiej porównać cenę europejską do tej chińskiej, gdyż strony produktów są te same dla obu wariantów. Po prostu produkty, które są dostępne w europejskiej hurtowni mają taką opcję wyboru dostępną przy wysyłce (jak poniżej). Najczęściej jednak poszczególne magazyny opisywane są symbolami (np. polski magazyn to Fast-008 lub CN-026).
Priority Line na Gearbest
Gearbest jest ponadto ceniony przez wiele osób chcących uniknąć płacenia VATu dzięki wysyłce za pomocą tzw. Priority Line. Wysyłka tego typu nie jest dostępna przy wszystkich produktach, ale jest coraz popularniejsza. Dlaczego pozwala uniknąć VAT? Otóż jest to forma pośrednia pomiędzy kupowaniem sprzętów bezpośrednio z Chin, a kupowaniem ich z europejskiej hurtowni. Priority Line polega na tym, że zamówiona przez nas rzecz jest wysyłana z Chin do magazynu w Unii Europejskiej (z reguły w Wielkiej Brytanii), a następnie z tamtego magazynu wysyłana do Polski (lub innego europejskiego kraju, jeżeli akurat mieszkacie za granicą). Ta forma wysyłki nie daje 100% gwarancji, że celnicy nie opodatkują naszej paczki, ale radykalnie zwiększa szanse na uniknięcie dodatkowych opłat. Tak więc jeżeli dany produkt nie jest dostępny z europejskiego magazynu, wybierajcie wysyłkę Priority Line.
Geekbuying i jego nowiutki polski magazyn!
Coraz większe zainteresowanie elektroniką sprowadzaną prosto z Chin sprawia, że do gry o polskiego konsumenta włączają się kolejne duże chińskie serwisy. Jednym z nich jest geekbuying.com, który niedawno otworzył nawet polski magazyn. Pod tym linkiem znajdziecie listę produktów wysyłanych do klientów z polskiego magazynu.
Czy warto kupować w europejskich hurtowniach chińskich sklepów?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto zwrócić uwagę na najważniejszy czynnik, czyli cenę. Generalnie rzecz biorąc ceny w europejskich działach chińskich sklepów są wyższe niż te oferowane przy wysyłce z Chin. Patrząc więc tylko na cenę można by uznać, że nie ma sensu kupować w tych działach. Pamiętajmy jednak, że pomimo tego, że zapłacimy nieco więcej, mamy pewność że nie zapłacimy już nic więcej. Tym samym musimy ocenić różnicę w cenie oraz ryzyko, że produkt zamówiony z Chin zostanie dodatkowo opodatkowany.
Osobiście wybieram sklep „europejski” jeżeli różnica w cenie nie przekracza 10%-15%. Jeżeli jest wyższa – warto zaryzykować opodatkowanie, które i tak będzie niewiele wyższe.
Musimy pamiętać, że w większości przypadków nie musimy martwić się o cła i podatki. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule: jakie cło i VAT przy zakupach z Chin.
Poza porównaniem cen z tymi oferowanymi przez chińskiego Banggooda i Gearbest, warto jest też zajrzeć na największy na świecie sklep tego typu, czyli Aliexpress.com. W wielu przypadkach sprzedawcy na Aliexpress również oferują wysyłkę z Europy. Czasami za dodatkową opłatą, a czasami w tej samej cenie co paczki z Chin.
Dział europejski warto wybrać również w sytuacji, kiedy zależy nam na czasie. Zarówno Banggood, jak i Gearbest oferują w tym przypadku dostawę nawet w 3 dni. Na wysyłkę z Chin (zwłaszcza tą bezpłatną) musimy czekać często ok. miesiąca.
Tak więc jeżeli planujecie zakupy chińskich produktów, zachęcam do zaglądania nie tylko do chińskich e-sklepów, ale i na europejskie Banggood.com i Gearbest.com.
24 comments