Zakupy spożywcze przez Internet – czy warto?

Coraz większa część handlu przenosi się do Internetu. Zmiany te stopniowo zaczynają również dotykać rynek produktów spożywczych. Do niedawna chcąc zrobić zakupy spożywcze przez Internet mogliśmy skorzystać tylko z kilku wyspecjalizowanych portali oferujących swoje usługi w mocno ograniczonym zakresie. Obecnie jednak coraz odważniej do gry wchodzą tradycyjne sieci handlowe, otwierające własne serwisy za pomocą których zamówimy praktycznie wszystko to, co możemy kupić w sklepach stacjonarnych. Warto zatem porównać ich ofertę i sprawdzić, czy i kiedy warto z nich korzystać?

Zakupy spożywcze przez Internet - czy warto - banany w sklepie

Oferta internetowych sklepów spożywczych

Spożywkę przez Internet możemy kupić w wielu miejscach. Są to między innymi sklepy firmowe poszczególnych producentów żywności, są to liczne sklepy specjalistyczne (np. z herbatą, ze zdrową żywnością itp.) oraz są to sklepy ogólnospożywcze, w których kupimy niemalże wszystko. Skupmy się zatem na tych ostatnich.

Sklepy tego typu możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy:

  • sklepy typowo internetowe (np. frisco.pl, bdsklep.pl), które 100% swojej sprzedaży generują poprzez dostawy za pomocą firm kurierskich, bądź własnych samochodów dostawczych;
  • oraz internetowe oddziały tradycyjnych sklepów stacjonarnych (np. Tesco e-zakupy, Auchan Direct, eCarrefour), które generalnie rzecz biorąc umożliwiają nam skorzystanie z asortymentu najpopularniejszych sieci handlowych bez wychodzenia z domu i realizują dostawy poprzez własne samochody dostawcze wysyłane bezpośrednio z ww. sklepów.

Zakupy spożywcze przez Internet - czy warto - Auchan Direct
foto: auchandirect.pl

Obie grupy różnią się nieco zarówno pod względem oferty, jak i cen. W dużej mierze różnice pomiędzy nimi dotyczą również grupy docelowej. Przede wszystkim warto wskazać, że o tym z którego sklepu możemy skorzystać w dużej mierze zależy od tego gdzie mieszkamy.

Sklepy internetowe dla wybranych

Z różnych względów logistycznych, większość sklepów internetowych ma ograniczony zasięg dostaw swoich produktów. W szczególności internetowe oddziały popularnych sieciówek swoim zasięgiem obejmują wyłącznie miasta, w których mają swoje sklepy, a i to nie zawsze. Problemu ze złożeniem zamówienia  niewątpliwie nie będziemy mieli w Warszawie i kilku innych największych miastach. W przypadku mniejszych miejscowości potencjalny wybór sklepów robi się jednak mniejszy.

Są jednak nieliczne sklepy internetowe, które wysyłają swoje produkty wszędzie (np. bdsklep). Dzieje się tak dlatego, że do wyboru mamy tam wysyłkę za pomocą Poczty Polskiej. Tym samym zasięg sklepy obejmuje całą Polskę. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad – z racji, że sklepy korzystające z tego typu form wysyłek nie mogą zapewnić odpowiedniego chłodzenia produktów, jak i czasu dostawy – ich oferta jest znacznie uszczuplona. Mówiąc krótko nie zamówimy tam nic, co mogłoby się szybko zepsuć (np. owoców, warzyw, nabiału).

Plusy zakupów spożywczych przez internet

Z pewnych względów warto jednak zadać sobie trochę trudu i poszukać sklepu realizującego dostawy do naszego adresu, gdyż może to dać nam kilka korzyści:

  1. oszczędność czasu: czy nie mieliście nigdy wrażenia, że robienie zakupów jest okropną stratą czasu? Czasami nawet jak potrzebujemy kupić chleb i mleko, wyprawa do sklepu zajmuje nam godzinę albo dwie. Tymczasem zamówienie przez Internet może zająć nam dosłownie chwilę;
  2. oszczędność zdrowia: masz już dosyć dźwigania ciężkich kartonów i butelek na 4 piętro? czemu nie miałby Ci przynieść ich pod drzwi kurier? Dostawę pod drzwi docenią przede wszystkim osoby z różnymi problemami zdrowotnymi, osoby opiekujące się dziećmi, bądź też pozbawione samochodu. Poza tym kto tak naprawdę lubi się męczyć?
  3. oszczędność pieniędzy: wbrew wielu obiegowym opiniom, zakupy przez Internet mogą być znacznie tańsze niż te robione w sklepach stacjonarnych. O ile nie zawsze ceny produktów w sklepie on-line będą niższe (często są dużo wyższe, o czym wspomnę dalej), o tyle jest dużo większa szansa, że robiąc zakupy przez internet kupimy wyłącznie to, czego potrzebujemy. Sklepy stacjonarne są miejscem, w którym ulegamy wielu pokusom poprzez eksponowane na każdym kroku produkty po które tak naprawdę nie przyszliśmy. Kończy się to tym, że kupujemy dużo więcej niż planowaliśmy. W domowym zaciszu jest jednak łatwiej podjąć przemyślane i racjonalne decyzje zakupowe.
  4. elastyczność: sklepy internetowe dają nam elastyczność przejawiającą się w wielu elementach: przede wszystkim zakupy możemy zrobić w dowolnym momencie 24h na dobę i z dowolnego miejsca. Coraz więcej sklepów ma również specjalne aplikacje na smartphony, dzięki którym zamówienie możemy zrobić np. wracając z pracy autobusem. Możemy też skorzystać z wielu udogodnień takich jak listy zakupowe, czy też korzystać z historii naszych zamówień. Wszystko to sprawia, że każde kolejne zamówienie może być szybsze i sprawniejsze.

Minusy zakupów spożywczych przez Internet

Niestety trzeba się też liczyć z kilkoma minusami:

  1. Wspomniana już wcześniej ograniczona dostępność sklepów internetowych. O ile Internet mamy już niemal wszędzie, o tyle nie wszędzie możemy zamówić spożywkę. Zwłaszcza w przypadku zamawiania produktów z krótkim terminem przydatności i wymagających przechowywania w chłodni – zasięg dostaw jest mocno ograniczona niemal wyłącznie do największych miast.
  2. Wyższe ceny – w większości przypadków marża sklepów internetowych jest nieco wyższa niż w przypadku najtańszych dyskontów typu Biedronka. Często ceny przypominają raczej te, na które możemy natrafić w małych sklepach osiedlowych. Do tego często dochodzi jeszcze kilka złotych kosztów transportu, których jednak w wielu przypadkach można uniknąć, o czym jeszcze wspomnę.
  3. Brak możliwości obejrzenia i wybrania konkretnego egzemplarza produktu. Siłą rzeczy zamawiając przez Internet widzimy wyłącznie przykładowe zdjęcie tego, co otrzymamy w dostawie. O ile w przypadku ryżu, czy puszki kukurydzy nie ma to większego znaczenia, o tyle w przypadku owoców, pieczywa, czy jajek musimy zdać się na sklep i pozostaje mieć nadzieję, ze nie otrzymamy produktów z króciutką datą przydatności, bądź też w jakiś sposób uszkodzonych.
  4. Brak gwarancji dostawy wszystkich zamówionych produktów. Niestety od czasu do czasu zdarza się, że ostatecznie w sklepie zabraknie produktu, który zamówiliśmy. W dobrych sklepach w trakcie kompletowania zamówienia, w takiej sytuacji zadzwonią do nas i zapytają czy chcemy ewentualny zamiennik. W gorszych może się okazać, że nie otrzymamy wszystkich rzeczy, na które liczyliśmy. Zapłacimy co prawda stosunkowo mniej, ale co nam z tego kiedy akurat ten składnik był nam pilnie potrzebny, np. do ciasta :).

Jak nie przepłacać zamawiając artykuły spożywcze przez Internet

Statystyczny koszyk zakupowy zamawiany przez Internet będzie w większości przypadków nieco droższy od tego zakupionego w Biedronce, czy Lidlu. Różnica w cenie nie powinna przekroczyć jednak 10-20%. Są jednak sposoby, aby i tą różnicę w cenie zminimalizować. Przede wszystkim starajmy się unikać ponoszenia dodatkowego kosztu dostawy. Większość sklepów oferuje nam bezpłatną (bądź znacznie tańszą) dostawę przy zakupach powyżej jakiejś kwoty. Warto zatem robić zakupy rzadziej ale za większe kwoty. Zwróćmy również uwagę, czy na cenę dostawy nie wpływa wybrany przez nas czas dostawy. Bardzo często dostawy poza godzinami szczytu są tańsze. Taniej zapłacimy również jeżeli jesteśmy w stanie zaczekać dłużej na dostawę.

Kolejny sposób na zmniejszenie kosztów to korzystanie z promocyjnych cen. Sklepy internetowe, podobnie jak te stacjonarne często mają ofertę produktów promocyjnych. Niekiedy dzięki tego typu promocjom możemy kupić różne produkty znacznie taniej niż we wspomnianej Biedronce.

Zakupy spożywcze przez Internet - czy warto - oferty promocyjne
oferty promocyjne w Tesco e-zakupy

W sklepach internetowych występują znacznie większe różnice i wahania cen. Warto zatem porównać ceny podobnych produktów. Np. litr mleka jednej firmy potrafi kosztować 2 zł, a innej 4 zł, podczas gdy w sklepach stacjonarnych różnice w cenach nie przekraczają złotówki. W internecie ponadto można bardzo łatwo zmienić ceny produktów w dosłownie kilka sekund. W sklepach stacjonarnych wymaga to więcej zachodu (korekty na kasie, na półkach itp.). Tak więc ceny mogą de facto zmieniać się z minuty na minutę. Warto zatem być czujnym.

Pamiętajmy również, że bardzo łatwo możemy porównywać aktualne ceny w poszczególnych sklepach. Raczej nie powinniśmy przywiązywać się na stałe do jednego sklepu. To, że np. dzisiaj kupiliśmy taniej we Frisco, nie znaczy że zawsze tam będzie taniej. Wspomniana już dynamika cen występuje również w stosunku do poszczególnych sklepów. Konkurencja na rynku jest coraz większa, dlatego warto cały czas zaglądać do konkurencyjnych sklepów, nawet jeżeli mamy jakiś ulubiony.

Moja ostatnia rada jest taka, abyście korzystali z licznych kuponów, które od czasu do czasu wypuszczane są przez poszczególne sklepy. Często są to kupony na darmową dostawę, albo dające zniżkę powyżej jakiejś kwoty zamówienia. Najczęściej kupony takie dostępne są dla nowych klientów. Jest to więc dobry argument, aby przynajmniej raz wypróbować ten rodzaj zakupów.

Należy również pamiętać, że różnice w cenach cały czas się zmniejszają, głównie za sprawą dużych graczy typu Auchan, czy Carrefour, którzy wchodząc na rynek dostaw internetowych, zmusili niemal wszystkie firmy do zmniejszenia swoich marż. Tendencja ta prawdopodobnie się utrzyma.

Zakupy spożywcze przez Internet - czy warto - pakowanie w Auchan Direct
foto: auchandirect.pl

Podsumowanie

Osobiście bardzo sobie cenię zakupy przez internet. Korzystałem już praktycznie z wszystkich większych sklepów tego typu, które obsługiwały moje osiedle i w większości przypadków byłem bardziej zadowolony niż się spodziewałem. Za każdym razem produkty były bardzo ładnie zapakowane. Nie zdarzało się też, abym dostał towar gorszej jakości. Czasami zdarzało się, że kurier nie wyrobił się w planowanych widełkach dostawy, ale w takich sytuacjach z reguły dzwonił. Podobnie było w przypadku braku jakiegoś produktu na stanie. Z racji na dużą konkurencję na rynku, sklepy dbają o jakość swoich usług i za wszelką cenę unikają jakiejś wpadki, która zraziłaby klienta. Niewątpliwie warto pamiętać o tym sposobie robienia zakupów nawet jeżeli dzisiaj uważacie, że wolicie robić zakupy tradycyjnie to być może zdarzy się sytuacja, że skorzystanie ze sklepu internetowego Wam się przyda.

 

 

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.