Xiaowa Plus E35 – recenzja nowego robota od Xiaomi/Roborock

Xiaowa to nowa seria robotów odkurzających sygnowanych marką Xiaomi/Roborock. Najpierw do sprzedaży trafiły roboty Xiaowa Lite reklamowane jako roboty budżetowe, natomiast teraz do sprzedaży trafiła wersja rozbudowana, czyli Xiaowa Plus. Z racji, że bardzo dużo ludzi pytało o te roboty, postanowiłem przetestować dla Was najnowszy model: Xiaowa Plus E35. Tym samym zapraszam Was do zapoznania się z jego recenzją.

Roboty odkurzające z Chin

Na początek parę słów dla osób, które nie znają kompletnie tego typu sprzętów. Od mniej więcej 2 lat producenci chińskiej elektroniki prowadzą wojnę cenową i technologiczną o rynek automatycznych robotów sprzątających. Urządzenia tego typu przez większość osób kojarzone z marką iRobot Roomba umożliwiają rezygnację z tradycyjnego odkurzania ręcznego na rzecz pełnej automatyki. Małe roboty potrafią samodzielnie odkurzyć (a niekiedy i zmopować) całe mieszkanie nawet bez naszego udziału. Więcej informacji na temat tego dlaczego i jak powinniśmy wybrać robota sprzątającego znajdziecie pod tym linkiem.
Roboty różnią się od siebie wieloma funkcjami, a tym samym i ceną. Za najlepszy model na rynku od pewnego czasu uchodzi Roborock S50 (tutaj jego recenzja). Producent ten powiązany kapitałowo z Xiaomi (i tym samym często posługujący się również tą marką) wypuścił niedawno nową serię robotów: Xiaowa. Najnowszy i najlepszy z tej serii model to Xiaowa Plus E352 (sprzedawany również jako E35).

Xiaowa Plus E352 – zamówienie i unboxing

Robot dostępny jest w kilku sklepach z chińską elektroniką, jednak na najlepszą ofertę natrafiłem na www.geekbuying.com. Obecnie można go tam kupić za dostawą z europejskich magazynów. Zamawiając w tym sklepie unikniemy dodatkowych kosztów (cło/VAT). Z kodem rabatowym: VREKDMHT obniżycie natomiast cenę (przy wysyłce z Niemiec).

Moja paczka została dostarczona za pomocą kuriera DHL:

Xiaowa Plus E35 - recenzja nowego robota od Xiaomi Roborock - paczka

Pudełko z robotem bliźniaczo przypomina poprzednią serię – Roborocka S50, oby zawartość działała równie dobrze:

Xiaowa Plus E35 - recenzja nowego robota od Xiaomi Roborock - pudełko

W środku znajdujemy:

  • robota;
  • stację ładującą;
  • matę zabezpieczającą;
  • kabel do zasilania;
  • pojemnik na wodę z mopem;
  • zapasowy mop;
  • zapasowe zaworki do pojemnika na wodę;
  • czyścik;
  • zapasowy filtr HEPA
  • instrukcje obsługi (w języku angielskim).

Xiaowa Plus E35 - recenzja nowego robota od Xiaomi Roborock - zestaw

Xiaowa Plus E352 – specyfikacja

Powiedzmy sobie trochę o podstawowych cechach robota:
wymiary: 35 cm x 35,3 cm x 9,5 cm
waga: 3 kg
czas pracy: 150 minut
pojemnik na kurz: 640 ml
obsługa: aplikacja na smartfona (Mi Home)
tryby pracy: auto, sterowanie (RC Mode), sprzątanie punktowe (spot mode), sprzątanie w określone dni o zaprogramowanej godzinie, regulacja mocy: tryb cichy, standardowy, mocny i MAX.
dodatkowe cechy: funkcja jednoczesnego odkurzania i mopowania, tworzenie mapy w czasie rzeczywistym (mapowanie).

Robot pod pewnymi względami przypomina droższego Roborocka S50. Konstrukcyjnie różni się głównie brakiem wieżyczki z laserem, dzięki czemu jest nieco niższy.

Uruchomienie Xiaowa Plus E35

Przed pierwszym uruchomieniem robota należy go naładować do pełna. Służy do tego załączona do zestawu stacja dokująca do której możemy podpiąć matę zabezpieczającą przed wodą (jeżeli korzystamy z mopowania). Po naładowaniu możemy w sumie korzystać z robota, a przynajmniej z jego podstawowych funkcji (odkurzania automatycznego i odkurzania punktowego – spot mode).

Xiaowa Plus E35 - recenzja nowego robota od Xiaomi Roborock - robot się ładuje

Przed pierwszym odkurzaniem warto jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń tego typu, odpowiednio przygotować mieszkanie. Przede wszystkim schować wszelkie leżące kable, sznurówki, małe przedmioty i wszystko co robot mógłby przewrócić lub wciągnąć wbrew naszej woli. Podstawowe odkurzanie możemy obsługiwać 3 przyciskami na robocie: włącznikiem trybu auto, przyciskiem trybu spot mode i przyciskiem powrotu do bazy. Jednak, aby w pełni wykorzystać jego funkcje, musimy połączyć robota z domową siecią Wi-Fi i zainstalować aplikację na smartfona.

Mi Home – aplikacja do obsługi robota

Roboty Xiaowa podobnie jak pozostałe urządzenia z rodziny Xiaomi można obsługiwać za pomocą aplikacji Mi Home. Jest ona dostępna zarówno w Google Play, jak i w Apple Store. Jeżeli nie mamy jeszcze konta Mi, musimy takowe założyć. Aplikacja krok po kroku przeprowadzi nas przez proces instalacji.

Po zalogowaniu na nasze konto dodajemy nowe urządzenie i aktualizujemy oprogramowanie, tak aby robot działał w oparciu o najnowszy system.

Xiaowa Plus E35 - recenzja nowego robota od Xiaomi Roborock - aplikacja na smartfony 1

Co bardzo ważne – robot musi być połączony z naszą domową siecią Wi-Fi. Poprzez aplikację możemy robota oczywiście uruchomić w trybie auto lub w dowolnym momencie zatrzymać i wysłać z powrotem do bazy. Możemy jednak również w czasie rzeczywistym obserwować jego pracę na mapie naszego mieszkania, którą robot zacznie tworzyć w trakcie odkurzania.

Xiaowa Plus E35 - recenzja nowego robota od Xiaomi Roborock - aplikacja na smartfony 3

W tym elemencie robot różni się znacznie od droższego Roborocka S50. S50, podobnie jak np. 360 S6 mają laser za pomocą którego skanują pomieszczenie i tym samym z wyprzedzeniem rozpoznają pomieszczenie jeszcze zanim zaczną odkurzać. Tego lasera nie ma niestety Xiaowa. Tworzy mapę w trakcie jazdy na podstawie zapamiętanych ścian i przeszkód jakie robot napotkał. W droższych modelach na mapie możemy robotowi zaznaczać różne strefy do sprzątania, natomiast mapa Xiaowy służy nam tylko w celu podejrzenia gdzie był robot i prześledzenia historii odkurzania. Przy okazji możecie zobaczyć, że nie wszystkie teksty w aplikacji zostały przetłumaczone na angielski. Jeżeli natomiast chcemy robotowi ograniczać dostęp do jakichś powierzchni to musimy je odgrodzić fizycznie lub za pomocą wirtualnej ściany (można takową dokupić).

Za pomocą aplikacji możemy również regulować moc pracy robota, jak również zaprogramować, aby sam się uruchamiał o odpowiedniej godzinie.

Xiaowa Plus E35 - recenzja nowego robota od Xiaomi Roborock - aplikacja na smartfony 6

Bardzo przydatna jest również funkcja sterowania robotem za pomocą strzałek/joysticka (RC Mode). Funkcja ta działa jednak tylko, jeżeli nasz telefon podłączony jest do tej samej sieci Wi-Fi co robot.

Xiaowa Plus E35 - recenzja nowego robota od Xiaomi Roborock - aplikacja na smartfony 4

Nie możemy zatem w ten sposób sterować z dowolnego miejsca na ziemi, ale pozostałe funkcje działają jak najbardziej niezależnie od tego gdzie będziemy korzystać z Internetu.

Skuteczność odkurzania Xiaowa Plus 35

Skupmy się na tym co najważniejsze, czyli skuteczności sprzątania. Robot ma siłę ssącą aż 2000 Pa czyli najwięcej spośród wszystkich dostępnych modeli. Dodatkowo skuteczność odkurzania zwiększona jest dzięki turboszczotce. Pomimo braku laserowego skanera i tym samym braku skanowania pomieszczeń, robot jeździ w bardzo skoordynowany sposób. Najpierw odkurza najbliższe otoczenie, stopniowo się oddalając od punktu startu i zapamiętując napotkane przeszkody i ściany. Nie jeździ ponownie po tej samej powierzchni i nie omija żadnych miejsc.

Efekty odkurzania, zwłaszcza przy ustawionej dużej sile ssącej, są imponujące. Pojemnik zapełnia się kurzem nawet kiedy wydaje nam się, ze mieszkanie jest czyste.

Xiaowa Plus E35 - recenzja nowego robota od Xiaomi Roborock - pojemnik na kurz

Koniecznie sprawdźcie filmik na YouTube na którym pokazuję jak robot radzi sobie w starciu z 360 S6 – robotem o podobnej cenie.

Odkurzanie podłogi na mokro

Xiaowa Plus E35 ma ponadto fantastyczną funkcję mopowania. Do zestawu dołączony jest niewielki pojemnik do którego nalewamy wodę.

Xiaowa Plus E35 - recenzja nowego robota od Xiaomi Roborock - wlewanie wody do mopowaniaDo zbiornika z wodą mocowana jest specjalna ścierka (2 w zestawie), którą podpinamy do robota od spodu.

Xiaowa Plus E35 - recenzja nowego robota od Xiaomi Roborock - robot od spodu z mopemW trakcie jazdy, ścierka jest stopniowo zwilżana. Dzięki temu robot ten może jednocześnie odkurzać podłogę i przecierać ją zwilżoną szmatką. Nie jest to oczywiście takie samo mopowanie, jak w przypadku ręcznego mopa z miską wody, jednak niewątpliwie umożliwia skuteczniejsze sprzątnięcie wszelkich twardych powierzchni. Robot bardzo dobrze w sposób równomierny rozprowadza wodę. Nie zostawia jej zbyt wiele, dzięki czemu podłoga szybko schnie. Dzięki temu można mopować nie tylko płytki ceramiczne, ale i panele podłogowe bez większych obaw, że nasiąkną wodą. Jeżeli nie chcemy jednocześnie odkurzać i mopować, możemy w aplikacji wyłączyć odkurzanie.

Xiaowa Plus E35 - recenzja nowego robota od Xiaomi Roborock - mopowanie

Zalety i wady robota Xiaowa Plus E35

Powiedzmy sobie teraz o głównych zaletach i wadach robota Xiaowa w starciu z konkurencyjnymi robotami.

Zalety w pigułce:

  • duża siła ssąca: 2000 Pa;
  • duży pojemnik na kurz;
  • długa praca na baterii (jest w stanie odkurzyć dużą powierzchnię na jednym ładowaniu);
  • jeżeli zabrakło mu energii – po naładowaniu sam wznawia pracę;
  • dopracowana funkcja mopowania;
  • pokonuje progi o wysokości aż 2 cm.

Wady w pigułce:

  • długo tworzy mapę mieszkania (musi najpierw objechać ściany);
  • nie możemy wskazać na mapie strefy do sprzątania;
  • nie możemy wskazać na mapie strefy w której ma nie sprzątać;
  • aplikacja ma pewne niedoróbki – np. brak wszystkich tłumaczeń.

Xiaowa Plus E35 – podsumowanie

Podsumowując stwierdzam, że Xiaowa Plus E35 (E352) to zdecydowanie jeden z najlepszych robotów na rynku. Testowałem ich już kilkanaście i właściwie jedyny, który w mojej ocenie jest lepszy to robot Roborock S50/S55. Różnią się nieznacznie, natomiast S50 jest znacznie droższy, zatem dla wielu osób to Xiaowa może być ciekawszym wyborem.

Jeżeli ciągle nie wiecie jakiego robota wybrać, koniecznie zapoznajcie się z moim poradnikiem oraz z rankingiem robotów odkurzających.

Robot dostępny jest w kilku sklepach z chińską elektroniką, jednak najlepszą cenę uzyskacie obecnie na geekbuying.com. Roboty wysyłane są z europejskich magazynów w zaledwie kilka dni! Z kodem rabatowym: VREKDMHT obniżycie natomiast cenę (przy wysyłce z Niemiec). Przed zakupem koniecznie sprawdźcie mój unboxing na youtube i zostawcie komentarz, jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania do recenzji Xiaowa Plus E35.

144 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.