Jakie cło i VAT przy zakupach z Chin

Wiele osób rezygnuje z zamawiania towarów w chińskich sklepach z uwagi na obawę przed dodatkowymi opłatami w postaci cła i VATu. Warto zatem wiedzieć jakie faktycznie opłaty podatkowe poniesiemy decydując się na zakupy np. na Aliexpress.com

Jakie cło i VAT przy zakupach z Chin

Po pierwsze musimy pamiętać, że importując zagraniczne towary ciąży na nas obowiązek podatkowy niezależnie od tego czy import jest związany z działalnością gospodarczą, czy też stanowi zakup na nasze własne potrzeby. W każdym bowiem przypadku import jest zasadniczo czynnością podlegającą należnościom przywozowym (cłu) i podatkowi od towarów i usług (VAT). Różnica polega jedynie na tym, że przedsiębiorcy w określonych sytuacjach mogą odliczyć podatek VAT, czego nie mogą zrobić pozostałe osoby.

Co do zasady więc kupując towary na Aliexpress, Gearbest i innych chińskich serwisach musimy liczyć się z dodatkowym kosztem w postaci cła i VATu. Od tej zasady istnieje jednak cały szereg odstępst o których musimy wiedzieć.

Rozporządzenie Rady w sprawie zwolnień celnych

Zgodnie z przepisami art. 23 i 24 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz. U. UE seria L Nr 324, s. 23), zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się we Wspólnocie.

„Towary o niewielkiej wartości” oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę.

Zwolnienia nie stosuje się do:
a) wyrobów alkoholowych;
b) perfum i wód toaletowych;
c) tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Podsumowując, w zdecydowanej większości przypadków, nasza paczka będzie zwolniona z cła, jeżeli jej wartość nie przekracza 150 EURO.

Telefony z Chin bez cła

Czytając powyższe, bardzo możliwe, że wielu z Was wystraszyło się nieco. W końcu wiele popularnych telefonów z Chin kosztuje więcej niż 150 Euro. Na szczęście w przypadku telefonów, nie zapłacimy ani złotówki z tytułu cła niezależnie od ich ceny – gdyż cło na telefony wynosi równe 0%. Tym samym ilość produktów do których może nam być naliczone cło, jest bardzo krótka.Redmi 4A - bezprzeplacania.pl - Gdzie kupić Xiaomi Redmi 4A

Podatek VAT od paczek z Chin

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku podatku VAT. W przypadku zakupów w Chinach nie występuje żadne zwolnienie z tytułu tego podatku. W większości przypadków teoretycznie powinniśmy zatem uiścić dodatkową opłatę w wysokości 23% wartości zakupu.

Są jednak pewne sprawdzone sposoby na uniknięcie tej opłaty:

Upraszczając treść przepisów ustawy o VAT należy stwierdzić, że przesyłki z Chin, których wartość w złotówkach nie przekracza równowartości 22 Euro, są zwolnione z tego podatku. Wspomniane zwolnienie nie obejmuje zakupów online, ale jest sposób aby skorzystać z tego zwolnienia. Wystarczy, że na paczce pojawi się informacja, że jest to GIFT, czyli prezent. Większość sprzedawców na Ali standardowo umieszcza tego typu informację, wiedząc że jest to sposób na uniknięcie opodatkowania.

Jednak nawet w sytuacji, w której ta informacja nie znajdzie się na paczce – mamy dużą szansę, że nasza paczka nie zostanie opodatkowana – służby skarbowe zatrzymują do kontroli tylko wybrane paczki. Niewielkie przesyłki z Ali i innych chińskich sklepów, w zdecydowanej większości unikają tych kontroli.

VAT za telefony z Chin

W przypadku podatku VAT jest jednak jeden przykry wyjątek. O ile zdecydowana większość paczek z Chin, nie jest kontrolowana i przychodzą do nas bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat, o tyle nie tyczy się to telefonów. W ostatnim czasie służby celne postanowiły zaostrzyć kontrolę celno-skarbową w przypadku telefonów i niestety coraz częściej zdarza się, że na telefony doliczany jest VAT.

Opłaty celno-skarbowe w praktyce

Co zatem w sytuacji kiedy nasza paczka zostanie zatrzymana do kontroli? Procedura w takich sytuacjach jest dosyć prosta. Celnicy po zatrzymaniu naszej paczki wyślą do nas list z uprzejmą prośbą o przesłanie im potwierdzenia zakupu przedmiotowego towaru. Może to być po prostu screen rezerwacji na Aliexpress. Ważne aby na screenie było widać cenę produktu/ów.

Potem, na podstawie naszej deklaracji, służby wyliczą kwotę podatku i innych opłat związanych z postępowaniem. Wyliczenie zostanie załączone do naszej paczki i aby ją odebrać na poczcie – będziemy musieli przy odbiorze uiścić należne opłaty.

Poza samym podatkiem dojdzie jeszcze koszt obsługi

 (z reguły kilka – kilkanaście złotych).

I po wszystkim – paczka trafia w nasze ręce.

Ryzyko zapłacenia cła i VAT.

Podsumowując muszę stwierdzić, że ryzyko konieczności zapłacenia cła lub VAT przy zakupach z Chin, jest wyjątkowo znikome.

Na kilkadziesiąt, a może i kilkaset paczek z Chin nigdy nie musiałem płacić cła. Raz zdarzyło mi się natomiast zapłacić VAT za zamówiony telefon. Największe ryzyko konieczności opłacenia jakichkolwiek dodatkowych opłat występuje właśnie w przypadku telefonów. Potwierdzają to również relacje wielu osób w Internecie.

Jak zminimalizować ryzyko kontroli?

Przede wszystkim zwracajcie uwagę na sposób wysyłki towaru oferowany przez sprzedawcę. Coraz częściej towar wysyłany jest z europejskich hurtowni. Taka opcja niemal z automatu eliminuje nam ryzyko „ovatowania”. Jeżeli nie ma opcji wysyłki z EU – starajmy się wybierać najtańsze sposoby wysyłki. Niestety w przypadku wysyłek za pomocą kuriera, np. DHL – ryzyko kontroli radykalnie wzrasta. Poza tym opłacenie podatku poprzez kuriera jest droższe. Firmy kurierskie naliczają wysokie opłaty dodatkowe w przeciwieństwie do Poczty Polskiej.

Warto również w komentarzu do sprzedawcy poprosić go aby odpowiednio opisał naszą paczkę „GIFT”. Doświadczeni sprzedawcy mają to jednak dobrze opanowane.

Najprostszy sposób uniknięcia ww. opłaty to jednak zamawianie z europejskich hurtowni chińskich sklepów. Tutaj znajdziecie o nich artykuł. Przeczytacie tam również m.in. o Priority Line, czyli świetnemu sposobowi na uniknięcie dodatkowych opłat przy zakupach na Gearbest.

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *