iLife A6 – najnowszy robot odkurzający z Chin [unboxing i recenzja]

ILIFE A6 to już kolejny robot odkurzający z Chin, o którym możecie przeczytać na BezPrzepłacania.pl. Wcześniej recenzowałem modele V5S oraz A4. Obydwa zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Nie mogłem zatem doczekać się, aż sprawdzę w działaniu najnowszą i najnowocześniejszą wersję – iLife A6. Jest to też najdroższy robot w ofercie iLife. Sprawdźmy zatem, czy jest wart swojej ceny!

Zakup i dostawa iLife A6

iLife A6 - paczka z AliexpressRobota tradycyjnie już zakupiłem w oficjalnym sklepie iLife na Aliexpress. Poprzednie dwa modele (iLife V5S iLife A4) zakupione na tej stronie przyszły kurierem w rekordowym tempie (wysłane z Hiszpanii pomimo informacji na stronie o wysyłce z Chin!). Do zakupu skłoniła mnie dodatkowo obniżka ceny związana z promocyjną wyprzedażą. Wcześniej zdarzało się, że robot kosztował ponad 400 dolarów! Ostatnio cena spadła natomiast do 249 dolarów, a dzięki wyprzedaży i kuponom promocyjnym udało mi się zamówić sprzęt jeszcze nieco taniej (ok. $229).

Pomimo informacji na stronie Aliexpress, że dostawa jest za pośrednictwem DHL, poprzednie odkurzacze dowoził kurier DPD. Działo się to wyjątkowo szybko (5-6 dni od zamówienia). Tym razem paczkę faktycznie dostarczyło DHL. Ponownie jednak wysyłka szła do mnie z Hiszpanii dzięki czemu nie trzeba się martwić o naliczenie cła i podatku VAT (co zdarza się przy transporcie bezpośrednio z Chin). Na przesyłkę czekałem natomiast równo 13 dni od zamówienia. Podejrzewam, że w związku z wyprzedażą mieli więcej zamówień i wydłużył się nieco czas dostawy.

Unboxing iLife A6

Przesyłka od iLife to tak naprawdę 2 paczki. Jedna zawierała robota z podstawowym osprzętem, druga (mniejsza) przyczepiona do głównej, zawierała natomiast dodatkowe części zamienne (4 zapasowe zmiotki i 4 filtry HEPA).

Główna paczka przyszła bardzo dobrze zabezpieczona. Zewnętrzne firmowe pudełko ochraniało wewnętrzne, bardzo ładne, co może być ważne jeżeli kupujemy robota na prezent. Jak na towar z Chin pudełka robotów iLife prezentują się imponująco.iLife A6 - pudełko

W środku znajdujemy:

  • robota
  • stację dokującą
  • ładowarkę
  • wirtualną ścianę
  • pilota
  • baterie do pilota (2xAAA) i wirtualnej ściany (2xAA)
  • instrukcję obsługi (pełna + skrócona) – w różnych językach, ale bez języka polskiego (jest angielski)
  • zapasową szczotkę
  • zapasowy filtr HEPA
  • 2 zapasowe zmiotki
  • szczotkę do czyszczenia robota

iLife A6 - zawartość paczki z AliexpressWszystko dobrze zapakowane, w ochronnej folii.

 

Uruchamiamy robota

Przed pierwszym uruchomieniem robota odkurzającego musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu mieszkania: usuwamy z podłogi wszelkie małe elementy i przede wszystkim kable (robot może je wciągnąć).

iLife A6 - wciągnięta sznurówka przez robot odkurzającyUważajmy też na sznurówki! Robot może je zarówno wciągać do środka, jak i zaplątać się w nie tak jak na zdjęciu powyżej. W obu sytuacjach skończy się to zablokowaniem robota.

Stację dokującą ustawiamy w miejscu łatwo dostępnym, tak aby nie było zasłonięta z boku lub od frontu. Przed pierwszym uruchomieniem należy naładować robota do pełna. Uruchomienie robota jest dziecinnie proste: wystarczy nacisnąć przycisk „play” na pilocie lub przycisk „AUTO” na robocie.

Aby nakazać mu powrót do bazy – klikamy na pilocie przycisk z domkiem.

 

Funkcje iLife A6

Omówmy parametry i funkcje najnowszego robota iLife.

iLife A6 podobnie jak jego poprzednik A4 zaopatrzony jest w całkiem duży jak na odkurzacze tego typu pojemnik na kurz. Ma też szczotkę, ale ta różni się od turboszczotki z A4. Szczotka A6 jest bowiem gumowa – łatwiej się ją czyści i nie wkręcają się w nią włosy.

Bateria robota (2600 mAh) pozwala na co najmniej 2 godziny odkurzania (do 2,5h bez użycia opcji MAX) co pozwala swobodnie przejechać nawet 200 m2. Jest to możliwe między innymi dzięki nowszemu silnikowi drugiej generacji. W miejscu tym należy podkreślić, że baterie nawet najdroższych modeli marki iRobot Roomba pozwalają na max. 2h godziny pracy robota.

Robot oferuje następujące tryby odkurzania:

  • Tryb AUTO (domyślny);
  • Tryb odkurzania w punkcie (w celu odkurzenia wyjątkowo zabrudzonych miejsc) – robot odkurza kręcąc się wokół własnej osi;
  • Tryb odkurzania małego pomieszczenia;
  • Tryb odkurzania krawędzi pomieszczenia.

Ponadto możliwe jest włączenie trybu MAX, przy którym robot odkurza ze zwiększoną mocą ssania (jest też wtedy nieco głośniejszy).

Standardowo możemy również ustawić godzinę, o której robot będzie włączał się samodzielnie, nawet pod naszą nieobecność (po zakończeniu odkurzania sam wróci do bazy).

Nowością oferowaną przez iLife A6 jest wirtualna ściana.

iLife A6 - wirtualna ściana

Za pomocą małego urządzenia na baterie możemy wyznaczyć w naszym pomieszczeniu niewidzialną linię, której nasz robot nie przejedzie. Po prostu będzie zachowywał się tak, jakby w tym miejscu była ściana, albo zamknięte drzwi. Długość tej wirtualnej ściany może wynieść aż 3 metry. Jest to wyjątkowo przydatna funkcja, jeżeli chcemy wyznaczyć obszar niedostępny dla naszego „domowego pomocnika” bez konieczności zamykania drzwi, czy też ustawiania dodatkowych przeszkód.

Tym samym iLife A6 oferuje nam praktycznie wszystkie funkcje jakie oferują najdroższe modele iRobot Roomba, jak również pozostałe modele firmy iLife. Rozczarowani mogą być ewentualnie zwolennicy odkurzania za pomocą smartfona (najdroższe Roomby mają taką innowację). iLife A6 nie ma również funkcji mopa, ale po przetestowaniu mopowania z modelem V5S stwierdzam, że jest to funkcja mało przydatna.

Wrażenia z użytkowania

iLife A6 jest już trzecim odkurzaczem tej marki, który testowałem i w związku z tym moje oczekiwania były nieco wyższe. Zamawiając najnowszy model liczyłem, że producent po raz kolejny zaskoczy mnie na plus. Tymczasem iLife A6 niewiele różni się od swojego tańszego poprzednika – iLife A4. Główna różnica to funkcja wirtualnej ściany, która rzeczywiście może przydać się w sytuacjach, kiedy chcemy ograniczyć odkurzaczowi dostęp do określonych miejsc.

Różnicę możemy zauważyć również w sposobie poruszania się robota. iLife A6 wydaje się poruszać w bardziej uporządkowany sposób od swoich poprzedników. Producent najwyraźniej poprawił algorytm jazdy. A6 jeździ ponadto dużo szybciej zarówno od V5S, jak i A4. Innowacją jest również gumowa szczotka. Jest ona zdecydowanie łatwiejsza w czyszczeniu od tradycyjnej turboszczotki, a przy tym odkurzacz nic nie stracił na swojej skuteczności sprzątania.

iLife A6 - zapełniony pojemnik z kurzem

Po pierwszym odkurzaniu pojemnik był szczelnie nabity kurzem. Aby jednak w pełni ocenić efekt pracy robota musimy pozwolić mu przejechać kilka razy po mieszkaniu. Siła ssania robota jest nieco niższa niż tradycyjnych odkurzaczy. Pamiętajmy jednak, że robot może jeździć po mieszkaniu nawet kilka godzin dziennie, a raczej nikt nie poświęci kilku godzin dziennie na odkurzanie tradycyjnym sprzętem. Tak więc o ile pierwsze efekty odkurzania mogą nas nieco rozczarować, o tyle po kolejnym „rajdzie” robota mieszkanie będzie czystsze niż kiedykolwiek.

Pozostałe różnice w stosunku do starszych modeli to w gruncie rzeczy kwestia estetyki. iLife A6 jest bardzo elegancki z uwagi na swoją czarną, błyszczącą obudowę. Dzięki temu może stanowić oryginalną ozdobę salonu. Niestety jest przez to trudniejszy w utrzymaniu czystości – szybciej się kurzy. Poprzednik prawdopodobnie kurzy się tak samo, ale na matowej, szarej powierzchni nie widać tego tak bardzo.iLife A6 - robot po intensywnym odkurzaniu

iLife A6 – podsumowanie

iLife A6 to kolejny świetny robot odkurzający chińskiego producenta. Może stanowić dobrą alternatywę dla znacznie droższych odkurzaczy marki iRobot Roomba (tutaj możesz zerknąć na ceny Roomby na ceneo). Tym razem producent mocno postawił na design i tym samym iLife przebija Roombę nie tylko ceną, ale i wyglądem. Musimy pamiętać jednak, że za A6 zapłacimy znacznie drożej (ok. 850-950 zł) niż za robota iLife A4 (ok. 600 zł), który ma bardzo podobne funkcje (tutaj przeczytacie więcej na temat A4). Jednak w obu przypadkach są to koszty nieporównywalne z tymi, jakie musielibyśmy ponieść kupując jakąkolwiek Roombę (koszt od 1000 zł do ponad 4000 zł!).

Decydując się na zakup swojego robota koniecznie porównajcie aktualne ceny w oficjalnym sklepie iLife na Aliexpress oraz na GearBest. Są to obecnie dwa najlepsze miejsca, gdzie kupicie oryginalne produkty tej firmy.

Nie wiesz który model iLife wybrać? A może zastanawiasz się nad Xiaomi Mi Robot? Koniecznie sprawdź: przekrojowe porównanie wszystkich najpopularniejszych chińskich robotów odkurzających.

Więcej ofert i kodów rabatowych na roboty odkurzające znajdziecie pod tym linkiem: ▶️https://bezprzeplacania.pl/kody-rabatowe-na-roboty-odkurzajace

 

 

113 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.