Tani oczyszczacz powietrza z Chin – recenzja Xiaomi Mi Air Purifier 2

Wszelkie dane naukowe jednoznacznie wskazują, że Polska znajduje się w ścisłej czołówce krajów najbardziej dotkniętych problemem smogu. Wysoki poziom pyłów PM 10 i PM 2,5 ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Skuteczna walka z zanieczyszczeniem powietrza wymaga odpowiednich działań rządzących i całego społeczeństwa, a na to mamy jedynie częściowy wpływ. Możemy jednak mieć znaczący wpływ na stan powietrza w naszych domach. Z pomocą przychodzi nam technologia, w tym oczyszczacze powietrza. Postanowiłem zainwestować w najpopularniejszy obecnie model – Xiaomi Mi Air Purifier 2 dostępny nie tylko na Aliexpress i Gearbest, ale i w polskich sklepach.

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - tani oczyszczacz powietrza z Chin

Po co mi oczyszczacz powietrza?

Na początek należy sobie odpowiedzieć do czego potrzebne jest w ogóle urządzenie tego typu? Otóż wskaźniki zanieczyszczenia powietrza w wielu rejonach Polski nie spełniają minimalnych standardów jakości.  Dzieje się tak głównie w okresie zimowym, kiedy wiele osób intensywnie ogrzewa swoje mieszkania czym popadnie, ale i w cieplejsze dni kiedy pogoda sprzyja gromadzeniu się smogu nad miastami. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce! Nie będę w tym miejscu rozwodził się nad tym czym jest smog i pyły PM 2,5 i PM 10. Zainteresowanych odsyłam do Wikipedii.

Istotne jest to, że pyły te mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i w dłuższej perspektywie przyczyniają się do wielu chorób, w tym również tych śmiertelnych. Często zaleca się, aby w dni o zwiększonym stężeniu smogu ograniczyć aktywność fizyczną i wychodzenie na zewnątrz. Niestety szkodliwe pyły dostają się również do naszych mieszkań i same niewychodzenie z domu nie rozwiązuje problemu. Powietrze, którym oddychamy w domu pochodzi przecież z zewnątrz. Tym samym w mniejszym lub większym stopniu problem smogu dosięgnie nas wszędzie.

O ile trudno będzie nam poprawić stan powietrza poza domem, o tyle możemy zredukować poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Służą do tego oczyszczacze, które filtrują powietrze, zatrzymując szkodliwe pyły. Urządzenia tego typu stają się coraz popularniejsze. Są coraz częściej wykorzystywane na dużą skalę: ostatnio np. zapowiedziano wprowadzenie ich do wszystkich warszawskich przedszkoli. Skoro nawet władze miasta oceniają, że taka walka ze smogiem jest niezbędna, jest to wyraźny znak, że warto pomyśleć również o swoim otoczeniu.

Xiaomi Mi Air Purifier 2 – chiński sposób na smog

Dlaczego zdecydowałem się na zakup oczyszczacza z Chin? Argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem było sporo, ale do najważniejszych zaliczyłbym:

 1. Problem smogu występuje w Chinach od wielu lat i to chyba na większą skalę niż w Polsce;
 2. Xiaomi jest wiodącym producentem elektroniki, który mnie jeszcze nie zawiódł, chociaż korzystałem z wielu ich produktów;
 3. Mi Air Purifier 2 jest znacznie tańszy od konkurencji pomimo podobnych parametrów;
 4. Model ten zbiera świetne recenzje zarówno na Aliexpress, jak i Gearbest;
 5. Można go zamówić z dostawą z europejskiego magazynu (lub z dostawą Priority Line na Gearbest – bez cła i VAT).

Tak więc wybór był dość prosty. W gruncie rzeczy Xiaomi Mi Air Purifier 2 nie ma na rynku większej konkurencji, bo za te pieniądze nic podobnego nie kupimy. Porządne oczyszczacze powietrza innych producentów to wydatek min. 1000 zł, a za naprawdę dobry, wydajny oczyszczacz zapłacimy nawet 2-3 tys. zł.

 

Xiaomi Mi Air Purifier 2 za 400 zł zamiast 800 zł

Do oczyszczacza powietrza od Xiaomi zdążyły przekonać się już polskie sklepy. Ostatnio można go było kupić nawet w Carrefour za 800 zł, a za zakup dostawaliśmy bon rabatowy na kolejne zakupy wart 150 zł. Sprzęt jest również w ofercie wielu sklepów internetowych. W ich przypadku wydamy ok. 650 – 700 zł.

Xiaomi Mi Air Purifier 2 w Carrefour - tani oczyszczacz powietrza z Chin

Czy da się taniej? Oczywiście, że się da. Sprzęt pierwotnie dostępny był wyłącznie w chińskich sklepach takich jak Aliexpress i Gearbest. Tam cena jest znacznie niższa, a przy pojawiających się od czasu do czasu promocjach można go dorwać nawet poniżej 500 zł. Przy spadającym kursie dolara cena ta będzie jeszcze lepsza.

Ja zdecydowałem się na zakup z Gearbest. Dlaczego właśnie tam? Sklep ten umożliwia dostawę za pomocą „Priority Line”. Ten sposób dostawy polega na tym, że towar dostarczany jest do nas za pośrednictwem europejskiej hurtowni. Jest to najlepsza forma przesyłki dla produktów z Chin. Z reguły jest bezpłatna lub bardzo tania, a jednocześnie nie ponosimy dodatkowych opłat celno-skarbowych.

Aktualizacja (15.11.2018 r.): Oczyszczacz z powodzeniem działa u mnie już drugi sezon grzewczy (albo smogowy jak kto woli) i jestem z niego bardzo zadowolony, jednak obecnie na rynku królują dwa nowsze modele: Xiaomi Mi Air Purifier 2S oraz Xiaomi Pro Air Purifier. Dobrych ofert szukajcie tutaj: na Gearbest oraz na Aliexpress.

 

Unboxing Xiaomi Mi Air Purifier 2

Swoje zamówienie złożyłem na tej aukcji. Było kilka opcji wysyłki, ale wybrałem najtańszy – chiński wariant z opcją Priority Line. Numer śledzenia przesyłki jaki otrzymałem ze sklepu już po 2-3 dniach od zamówienia wskazywał na kuriera DPD UK. Przesyłka w ich systemie pojawiła się natychmiast, natomiast polska strona DPD nie odnajdywała tego numeru wcale. O ile początkowo ucieszyłem się, że wysłali paczkę tak szybko, to potem zacząłem się martwić, bo status przesyłki nie zmieniał się, a czas mijał. Moje obawy były niesłuszne. Po mniej więcej 2 tygodniach otrzymałem SMSa, że jutro odwiedzi mnie kurier DPD i tak też było.

W paczce znajdowały się:

 • instrukcja obsługi (w całości po chińsku, ale z rysunkami);
 • potwierdzenie zamówienia;
 • oczyszczacz powietrza;
 • pokrowiec na oczyszczacz;
 • przejściówka do europejskiego gniazdka (niestety bez wejścia na uziemienie, więc w moim przypadku bezużyteczna:();
 • kabel zasilania (schowany w oczyszczaczu);
 • filtr powietrza (już zamontowany).

Całość wygląda bardzo prosto, a samo podłączenie było dziecinnie proste.

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - zawartość pudełka - tani oczyszczacz powietrza z Chin

Uruchomienie i instalacja aplikacji

Aby uruchomić Xiaomi Mi Air Purifiera wystarczy podłączyć go do prądu i nacisnąć górny przycisk. Na obudowie są właściwie tylko dwa przyciski (drugi to reset na plecach), przez co trudno się pomylić. Oczyszczacz automatycznie zaczyna pracę w trybie AUTO. Naciskając drugi raz przechodzimy w tryb nocny, a trzeci raz w tryb użytkownika (możemy go regulować). W celu wyłączenia urządzenia wystarczy ten sam przycisk przytrzymać nieco dłużej.

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - tani oczyszczacz powietrza z Chin - wskaźniki trybu pracy

O stanie pracy informują nas świecące diody. Pierwsza istotna dioda to lampka stanu Wi-Fi znajdująca się tuż obok włącznika.

Pozostałe diody umieszczone są na przedniej ścianie oczyszczacza. Trzy znajdują się u góry i pokazują aktywny tryb pracy (AUTO, NOCNY, UŻYTKOWNIKA). Ostatnia dioda znajduje się na tej samej ścianie, ale nieco niżej i wskazuje na poziom zanieczyszczeń. Zielony kolor oznacza dobry stan powietrza, pomarańczowy – kiepski, a czerwony – fatalny.

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - tani oczyszczacz powietrza z Chin - dioda wskazująca złą jakość powietrza
dioda wskazująca złą jakość powietrza

Tyle informacji w zasadzie wystarczy nam do korzystania z podstawowych funkcji Xiaomi Mi Air Purifiera 2. Ma ich jednak jeszcze trochę.

Sprzęt ten możemy obsługiwać za pomocą specjalnej aplikacji, którą mogą już znać użytkownicy innych urządzeń od Xiaomi. Aplikacja Mi Home dostępna jest zarówno w Google Play jak i w Apple Store. Można ją również pobrać ze strony producenta. Odnośnik znajdziemy też w instrukcji obsługi.

Aby skorzystać z tej aplikacji musimy mieć jednak w domu Wi-Fi, gdyż oczyszczacz łączy się z internetem tylko w ten sposób. Po pierwszym włączeniu oczyszczacza jego lampka Wi-Fi zacznie migać. Oznacza to, że próbuje on połączyć się z naszą siecią. Po odpaleniu aplikacji Mi Home pojawi nam się komunikat, że znaleziono nowe urządzenie, które możemy dodać do aplikacji. W razie braku takiego komunikatu możemy też skorzystać z ręcznego wyszukiwania urządzeń.

Mi niestety parowanie urządzenia z telefonem zajęło trochę czasu. Aplikacja znajdowała oczyszczacz, ale w trakcie parowania pojawiał się ciągle błąd połączenia (connection timeout itp.). Rozwiązanie okazało się idiotycznie proste: pomógł restart oczyszczacza. W tym celu należy przez 3 sekundy przytrzymać jednocześnie oba przyciski urządzenia (włącznik i reset) aż do piknięcia. Ponadto wyłączyłem i włączyłem ponownie sprzęt. Nie wiem dlaczego, ale pomogło – połączyłem się od razu.

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - tani oczyszczacz powietrza z Chin - aplikacja Mi Home pokazuje średni poziom zanieczyszczeń

Korzystanie z Xiaomi Mi Air Purifier  2

Samo korzystanie z oczyszczacza jest bardzo proste i nie wymaga bawienia się smartfonem. W trybie AUTO oczyszczacz sam analizuje stan powietrza i reguluje moc pracy w zależności od potrzeb. Gdy powietrze jest czyste, oczyszczacza praktycznie nie słychać. Czuć tylko leciutki powiew powietrza znad wiatraka. Jednak gdy pojawią się szkodliwe pyły – sprzęt zacznie pracować szybciej i głośniej.

Niezależnie od powyższego, warto zainstalować aplikację Mi Home i połączyć z nią oczyszczacz. Aplikacja po pierwsze umożliwi nam sterowanie nie odległość (włączanie/wyłączanie i przełączanie między trybami pracy), po drugie da nam dostęp do informacji na temat stanu powietrza w mieszkaniu.

Podstawowa informacja, jaką Xiaomi Mi Air Purifier 2 przekazuje aplikacji to poziom stężenia pyłów PM 2,5. To właśnie na podstawie tego wskaźnika oczyszczacz decyduje o mocy pracy. Ponadto do dyspozycji mamy informację o temperaturze oraz wilgotności powietrza. Ponadto aplikacja zapisuje historię pracy odkurzacza i zbiera statystki. Aplikacja umożliwia też włączenie trybu turbo, timera i kilka innych opcji.

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - tani oczyszczacz powietrza z Chin - aplikacja Mi Home ocenia powietrze jako dobre PM 2,5 wyniosi 69
aplikacja Mi Home ocenia powietrze jako dobre: PM 2,5 wynosi 69

Na początku użytkowania wydawało mi się, że chyba dałem się oszukać. Albo informacjom o zanieczyszczeniu powietrza w Warszawie, albo producentom sprzętu. Aplikacja pokazywała niski stan zanieczyszczeń i oceniła powietrze jako EXCELLENT. W dodatku wskaźniki pomiaru wahały się w niezrozumiały sposób – raz wskaźnik PM 2,5 wynosił 10, raz 20, a po 10 sekundach wartość ta wynosiła 9. Wydawało mi się, że czujnik nie działa, a aplikacja podaje przypadkowe dane.

Moje wątpliwości rozwiało otwarcie okna. Po krótkim wietrzeniu mieszkania wartość PM 2,5 skoczyła do 40-50. Tak więc wietrzenie mieszkania „świeżym” powietrzem nabrało nowego znaczenia.

To było jednak nic. Zanieczyszczenie powietrza na poziomie 40, aplikacja oceniała w dalszym ciągu jako nieistotne. Ciekawe rezultaty pojawiły się przy smażeniu naleśników. Po przypaleniu jednego oczyszczacz zaczął wariować. Wskaźnik PM 2,5 zaczął lawinowo rosnąć do ok. 400! Na oczyszczaczu zapaliła się czerwona lampka, wiatrak zaczął pracę na maxa, a aplikacja oceniła stan powietrza jako „hazardous” (niebezpieczny/zagrażający)!

Xiaomi Mi Air Purifier 2 - tani oczyszczacz powietrza z Chin - aplikacja Mi Home pokazuje niebezpieczny poziom zanieczyszczeń

Z czasem stan powietrza zaczął się poprawiać, a aplikacja oceniała stan powietrza kolejno na: hazardous, unhealthy, poor, moderate, good, aż do excellent gdy poziom PM 2,5 spadł poniżej 50. Nie wiem czy jest jeszcze jakiś poziom ponad wspomnianego hazardous, ale chyba wolę się nie przekonywać.

Ten „eksperyment” pokazał jednak, że sprzęt faktycznie działa, a wskazania aplikacji nie są przypadkowe. Również termometr i wskaźnik wilgotności powietrza są bardzo czułe. Możemy zatem przebywając w dowolnym zakątku świata sprawdzić sporo parametrów w naszym mieszkaniu.

 Xiaomi Mi Air Purifier 2 – kwestie techniczne

Prezentowany oczyszczacz według producenta jest w stanie oczyszczać powietrze w pomieszczeniu o powierzchni do 37 m2 (w trybie turbo do 46 m2).

Tak więc w przypadku dużych mieszkań, a w szczególności domów wskazane jest aby posiadać więcej takich urządzeń. Im większa powierzchnia tym więcej powietrza wymagającego filtracji. Skuteczność sprzętu będzie tym samym spadać w zależności od dodatkowych metrów do obsługi.

Wymiary odkurzacza to 24/24/52 cm. Ponadto niezbędna jest wolna przestrzeń po bokach urządzenia – min. po 20 cm i min. 10 cm od strony z czujnikiem. Waga: 5 kg.

Xiaomi Mi Air Purifier 2 korzysta z 3-stopniowego systemu filtracji: stosowany filtr to kumulacja 3 filtrów: PET, HEPA i filtra węgla aktywnego. System ten umożliwia redukcję pyłów PM 2,5 o 99,99%! W przypadku cząstek PM 0,3 jest to skuteczność na poziomie 99,3%.

Filtr należy wymieniać co 3-6 miesięcy. Zużycie prądu to 1.5w – 31w (w zależności od obrotów).

Podsumowanie

Pluję sobie w brodę, że dopiero teraz zdecydowałem się na zakup tego sprzętu. Przez wiele lat wdychałem zanieczyszczone powietrze, podczas gdy za niewielkie pieniądze można było je znacznie poprawić – przynajmniej w domu. Czy wybór Xiaomi Mi Air Purifier 2 był dobrym wyborem? Jest to mój pierwszy oczyszczacz powietrza, więc nie mam wielkiego porównania. Jestem jednak z niego bardzo zadowolony. Obsługa jest prosta, działa bez zastrzeżeń, jest ładny i cichy. Biorąc pod uwagę cenę – nie mogę mieć żadnych pretensji. Jedyne niedogodności jakie mnie spotkały to problem wtyczki. Producent w prawdzie dołączył europejską przejściówkę, ale z racji że wszystkie gniazdka mam z uziemieniem, a wtyczka go nie uwzględniała, musiałem skorzystać z własnej przejściówki. Biorąc jednak pod uwagę, że taka wtyczka kosztuje na Aliexpress ok. 5 zł, a oszczędność w stosunku do zakupu w polskim sklepie to min. 250 zł, nie jest to wielki problem.

Analizując koszty użytkowania oczyszczacza, trzeba pamiętać jeszcze o filtrach. Producent zaleca aby wymieniać filtr co 3-6 miesięcy (w zależności od stopnia zużycia). Filtry z reguły najbardziej opłaca się zamawiać na Gearbest nawet jak sam oczyszczacz kupicie gdzieś indziej. Koszt nowego filtra to ok. $35-$50, czyli jakieś 130-170 zł. Sporo, ale w przypadku konkurencyjnych firm też trzeba wymieniać filtry i to znacznie droższe. Poza tym biorąc pod uwagę, że taki filtr starcza na pół roku, to okazuje się że jego koszt to ok. 25 zł miesięcznie. Niewiele biorąc pod uwagę, że chodzi o zdrowie nasze i naszych najbliższych.

Poza wyżej opisanym Xiaomi Mi Air Purifier 2, na rynku dostępna jest jego poprzednia wersja (nie jest już jednak produkowana) oraz nowsza: Xiaomi Mi Air Purifier 2S. Czym się różni? Przede wszystkim dwiema rzeczami: wyświetlaczem OLED oraz ceną. Osobiście uznałem, że różnica w cenie jest póki co zbyt duża.

Ciekawą alternatywą może być natomiast Xiaomi Pro Air Purifier. Poza tym, że ma wyświetlacz, jest też większy i przefiltruje powietrze pomieszczenia liczącego 60 m2.

Na rynku jest jeszcze Xiaomi Mi Air Purifier MAX. Jest znacznie większy i wydajniejszy i obsługuje aż 120 m2! Jest jednak znacznie droższy bo kosztuje póki co aż $899!

Aktualizacja 15.11.2018 r.: Oczyszczacz z powodzeniem działa u mnie już drugi sezon grzewczy (albo smogowy jak kto woli) i jestem z niego bardzo zadowolny, jednak obecnie na rynku królują dwa nowsze modele: Xiaomi Mi Air Purifier 2S oraz Xiaomi Pro Air Purifier. Dobrych ofert szukajcie tutaj: na Gearbest oraz na Aliexpress.

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.