Roborock E5 – recenzja robota sprzątającego w świetnej cenie

Roborock to jeden z najpopularniejszych producentów robotów sprzątających. Na BezPrzepłacania.pl mogliście poznać już kilka ich urządzeń. Tym razem na moje testy trafił najnowszy budżetowy model robota, czyli Roborock E5. Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych niedrogich sprzętów tego typu, więc koniecznie sprawdźcie co potrafi.

Roborock – sprawdzone roboty sprzątające w dobrej cenie

Roborock E4 vs Roborock S6 maxV

Na wstępie muszę podkreślić, że obecnie na rynku znajdziecie mnóstwo robotów sprzątających. W związku z rosnącą popularnością tego typu urządzeń, za ich produkcję biorą się już praktycznie wszyscy. Roborock to natomiast firma która już od dłuższego czasu specjalizuje się w produkcji inteligentnego sprzętu odkurzającego. W ich ofercie znajdziecie modele o różnych możliwościach i w różnym budżecie. Np. pod tym linkiem znajdziecie recenzję topowego modelu, czyli Roborocka S7 wyposażonego w laserową nawigację i sonicznego mopa.

Roborock E5 to natomiast wybór dla osób szukających solidnego robota, ale z nieco niższej półki cenowej. Kupicie go za mniej niż 1000 zł.

Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj:

Powyższe sklepy oferują sprzęt z oficjalnej polskiej dystrybucji, a roboty tam kupowane objęte są dwuletnią gwarancją.

Roboorock E5 – unboxing

Roborock E5 - recenzja - pudełko

Na początku, jak w każdej mojej recenzji, sprawdzimy co de facto kupujemy:

  • robot Roborock E5 (testowany egzemplarz jest biały, ale w ofercie są też czarne);
  • polska instrukcja obsługi do robota (obsługa nie jest zbyt skomplikowana, ale jeżeli jest to Wasz pierwszy kontakt z urządzeniami tego typu, to instrukcja się zdecydowanie przyda);
  • osobna instrukcja w kilku językach obcych;
  • pojemnik na wodę z założoną już wielorazową szmatką do mopowania;
  • mata pod mopa (Roborock w przeciwieństwie do innych producentów, do większości swoich robotów dołącza taką matę zabezpieczającą podłogę przed mopem, omówimy ją później);
  • 2 komplety zapasowych filtrów do mopa;
  • pilot zdalnego sterowania;
  • stacja do ładowania;
  • kabel zasilający.

Roborock E5 - recenzja - unboxing

Budowa robota Roborock E5

Żeby lepiej zrozumieć działanie robota, omówmy pokrótce jego budowę.

Roborock E5 - recenzja robota sprzątającego w świetnej cenie - zderzak

Od frontu robota znajduje się zderzak na którym umieszczone są też sensory antykolizyjne. Na zderzaku widoczna jest ponadto niewielka wieża wykrywająca stację ładowania.

Roborock E5 - recenzja robota sprzątającego w świetnej cenie - robot z góry

Na obudowie znajdują się jedynie dwa przyciski włącznik i powrót do ładowania.

Zajrzyjmy teraz pod klapkę. Tutaj znajduje się przede wszystkim pojemnik na zabrudzenia.

Roborock E5 - recenzja robota sprzątającego w świetnej cenie - pojemnik na kurz

W pojemnik wpięty jest filtr HEPA, który w przypadku tego modelu można myć w razie potrzeby pod wodą, ale podobnie jak w innych modelach również należy go co jakiś czas wymienić. Pojemnik pomieści aż 640 ml zabrudzeń, co jest imponującym wynikiem na tle konkurentów. Pod klapką umieszczona jest jeszcze dioda sygnału wifi.

Zajrzyjmy teraz pod spód.

Roborock E5 - robot od spodu

Od strony zderzaka robot ma w 4 miejscach sensory wykrywające spadek i ograniczające ryzyko spadku ze schodów. Następnie widzimy dwa styki ładowania robota, pomiędzy którymi znajduje się niewielkie obrotowe kółko. Z lewej strony znajduje się zmiotka boczna do wygarniania kurzu z kątów, a symetrycznie po drugiej stronie umieszczony jest sensor optyczny służący właściwej nawigacji.

Napęd zapewniają dwa duże koła pomiędzy którymi znajduje się szybko obracająca się w trakcie odkurzania szczotka główna. Szczotka znacząco wspomaga wciąganie zabrudzeń. W tym modelu zbudowana jest na przemian z włosia i silikonowych łopatek mających za zadanie ograniczyć zaplątywanie się włosów.

Jeżeli podłogę planujemy też mopować, to do robota podpinamy pojemnik z wodą. Pomieści 180 ml wody. Montuje się go w bardzo prosty sposób.

Roborock E5 - recenzja robota sprzątającego w świetnej cenie - spód robota z mopem

 

Sterowanie robotem

Zanim użyjemy robota po raz pierwszy, należy naładować go do pełna. Służy do tego niewielkich rozmiarów stacja ładująca, która powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Przede wszystkim musi mieć przestrzeń po bokach i przed sobą, aby robot mógł ją łatwo znaleźć i sam do niej wrócić.

Roborock E5 - recenzja robota sprzątającego w świetnej cenie - ładowanie

Jeżeli planujemy mopować podłogę, warto podpiąć do stacji specjalny panel zabezpieczający podłogę przed namoknięciem. Robota stawiamy na stację i pozwalamy mu się naładować co trwa ok. 6 godzin.

Robot po podłączeniu przywita się po angielsku, ale bez obaw, w aplikacji można zmienić język na polski.

Włączyć i wyłączyć robota możemy przyciskami na obudowie, natomiast znacznie wygodniej zrobimy to pilotem na którym mamy do dyspozycji również strzałki kierunkowe oraz regulację mocy ssącej.

pilot zdalnego sterowania Roborock

Znacznie więcej możliwości da nam natomiast połączenie robota z aplikacją na smartfony Xiaomi Home. Pamiętajcie tylko, że robota sparujecie z aplikacją tylko jeżeli macie w domu internet po wi-fi. Telefon może potem korzystać z innej sieci, ale robot musi mieć łączność z siecią domową inaczej się z nim nie połączymy. W aplikacji uzyskamy dostęp do tych samych funkcji co na pilocie, ale również kilku innych ustawień i statystyk.

panel aplikacji Xiaomi Home - Roborock e5

funkcje aplikacji -Xiaomi Home - Roborock e5

Aplikacja przyda się również do zmiany języka komunikatów wypowiadanych przez robota.

Roborock e5 - zmiana języka w aplikacji

Najczęściej będzie nam jednak służyć do uruchamiania sprzętu.

Roborock E5 - recenzja robota sprzątającego w świetnej cenie - między nogami

Robot po starcie zacznie wszystko odkurzać w sposób niezwykle uporządkowany i to pomimo braku lasera, który występował w droższych modelach Roborocka. Robot zapamiętuje gdzie już był, a gdzie jeszcze musi pojechać i ostatecznie wjedzie w każde dostępne dla niego miejsce. Minus jest tylko taki, że w trakcie jego pracy nie mamy podglądu mapy, jak to ma miejsce w droższych modelach. Widzimy tylko statystyki odnośnie aktualnego sprzątania i poziom naładowania baterii.

widok apki - Screenshot_2021-10-29-20-20-37-331_com.xiaomi.smarthome

Zaletą braku laserowej wierzy jest natomiast to, że robot jest nieco niższy, nie ma też problemu firanek czy zasłon, które omijają często znacznie droższe modele.

Roborock e5 zasłonki

Roborock E5 wjedzie natomiast wszędzie, gdzie nie napotka jakiejś cięższej przeszkody, której nie uda mu się przesunąć.

Po skończonym sprzątaniu robot sam wróci się naładować, wróci też doładować się jak zabraknie mu energii w trakcie pracy, ale bateria to tutaj aż 5200 mAh i pozwala mu na sprzątanie nawet przez 200 minut, co powinno wystarczyć na sprzątnięcie nawet bardzo dużego domu.

Po sprzątaniu w aplikacji możemy zerknąć na mapę w historii sprzątania.

po zakończonym sprzątaniu - Screenshot_2021-10-29-20-55-00-480_com.xiaomi.smarthome

Skuteczność odkurzania

Sprawdźmy teraz jak Roborock E5 radzi sobie ze zbieraniem zabrudzeń.

Robot oferuje kilka poziomów mocy ssącej, możemy ją zmieniać pilotem. Ustawiony poziom wpływa również na głośność pracy robota. Najwyższy tryb max oferuje siłę ssącą na poziomie aż 2500 Pascali i zapewnia rewelacyjną skuteczność.

Roborock e5 - odkurzanie płatków

Z płatkami owsianymi na twardej podłodze nie ma najmniejszego problemu.

Pewnie zastanawiacie się czy robot jest głośny. Odpowiedź zależy w dużej mierze od oczekiwań, a także od ustawionego poziomu mocy.

Roborock E5 - recenzja robota sprzątającego w świetnej cenie - głośność

Na najniższym trybie głośność spada do ok. 55dB, w najwyższym szła w okolice 65 dB. Pamiętajcie tylko, że jest to pomiar mocno orientacyjny. Jeżeli sprawdzicie sobie w domu głośność zwykłego odkurzacza to zobaczycie jednak, że robot i tak jest całkiem cichy, nawet w trybie max.

Robot radzi sobie dobrze nie tylko z łatwymi do zbierania płatkami, ale i trudniejszymi zadaniami. Większość robotów ma problem ze zbieraniem piasku, który jest częstym utrapieniem w wielu domach. Roborock radzi sobie z takimi problemami rewelacyjnie.

Roborock e5 - odkurzanie soli

Dobrze radzi sobie również na dywanach, ale w tym wypadku trzeba pamiętać, ze im dłuższe będzie włosie dywanu, tym efekt może być nieco gorszy. Czasami będzie też potrzebny drugi przejazd.

Roborock e5 - robot odkurzający dywan

Robot ma również funkcję sprzątania punktowego. Zatacza wtedy kręgi wokół własnej osi. Im mniejsze drobinki tym efekt może być gorszy i tak jak wspomniałem, często potrzebny będzie wtedy ponowny przejazd. Koniecznie sprawdźcie na moim kanale YouTube, jak to wygląda w praktyce.

Skoro już mówimy o ponownym przejeździe, to ciekawą opcją w tym modelu jest podwójne sprzątanie, które polega na tym, ze robot raz jeździ równolegle, a raz prostopadle. Taki sposób pracy robota pojawia się jednak tylko w przypadku niewielkiej powierzchni, np. kiedy sprzątamy jeden pokój.

Roborock e5 na dywanie

Warto też dodać, że robot posiada funkcję zwiększania obrotów na dywanach.

Mopowanie

Pomimo tego, że robot wykrywa dywany to nie omija ich w trakcie mopowania, a często pytacie o taką funkcję. Takie bajery występują dopiero w znacznie droższych modelach Roborocka. System mopowania w Roborock E5 jest jednak znacznie prostszy. Pojemnik na wodę nie jest sterowany elektronicznie lecz za pomocą wbudowanych filtrów i ręcznej regulacji ilości dozowanej wody.

Roborock E5 - recenzja robota sprzątającego w świetnej cenie - pojemnik na wodę

W zależności od tego czy chcemy mopować podłogę bardziej czy mniej zwilżoną szmatką, decyzję musimy podjąć przed podpięciem mopa. Szmatka mopa mocowana jest w bardzo łatwy sposób. Przed mopowaniem warto ją jednak zmoczyć i wycisnąć. Dzięki temu woda będzie równo rozprowadzana po podłodze już od samego startu robota.

Do pojemnika wlewamy wyłącznie wodę. Możemy jej wlać tutaj 180 ml. Co powinno wystarczyć nawet na 150 metrowe mieszkanie, o ile ustawimy mniejszy przepływ wody.

Roborock e5 - wpinanie mopa

Podpinamy mopa i gotowe, robot w trakcie mopowania jeździ w ten sam sposób, jak przy odkurzaniu. Dodam jeszcze, ze robot cały czas odkurza, czyli możemy nim jednocześnie odkurzać i mopować. Jeżeli jednak chcemy skupić się na mopowaniu to możemy ustawić minimalne obroty odkurzacza, włączając tryb delikatny w aplikacji. Przed mopowaniem warto jednak najpierw odkurzyć porządnie podłogę bo inaczej szmatka mopa szybko się zabrudzi.

Należy pamiętać, że mopowanie w tego typu sprzętach służy raczej odświeżeniu podłogi i uzupełnieniu samego odkurzania. Robot poradzi sobie w ten sposób z drobnymi plamami, ale z takimi mocno zaschniętymi może nie mieć szans. Poza tym funkcja mopowania absolutnie nie służy do zbierania z podłogi płynów.

Roborock E5 - recenzja robota sprzątającego - mopowanie

Jest to jednak bardzo dobry sposób, aby podłoga nabrała świeżości, a ostateczny efekt jest znacznie lepszy niż po samym odkurzaniu.

Świetną sprawą jest również dołączona do zestawu mata zabezpieczająca podłogę przed przemoknięciem, po powrocie robota do ładowania. Nawet znacznie drożsi konkurenci z reguły nie dołączają do zestawu takiego akcesorium.

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem

Kupując Roborocka E5 podobnie jak każdego innego robota, a przynajmniej każdego którego testowałem, należy pamiętać, że problem może pojawić się przy czarnych powierzchniach.

Roborock E5 - recenzja - wjazd na czarny dywan

Niektóre intensywnie czarne i matowe powierzchnie, robot rozpoznaje jako przepaść swoimi sensorami antyspadkowymi. Może je wtedy omijać, tak jakby w miejscu tym były schody.

Pamiętajcie natomiast, że problem dotyczy też innych robotów i na szczęście nie dotyczy wszystkich ciemnych powierzchni. Np. na błyszczącą czarną matę, Roborock wjeżdża bez zawahania.

Roborock E5 - recenzja - na ciemnej macie

Dużym atutem Roborocka E5 w stosunku do kilku innych modeli jest jego wysokość ma tylko 90,5 mm wysokości i wjedzie pod większą ilość mebli niż wyższe modele z laserową wierzą. Jednocześnie brak lasera nie wpływa jakoś negatywnie na sam sposób jazdy, który jest tutaj bardzo sensowny.

Roborock E5 - recenzja robota sprzątającego - wjazd pod niskie meble

Aplikacja robota jest nieco okrojona z funkcji, ale są te najpotrzebniejsze, jak chociażby ustawianie harmonogramu automatycznego sprzątania.

screen - harmonogram

Możemy zdecydować o której godzinie i w które dni tygodnia kiedy robot ma się sam uruchamiać, a także z jaką mocą ssącą ma pracować. Ponadto takich sprzątań możemy mu zaplanować nawet kilka o różnych porach. Ponadto w aplikacji mamy kilka ustawień takich jak chociażby włączanie zwiększonych obrotów na dywanie, czy też delikatnego odkurzania kiedy planujemy mopować.

Największa różnica w stosunku do droższych modeli Roborocka jest taka, że nie możemy wskazać na mapie robotowi gdzie ma sprzątać, czy też gdzie ma nie wjeżdżać w trakcie sprzątania.

Miłym zaskoczeniem jest to, że pomimo niskiej ceny, robotem tym możemy sterować głosowo.

sterowanie głosowe robotem - Roborock

Funkcję przetestowałem z asystentem google’a i działa bardzo dobrze. Nazwę robota możecie ustawić sobie wedle uznania.

Największym atutem E5 jest jednak dołączony do zestawu pilot zdalnego sterowania. Po pierwsze nie wszyscy chcą aby robot łączył się non stop z ich domowym wi-fi. Po drugie, należy pamiętać, ze nie każdy jest w stanie obsługiwać robota z wykorzystaniem smartfona. Pilota docenią chociażby seniorzy, dla których taka forma sterowania urządzeniem jest znacznie łatwiejsza.

zdalne sterowanie robotem Roborock e5

Podsumowanie recenzji Roborocka E5

Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to sprzęt kosztujący na chwilę obecną około tysiąca złotych. W tej cenie trudno oczekiwać nie wiadomo jakich funkcji i bajerów. Jeżeli liczycie na takowe, sprawdźcie chociażby moją recenzję Roborocka S7. Model E5 to natomiast sprzęt skierowany do osób, którym zależy na tym aby robot po prostu wykonał swoje zadanie, czyli posprzątał mieszkanie i w takiej roli sprzęt ten sprawdza się znakomicie. Jest prosty w obsłudze i bardzo dobrze odkurza. Ma dodatkową funkcję mopa, a sterować nim możemy zarówno aplikacją, jak i pilotem. W swojej kategorii cenowej jest to tym samym jeden z najlepszych sprzętów na rynku.

Roborock e5 - robot nawiguje między nogami

Robota z oficjalnej dystrybucji możecie obecnie kupić pod tymi linkami:

Zachęcam również do zapoznania się z pozostałymi recenzjami robotów sprzątających – przetestowałem ich już kilkadziesiąt. Najlepsze znajdziecie w 2 poniższych rankingach:

TOP 20 najlepszych robotów sprzątających

TOP 10 robotów sprzątających do 1000 zł

20 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.