Recenzja RoboJet Speed Up – bezprzewodowe odkurzanie i mopowanie w jednym

Polska marka RoboJet gościła na BezPrzepłacania.pl już kilkukrotnie. Do tej pory recenzowałem jednak wyłącznie ich roboty sprzątające. Teraz miałem przyjemność sprawdzić w praktyce ich bezprzewodowy odkurzacz pionowy. RoboJet Speed Up to sprzęt, który nie tylko odkurza, ale i mopuje podłogę. Co więcej, jest to mopowanie znacznie lepsze niż w większości urządzeń tego typu. Koniecznie sprawdźcie jak wypadł w mojej recenzji.

RoboJet Speed Up – pionowy wielofunkcyjny odkurzacz z lokalnym serwisem

Swoją recenzję zacznę od głównego atutu prezentowanego sprzętu. RoboJet to polska firma oferująca na swoje produkty dwuletnią gwarancję i lokalny serwis. Jest to aspekt, który często wielu osobom umyka wobec zalewu naszego rynku przez mnóstwo sprzętów z zagranicy. Odkurzacze RoboJet podobnie jak praktycznie cała otaczająca nas elektronika, częściowo oparte są o podzespoły z Chin. Istotne jest jednak to, że za rozwojem produktu i całą obsługą posprzedażową stoi lokalna, polska marka.

Jest to o tyle ważne, że moje doświadczenie wynikające z przetestowania dziesiątek różnego rodzaju odkurzaczy pokazuje, że każdy sprzęt tego typu potrafi od czasu do czasu spłatać nam figla. W razie awarii dobrze jest więc mieć pewność, że nasz drogi zakup będzie naprawiony, a sama naprawa nie będzie dla nas stresująca.

Zarówno roboty sprzątające, jak i omawiany pionowy odkurzacz mopujący. Najlepiej jest kupować bezpośrednio na stronie producenta pod tym linkiem. Z kodem: BP0520 macie u nich dodatkowy rabat! (działa na wszystkie urządzenia marki RoboJet!).

Unboxing RoboJet Speed Up

Recenzja RoboJet Speed Up - bezprzewodowe odkurzanie i mopowanie w jednym - pudło z odkurzaczem

Na komfort korzystania z odkurzacza pionowego duży wpływ ma to co znajduje się w zestawie. Dużo szczotek i ssawek zdecydowanie zwiększa wielofunkcyjność urządzenia.

W pudle z RoboJet Speed Up znalazło się:

  • odkurzacz;
  • bateria;
  • ładowarka;
  • uchwyt do powieszenia odkurzacza na ścianie ( z zestawem kołków i wkrętów);
  • rurę przedłużającą;
  • dużą elektroszczotkę do podłóg (do dyspozycji są 2 szczotki: do twardych podłóg oraz do dywanów);
  • małą elektroszczotkę do tapicerek;
  • mop obrotowy z pojemnikiem na wodę;
  • dodatkowe/zapasowe mopy;
  • miarkę na wodę do mopa;
  • ssawkę szczelinową;
  • szczotkę 2 w 1 (z wysuwanym włosiem);
  • zapasowy filtr wstępny;
  • instrukcję obsługi.

Recenzja RoboJet Speed Up - bezprzewodowe odkurzanie i mopowanie w jednym - zestaw

Parametry RoboJet Speed Up

Zanim przyjrzymy się odkurzaczowi z bliska, zerknijmy na parę danych technicznych:

  • Długość: 115 cm
  • Waga: 2,5 kg
  • Moc silnika: 350 W
  • Max siła ssąca: 20 000 Pa
  • Pojemność baterii: 2200 mAh
  • Czas pracy: do 50 minut w trybie Eco, do 20 minut w trybie Auto i do 10 minut w trybie Max
  • Pojemnik na kurz: 550 ml
  • Pojemnik na wodę: 150 ml

Patrząc na same parametry należy stwierdzić, że na rynku oczywiście są dostępne modele o większych możliwościach, w tym większej sile ssącej. Trzeba jednak pamiętać, że często są to znacznie droższe urządzenia, poza tym dla ostatecznej skuteczności i wygody w sprzątaniu liczą się jeszcze inne aspekty.

Budowa odkurzacza

Jednym z tych aspektów jest konstrukcja odkurzacza. RoboJet Speed Up jest przede wszystkim bardzo lekkim sprzętem (2,5 kg). Jest to jedna z lżejszych konstrukcji jakie testowałem. Niewielka waga wpływa pozytywnie na wygodę w korzystaniu z niego, podobnie jak prosta i dobrze przemyślana konstrukcja.

Sterowanie odbywa się za pomocą 2 niewielkich przycisków: włącznika i przycisku zmiany biegu.

sterowanie RoboJet Speed Up

Część osób może być przyzwyczajonych do odkurzaczy z klasycznym „spustem” umieszczonym na rączce. Spust jest zdecydowanie łatwiejszy przy włączaniu odkurzacza jedną ręką, natomiast często po włączeniu niechcący naciskamy go ponownie wyłączając odkurzacz, a w jeszcze innych modelach spust musi być trzymany cały czas w trakcie odkurzania. Tutaj nie ma tego problemu. Włączenie i wyłączenie odbywa się poprzez jednorazowe naciśnięcie przycisku, o którym możemy zapomnieć w trakcie pracy i skupić się na sprzątaniu.

pojemnik na kurz w RoboJet Speed Up

Wciągany przez odkurzacz brud gromadzi się w pojemnym 550 ml pojemniku, który w prosty sposób możemy opróżnić otwierając dolną klapkę, bez konieczności demontażu całego pojemnika (co też jest możliwe, kiedy np. chcemy go umyć).

pojemnik na kurz z filtrem

Następna rzecz, która mi się podoba w tej konstrukcji to łatwo odpinana bateria:

Musicie pamiętać, że każdy odkurzacz tego typu ma ograniczony czas pracy na jednym ładowaniu. Nie inaczej jest w tym przypadku. Zwłaszcza jeżeli będziemy korzystać z najwyższego trybu i to z wykorzystaniem którejś  z elektroszczotek, czas pracy może nie być wystarczający. W tej sytuacji mając dodatkową baterię nie musimy przerywać pracy na ładowanie sprzętu. Wpinamy drugą baterię i sprzątamy dalej.

Zwiększenie czasu pracy to jednak nie jedyny atut łatwo wymienialnej baterii. Bateria to też element odkurzacza, który może najszybciej odmówić nam posłuszeństwa. Każda bateria ma określoną żywotność i po paru miesiącach lub latach może już nie przechowywać tej samej ilości energii co na początku, a z czasem będzie się nadawała do kompletnej wymiany. Jest to kolejny aspekt przemawiający za odkurzaczami z wymienialną baterię.

Pod tym linkiem znajdziecie cenę dodatkowej baterii do RoboJet Speed Up.

Ostatni ważny element jednostki głównej odkurzacza to system filtracji. Robojet Speed Up oferuje technologię cyklonową i 4- stopniową filtrację powietrza. Jest to szczególnie ważne, jeżeli ktoś z domowników jest alergikiem. Odkurzacz korzysta z filtra wstępnego, który wyłapuje większe zanieczyszczenia oraz z dodatkowego filtra HEPA. Oba filtry możecie również dokupić i w razie potrzeby wymienić.

Szczotki i ssawki

Kluczowe znaczenie dla funkcjonalności odkurzacza ma ilość elementów, które możemy do niego dopiąć. Od tego zależy de facto w jaki sposób będziemy mogli skorzystać z tego sprzętu. Sporo odkurzaczy pionowych nadaje się niemal wyłącznie do odkurzania podłóg. Jeszcze inne bezprzewodowe odkurzacze nadają się głównie do sprzątania auta. Tutaj na szczęście mamy całkiem sporo możliwości.

Odkurzanie podłóg

Zacznijmy od konfiguracji do odkurzania podłóg. W tym celu do odkurzacza wpinamy długą aluminiową rurę, do której podpinamy natomiast elektroszczotkę.

Recenzja RoboJet Speed Up - bezprzewodowe odkurzanie i mopowanie w jednym

Do wyboru mamy dwa warianty: nylonowy wałek nadający się idealnie do odkurzania twardych podłóg:

Recenzja RoboJet Speed Up - bezprzewodowe odkurzanie i mopowanie w jednym - elektroszczotka

oraz szczotkę z twardym włosiem sprawdzającą się lepiej przy przeczesywaniu dywanów:

W trakcie pracy odkurzacza, szczotki obracają się z dużą prędkością znaczącą zwiększając skuteczność sprzątania.

Na uwagę zasługują też światła LED umieszczone na froncie szczotki do podłóg. Oświetlenie znacząco ułatwia sprzątanie szczególnie pod meblami.

Recenzja RoboJet Speed Up - bezprzewodowe odkurzanie i mopowanie w jednym - podświetlana szczotka

Elektroszczotka do tapicerek

Bardzo przydatnym elementem zestawu jest druga, znacznie mniejsza elektroszczotka.

Docenią ją przede wszystkim posiadacze zwierząt. Szczotka ta idealnie nadaje się do zbierania sierści z tapicerowanych mebli. Świetnie też wyciąga roztocza i inne alergeny z różnym kanap i foteli. Pierwsze odkurzanie takim sprzętem zwłaszcza starszych mebli może przerazić. Odkurzacz potrafi wyciągnąć ogromne ilości brudu kompletnie niewidocznego na powierzchni mebli.

Szczotka 2 w 1

Jeżeli chcemy odkurzyć trudno dostępne miejsca przydatna będzie szczotka 2 w 1. Jest to szeroka ssawka, na której umieszczone jest wysuwane w razie potrzeby włosie.

Włosie może się przydać do przecierania np. żaluzji. Przyda się również, jeżeli boicie się o porysowanie jakieś odkurzanej powierzchni. U mnie sprawdza się rewelacyjnie przy odkurzaniu rogów pod sufitem.

Szczelinówka

szczelinówka w RoboJet Speed Up

Jeżeli potrzebujecie siły ssącej skupionej w jednym miejscu, bądź też chcecie odkurzyć wąski kąt – wtedy niezbędna będzie szczelinówka.

Mop obrotowy

Recenzja RoboJet Speed Up - bezprzewodowe odkurzanie i mopowanie w jednym - mop na podłodze

Na koniec element, który chyba najbardziej odróżnia ten sprzęt od konkurencji.  Obrotowy mop, który z dużą mocą przeciera podłogę stale nawilżanymi szmatkami.

Sprzątanie w praktyce

Wspomniane we wcześniejszej części recenzji parametry dają ogólny obraz na temat tego jaką dany odkurzacz ma moc. Cyfry te nie zawsze przekładają się jednak na faktyczną skuteczność sprzątania. Przekonałem się o tym testując już dziesiątki odkurzaczy pionowych (zajrzyjcie chociażby do mojego rankingu TOP 10 odkurzaczy pionowych).  Jak na tym tle wypada RoboJet Speed Up? Zaskakująco dobrze.

Moc ssąca w tym sprzęcie w dużej mierze zależy od używanego biegu. Do wyboru mamy 3: Eco, Auto i Max. Jak sama nazwa wskazuje, najwyższe obroty uzyskamy w trybie Max. W moich testach odkurzacz w tym trybie poradził sobie rewelacyjnie z wciąganiem nawet bardzo niewdzięcznych zanieczyszczeń, jak chociażby z wciągnięciem kawy rozsypanej na dywanie. Dobrze wciąga również piasek.

Tutaj duże znaczenie ma także odpowiednie dobranie szczotki do sprzątanej powierzchni.

Tryb Max ma jednak jedną poważną wadę: wystarczy na zaledwie 10 minut odkurzania. Tym samym jeżeli macie do sprzątnięcia dużą powierzchnię, lepszym wyborem będzie korzystanie z trybów Eco i Auto. Są znacznie słabsze, ale w wielu sytuacjach spokojnie wystarczą. W trybie eco większość osób będzie w stanie ogarnąć cały dom, bo baterii wystarczy na kilkadziesiąt minut pracy.

Ze zbieraniem lżejszych zabrudzeń, zwłaszcza na twardej podłodze sobie poradzi. Chcąc odkurzyć jednak piasek z podłogi, trzeba użyć minimum trybu Auto. W tym trybie odkurzacz spełnia już oczekiwania.

Największe zaskoczenie: mop obrotowy

mopowanie - podświetlany mop obrotowy w RoboJet

Pora omówić element, który najbardziej zaskoczył mnie w RoboJet Speed Up. Testowałem już kilka odkurzaczy pionowych z funkcją mopowania. Z reguły był to jednak mało praktyczny gadżet, z którego większość osób rzadko korzysta. Po pierwsze większość tego typu rozwiązań to niewygodne w użytkowania dopinki do zwykłej turboszczotki. Po drugie polegają w zasadzie tylko na przecieraniu podłogi mokrą szmatką ciągnącą się za odkurzaczem. Dla odświeżenia podłogi miało to sens, ale trudno nazwać to jej myciem.

Tymczasem mop stosowany w RoboJet Speed Up to zupełnie inna bajka. Jest to rozwiązanie niezależne od elektroszczotki i stanowi sposób na faktyczne umycie podłogi. W trakcie jego pracy dwie okrągłe szmatki z dużą prędkością obracają się dokładnie szorując podłogę.

Recenzja RoboJet Speed Up - bezprzewodowe odkurzanie i mopowanie w jednym - mop obrotowy

Szmatki są stopniowo nawilżane wodą dozowaną z pojemnika mieszczącego 150 ml. Jest to ilość wody spokojnie starcząca na zmopowanie w ten sposób kilkudziesięciu metrów. Poza tym, grubsze zabrudzenie są w trakcie mopowania wciągane do środka odkurzacza.

Oczywiście w dalszym stopniu mopowaniu temu daleko jest do tradycyjnego mopowania z wykorzystaniem wiadra wody. Przede wszystkim po jakimś czasie szmatki mopa siłą rzeczy stają się brudne i należałoby je wymienić na czyste jeżeli chcemy zmywać większą powierzchnię lub poważniejsze zabrudzenia. Jest to jednak świetny sposób na odświeżenie podłogi i starcie z niej zaschniętych plam.

RoboJet Speed Up – plusy i minusy

Odkurzacz podobnie jak większość tego typu urządzeń ma pewne plusy i minusy, o których warto pamiętać przed zakupem. Jednym z istotnych atutów jest wielkość podstawowego zestawu z odkurzaczem. Mamy tutaj wszystkie niezbędne szczotki i ssawki i w zasadzie na starcie nie musimy nic dokupować. Warto na to zwrócić uwagę przy analizie ceny odkurzacza. Sporo modeli na rynku oferuje relatywnie niską cenę urządzenia, ale np. nakładkę mopującą, czy też dodatkowe ssawki musimy dokupić osobno. W podstawowym zestawie dostajemy również uchwyt na ścianę, który może pełnić również funkcję wygodnej ładowarki.

Kolejny atut RoboJet Speed Up to odpinana bateria. Odpinanie przydaje się również, kiedy nie mamy możliwości ładowanie odkurzacza wieszając go na ścianie. Wystarczy odpiąć samą baterię i tylko baterię podpiąć do ładowania.

Recenzja RoboJet Speed Up - bezprzewodowe odkurzanie i mopowanie w jednym - ładowanie baterii

Jeżeli natomiast mówimy o baterii to tutaj właśnie upatrywałbym największego minusa tego sprzętu. Niestety jeżeli chcemy, aby bezprzewodowy odkurzacz pionowy był naszym jedynym odkurzaczem w domu, wtedy warto zaopatrzyć się w drugi akumulator. Jeżeli będziemy korzystać tylko z jednego, wtedy odkurzacz będzie świetnym i poręcznym narzędziem do szybkiego sprzątnięcia wybranego pokoju. Do porządnego sprzątania więcej niż 100m2, może nam już nie wystarczyć baterii.

Pamiętajcie jednak, że relatywnie krótki czas pracy na jednym ładowaniu jest cechą wspólną wszystkich odkurzaczy tego typu. Posiadanie więcej niż jednej baterii jest zatem dobrym pomysłem.

Energia może się niestety skończyć w sposób niespodziewany. Jej poziom sygnalizują 3 diody. Jeżeli świecą się wszystkie, wtedy sprzęt jest naładowany. Kiedy pali się już tylko jedna – wtedy możemy spodziewać się rychłego końca pracy. Dla większej kontroli przydałby się tutaj bardziej dokładny wyświetlacz podający np. pozostały poziom procentowy naładowania energii, jak to ma miejsce w niektórych droższych modelach.

Warto wspomnieć, że odkurzacz jest całkiem cichy. Siła dźwięku jest tutaj rzecz jasna skorelowana z ustawionym poziomem mocy ssącej, ale nawet na najwyższym biegu mój pomiar wykazywał ok. 74 dB, co jest całkiem niezłym wynikiem.

głośność odkurzacza

Odkurzacz świetnia sprawdza się w przeróżnych zastosowaniach. Docenią go zdecydowanie wszyscy zmotoryzowani.

Recenzja RoboJet Speed Up - bezprzewodowe odkurzanie i mopowanie w jednym - odkurzanie siedzeń samochodu

Mając taki sprzęt nie musimy już wydawać pieniędzy na odkurzacze samochodowe na myjniach. Nie musimy się przejmować też dostępem do gniazdka elektrycznego. Odkurzacz jest w pełni bezprzewodowy, co oznacza, ze możemy korzystać z niego wszędzie: pod domem, w garażu, czy też gdzieś w podróży.

Jego niewielka waga sprawia, że jest też wygodnym narzędziem do zdejmowania pajęczyn.

Wspomniałem już o świetnym mopie obrotowym, ale warto też podkreślić, że bardzo przydatnym elementem zestawu jest również mała elektroszczotka. Nie wszystkie odkurzacze mają takową w zestawie, a bardzo przyda się do czyszczenia wszelkiego rodzaju tapicerek. Niesamowicie skutecznie wyciąga nawet bardzo głęboko zalegający brud. Sprawdzi się też świetnie do odkurzania sierści z kanap.

czyszczenie tapicerek

Podsumowanie recenzji RoboJet Speed Up

Biorąc pod uwagę bardzo rozsądną cenę tego odkurzacza uważam, że jest to obecnie jeden z najlepszych wyborów na rynku. Posiada wszystkie atuty bezprzewodowych odkurzaczy pionowych i trudno znaleźć w nim jakieś wady, których nie miałaby i konkurencja. Warto też wspomnieć, że kupując ten sprzęt wspieramy lokalną firmę i mamy pewność, że w razie jakichkolwiek awarii uzyskamy wsparcie techniczne na miejscu. RoboJet Speed Up kupicie obecnie pod tym linkiem na stronie producenta. Wpisując kod rabatowy: BP0520 dodatkowo obniżycie cenę. Jest to spory rabat, dlatego nie zapomnijcie z niego skorzystać. Macie tam też dwuletnią gwarancję i bezpłatną, szybką wysyłkę kurierem.

Zachęcam również do sprawdzenia jak sprzęt ten wypada w moim aktualizowanym rankingu TOP 10 odkurzaczy pionowych.

Mam nadzieję, że moja recenzja RoboJet Speed Up ułatwiła Wam wybór pionowego odkurzacza bezprzewodowego, a jeżeli macie jeszcze jakieś pytania – koniecznie zostawcie komentarz.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.