Odkurzacz automatyczny Electrolux Pure i9 – czy warto kupić?

Ostatnio sporo pisałem o robotach odkurzających, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem wielu z Was. Większość opinii dotyczyła chińskich odkurzaczy iLife, które stały się świetną alternatywą dla popularnych od pewnego czasu iRobot Roomba. Teraz na rynku pojawił się jednak nowy gracz – Electrolux Pure i9.

Electrolux Pure i9 – najnowszy robot odkurzający na rynkuElectrolux Pure i9 - robot odkurzający

Jeżeli jeszcze o nim nie słyszeliście, to pewnie tylko kwestia czasu. Firma Electrolux ewidentnie postanowiła wydać furę pieniędzy na jego promocję. Pure i9 pojawia się wszędzie: telewizja, YouTube, bilbordy na mieście. Promocja z większą pompą niż w przypadku promowanych m.in. przez Małgorzatę Rozenek sprzętów firmy iRobot.

Z racji, że sporo interesowałem się sprzętami tego typu postanowiłem przyjrzeć się bliżej i temu wynalazkowi.

Automatyczny odkurzacz – co to takiego?

Electrolux swój produkt określa jako automatyczny odkurzacz. Firma iRobot (podobnie jak chiński iLife) swoje sprzęty określa natomiast jako roboty odkurzające. W gruncie rzeczy są to jednak urządzenia tego samego typu o identycznych funkcjach. Niewielkie bezprzewodowe pojazdy, które samodzielnie jeżdżą po mieszkaniu, odkurzając je, a w niektórych przypadkach również mopując podłogę. Urządzenia pozwalają nam zaoszczędzić czas i zachować stałą czystość podłóg, często trudno osiągalną przy ręcznym odkurzaniu. Zasady działania mają podobne, natomiast w zależności od producenta i ceny konkretnego modelu różnią się pewnymi parametrami.Electrolux Pure i9 - skanowanie trasy

Electrolux Pure i9 – parametry techniczne

Skoro odkurzacze tego typu od dosyć dawna są na rynku, warto zadać sobie pytanie co nowego oferuje sprzęt Electroluxa?

Nowy sprzęt Electroluxa to w dużej mierze powtórzenie rozwiązań oferowanych już przez konkurencję. Trzeba jednak przyznać, że o ile wiele z tych rozwiązań było oferowanych przez poszczególne roboty różnych producentów, to rzadko zdarzało się aby miały jednocześnie wszystkie przydatne funkcje i rozwiązania.

Electrolux Pure i9 - aplikacja na smartfony

Tymczasem Electrolux Pure i9 oferuje:

  • Technologia 3D Vision System – system umożliwiający robotowi skanowanie pomieszczenia i omijanie przeszkód. System ten pozwala dotrzeć również w trudno dostępne miejsca oraz sprawia, że robot sprawniej porusza się po mieszkaniu;
  • możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej na smartfony;
  • możliwość wspinania się na przeszkody o wysokości do 2,2 cm;
  • powrót do pracy po naładowaniu – gdy robotowi kończy się bateria, przerywa pracę i wraca do stacji ładującej – takie rozwiązanie działa w większości odkurzaczy tego typu, natomiast Pure i9 po naładowaniu samodzielnie wraca w miejsce, gdzie skończył pracę i kontynuuje sprzątanie (tą funkcję mają już jednak nieliczne modele konkurencji)
  • trójkątny kształt – tutaj spora nowość, dotychczas większość modeli była okrągła, Pure i9 ma nietypowy kształt, który ma umożliwiać lepsze sprzątanie kątów.

Pozostałe istotne parametry robota:

  • wymiary: 325 mm x 85 mm
  • pojemnik na kurz: 0,7 l
  • szczotka: bardzo duża umieszczona z przodu, a nie środkiem jak u konkurencji
  • poziom hałasu: 75 dB

Ponadto robot ma standardowe już funkcje występujące w tego typu produktach, takie jak zabezpieczenie przed spadkiem, programowanie czasu odkurzania, czy też funkcję odkurzania punktowego.

 

Electrolux Pure i9 – były zalety, gdzie są wady?

Na papierze robot prezentuje się zatem pięknie – ma większość możliwych funkcji oraz kilka innowacji. Czy są jakieś wady? W mojej ocenie wada jest jedna – cena. Niestety najnowszy produkt Electroluxa kosztuje niemało bo na starcie aż 3999 zł! Możliwe, że z czasem ta cena spadnie. Tutaj możecie to sprawdzić na Ceneo. Jak dla mnie jest to zdecydowanie za dużo. Co prawda najdroższe modele iRobot Roomba potrafią kosztować jeszcze więcej, ale w mojej ocenie jest to zdecydowanie za dużo. Za dużo głównie dlatego, że za nieporównywalnie mniejsze pieniądze można kupić robota firmy iLife, który w mojej ocenie oferuje podobną funkcjonalność.

Electrolux Pure i9 vs chińskie odkurzacze

Jak już wspomniałem wcześniej Pure i9 oferuje wiele innowacji technologicznych. Sporo z nich występuje jednak w znacznie tańszych robotach chińskiej firm iLife oraz Xiaomi. Przy okazji zapraszam do artykułu z porównaniem robotów iLife i Xiaomi Mi Robot.

iLife vs Xiaomi - porównanie
sprawdź porównanie chińskich robotów odkurzających

Electrolux chwali się głównie technologią skanowania przestrzeni umożliwiającą automatyczne rozpoznawanie przeszkód w pomieszczeniu. Podobną funkcję ma jednak Xiaomi Mi Robot, który kosztuje zaledwie 1100-1200 zł (w zależności od kursu dolara). Xiaomi oferuje również sterowanie za pomocą smartfona. Obie funkcje nie są jednak w mojej ocenie najważniejsze w przypadku robotów odkurzających. Co prawda panuje teraz mania na sterowanie wszystkim za pomocą smartfona (od pralek po lodówki), ale w przypadku odkurzania spokojnie wystarczy nam zaprogramowanie godziny sprzątania za pomocą pilota (jak w przypadku robotów iLife). Niezłego robota iLife można już kupić poniżej 500 zł, a np. bardzo dobrego iLife A4S za ok. 650 zł. Co prawda nie zeskanuje nam całego mieszkania laserowo, ale również poradzi sobie z przeszkodami, dzięki wykorzystaniu czujek na zderzaku i również skutecznie odkurzy całe mieszkanie.

iLife A6 - zapełniony pojemnik z kurzem
próbka efektów odkurzania iLife A6

Dużym atutem Pure i9 w starciu z konkurencją jest duży pojemnik na kurz: 0,7 litra to zdecydowanie więcej niż w większości chińskich sprzętów. Electrolux jest za to znacznie głośniejszy od większości konkurentów (75 dB to chyba obecnie rekord w tej kategorii). Jeżeli chcemy np. oglądać telewizję lub czytać książkę w trakcie pracy robota – Pure i9 może nam przeszkadzać.

Podsumowanie: czy warto kupić Electrolux Pure i9?

Dzięki niewątpliwie sporemu zasięgowi reklamy sporo osób w ogóle dowie się o robotach tego typu i niewykluczone, że kupi tego robota. Czy będą zachwyceni? Będą niewątpliwie, gdyż samobieżne odkurzacze to prawdziwa rewolucja i fantastyczna oszczędność czasu. Pure i9 oferuje ponadto najnowocześniejsze rozwiązania dostępne wśród sprzętów tego typu. Cena jednak może wielu odstraszać. Również mnie odstrasza, głównie dlatego, że testowałem już wiele znacznie tańszych robotów  z których byłem bardzo zadowolony. Nie widzę więc powodu w płaceniu 4-5 razy więcej za podobny produkt. Jeżeli są wśród Was osoby, które postanowiły zainwestować wspomniane 4 tysiące – koniecznie podzielcie się w komentarzu swoją opinią i wrażeniami! Jeżeli natomiast dalej nie wiecie, jaki robot sprzątający będzie najlepszy dla Was – koniecznie zapoznajcie się z moim poradnikiem dotyczącym robotów odkurzających.

 

30 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.