Jak wybrać właściwy oczyszczacz powietrza? Zestawienie 10 najlepszych modeli
Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim drastycznie pogorszyła się jakość powietrza w naszych domach. Niestety sezon jesienno-zimowy bardzo często łączy się w naszym kraju z ogromnym smogiem, który zatruwa nas każdego dnia. Jednym z najlepszych sposobów na walkę z nim jest zakup domowego oczyszczacza powietrza. Sprawdźcie jak wybrać właściwy model.
Oczyszczacz powietrza najlepszą obroną przed smogiem
Od pewnego czasu już chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że smog pojawiający się szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, jest niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia. Stan powietrza w Polsce określany jest jako jeden z najgorszych nie tylko w Europie, ale i na świecie i jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie, zanim sytuacja ta ulegnie znaczącej poprawie. Co możemy zatem zrobić, aby chronić zdrowie swoje i swoich najbliższych? Możemy przede wszystkim zatroszczyć się o stan powietrza w naszej najbliższej okolicy, w miejscu gdzie spędzamy najwięcej czasu. Urządzeniami, które potrafią znacząco poprawić jakość powietrza w naszym domu są coraz popularniejsze oczyszczacze powietrza.
Urządzenia tego typu docenią przede wszystkim alergicy, ale świeże powietrze w mieszkaniu przyda się każdemu. Sam korzystam z oczyszczaczy powietrza od kilku lat i nie wyobrażam już sobie mieszkania bez takiego sprzętu w domu. Wybór właściwego modelu nie jest natomiast taki oczywisty. Postanowiłem zatem omówić kilka najważniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze.
Wydajność oczyszczacza i wielkość pomieszczenia
Zasadnicza różnica w parametrach poszczególnych modeli oczyszczaczy powietrza dotyczy ich wydajności, a mówiąc ściśle ilości powietrza, którą są w stanie przefiltrować w określonym czasie. Z reguły jest ona podawana w metrach sześciennych na godzinę (wskaźnik określany jako CADR). Wydajność oczyszczacza należy dopasować przede wszystkim do wielkości pomieszczenia. Duży metraż wymaga przefiltrowania większej ilości powietrza. Jeżeli postawimy niewielki sprzęt w zbyt dużym pomieszczeniu to oczywiście będzie on dalej filtrował powietrze i poprawi jego jakość, ale jego skuteczność może być zbyt mała.
Topowe modele, jak chociażby Samsung AX90R7080WD, który filtruje z wydajnością aż 701 m3/h sprawdzą się w nawet bardzo dużych mieszkaniach, w szczególności salonach o dużej powierzchni.
Nie ma jednak co ukrywać, że jest to już poważniejszy wydatek i większa inwestycja. Wydajność oczyszczacza w największym stopniu wpływa na jego cenę.
Jeżeli jednak oczyszczacz chcemy postawić w mniejszym pomieszczeniu, np. w kawalerce, to spokojnie możemy postawić na nieco mniejsze urządzenie.
Przyjmuje się, że do efektywnego oczyszczania powietrza urządzenie musi filtrować w godzinę min. 8 m3 na każdy dodatkowy m2 mieszkania. Tym samym, pamiętajcie aby właśnie na ten parametr zwracać uwagę na starcie.
Jakość filtrów i skuteczność filtracji
Przefiltrowanie odpowiedniej ilości powietrza to jeszcze nie wszystko. Ważne jest jeszcze na ile filtracja ta okaże się skuteczna. Poszczególne urządzenia korzystają z różnego rodzaju filtrów o różnej jakości i potrafiących lepiej lub gorzej oczyścić powietrze. Najczęściej spotykane filtr to filtr wstępny do wyłapywania większych zabrudzeń oraz HEPA13, który potrafi wyłapać do 99,95% zanieczyszczeń z powietrza. Taki filtr powinien znajdować się w każdym oczyszczaczu dobrej jakości. Warto jednak zauważyć, że wielu producentów na tym nie poprzestaje i dodaje w swoich urządzeniach dodatkowe filtry dające jeszcze więcej korzyści.
Spotkać się możemy chociażby z filtrami antybakteryjnymi, czy też węglowymi. Szczególnie polecam przede wszystkim ten ostatni, gdyż jest to filtr usuwający z powietrza nieprzyjemne zapachy.
Jeżeli już mówimy o filtrach, to warto też zwrócić uwagę, że jest to element który podlega wymianie co jakiś czas i konieczność ich zakupu wpływa na cały koszt eksploatacji urządzenia.
Warto zatem postawić na urządzenia, do których filtry są łatwo dostępne i nie są zbyt drogie.
Bogaty wybór filtrów do poszczególnych modeli znajdziecie pod tym linkiem.
Głośność
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które powinno cały czas pracować w naszym mieszkaniu. Nowoczesne modele wyposażone są w specjalne czujniki, które analizują stan powietrza i zmniejszają lub zwiększają obroty w zależności od potrzeb. Praca oczyszczacza potrafi niestety uprzykrzyć życie, jeżeli bardzo zależy nam na błogiej ciszy w mieszkaniu. Warto zatem przed zakupem wziąć pod uwagę głośność urządzenia. Analizując ten parametr należy jednak pamiętać, że producenci podając poziom głośności w decybelach, bardzo często odnoszą się do dwóch różnych rzeczy. Czym innym jest maksymalny poziom głośności, czyli sytuacja w której oczyszczacz pracuje na pełnych obrotach, a czym innym jest praca w trybie nocnym, w którym oczyszczacz pracuje na minimalnych obrotach.
W praktyce oczyszczacza, który pracuje z głośnością na poziomie 20-30 dB w zasadzie nie słychać o ile nie przyłożymy do niego ucha.
Jeżeli w powietrzu nie pojawią się nagle większe zanieczyszczenia to oczyszczacze pracują właśnie na tych najniższych obrotach, z reguły niezwykle cicho.
Otwarcie okna przy dużym poziomie zanieczyszczeń na zewnątrz, a szczególnie przypalenie czegoś w kuchni może jednak spowodować uruchomienie maksymalnych obrotów w oczyszczaczu i wtedy urządzenia tego typu potrafią pracować z głośnością zbliżoną do pracy odkurzacza (nawet powyżej 60 dB).
Jako przykład możemy tutaj podać chociażby model Viomi Smart Air Purifier VXKJ03, który kosztuje bardzo niewiele przy ogromnej wydajności na poziomie aż 500 m3/h. Tutaj sprawdzisz jego aktualną cenę. Należy jednak liczyć się z tym, że na pełnych obrotach hałasuje na poziomie 65 dB.
Warto zatem wyważyć, na ile cecha ta jest dla nas istotna i czy tańszy i bardziej wydajny model w praktyce nie okaże się dla nas bardziej uciążliwy w codziennym użytkowaniu.
Sterowanie
Na wygodę w użytkowaniu wpływa również sposób, w jaki możemy sterować naszym urządzeniem. Zdecydowana większość nowoczesnych oczyszczaczy umożliwia już sterowanie za pomocą aplikacji na smartfony. Jeżeli nasz model będzie wyposażony w taką funkcję to praktycznie za każdym razem będzie to oznaczało możliwość włączenia i wyłączenia urządzenia z dowolnego miejsca na świecie (wystarczy nam dostęp do internetu). Bardzo często będziemy też mogli regulować tryb pracy, a także sczytać aktualną jakość powietrza, którą wskazują pomiary urządzenia.
Lepsze modele dają jednak jeszcze więcej możliwości. Bardzo często możemy np. ustawić w aplikacji pewne automatyzmy. Możemy np. zaznaczyć kiedy oczyszczacz ma samodzielnie zwiększać obroty, a kiedy je zmniejszać. Wielu osobom spodoba się również funkcja sterowania głosowego, np. z wykorzystaniem asystenta Google’a, czy też Alexy.
Korzystanie z tego typu opcji wymaga jednak posiadania w domu sieci wi-fi i stałego łącza internetowego z którego korzystać będzie nasz oczyszczacz. Co zatem w sytuacji, kiedy nie mamy w domu sieci wi-fi lub najzwyczajniej nie chcemy aby urządzenia tego typu z niej korzystały?
W tej sytuacji może niekoniecznie warto dopłacać za te interaktywne funkcje, z których nie będziemy korzystać. Warto natomiast zwrócić uwagę na tradycyjne możliwości sterowania oczyszczaczem. Niektóre modele posiadają wygodne ekrany pokazujące wszystkie istotne parametry. Mają również fizyczne przyciski do sterowania trybami pracy.
Najlepszym rozwiązaniem jest jednak posiadanie oczyszczacza, który zarówno łączy się z internetem po wi-fi, jak i posiada ekran prezentujący aktualne odczyty wskaźnika. Najlepsze modele wskażą nam nie tylko poziom zanieczyszczeń w powietrzu, ale i temperaturę i wilgotność powietrza.
Dodatkowe funkcje
Najlepsze modele potrafią nie tylko filtrować powietrze z wszelkich zanieczyszczeń, ale i oferują wiele dodatkowych funkcji. Najczęściej spotykane dodatkowe udogodnienia to jednoczesne nawilżanie powietrza, jego chłodzenie lub ogrzewanie, a także możliwość poprawy jakości powietrza poprzez jonizację.
Polecane modele
Wybór właściwego modelu to przede wszystkim uwzględnienie tych 5 wspomnianych wyżej kryteriów, a także budżetu, który przewidzieliśmy na zakup oczyszczacza. Bogaty wybór składający się z modeli wielu marek znajdziecie pod tym linkiem w sklepie RTV Euro AGD. Sklep ten oferuje też filtry to najpopularniejszych modeli.
Poniżej chciałbym zaproponować Wam 10 modeli z ich oferty, które moim zdaniem są warte rozważenia. Aby było Wam nieco łatwiej dokonać wyboru – swoje zestawienie podzielę na 2 grupy: 5 najlepszych modeli, dla osób z dużym budżetem oraz 5 modeli budżetowych, dla osób które chcą postawić na bardziej oszczędne rozwiązania.
TOP 5 najlepszych modeli oczyszczaczy powietrza
Dyson Pure Humidify + Cool PH01
Dyson to jeden z najlepszych producentów oczyszczaczy powietrza. Ich produkty łączą w sobie najnowsze technologie z wyjątkowym dizajnem. Model Dyson Pure Humidify + Cool PH01 to natomiast nie tylko niezwykle wydajny (1152 m3/h) oczyszczacz powietrza, ale także świetny nawilżacz powietrza w jednym. Dodatkowo posiada funkcję chłodzenia powietrza. Jako jeden z nielicznych oferuje zarówno funkcję sterowania pilotem, jak i poprzez aplikację na smartfony.
Aktualną cenę sprawdzicie pod tym linkiem.
Jest to najbardziej kompleksowy sprzęt tego typu na rynku i przy odpowiednim budżecie zdecydowanie warto go rozważyć.
Sharp KC-G60EUW
Świetne urządzenia z górnej półki ma w swojej ofercie również Sharp. Model KC-G60EUW potrafi nie tylko oczyszczać powietrze w tradycyjny (pasywny) sposób znany z większości podobnych oczyszczaczy (przepuszczając powietrze przez filtry), ale również w sposób aktywny. W tym celu, oczyszczacz wykorzystuje system Plasmacluster, który generuje jony dodatnie i ujemne. Ta technologia rozwijana przez firmę Sharp umożliwia w dużym skrócie unieszkodliwienie znajdujących się w powietrzu wirusów, bakterii i innych patogenów. Poza tym oczyszczacz posiada funkcję inteligentnego nawilżania powietrza, która dostosowuje poziom nawilżania do panującej w pomieszczeniu temperatury.
Aktualną cenę sprawdzicie pod tym linkiem.
Samsung AX90R7080WD
Nieco tańszym, natomiast niezwykle wydajnym (701 m3/h) oczyszczaczem jest AX90R7080WD od Samsunga. Wyróżnia się eleganckim wyglądem i szeregiem inteligentnych funkcji. Dokładnie analizuje jakość powietrza, m.in., wykrywając stężenie groźnych dla zdrowia gazów i toksycznych substancji takich jak toluen, ksylen, benzen, etylobenzen, styren i formaldehyd. Automatycznie dostosowuje pracę urządzenia do poziomu zanieczyszczenia. Posiada rozbudowany i wygodny wyświetlacz obrazujący stan powietrza, natomiast można nim sterować również za pomocą aplikacji na smartfony.
Aktualną cenę sprawdzicie pod tym linkiem.
Philips Dual Scan AC3858/50
Świetne urządzenia ma w swojej ofercie również Philips. Model Dual Scan AC3858/50 wyróżnia się po pierwsze rewelacyjnym wyglądem – prezentuje się jako dizajnerski głośnik, a po drugie wyjątkową skutecznością filtracji. Stosowany w nim filtr 3w1 NanoProtect HEPA usuwa cząsteczki 100x mniejsze niż standardowy filtr HEPA. Również ten model posiada wygodny wyświetlacz, jak również opcję sterowania za pomocą aplikacji.
Aktualną cenę sprawdzicie pod tym linkiem.
Hoover H-Purifier 700
Ostatni model zapewniający oczyszczanie powietrza bez kompromisów, który chciałbym Wam zaproponować to Hoover H-Purifier 700. Jest niezwykle wydajny, bo zalecany jest do pomieszczeń o powierzchni aż do 110 m2. Poza skutecznym oczyszczaniem powietrza (wyłapuje do 99,97% zanieczyszczeń) oferuje również nawilżanie powietrza, funkcję aromaterapii, a nawet czujnik czadu. Tym samym są to w zasadzie 4 urządzenia w jednym. Podobnie jak inne topowe modele, możemy go obsługiwać z poziomu aplikacji na smartfony.
Aktualną cenę sprawdzicie pod tym linkiem.
TOP 5 budżetowych modeli oczyszczaczy powietrza
Nie każdy ma jednak do wydania 2 tysiące i więcej na oczyszczacz powietrza. W ofercie RTV Euro AGD znajdziecie na szczęście dużo urządzeń znacznie tańszych, które może nie oferują aż tyle bajerów i dodatkowych opcji, ale również są w stanie skutecznie oczyścić powietrze. Poniżej moje 5 takich typów:
Xiaomi Mi Air Purifier Pro H
Jeżeli mowa jest o budżetowych rozwiązaniach, to nie może zabraknąć tutaj marki Xiaomi. Ten chiński producent od lat słynie z produktów o ogromnych możliwościach w zdecydowanie niższej cenie. Nie inaczej jest w przypadku oczyszczaczy powietrza. Na rynku jest już kilka modeli Xiaomi Mi Air Purifier o różnej wielkości i wydajności. Osobiście od kilku lat korzystam z modelu PRO, który pomimo niskiej ceny potrafi przefiltrować 600 m3/h. Ponadto ma elegancki ekran OLED i możliwość sterowania za pomocą aplikacji na smartfony. Można go również zsynchronizować z wieloma innymi urządzeniami z bogatej oferty ekosystemu Xiaomi.
Aktualną cenę sprawdzicie pod tym linkiem.
TCL TKJ400F
Jeżeli zależy Wam na budżetowym oczyszczaczu z jednoczesną funkcją nawilżania powietrza – koniecznie zainteresujcie się TCL TKJ400F. Świetnie sprawdzi się do oczyszczania powietrza z pomieszczeń o metrażu do 52 m2. Jego największa wada to brak obsługi za pomocą aplikacji, ale nie każdy takowej opcji potrzebuje.
Aktualną cenę sprawdzicie pod tym linkiem.
Toshiba CAF-X116XPL
Dobrej jakości oczyszczacze powietrza ma w swojej ofercie również Toshiba. Model Toshiba CAF-X116XPL oferuje wskaźnik CADR na poziomie aż 700 m3/hr, a w obecnej promocji oczyszczacz kupicie już za ok. 1000 zł. W tej cenie trudno o bardziej wydajny sprzęt. Nie posiada sterowania poprzez wi-fi, natomiast pomimo niskiej ceny i dużej wydajności, jest bardzo cichy (w trybie nocnym zaledwie 21 dB).
Aktualną cenę sprawdzicie pod tym linkiem.
Webber AP9405B
Jeżeli szukacie oczyszczacza do mniejszej powierzchni to ciekawym wyborem może być Webber AP9405B. Model ten wyposażony jest w cały szereg dodatkowych funkcji. Posiada m.in. funkcję ultra nawilżania oraz sterylizacji powietrza za pomocą lampy UV-C. Ma też wbudowany jonizator powietrza oraz świetny wielowarstwowy filtr. Nie posiada sterowania po wi-fi, ale możemy go obsługiwać za pomocą wygodnego pilota.
Aktualną cenę sprawdzicie pod tym linkiem.
Philips AC0830/10
Szukając natomiast oczyszczacza do małej powierzchni, ale od bardziej sprawdzonej firmy, świetnym wyborem będzie Philips AC0830/10. Nadaje się do powierzchni do 22 m2 i zapewnia świetną jakość filtracji (filtr 3w1 NanoProtect HEPA o żywotności do 12 miesięcy). Jego dużym atutem jest elegancki wygląd i niewielkie rozmiary, dzięki czemu spokojnie można go postawić np. na stoliku nocnym.
Aktualną cenę sprawdzicie pod tym linkiem.
Mam nadzieję, że ułatwiłem Wam wybór właściwego oczyszczacza powietrza. Jeżeli macie jakieś pytania to czekam na Wasze komentarze. Na koniec zachęcam Was do sprawdzenia pełnej oferty oczyszczaczy powietrza na stronie sklepu RTV Euro AGD, jak również do zaglądania na mojego Facebooka, gdzie publikuję regularnie najlepsze okazje zakupowe, nie tylko na oczyszczacze powietrza.
3 comments