Cop Rose X6 – recenzja robota do mycia okien

Zachwycony rewelacyjnymi robotami odkurzającymi postanowiłem przetestować kolejne innowacyjne sprzęty AGD prosto z Chin. Urządzenia, które mnie intrygowały od dłuższego czasu to między innymi roboty do mycia okien. Wybór nie był prosty, zwłaszcza, że nie ma zbyt wielu rzetelnych recenzji, a na rynku jest kilka modeli tego typu. Ostatecznie mój wybór padł na Cop Rose X6, do którego recenzji serdecznie Was zapraszam.

Roboty do mycia okien z Chin

W chińskich sklepach takich jak Aliexpress, czy też Gearbest jest już całkiem sporo urządzeń do automatycznego mycia okien. Chyba najwięcej jest produktów firmy Alfawise (S60 i WIN660) oraz Cop Rose (x5 i x6). Różnią się od siebie ceną oraz niektórymi parametrami, jednak w dużej mierze działają na podobnej zasadzie. Ostatecznie zdecydowałem się na wybór Cop Rose x6 głównie z uwagi na obsługę okien bezramkowych, o czym szczegółowo jeszcze napiszę w dalszej części recenzji.

Cop Rose X6 – zamówienie i unboxing

Robota zamówiłem na Gearbest pod tym linkiem. Wybrałem tę ofertę z uwagi na możliwość zamówienia robota z wysyłką „Priority Line” (bez dodatkowych opłat).

Paczka przyszła po niespełna 2 tygodniach od zamówienia dostarczona przez kuriera DHL:

Cop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - paczka z Gearbest

Opakowanie Cop Rose prezentuje się następująco:

Cop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - pudełko z robotem

W środku znajdujemy:

  • robota;
  • ładowarkę;
  • kabel do zasilania;
  • przedłużacz;
  • zapasowe szmatki (3) – z tą już założoną jest ich 4;
  • linę zabezpieczającą;
  • pilota;
  • instrukcję obsługi.

Cop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - zawartość zestawu

Sam robot waży 1,2 kg i ma wymiary: 24 cm x 24 cm x 10 cm.

Kabel z przedłużaczem ma natomiast długość 5 metrów (1+4 metry).

Cop Rose X6 – uruchomienie

Cop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - robot

Pierwsze uruchomienie robota okazało się łatwiejsze niż myślałem. Na robocie znajduje się właściwie tylko jeden przycisk – włącznik. Po jego włączeniu robot zaczyna pracę. Oczywiście aby robot działał zgodnie z przeznaczeniem musimy go jeszcze przyłożyć do szyby.

Cop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - zasilanie

Przed pierwszym użyciem należy jednak podjąć pewne kroki bezpieczeństwa. W zestawie jest lina zabezpieczająca, która jest niezbędna jeżeli chcemy umyć okna zewnętrzne i jest ryzyko, że robot upadnie z wysokości. Linkę musimy przymocować z jednej strony do robota, z drugiej do jakiejś stabilnej konstrukcji (np. barierki) i odpowiednio skrócić długość liny.

Cop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - zabezpieczenie liny

Przed pierwszym uruchomieniem robota należy go również naładować do pełna. Robot co prawda w trakcie pracy i tak musi być cały czas podłączony do zasilania, ale ma on wbudowaną baterię, która zasili urządzenie w sytuacji awaryjnej i dzięki której robot nie odpadnie niespodziewanie od szyby (robot utrzyma się na baterii do 30 minut).

Cop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - kableCop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - diody na robocie

Cop Rose X6 – sterowanie

Po przyłożeniu do szyby włączonego robota, urządzenie przyssie się do szyby. Sterowanie robotem odbywa się natomiast za pomocą pilota, którego zasięg sięga 15 metrów. Mamy na nim strzałki kierunkowe oraz 3 przyciski uruchamiające samodzielna jazdę.

Cop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - pilot

W zależności od tego, który z tych przycisków wybierzemy robot zacznie pracę od góry, od lewej lub od prawej strony (robiąc trasę w kształcie litery Z lub N). Za pomocą pilota możemy również w dowolnym momencie zatrzymać robota. Robot jednak w dalszym ciągu będzie trzymał się szyby, a żeby wyłączyć ciąg robota musimy wyłączyć go przyciskiem na robocie. Wtedy przyssawki puszczą i robot odpadnie od powierzchni.

Cop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - robot na szybie

Cop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - robot na szybie, widok na mopa

Skuteczność mycia okien

Trudno jednoznacznie ocenić skuteczność mycia okien w przypadku Cop Rose X6. Wszystko zależy niewątpliwie od naszych oczekiwań. Robot jak najbardziej wykonuje swoją robotę. Przyssany mocno do szyby przeciera mopem kolejne powierzchnie i usuwa z nich kurz i wszelkie zabrudzenia. Nie mniej jednak, jeżeli oczekujemy idealnego połysku to możemy się zawieść. Robot pozostawia na szybie lekkie smugi. Oczywiście dużo zależy od tego, czy mopa, bądź bezpośrednio szybę zwilżymy jakimś płynem do mycia szyb lub przynajmniej wodą. Poniżej możecie sami ocenić przykładowe efekty mycia (najpierw foto przed myciem, na końcu po myciu):

Cop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - szyba przed umyciemCop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - robot myjący zewnętrzną szybęCop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - szyba po umyciu

W skrócie powiedziałbym, że w większości przypadków ręcznie będziemy w stanie lepiej umyć szybę, jednak będzie to wymagało więcej wysiłku niż w przypadku wykorzystania do tego robota.

Robot nie tylko do mycia okien

Okazuje się, że robot do mycia okien wbrew swojej nazwie może służyć nie tylko do mycia okien. Cop Rose X6 świetnie radzi sobie również z myciem wszelkiego rodzaju płytek ceramicznych. Robota możemy zamocować na ścianie pokrytej glazurą i analogicznie jak w przypadku okien, umyć z jego wykorzystaniem również ściany.
Cop Rose X6 - recenzja robota do mycia okien - mycie glazury

Fantastyczna funkcja zwłaszcza jeżeli mamy całe ściany pokryte glazurą pod sufit. Osobiście funkcja ta wydała mi się jeszcze bardziej przydatna niż możliwość mycia okien.

Cop Rose X6 – podsumowanie

Podsumowując mam niestety mieszane odczucia odnośnie testowanego robota. Z jednej strony jest to niewątpliwie ciekawy gadżet, który w wielu przypadkach okaże się bardzo przydatny, z drugiej jednak ma kilka wad. Przede wszystkim efekty jego mycia nie są idealne, zostawia lekkie smugi i wydaje mi się, że nie jest w stanie umyć szyby idealnie. Kolejny minus to konieczność stałego zasilania prądem. Bateria pełni funkcję wyłącznie zabezpieczenia przed niespodziewanym spadkiem, w związku z czym nie można powiedzieć aby robot ten był bezprzewodowy. Na jego obronę należy jednak powiedzieć, że podobnie jest z robotami konkurencji. Natomiast w przeciwieństwie do wielu konkurentów, można go stosować na szybach bezramkowych. Obawiałem się nieco o tę funkcję, jednak niesłusznie – robot faktycznie widzi gdzie kończy się szyba i nie wyjeżdża poza krawędzie.

Niewątpliwie dużym atutem jest również możliwość stosowania go na glazurach.

Czy jest warty swojej ceny – to już kwestia indywidualna. Jeżeli nie macie zbyt wielu powierzchni do mycia za jego pomocą to raczej nie warto.

Na pewno nie jest to sprzęt tak uniwersalny i przydatny na co dzień jak robot odkurzający.

Jeżeli jednak wydacie te kilkaset złotych, możecie mieć pewność, że sąsiadom oczy zbieleją 😉

Decydując się na zakup Cop Rose X6 z Gearbest pamiętajcie o tym aby wybrać metodę wysyłki Priority Line. W przeciwnym razie możecie ponieść dodatkowe koszty (głównie VAT). Tymczasem paczki „Priority Line” wysyłane są z wykorzystaniem europejskich magazynów Gearbesta. Aktualną cenę warto oczywiście porównać z ofertami dostępnymi na Aliexpress.

Mam nadzieję, że powyższa recenzja robota do mycia szyb Cop Rose X6 była przydatna i jeżeli macie jeszcze jakieś pytania to zostawcie komentarz.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.