Zakupy z Aliexpress, a podatki i cło – przewodnik po nowych zasadach

Prawdopodobnie wielu z Was zauważyło, że od pewnego czasu radykalnie zmieniły się zasady dotyczące rozliczeń podatkowych zakupów dokonywanych na Aliexpress i w innych chińskich sklepach. Sporo z tych zmian jest niejasna i budzi spore obawy, więc postanowiłem ja Wam w skrócie wyjaśnić. Wbrew pozorom wspomniane zmiany w podatkach nie oznaczają końca tanich zakupów z Aliexpress.

Nowe przepisy VAT w UE

Zakupy z Aliexpress, a podatki i cło - przewodnik po nowych zasadach - nowe przepisy VAT w UE

Na początku chciałem zrobić małe zastrzeżenie: jeżeli szukacie informacji na temat obowiązujących przepisów podatkowych to szukajcie ich na stronach podatkowych, ewentualnie w przepisach publikowanych na stronach sejmowych. Na swoim blogu dziele się tylko własnymi spostrzeżeniami i praktycznymi radami, które wynikają ze sporego doświadczenia w zakupach z Chin. Nie traktujcie więc moich artykułów jako doradztwa podatkowego 😉

Zmiany podatkowe, o których mówimy weszły w życie 1 lipca 2021 roku i wynikają z nowych przepisów obowiązujących w całej Unii Europejskiej (pakiet e-commerce). W dużym skrócie Unia Europejska próbuje poprzez nowe regulacje ograniczyć napływ importowanych produktów, szczególnie z Dalekiego Wschodu. Dotychczas od większości rzeczy kupowanych np. na Aliexpress zamawiający nie płacili żadnych podatków ani opłat celnych. Teraz jednak ta sytuacja zmieniła się radykalnie.

Koniec z niepłaceniem VAT

Black Friday na Aliexpress - kody rabatowe i promocje - osoby kupujące na Aliexpress przez komórki

Co się właściwie zmieniło? Przede wszystkim nowe przepisy podatkowe likwidują liczne furtki podatkowe dotychczas wykorzystywane przez sprzedawców. Nie ma już zwolnień z podatku VAT dla importu przesyłek o wartości do 22 Euro, z którego korzystało większość sprzedawców, często zaniżając też wartość wysyłanych produktów. Dodatkowo to na sprzedawcy ciąży obowiązek poboru podatku VAT. Dotychczas sprzedający, często zastrzegali, że ewentualne podatki musi opłacić kupujący. W praktyce bardzo często podatek nie był płacony przez nikogo, ale zawsze było ryzyko zatrzymania paczki i naliczenia dodatkowych opłat celno-skarbowych. Teraz będzie zatem drożej, ale i w wielu przypadkach bezpieczniej.

Co z cłem za zakupy z Aliexpress?

Kwestia cła jest nieco bardziej skomplikowana. Stawki cła są uzależnione od konkretnego produktu, ale w przypadku większości zakupów będzie to dla Was bez znaczenia. Cło nie będzie naliczane od większości produktów o wartości do 150 Euro. Większości, bo są pewne wyjątki (np. alkohol, perfumy, wyroby tytoniowe). Poza tym wiele produktów o wartości ponad 150 Euro objętych jest stawką 0% (np. telefony komórkowe). Tym samym jeżeli nie zamawiacie jakichś większych ilości, czy też droższych produktów bezpośrednio z Chin, problem cła Was nie dotyczy.

Gdzie mogę sprawdzić stawki celne? Najprostszy sposób to skorzystanie z tej wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

Aliexpress zajmie się podatkami

Czy to oznacza koniec tanich zakupów z Aliexpress? Bynajmniej – i za chwilę Wam wytłumaczę dlaczego. Przede wszystkim od teraz to Aliexpress w większości przypadków będzie odpowiadało za pobór i rozliczenie podatków. W przypadku większości produktów, po przejściu do swojego koszyka zauważycie, że do ceny automatycznie doliczany jest podatek VAT. Aliexpress naliczy VAT od wszystkich produktów wysyłanych z UE oraz od produktów o wartości do 150 Euro wysyłanych spoza UE (czyli w większości z chińskich magazynów).

Zakupy z Aliexpress, a podatki i cło - przewodnik po nowych zasadach - instrukcja

My zatem w takiej sytuacji nie poniesiemy żadnych dodatkowych opłat poza jedną: jeżeli paczka będzie wysyłana spoza UE za pośrednictwem Poczty Polskiej, przy odbiorze będziemy musieli uiścić nową opłatę w wysokości 8,50 zł. Jest to stała opłata, jaką Poczta Polska pobiera za zgłoszenie celne każdej przesyłki spoza UE o wartości do 150 Euro. Jeżeli będziemy chcieli aby Poczta rozliczyła za nas również droższe przesyłki – wtedy będziemy musieli udzielić jej specjalnego pełnomocnictwa.

Jak uniknąć powyższej opłaty? Najprostszy sposób to zamawianie towarów oferowanych z wysyłką z europejskiego magazynu. Inny sposób to wybór opcji „Łączonej dostawy” – tutaj dowiecie się o niej więcej.

Czy teraz wszystko będzie droższe?

Krótko mówiąc od 1 lipca nie dość, że na Aliexpress doliczany jest podatek VAT (23%) to jeszcze w przypadku wielu metod wysyłki grozi nam dopłata 8,50 zł.

Doliczony podatek VAT na Aliexpress

Wydawałoby się zatem, że to koniec tanich zakupów. Nie do końca. Faktycznie, w przypadku niektórych zakupów może się okazać, że dodatkowe opłaty przewyższają oszczędności z tytułu zakupów na Aliexpress.  Jednak pamiętajmy, że Aliexpress to ogromny serwis, który zrobi wszystko aby zakupy w nim były dalej atrakcyjne.

Przede wszystkim od dłuższego czasu, coraz więcej produktów oferowanych jest z wysyłką bezpośrednio z europejskich, w tym polskich magazynów. W tej sytuacji wspomnianej opłaty, Poczta Polska nam nie doliczy.

Natomiast jeżeli chodzi o naliczenie podatku VAT, to niewątpliwie skończy się tym, że sprzedawcy stosownie obniżą ceny wyjściowe, jak również będą zachęcać do zakupów specjalnymi kuponami rabatowymi.

Specjalne kody oferuje też samo Aliexpress:

Zakupy z Aliexpress, a podatki i cło - przewodnik po nowych zasadach - superkupony Aliexpress

Czyli w praktyce, część nowych obciążeń wezmą na siebie sprzedawcy i Aliexpress. My natomiast przy zakupie powinniśmy bardziej uważać na to co się faktycznie opłaca. W wielu przypadkach warto będzie np. wybrać produkt nieco droższy, ale wysyłany z europejskiego magazynu.

Sporo produktów można już teraz zamawiać bezpośrednio do paczkomatu, a nawet do specjalnych automatów Aliexpress:

Paczkomat Cainiao Aliexpress

Cały czas przybywa ich w polskich miastach, podobnie jak samych towarów wysyłanych z lokalnych magazynów.

Warto też uważniej obserwować różne promocje i wypatrywać kodów rabatowych. Najlepsze staram się publikować na blogu, jak również na moim profilu na Facebooku. Zachęcam do śledzenia i życzę wielu okazyjnych zakupów 🙂

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.