Yeedi 2 hybrid – recenzja robota sprzątającego

Yeedi 2 hybrid to robot sprzątający, który odkurza i mopuje, a niewiele kosztuje. Sprawdźcie koniecznie moją recenzję tego urządzenia, aby przekonać się co faktycznie potrafi.

Roboty yeedi w świetnych cenach

robot yeedi 2 hybrid

Yeedi to marka robotów sprzątających, które można kupić w wyjątkowo niskich cenach, szczególnie jeżeli porównamy je z konkurencyjnymi sprzętami. Na moim blogu mogliście zapoznać się już z jednym z ich modeli – yeedi K650.

Teraz na moje testy trafił kolejny – bardziej zaawansowany modeli, czyli yeedi 2 hybrid. Oba roboty można kupić zarówno na Aliexpress, jak i na Allegro:

Unboxing yeedi 2 hybrid

Yeedi 2 Hybrid - recenzja robota sprzątającego - pudełko

W zestawie yeedi 2 hybrid znajdujemy:

  • robota;
  • panel mopujący;
  • szmatkę wielorazową do mopa;
  • 5 jednorazowych szmatek do mopowania;
  • stację ładującą;
  • ładowarkę do stacji;
  • dwie zmiotki przednie;
  • instrukcję obsługi.

Yeedi 2 Hybrid - recenzja robota sprzątającego - zestaw

Podstawowe parametry yeedi 2 hybrid

  • Pojemność baterii: 5200 mAh;
  • Maksymalna siła ssąca: 2500 Pa;
  • Głośność: 65 dB;
  • Wysokość: 7,7 cm;
  • Wymiary: 35*35*7,7 cm;
  • Waga: 5,23 kg;
  • Czas pracy: do 200 min;
  • pojemność pojemnika na kurz: 430 ml;
  • Pojemność pojemnika na wodę: 240 ml.

Budowa robota

Yeedi 2 Hybrid - recenzja robota sprzątającego - robot z góry

Yeedi 2 hybrid jest niemal cały biały. Na górnej pokrywie widoczny jest tylko jeden przycisk uruchamiający odkurzanie w trybie auto. W centralnej części wyróżnia się natomiast specjalna kamera, którą robot analizuje układ pomieszczeń w naszym mieszkaniu.

Yeedi 2 Hybrid - recenzja robota sprzątającego - pod klapką - pojemnik na kurz

Pojemnik na kurz umieszczony jest pod odchylaną klapką. Pomieści 430 ml. Znajduje się w nim wysokowydajny filtr, a pojemnik można łatwo otworzyć i opróżnić.

Obok pojemnika na kurz znajduje się mały czyścik ze szczoteczką z jednej strony i małym nożykiem do rozcinania zaplątanych włosów z drugiej.

Pod klapką znajduje się również włącznik główny oraz przycisk reset, którym uruchamia się wi-fi w robocie.

Robot oprócz pojemnika na kurz ma również pojemnik na wodę służącą do mopowania. Ten natomiast umieszczony jest w tylnej części robota. Pomieści 240 ml wody.

pojemnik na wodę yeedi 2 hybrid

Zerknijmy pod spód robota:

Yeedi 2 Hybrid - recenzja robota sprzątającego - spód robota

Tutaj znajdziemy m.in. sensory antyspadkowe, styki ładowania, kółko obrotowe (pomiędzy stykami) oraz dwa duże kółka napędzające robota. Pomiędzy nimi znajduje się natomiast główna elektroszczotka. W tym miejscu wciągane są też wszelkie zabrudzenia.

Ponadto robot ma dwie szczotki przednie służące do wygarniania kurzu z kątów.

Jeżeli chcemy nie tylko odkurzać, ale i mopować – do pojemnika na wodę podpinamy specjalny panel mopujący z założoną szmatką.

yeedi 2 hybrid - recenzja robota sprzątającego - robot z założonym mopem

Przygotowanie do startu

Przed uruchomieniem robota musimy go naładować do pełna. Trwa to ok. 6 godzin. Stację ładowania powinniśmy umieścić w łatwo dostępnym miejscu, tak aby robot nie miał problemów zarówno z wyjazdem, jak i samodzielnym powrotem do ładowania.

Stacja jest bardzo dobrze przemyślana, gdyż ma 2 bardzo przydatne rozwiązania, których brakuje w niektórych robotach: ma lepką podstawę, którą można stabilnie przytwierdzić do podłogi, a z tyłu stacji jest miejsce na schowanie nadmiaru kabla ładowarki.

yeedi 2 hybrid - recenzja robota sprzątającego - stacja do ładowania - chowanie kabla zasilającego

Podstawowe odkurzanie w trybie auto możemy wygodnie uruchomić przyciskiem na robocie. Naciskając go powtórnie, zatrzymamy pracę robota. Zdecydowanie wygodniej będziemy go mogli jednak uruchomić i obsługiwać za pomocą aplikacji na smartfony.

Yeedi 2 Hybrid - recenzja robota sprzątającego - ładowanie robota

Sterowanie aplikacją na smartfony

Apka umożliwiająca sterowanie robotem nazywa się yeedi i znajdziemy ją zarówno w Google Play (Android), jak i w AppStore (iOS). Musimy tam założyć konto, a następnie sparować robota z telefonem.

urządzenia w aplikacji yeedi

W aplikacji znajdziecie instrukcję parowania, która przeprowadzi Was przez ten proces krok po kroku. Na początek wystarczy wybrać właściwy sprzęt z listy – apka obsługuje też kilka innych modeli marki yeedi.

Musicie pamiętać tylko o najważniejszym: aby korzystać z aplikacji musicie mieć w domu wi-fi o częstotliwości 2,4 GHz lub 2,4/5 Ghz. Wysyłać robotowi polecenia z telefonu możecie z dowolnego miejsca (np. z pracy), ale robot w domu musi mieć łączność z Waszym domowym wi-fi, inaczej nie odbierze żadnych poleceń.

yeedi 2 hybrid - parowanie robota z aplikacją

Sparowanie robota z aplikacja daje Wam ogromne możliwości, zwłaszcza jeżeli zrobicie mapę Waszego mieszkania, którą robot będzie przechowywał w pamięci.

Tworzenie mapy i funkcje aplikacji

W przeciwieństwie do wielu robotów z wyższej półki, których testy mogliście zobaczyć na moim blogu, yeedi 2 hybrid nie ma laserowego skanera otoczenia. Nie znaczy to jednak, że robot nie ma nawigacji. Do tworzenia mapy, robot wykorzystuje specjalna kamerę. Rozwiązanie te przypomina kamery spotykane w popularnych sprzętach marki iRobot. Precyzja tworzenia mapy nie jest tak duża, jak w przypadku lasera i systemu LiDAR, ale ma też duży atut: kamera nie wystaje poza robota, dzięki czemu sprzęt jest niższy od wielu konkurentów (zaledwie 7.7 cm), dzięki czemu wjedzie pod większą ilość mebli.

Yeedi 2 Hybrid - recenzja robota sprzątającego - kamera wizyjna

Trochę inaczej wygląda też tworzenie samej mapy. W tym celu należy uruchomić 3 cykle pełnego sprzątania, w których robot objedzie całe mieszkanie i wróci się naładować.

robienie mapy mieszkania w aplikacji yeedi

Mapę możemy co prawda zapisać już po pierwszym przejeździe, ale sama aplikacja zachęca do zrobienia 3 przejazdów i zachęcam abyście tak zrobili, bo po 3 przejeździe robot faktycznie sprawia wrażenie, jakby już dobrze znał otoczenie.

kolejny etap tworzenia mapy

Utworzona mapa zawiera podział naszego mieszkania na pokoje, które możemy sobie ponazywać wedle uznania.

Na mapę możemy też nanieść strefy zakazane dla robota (osobno w trakcie samego mopowania i osobno zarówno dla mopowania, jak i odkurzania).

ustawianie stref zakazanych

Strefy zakazane dla mopowania warto ustawić szczególnie na dywanach, gdyż robot nie jest w stanie ich wykryć i ominąć.

W aplikacji możemy zdecydować czy robot ma sprzątać całe mieszkanie, czy tylko wybrane pomieszczenia. Możemy też zaznaczyć sprzątanie tylko wybranego fragmentu mieszkania.

Możemy też zaplanować sprzątanie automatyczne w wybrane dni tygodnia o wybranej godzinie. Zaplanowane sprzątanie możemy też ograniczyć tylko do wskazanych pokoi.

ustawianie harmonogramu sprzątania

W aplikacji znajdziemy jeszcze kilka przydatnych ustawień, które oczywiście z czasem mogą się nieco zmieniać, bo sama aplikacja będzie jeszcze zapewne aktualizowana.

Warto tylko pamiętać, że na chwilę obecną w aplikacji nie ma języka polskiego. Do wyboru mamy kilka innych języków, ale zapewne większość z Was będzie musiało korzystać z angielskiego. W języku angielskim robot wypowiada również różne komunikaty (np. o tym że zaczyna startować lub o tym, że kończy pracę).

wybór języka w aplikacji yeedi

Dużym udogodnieniem jest natomiast współpraca robota z asystentami głosowymi. Sprawdzałem jak to działa z asystentem Googla i bezbłędnie działają komunikaty „Start”, „Stop” i „Dokuj” w połączeniu z nazwą robota (nazwę możemy ustawić w aplikacji – warto aby była prosta).

 

Odkurzanie w praktyce

Robot oferuje 3 poziomy mocy ssącej: Standard, Max i Max+. W najwyższym trybie siła ssąca to aż 2500 Pa. To świetny wynik, biorąc pod uwagę cenę robota. Najwyższy tryb jest skuteczniejszy, ale też głośniejszy. Mimo to robot nie hałasuje za bardzo – nawet w najwyższym trybie pracuje znacznie ciszej niż większość tradycyjnych odkurzaczy. Z moich pomiarów wynika, że z odległości ok. 2 metrów jest to ok. 64-65dB w najgłośniejszym trybie i ok. 55dB w najcichszym.

yeedi 2 hybrid - test odkurzania

Siła ssąca wpływa też na czas pracy robota. W najniższym trybie robot potrafi jeździć nawet 200 minut, co pozwoli na swobodne odkurzenie nawet 150 metrów mieszkania. Jeżeli w aplikacji ustawimy odpowiednią opcję, robot w sytuacji gdyby mu zabrakło energii w trakcie pracy, pojedzie się doładować, a po doładowaniu sam dokończy sprzątanie.

yeedi 2 hybrid - test odkurzania na twardej podłodze

Siła ssąca na poziomie 2500 Pa wspomagana elektroszczotką daje świetne efekty w trakcie sprzątania. Robot świetnie odkurza zarówno twarde powierzchnie, jak i płaskie dywany.

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń tego typu, jeden przejazd nie zawsze daje 100% skuteczność. Często pojedyncze drobinki mogą zostać gdzieś pominięte. Dlatego też robota warto uruchamiać regularnie lub uruchamiać dwukrotne sprzątanie tej samej powierzchni (mamy taką opcję w aplikacji). Przy 2 przejazdach wszystko powinno być idealnie odkurzone, często nawet lepiej niż jakbyśmy sami odkurzali ręcznie.

Mopowanie robotem Yeedi 2 Hybrid

Yeedi 2 hybrid to jak sama nazwa wskazuje robot hybrydowy: umożliwia nie tylko odkurzanie, ale i odkurzanie z jednoczesnym mopowaniem. Jeżeli chcemy mopować to do pojemnika na wodę musimy wlać wodę (najlepiej zmiękczoną lub destylowaną, aby zachować większą żywotność sprzętu). Pojemnik pomieści 240 ml i spokojnie pozwoli na zmopowanie kilkudziesięciu metrów podłogi.

nalewanie wody do mopowania

Mopowanie w tym sprzęcie to w zasadzie przecieranie podłogi mokrą szmatką. Warto o tym pamiętać, aby się nie rozczarować. Jest to świetny sposób na odświeżenie podłogi i starcie pojedynczych, drobniejszych plam, ale nie jest to mopowanie dające takie same efekty jak przy użyciu tradycyjnego mopa i wiadra wody. Przede wszystkim nie służy do zbierania rozlanych płynów z podłogi.

yeedi 2 hybrid - mopowanie

Funkcja mopowania w tym sprzęcie ma jednak kilka atutów w stosunku do konkurencji. Przede wszystkim pojemnik na wodę sterowany jest elektronicznie, dzięki czemu możemy decydować o ilości dozowanej wody. Robot sam orientuje się też, czy ma podpiętego mopa, czy nie. Po jego podpięciu w aplikacji pojawi się możliwość regulacji poziomu nawilżania szmatki:

wybór mocy i poziomu nawilżania szmatki mopa

Poza tym robot wykorzystuje zarówno szmatkę wielorazową (którą można uprać), jak i szmatki jednorazowe.

Do plusów dochodzi również wspomniana możliwość ustawienia stref zakazanych w trakcie mopowania – możemy tym samym wykluczyć mopowanie dywanów. W przeciwieństwie do kilku innych modeli, Yeedi 2 Hybrid w trakcie mopowania jeździ po prostej (metodą „S”), a nie w tzw. jodełkę (czyli metodą „Y”).

Podsumowanie recenzji Yeedi 2 Hybrid

yeedi 2 hybrid - nawigacja między nogami

Yeedi 2 hybrid to niewątpliwie robot oferujący świetne możliwości w stosunku do jego ceny. Nie jest to jednak sprzęt idealny. Wielu osobom może brakować np. obsługi w języku polskim, czy też niektórych funkcji dostępnych w konkurencyjnych sprzętach. Robot ma jednak swoje atuty w stosunku do wielu innych modeli. Przede wszystkim jest niższy od robotów z laserową nawigacją (duży atut jeżeli chcemy odkurzać powierzchnie pod szafkami/kanapą itp.). Jednocześnie, pomimo braku lasera nawigacja działa w nim bez zarzutu.

yeedi 2 hybrid

Ponadto w trakcie testów ani razu nie zawiesiła mi się aplikacja, nie traciłem łączności z robotem, jak również nie miałem żadnych problemów ze sparowaniem robota. Wbrew pozorom tego typu problemy potrafią bardzo utrudnić życie i zmniejszyć zadowolenie z zakupu robota. Tym samym uważam, że yeedi 2 hybrid to bardzo udana konstrukcja i przede wszystkim warta swojej ceny.

Jeżeli robot przypadł Wam do gustu to możecie go zamówić z 2 źródeł:

Sprawdźcie aktualną cenę i kupcie tam gdzie będzie aktualnie lepsza oferta. Oba linki prowadzą do oficjalnych ofert producenta. Zamówicie tam oryginalny sprzęt objęty dwuletnią gwarancją.

yeedi 2 hybrid z Aliexpress

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.