Wybieramy hulajnogę elektryczną – na co zwrócić uwagę?

Rozważasz zakup hulajnogi elektrycznej? Koniecznie zapoznaj się z moim krótkim poradnikiem, który pomoże Ci wybrać właściwy model. W sprzedaży jest już mnóstwo rodzajów tych pojazdów i warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby czerpać przyjemność z jazdy.

Hulajnoga elektryczna – czy warto?

Pojazdy elektryczne, a wśród nich hulajnogi elektryczne, cieszą się ostatnio ogromną popularnością. Mają wiele zalet, wśród których należy wymienić m.in. niewielkie rozmiary, prostą obsługę i brak emisji spalin do środowiska. Hulajnogą elektryczną bardzo często dotrzemy w miejsca niedostępne dla samochodów, a także nie musimy się martwić o znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Decydując się na zakup własnej hulajnogi, warto jednak dobrze przyjrzeć się ofercie poszczególnych producentów. Nie każda hulajnoga sprawdzi się dla każdego. Warto zatem przemyśleć dobrze swoje potrzeby i ocenić czy dany model idealnie im odpowiada.

Przeznaczenie hulajnogi

Wybieramy hulajnogę elektryczną - na co zwrócić uwagę - hulajnoga Xiaomi

Oferta hulajnóg elektrycznych jest obecnie tak bogata, że w zasadzie często mówimy o kompletnie różnych typach pojazdów. Hulajnogi różnią się od siebie przede wszystkim przeznaczeniem. Wyróżnić możemy 3 główne kategorie:

  • hulajnogi terenowe/wyczynowe;
  • hulajnogi miejskie;
  • hulajnogi dziecięce.

W każdej z tych kategorii znajdziemy zarówno lepsze, jak i słabsze modele, ale to od rozważenia przeznaczenia pojazdu musimy zacząć.

Hulajnogi terenowe i wyczynowe

hulajnogi profesjonalne, wyczynowe - Acer Electrical Scooter Predator Extreme

Są to modele przeznaczone zdecydowanie dla osób, które mają już doświadczenie w jeździe pojazdami elektrycznymi i często szukają sprzętu dostarczającego mocnych wrażeń.

Charakteryzują się głównie większą mocą i prędkością maksymalną. Wykorzystanie ich maksymalnych możliwości na drogach publicznych jest z reguły nielegalne. Tym samym nadają się głównie do jazdy w terenie lub po szlakach niedostępnych dla pieszych, czy też innych pojazdów.

jak wybrać hulajnogę elektryczną - Motus DAYTONA Pro 10 Sport

Przykładem takiej hulajnogi jest MOTUS DAYTONA Pro 10 Sport osiągając prędkość aż 65 km/h!

Hulajnogi miejskie

To zdecydowanie najpopularniejsza kategoria. Są to hulajnogi nadające się do codziennego przemieszczania po mieście, w tym jazdy ścieżkami rowerowymi, czy też drogami tam gdzie jest to możliwe.

jak wybrać hulajnogę elektryczną - Xiaomi Electric Scooter 4 pro 2 generacji

Wśród najpopularniejszych modeli tego typu należy wskazać model Xiaomi Electric Scooter 4 Pro 2 Gen.

Hulajnogi dziecięce

W sprzedaży znajdziemy również modele znacznie mniejsze od standardowych hulajnóg, czyli przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Są znacznie lżejsze i osiągają mniejsze prędkości, przez co są znacznie bezpieczniejsze dla najmłodszych.

jak wybrać hulajnogę elektryczną - Motus Scooty 8,5 Lite - wymiary

Jednym z najciekawszych w tej kategorii modeli jest Motus Scooty 8,5 Lite oferujący niezłe parametry jazdy przy niewielkich rozmiarach i wadze zaledwie 12 kg.

Na co zwrócić uwagę – najważniejsze parametry

W ramach każdej z 3 wymienionych kategorii znajdziemy modele w dużej mierze różniące się od siebie wieloma cechami. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Moc silnika

moc silnika hulajnogi Xiaomi

Hulajnoga elektryczna różni się od zwykłej przede wszystkim napędem pochodzącym z silnika. Od tego jak mocna będzie to jednostka zależą w zasadzie trzy rzeczy: prędkość maksymalna, ładowność hulajnogi i łatwość pokonywania podjazdów.

Najmocniejsze modele posiadają silniki o mocy znamionowej nawet 1000 W. Są to jednak sprzęty dla profesjonalistów.

Do codziennej jazdy wystarczy jednak moc na poziomie 350 W (najczęściej spotykana w hulajnogach miejskich). Tańsze modele, często mają nieco mniejszą moc i należy pamiętać że mogą się nie sprawdzić do worzenia cięższych osób, czy też pokonywania długich podjazdów.

Zasięg

Wybieramy hulajnogę elektryczną - na co zwrócić uwagę - bateria

Drugi aspekt na który musicie zwrócić uwagę to maksymalny zasięg hulajnogi. Wpływa na niego w dużej mierze pojemność baterii, ale nie tylko. Na zasięg wpływ ma również konstrukcja pojazdu, w tym jego waga, a także ewentualna obecność systemu KERS służącego do odzyskiwania energii w trakcie hamowania. Dzięki najnowszym technologiom, topowe hulajnogi potrafią oferować zasięgi na poziomie kilkudziesięciu kilometrów na jednym ładowaniu.

jak wybrać hulajnogę elektryczną - XRIDER F10 Pro

Przykładowo świetnie wyposażony (między innymi w system KERS) model XRider F10 Pro oferuje aż 85 km na jednym ładowaniu!

Waga

jak wybrać hulajnogę elektryczną - Xiaomi Electric Scooter 4 pro 2 generacji - waga hulajnogi

Pomimo swoich licznych zalet hulajnogi elektryczne mają jedną dużą wadę: są znacznie cięższe od zwykłej hulajnogi, a nawet roweru. Na wagę wpływ ma przede wszystkim silnik i ciężka bateria. Tym samym z reguły im mocniejsza jest nasza hulajnoga, tym będzie cięższa. Warto zatem rozważyć ten aspekt przed zakupem. Być może w naszej sytuacji lepiej będzie kupić hulajnogę oferującą słabsze parametry mocy, ale też znacznie lżejszą i wygodniejszą w transporcie.

jak wybrać hulajnogę elektryczną - Xiaomi Electric Scooter 3

Ciekawym kompromisem może być niezwykle popularny model Xiaomi Electric Scooter 3 ważący zaledwie 13 km, a świetnie sprawdza się w codziennej jeździe miejskiej.

Hamulce

Jeżdżąc hulajnogą elektryczną musimy pamiętać o bezpieczeństwie na drodze. Natomiast na poziom bezpieczeństwa w dużej mierze wpływają hamulce. Stosowany rodzaj hamulców potrafi w dużej mierze wpływać na ich niezawodność i drogę hamowania. Warto postawić przede wszystkim na modele oferujące podwójne hamulce – zarówno na przednie, jak i tylne koło. Dobrze też, aby przynajmniej na jednym kole był hamulec tarczowy, a nie tylko elektryczny.

najlepsze hulajnogi elektryczne - Ducati Pro III - hamulce

Podwójne hamulce tarczowe oferuje m.in. Ducati Pro III.

Koła i opony

Wielkość i rodzaj kół w dużej mierze wpływają na nasz komfort jazdy. Opona jest jedynym elementem hulajnogi, jaki ma styczność z powierzchnią, więc to od jej konstrukcji zależy zarówno nasze bezpieczeństwo jazdy, jak i odczucia z podróży. Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar kół, ale i na ich rodzaj. Wyróżnić możemy przede wszystkim koła twarde (bezdętkowe) oraz tradycyjne (dętkowe). Atutem tych pierwszych jest przede wszystkim wytrzymałość i brak konieczności sprawdzania ciśnienia w oponie.

Są jednak mniej komfortowe w trakcie jazdy i jadąc na takich kołach czujemy każdą nierówność. Zdecydowanie większy komfort jazdy oferują koła z pompowaną dętką (jak w rowerze). W tym wypadku musimy tylko liczyć się z ryzykiem przebicia i konieczności naprawy lub wymiany dętki.

jak wybrać hulajnogę elektryczną - Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra - opony samouszczelniające

W topowych modelach stosowane są coraz częściej rozwiązania łączące atuty obu typów kół. Np. Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra posiada opony samouszczelniające, w których specjalny żel automatycznie wypełnia niewielkie uszkodzenia niwelując ryzyko złapania tzw. „kapcia”.

Amortyzacja

Jeżeli zależy Wam na komfortowym pokonywaniu przeszkód, a zwłaszcza na jeździe po nierównym terenie – wtedy zwrócić uwagę na amortyzatory. Mają je wyłącznie droższe modele, ale jeżeli zależy nam na stabilniejszej jeździe i większej przyjemności z podróżowania – warto za nie dopłacić.

amortyzatory w hulajnodze - Acer Electrical Scooter Predator Extreme

Jednym z najlepszych na rynku pod względem zawieszenia modelem jest Acer Electrical Scooter Predator Extreme 

Sterowanie trybami jazdy

Większość dostępnych w sprzedaży modeli oferuje kilka trybów jazdy. Z reguły różnią się od siebie maksymalną prędkością, jak również zużyciem energii. Oczywiście droższe i mocniejsze modele mają tych trybów więcej, natomiast warto zwrócić uwagę nie tylko na ich ilość, ale również sposób zmiany. Najczęściej służyć do tego będzie manetka na kierownicy i niewielki wyświetlacz.

Przy dłuższej jeździe warto, aby wyświetlacz pokazywał przynajmniej najważniejsze parametry jazdy takiej jak aktualna prędkość, pokonany dystans, czy też poziom rozładowania baterii.

Niektóre modele mają nawet możliwość połączenia się z aplikacją na smartfony poprzez którą możemy zmieniać w hulajnodze niektóre ustawienia i śledzić statystyki jazdy.

aplikacja XRider współpracująca m.in. z XRider F10 Pro

Najlepszy model to ten, który odpowiada Twoim potrzebom

Trudno jest jednoznacznie wskazać najlepszą obecnie hulajnogę elektryczną na rynku. Każdy ma nieco inne potrzeby i oczekiwania, zatem najważniejsze, aby dobrać hulajnogę pod siebie. Powyżej wymieniłem natomiast kilka najciekawszych moim zdaniem modeli i podpowiedziałem na co zwrócić uwagę przy wyborze. Znacznie więcej modeli znajdziecie natomiast pod tym linkiem w sklepie RTV Euro AGD, który ma obecnie jedną z najlepszych ofert na hulajnogi elektryczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.