Tani monitoring – kamery IP z Aliexpress

Żyjemy w niebezpiecznych czasach, w których każdy stara się zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych, jak również o bezpieczeństwo swojego majątku. Jednym z praktycznych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa  jest monitoring. Profesjonalne kamery potrafią kosztować spore pieniądze. Korzystając jednak z chińskich sklepów takich jak Aliexpress, za niewielkie pieniądze możemy zapewnić sobie całkiem przyzwoity system monitoringu dzięki wykorzystaniu kamer IP.

Kamery IP – prosty sposób na ochronę mieszkania

Kamery IP, czyli kamery internetowe służące do monitoringu znamy już od wielu lat. Z reguły kojarzą się z powszechnym monitoringiem instalowanym w bankach, sklepach i różnych miejscach publicznych. Stosowane są najczęściej przez profesjonalne agencje ochrony. Jednak aby stworzyć własny system monitoringu wcale nie musimy korzystać z usług takowych firm. Zarówno zakup, jak i instalacja kamery IP służącej do monitorowania naszego mieszkania są dzisiaj niezwykle proste i tanie. Aby stworzyć w pełni funkcjonalny system monitoringu, wystarczy nam Wi-Fi w mieszkaniu (które obecnie i tak większość z nas posiada)  oraz zakup i podłączenie do naszego Wi-Fi kamery IP. Ceny sprzętów tego typu wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od jakości kamery. Na Aliexpress możemy jednak kupić całkiem niezłe kamery za zaledwie kilkadziesiąt złotych. Postanowiłem u siebie przetestować taki sprzęt.

 

SANNCE HD 720 P z Aliexpress

Przeglądając oferty chińskich kamer zdecydowałem się na zakup SANNCE HD 720 P z Aliexpress. Jednej z najpopularniejszych kamer tego typu. Jej główna zaleta: cena. Za sprzęt z dostawą zapłaciłem ok. $20, czyli mniej więcej 70 zł!

Czy coś tak taniego przyda się do ochrony domu? Wydatek śmieszny, więc i ryzyko niewielkie, dlatego postanowiłem sprawdzić. W końcu nie raz Chińczycy potrafili mnie pozytywnie zaskoczyć.

paczka z kamerą IP SANNCE HD 720 P z Aliexpress

„Majfrendy” jak najbardziej zaskoczyły i tym razem. Na początek dostawą. Paczka przyszła w kilka dni dostarczona DHLem! Zapytacie jakim cudem tak szybko? Otóż okazuje się, że paczka została wysłana z Niemiec, chociaż na Aliexpress wybierałem normalnie wysyłkę z Chin najtańszym (czyli bezpłatnym) sposobem wysyłki.

Zawartość paczki z kamerą IP SANNCE HD 720 P z Aliexpress

W środku wszystko elegancko zapakowane. Wygląda aż zadziwiająco dobrze, jak na sprzęt za 70 zł z wysyłką kurierem.

kompletny zestaw kamery IP SANNCE HD 720 P z Aliexpress

Zestaw zawiera:

  • kamerę;
  • kabelek micro USB – USB;
  • wtyczkę USB (na europejskie gniazdko);
  • kołki do montażu;
  • zaślepkę do podłoża;
  • instrukcję obsługi (w języku angielskim).

kamera IP SANNCE HD 720 P z Aliexpress

Kamerka to dość tradycyjnie wyglądający bałwanek z małą antenką. Z góry mamy wejście na karty SD (obsługuje karty do 64 GB, ale nie dołączają takowej do zestawu).

Poza tym kamerka ma z tyłu głośnik i gniazdko micro USB do ładowania.

Obsługa kamerki odbywa się natomiast za pomocą prostej w obsłudze aplikacji na smartfony („Sannce Cam” do pobrania z Google Play).

Sannce Cam App w wyszukiwaniu Google Play

Za pomocą tej aplikacji łączymy naszą kamerkę z naszym domowym Wi-Fi i gotowe.

Najtańsze kamery IP dostępne również w polskich sklepach mają bardzo ograniczone możliwości. Wąski kąt widzenia, słabą widoczność, ograniczone możliwości nagrywania. Za lepszy sprzęt musimy już wyłożyć sporą gotówkę.

Tymczasem kamera Sannce pomimo śmiesznej ceny, dysponuje większością przydatnych opcji.

Przede wszystkim jest to kamera, którą możemy obracać dookoła za pomocą aplikacji na smartfony. Tym samym umożliwia nam obserwację niemal całego pomieszczenia obracając kamerę o 360 stopni (właściwie to 350 :)). Ponadto możemy ją przesuwać w górę i w dół – o 90 stopni! Tak więc praktycznie całe pomieszczenie z sufitem i podłogą włącznie mamy w zasięgu kamery.

Jakość obrazu – HD Ready (720 p), w pełni wystarcza do obserwacji pomieszczenia. Należy jednak podkreślić, że za nieco większe pieniądze możemy na Aliexpress kupić też kamery o jakości FULL HD (1080 p). Również Sannce oferuje wersję Full HD. Ja uznałem, że tańsza mi wystarczy, chociaż teraz widzę że Full HD potaniała i różnica w cenie nie jest aż tak duża.

Sannce Full HD - dla trochę mniejszych cebulaków
Sannce oferuje również wersję Full HD – dla trochę mniejszych cebulaków 😉

Kamera ma również system night vision. Tym samym monitoring działa nawet w kompletnej ciemności (obraz z kolorowego robi się czarno-biały).

Wiele z funkcji kontrolowanych jest za pomocą aplikacji na smartfony i w dużej mierze funkcjonalność kamery zależy właśnie od oprogramowania. Za pomocą komórki możemy sterować wieloma ustawieniami.

Sannce Cam App - opcje
aplikacja Sannce Cam zawiera całą masę ustawień

 

Możemy między innymi ustawić alarm-powiadomienie na wypadek jakiegoś ruchu zaobserwowanego przez kamerę (na maila lub na komórkę). Możemy również włączyć nagrywanie. Kamera Sannce posiada w tym wypadku 2 sposoby rejestracji wykonanych zdjęć: poprzez internet (wysyłka na Ftp lub maila), jak i poprzez zapis na karcie SD montowanej w kamerze.

Przydatną funkcją niedostępną w wielu tanich kamerach jest dwustronna funkcja audio. Dzięki kamerze możemy na odległość nie tylko zobaczyć co się dzieje w naszym mieszkaniu, ale i usłyszeć. Ponadto z racji, że funkcja audio jest dwustronna – możemy np. krzyknąć z naszej komórki na potencjalnego złodzieja.

Co warto dodać – z wszystkich tych funkcji możemy korzystać nie tylko w celu zapewnienia kontroli przed nieproszonymi gośćmi, ale i w celu komunikacji z najbliższymi, np. z dziećmi które zostawiliśmy w domu, bądź też które przebywają w innym pokoju, a my chcemy mieć je cały czas na oku (i na podsłuchu).

Podsumowanie

Reasumując uważam, że zakup kamery IP z Aliexpress był świetną decyzją. Wydałem na nią zaledwie kilkadziesiąt złotych, a w pełni spełniła moje oczekiwania. Sannce nie jest jedynym producentem wartym rozważenia. Oferta sprzętów tego typu na Aliexpress czy też na Gearbest jest całkiem bogata. Warto m. in. zainteresować się kamerami od Xiaomi. Są nieco droższe, ale firma jest już sprawdzona na wielu polach, a i ich kamery IP zbierają dobre recenzje.

49 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.