×

Recenzja Dreame X50 Ultra – najlepszy robot sprzątający 2025 roku?

Dreame X50 Ultra to od pewnego czasu lider stale aktualizowanego rankingu robotów sprzątających BezPrzepłacania.pl. Sprzęt na pierwszy rzut oka nie różni się wiele od znacznie tańszych robotów, w tym starszych modeli marki Dreame, ale w praktyce tych różnic jest naprawdę dużo. Koniecznie zapoznajcie się z moją recenzją, aby przekonać się czy warto zainwestować w ten model.

Dreame – topowe roboty sprzątające

roboty Dreame X50 Ultra - różne kolory - biały i czarny

Jeżeli jesteście nowi na mojej stronie – to winny jestem Wam dwa zdania autopromocji. Na BezPrzepłacania.pl od wielu lat recenzuję różnego rodzaju odkurzacze. Przetestowałem już m.in. około setki robotów sprzątających większości producentów obecnych na polskim rynku. Najlepsze umieszczam w stale aktualizowanym rankingu robotów sprzątających.

Jakiś czas temu na pierwsze miejsce wskoczył model Dreame X50 Ultra.

Aktualną cenę Dreame X50 Ultra sprawdzicie tutaj:

Wersja Complete, różni się tym, że ma więcej akcesoriów na wymianę (filtry, mopy itp.). Poza tym jest to ten sam sprzęt.

Mniej więcej rok temu na BezPrzepłącania.pl pojawiła się recenzja jego poprzednika Dreame X40 Ultra, który ciągle jest w sprzedaży i jest przy tym znacznie tańszy. Dreame X40 mnie naprawdę zachwycił i dalej uważam że jest to rewelacyjny sprzęt, warty rozważenia przy zakupie. Koniecznie sprawdźcie jego recenzję pod tym linkiem.

W swojej recenzji Dreame X50 skupię się natomiast na różnicach względem poprzednika, a także innych sprzętów tego typu dostępnych na rynku.

Unboxing Dreame X50 Ultra

recenzja Dreame X50 Ultra - pudło z robotem

Obecnie robot ten oferowany jest w zasadzie w 4 wersjach. Możecie wybrać wersję białą lub czarną, ale także wersję Dreame X50 Ultra oraz X50 Ultra Complete.

Wariant Complete różni się tylko liczbą dodatkowych akcesoriów (filtrów, mopów itp). Robot ma natomiast dokładnie te same parametry i możliwości.

Na potrzeby testów otrzymałem natomiast wersję podstawową do której z czasem możecie dokupić zapasowe mopy, worki na brud itp.

Recenzja Dreame X50 Ultra - najlepszy robot sprzątający 2025 roku - zawartość zestawu

Rekordowa moc ssąca Dreame X50 Ultra

Dreame X50 Ultra - recenzja

Na wstępie zacznę od najważniejszego. Roboty sprzątające marki Dreame rewelacyjnie odkurzają wykorzystując do tego ogromną moc ssącą.

W przypadku Dreame X50 Ultra jest to aż 20 000 Pascali, podczas gdy w przypadku wspomnianego modelu X40 było to 12 000 Pa. Co więcej, na rynku znajdziecie modele oferujące maksymalną moc ssącą na poziomie 2-3 tysięcy Pa i ich producenci będą Was zapewniać, że to dużo. To było dużo, ale kilka lat temu. Teraz jak widać technologia poszła mocno do przodu.

siła ssąca robota Dreame X50 Ultra

Tymczasem Dreame X50 Ultra wciąga wszelkie zabrudzenia wręcz rewelacyjnie.

Dreame X50 Ultra - test odkurzania - duża moc ssąca

Na jego skuteczność wpływa też możliwość wielokrotnego przejazdu: raz prostopadle, raz równolegle. To jednak cecha, którą możecie już spotkać w wielu innych robotach.

Nie w każdym robocie będziecie mieli jednak podwójne szczotki HyperStream™ DuoBrush, wyposażone w funkcję rozplątywania włosów i sierści.

Dreame X50 Ultra - podwójne szczotki główne

Konstrukcja szczotki głównej jest szczególnie ważna jeżeli macie w domu zwierzęta lub ktoś z domowników gubi dużo długich włosów.

recenzja Dreame X50 Ultra - najlepszy robot sprzątający

Odkurzacz potrafi też fenomenalnie odkurzać płaskie dywany.

odkurzanie dywanu za pomocą robota sprzątającego

Płaskie, gdyż do dywanów z długim włosiem, np. typu Shaggy, roboty tego typu ogólnie średnio się nadają. Dreame X50 będzie co prawda je odkurzał, ale może to wyglądać nieco ślamazarnie.

Dreame X50 Ultra - odkurzanie dywanu typu Shaggy

Co bardzo ważne w kontekście dywanów, to Dreame X50 potrafi je rozpoznawać. Możemy co prawda nanieść je ręcznie na mapę mieszkania, ale jak tego nie zrobimy to robot i tak się zorientuje, że w danym miejscu leży dywan.
Wybierając odpowiednią opcję w aplikacji możemy natomiast wybrać w jaki sposób robot powinien się zachować nad dywanem.

Dreame X50 Ultra - ustawienia dywanowe w aplikacji

Możemy m.in. kazać mu omijać wszelkie dywany, albo omijać je tylko w trakcie mopowania.

Obrotowe mopy – kolejne udoskonalenia

recenzja Dreame X50 Ultra - spód robota z mopami

Tym samym przeszliśmy do drugiej po odkurzaniu podstawowej funkcji tego sprzętu. Robot posiada dobrze już znane z poprzednich wersji robotów marki Dreame dwa obrotowe mopy.

Recenzja Dreame X50 Ultra - najlepszy robot sprzątający 2025 roku - podnoszone mopy

Mopy te są po pierwsze automatycznie myte w wielofunkcyjnej stacji, po drugie są stale nawilżane w trakcie pracy. O tym jak często mają być myte mopy oraz jak bardzo nawilżone mają być szmatki – decydujemy w aplikacji.

W przypadku najnowszych robotów sprzątających jest to już jednak standard. Standardem póki co nie jest jeszcze to, że robot potrafi w razie potrzeby odstawić mopy na stację, np. kiedy chcemy aby tylko odkurzał.

wyjazd ze stacji bez mopów - stacja CleanBase w robotach Dreame

Następnie jeżeli potrzebujemy inne pomieszczenie zmopować lub zmopować z jednoczesnym odkurzaniem – robot pojedzie na stację aby założyć mopy, które zostaną umyte w stacji z użyciem gorącej wody o temperaturze, aż 80°C.

Dreame X50 Ultra - pojemniki na wodę
Stacja posiada pojemniki zarówno na czystą (4,5l), jak i brudną wodę (4l). Potrafi także automatycznie dozować detergent. Z detergentu możemy, ale nie musimy korzystać. Pojemnik możemy zostawić pusty lub wyłączyć funkcję jego dozowania w aplikacji.

Recenzja Dreame X50 Ultra - najlepszy robot sprzątający 2025 roku - worek na brud

Obok pojemnika na detergent znajduje się worek na kurz. Pomieści aż 3,2 litra zabrudzeń i wystarczy nawet na 100 dni.

Stacja ma ponadto system eliminacji bakterii wewnątrz worka za pomocą światła UV.

lampa UV w Dreame X50 Ultra

Lampa UV eliminuje również bakterie na mopach, w trakcie ich suszenia przez stację.

Wyższy poziom mopowaniaDreame X50 Ultra - recenzja - mopowanie

Wróćmy jeszcze na moment do kwestii mopowania podłogi. Oczywiście w dalszym ciągu nie jest to mopowanie równie skuteczne jak z użyciem wiadra z wodą i tradycyjnego mopa, którym ręcznie wyszorujemy podłogę. Jednak mimo to, również w kwestii mopowania nastąpił tutaj spory postęp.

Po pierwsze mamy tutaj znany już z kilku poprzednich modeli system wysuwanego mopa (MopExtend).

ustawienia mopextend

Dzięki temu robot lepiej dociera do krawędzi i trudno dostępnych miejsc. W razie potrzeby wysuwać się potrafi również szczotka boczna (system SideReach).

Dreame X50 z wysuniętą szczotką boczną

Mopy potrafią się ponadto podnosić o ok. cm w górę. Jest to wygodne nie tylko jeżeli chcemy, aby robot podnosił je nad dywanami, ale również w trakcie powrotu na stację. W niektórych modelach roboty jadą z brudnymi mopami po podłodze przez cały dom, a tutaj nie ma tego problemu.

Recenzja Dreame X50 Ultra - najlepszy robot sprzątający 2025 roku - mopowanie w wysuniętym mopem

 

To są jednak funkcje znane już z kilku starszych modeli, w tym Dreame X40.

Innowacyjne funkcje: pokonywanie progów i chowanie lasera

Przejdźmy zatem do kompletnych nowości i powodów, dla których mielibyście postawić akurat na ten model.

Dreame X50 Ultra - recenzja - nawigacja VersaLift

W przypadku większości robotów sprzątających ogromnym problemem zawsze były progi. Nawet najlepsze roboty miewały problemy kiedy na drodze pojawiała się przeszkoda wyższa niż 2 cm.

recenzja Dreame X50 Ultra - wjazd na progi

Tymczasem Dreame X50 posiada innowacyjną konstrukcję kół ProLeap, dzięki której pokonuje przeszkody o wysokości nawet 6 cm. Nie oznacza to, że wjedzie na każdy tak wysoki schodek. W praktyce bez problemu wskakuje na podwyższenie o wysokości ok. 4 cm. Następnie wjedzie też jeżeli zaraz za nim jest kolejny próg o wysokości ok. 2 cm.

Dreame X50 Ultra - pokonywanie schodków - wysokość progów do 6 cm

Funkcję tę przetestowałem w różnych warunkach i nie działa jeszcze idealnie, ale bez wątpienia robot ten potrafi pokonywać znacznie wyższe progi niż inne roboty tego typu.

Dreame X50 Ultra - recenzja - wjazd na progi

Aby robot jeździł tak jak chcemy warto wszystko na spokojnie poustawiać w aplikacji, gdzie możemy wskazać mu, jak ma się zachowywać, np. jak chcemy aby jedne progi przeskakiwał, a inne omijał.

Dreame X50 Ultra - ustawienia sposobu pokonywania progów w aplikacji
Możemy mu również wskazać gdzie znajduje się pochylnia po której ma wjechać na wyższy poziom.

ustawianie rampy na mapie

Tym samym sposób pracy robota możemy dostosować do naszych potrzeb.

Recenzja Dreame X50 Ultra - najlepszy robot sprzątający 2025 roku - zjazd z rampy

Wjedzie tam gdzie inne nie potrafią

Dreame X50 Ultra - recenzja - wjazd pod łóżko

Robot potrafi wjeżdżać nie tylko na progi na które inne roboty nie wjadą, ale i pod meblami pod którymi inne roboty się nie zmieszczą. Wysokość robota w najwyższym punkcie to co prawda aż 111 mm, ale wieża służąca do nawigacji VersaLift potrafi się razie potrzeby schować, a robot potrafi w tym czasie nawigować tylko z wykorzystaniem kamer na zderzaku.

Dzięki temu manewrowi, wysokość robota spada do zaledwie 89 mm.

Na moich testach, system umożliwił robotowi wjazd pod łóżko, pod które wiele innych robotów nie było w stanie wjechać.

Bardzo wiele mebli ma właśnie prześwit w okolicach 10 cm. Ten system pozwala zatem znacząco zwiększyć możliwości wykorzystania robota.

Pełne wymiary zarówno robota, jak i stacji macie tutaj:

Dreame X50 Ultra - wymiary robota i stacji

Inteligentna nawigacja

Dreame X50 Ultra - recenzja - sprzątanie łazienki

Przejdźmy zatem do kwestii nawigacji. Pod tym względem Dreame już od dłuższego czasu wyznacza trendy. Robot korzysta nie tylko z laserowego czujnika odległości LDS, ale również trójwymiarowego światła strukturalnego i kamery RGB korzystającej ze sztucznej inteligencji w celu ominięcia problematycznych obiektów.

wysunięta szczotka boczna

Oznacza to, że robot nie tylko nie błądzi jeżdżąc po mieszkaniu, ale również jest w stanie rozpoznawać różne obiekty na drodze.

Dreame X50 Ultra - recenzja - rozpoznawanie przeszkód

Zarówno takie statyczne, jak i mobilne.

Dreame X50 Ultra - identyfikacja zwierząt

Jeżeli macie w domu zwierzęta, którym nie do końca ufacie, to taki system potrafi uratować sytuację. Robot identyfikując problematyczny obiekt – ominie go w trakcie sprzątania.

Dreame X50 Ultra - identyfikacja psiej kupy

Oprogramowanie robota potrafi obecnie rozpoznać ok. 200 różnych obiektów, ale funkcja ta jest stale rozwijana i udoskonalana.

Dreame X50 Ultra - przewód elektryczny na mapie

Mnóstwo funkcji w aplikacji na smartfony

Dreame X50 Ultra - ustawienia aplikacji Dreamehome

Aplikacja na smartfony Dreamehome oferuje mnóstwo funkcji zarówno dotyczących sposobu pracy robota jak i sposobu zapisywania mapy naszego mieszkania.

gotowa mapa

Mapy możecie tutaj tworzyć osobno na każde piętro i nanosić na nie praktycznie wszystko z meblami włącznie.

Dreame X50 Ultra - wybór mebli w aplikacji

Nie będę tutaj opisywać wszystkich możliwości, bo zajęłoby to tydzień, ale w dużym skrócie można powiedzieć, że robot ten ma praktycznie wszystko co jego poprzednicy i konkurencja.

mapa w 3D

Jak zastanawiacie się który robot ma jakąś funkcję to z dużą dozą prawdopodobieństwa Dreame X50 Ultra ją ma.

opcje edycji mapy

W aplikacji pojawiają się też kolejne funkcje, często określane jako laboratoryjne.

Dreame X50 Ultra - funkcje laboratoryjne

Są one związane chociażby z rozpoznawaniem przez robota różnych obiektów, w tym rozlanych płynów.

identyfikacja plam

Dreame X50 Ultra potrafi nad rozlanymi płynami podnieść zarówno szczotkę boczną, jak i szczotki główne, tak aby ich nie zamoczyć.

mopowanie plam

W miejscu wykrycia plamy potrafi wtedy przejść w tryb intensywnego mopowania. Funkcja ta nie działa jeszcze idealnie – czasami robot za późno zauważa plamę, ale i tak jest pod tym względem znacznie lepiej niż w innych modelach, które większość plam po prostu odkurzą, przez co po pierwsze rozsmarują zabrudzenia po podłodze, po drugie mogą się uszkodzić wciągając płyny.

Robot potrafi też wykryć w którym miejscu mamy na podłodze jakieś większe zabrudzenia i włączyć w tym miejscu dokładniejsze odkurzanie.

identyfikacja zabrudzeń

Mobilny monitoring

Nie jest to koniec praktycznych zastosować kamery na robocie. Otóż sprzęt ten może nam posłużyć również jako mobilna kamera do monitoringu.

Recenzja Dreame X50 Ultra - najlepszy robot sprzątający 2025 roku - podświetlanie drogi

Za pomocą aplikacji możemy podglądać co widzi w danej chwili robot i np. szpiegować domowników, czy też sprawdzić co robi nasz pies.

znajdowanie zwierząt w aplikacji Dreamehome

Możemy nawet kazać robotowi znaleźć zwierzę i zrobić mu zdjęcie.
Ogólnie to obraz z kamery możemy nagrywać.

Dreame X50 Ultra - podgląd z kamery

Możemy też włączyć głośnik i powiedzieć coś domownikom na odległość, np. samemu będąc w pracy.

Pozostałe cechy robota Dreame X50 Ultra

recenzja robota sprzątającego Dreame X50 Ultra

Jak już kilka razy wspomniałem, robot ten ma mnóstwo funkcji o których można by mówić godzinami. Podzielę się z Wami jeszcze kilkoma istotnymi spostrzeżeniami i porównaniami do konkurencji.

Czas pracy

Robot ma baterię o pojemności 6400 mAh. Pozwala to mu na pracę przez ponad 200 minut, ale czas ten zależy od wybranego trybu sprzątania i przede wszystkim ustawionej mocy ssącej. Tę możecie dowolnie regulować.

szczegóły czyszczenia

Dużo zależy też od skomplikowania Waszego domu, ilości mebli do ominięcie itp. W moim przypadku robot sprząta całe piętro w trybie Turbo nie zużywając na to nawet połowy baterii. Jednak nawet gdyby jej zabrakło – robot będzie w stanie sam się doładować i wznowić sprzątanie w miejscu, w którym je przerwał.

Głośność

Wybrany poziom mocy wpłynie nie tylko na czas pracy na jednym ładowaniu, ale również na głośność robota.

Recenzja Dreame X50 Ultra - najlepszy robot sprzątający 2025 roku - cicha praca

W moich pomiarach wyszło, że robot może pracować zarówno bardzo cicho (ok. 56dB), jak i całkiem głośno (ok. 73dB w najwyższym trybie). Jest nieco głośniej niż w wielu innych modelach, ale biorąc pod uwagę że mówimy o mocy na poziomie aż 20000 Pascali to muszę powiedzieć że robot pod tym względem wypada wręcz rewelacyjnie.

Recenzja Dreame X50 Ultra - najlepszy robot sprzątający 2025 roku - głośność w najwyższym trybie

Nawet stacja na brud w trakcie opróżniania pojemnika nie jest jakoś szokująco głośna.

głośność stacji opróżniającej pojemnik na brud

Oczywiście jeżeli zależy Wam na cichej pracy to po prostu zmniejszacie moc, a robot i tak poradzi sobie z odkurzaniem lepiej niż sporo innych robotów dostępnych na rynku.

ustawianie mocy

Robot z codziennym odkurzaniem dobrze radzi sobie już w trybie standardowym, czyli drugim w kolejności na 5 możliwych przy odkurzaniu. W wyższych trybach radzi sobie oczywiście jeszcze lepiej, ale w większości przypadków robot wszystko idealnie odkurzy niezależnie od ustawionej mocy.

test Dreame X50 Ultra - odkurzanie płatków

Świetnie działa tu przede wszystkim system analizy zabrudzeń na podłodze. Nawet jeżeli robot przeoczy coś na podłodze, to po chwili wróci i zbierze opuszczone zabrudzenia. Ewidentnie działa tutaj kamera bo przy starszych modelach nie widziałem aby robot potrafił z taką precyzją wracać w miejsce wymagające poprawki.

Obsługa głosowa

Dreame X50 Ultra - asystenci głosowi

Dreame X50 Ultra podobnie jak większość topowych robotów sprzątających może być obsługiwany głosowo z wykorzystaniem popularnych asystentów od Google’a, Siri czy też Alexą. Dodatkowo ma jednak wbudowanego własnego asystenta głosowego.

Dreame X50 Ultra - asystent głosowy - wybór komend głosowych

 

Wbudowany asystent póki co nie działa jeszcze w języku polskim, więc pozostaje tutaj jeszcze jakieś pole do poprawy i aktualizacji oprogramowania.

język asystenta głosowego w aplikacji

Jednak jak już zauważyliście, aplikacja jest ogólnie dostępna w języku polskim. Możemy również ustawić polskie komunikaty głosowe. Robot będzie nas w ten sposób informował np. o tym, że zaczyna sprzątanie jakiegoś pomieszczenia, albo że brakuje mu wody w pojemniku. Tych komunikatów ma w repertuarze naprawdę dużo, ale jeżeli wolimy ciszę – możemy je jak najbardziej wyciszyć.

Podsumowanie recenzji Dreame X50 Ultra

robot sprzątający Dreame X50 Ultra - recenzja

Pora zatem na podsumowanie mojej recenzji, a zwłaszcza na odpowiedzenie na kluczowe pytanie: „Czy warto kupić Dreame X50 Ultra?„. Jeżeli nie patrzycie na cenę to absolutnie WARTO. Ten robot ma praktycznie wszystko co mają dzisiaj pozostałe modele, zarówno Dreame, jak i konkurencji, a ponadto kilka unikatowych funkcji, których próżno szukać u konkurentów.
Wielu odstraszy jednak cena. W memencie pisania recenzji za robota trzeba zapłacić ponad 5000 zł.

Aktualną cenę Dreame X50 Ultra sprawdzicie tutaj:

Wersja Complete, różni się tym, że ma więcej akcesoriów na wymianę (filtry, mopy itp.). Poza tym jest to ten sam sprzęt.

Ogromna kasa za którą można spokojnie kupić kilka innych modeli. Musicie zatem zastanowić się czy aby na pewno potrzebujecie tych wszystkich funkcji o których wspomniałem. Niewątpliwie sporo dopłacacie tutaj za funkcję wskakiwania na progi i możliwość obniżenia wysokości robota. Jeżeli tego nie potrzebujecie to już sama marka Dreame oferuje Wam kilka tańszych alternatyw.

porównanie Dreame X50 Ultra i L50 Pro

Koniecznie zajrzyjcie do mojego stale aktualizowanego rankingu robotów sprzątających, jak również artykułu opisującego różnice pomiędzy najnowszymi robotami marki Dreame.

Robota Dreame X50 Ultra udostępnił mi na potrzeby testu polski dystrybutor marki Dreame, jednak nie miał on żadnego wpływu na treść powyższej recenzji. Artykuł oparty jest na podstawie własnych doświadczeń. Podobnie jak w przypadku pozostałych recenzji, robota Dreame X50 Ultra sprawdzałem przez kilka tygodni i starałem się uwzględnić zarówno wszystkie wady, jak i zalety urządzenia.

2 comments

comments user
Filip

Robot robi wrażenie, ale szczerze mówiąc gubię się już w tej ilości modeli. Kiedyś były świetne roboty Xiaomi, jak jest teraz?

comments user
Daniel

Super recenzja, dokładnie tego spodziewałem się po Twoich testach, dzięki! Robot zapowiada się naprawdę interesująco, szczególnie jeśli chodzi o możliwości personalizacji w apce. Wezmę go pod uwagę przy zmianie mojego starego poczciwego Roborocka S6 na nowy.

Opublikuj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sprawdź rankingi