Ranking robotów koszących (TOP 20)

Masz dosyć ciągłego koszenia trawy, a jednocześnie chciałbyś aby otoczenie Twojego domu wyglądało na zadbane? Koniecznie pomyśl o zakupie robota, który zrobi to za Ciebie! Sprawdź ranking najlepszych robotów koszących. Dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wyborze i jakie modele brać pod uwagę.

Robot koszący – kiedy warto kupić?

Ranking robotów koszących - TOP20 - GREENWORKS OptiMow 7 Bluetooth 

Przed zakupem robota koszącego warto dokładnie poznać zarówno atuty, jak i wady takiego typu sprzętu. Robot koszący w wielu przypadkach pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu, sił i nerwów. Czasami może się jednak okazać zbędnym wydatkiem. Aby uniknąć takiego błędu, warto uwzględnić kilka czynników.

Najważniejszy z nich to powierzchnia naszego trawnika. Poszczególne modele są dedykowane pod areały odpowiedniej wielkości. Mówiąc w skrócie: tańsze roboty bardzo często nie będą w stanie skosić całej działki. Czasami będzie to kwestia pojemności baterii, czasami samej konstrukcji urządzenia.

jak wybrać robota koszącego - robot koszący Ecovacs

Istotny jest też kształt trawnika i ilość rabatek i innych przeszkód na które robot może natrafić. Jeżeli do skoszenia jest prosta połać bez żadnych przeszkód, wtedy nawet najprostszy model będzie w stanie wszystko skosić i się nie zgubić. Im więcej jednak przeszkód, alejek, płotków itp. tym istotniejsze będą zastosowane w robocie systemy nawigacji i omijania problematycznych obiektów.

robot koszący trawę Dreame - omijanie przeszkód

Warto też zwrócić uwagę na ewentualne nierówności na naszym trawniku. Jeżeli robot będzie miał do pokonania większe górki, bądź będziemy od niego wymagać jazdy po zboczu, wtedy upewnijmy się, że nasz model oferuje wystarczające parametry kąta nachylenia jazdy.

jak wybrać robota koszącego - robot koszący Gardena - nachylenie

Nie mniej istotna może być również kwestia sterowania robotem i wygoda w ustawieniu jego autonomicznej pracy. Robot ma nam w końcu zaoszczędzić czas i ułatwić pracę, a nie zajmować głowę. Najlepsze modele oferują nie tylko łączność po wi-fi i obsługę za pomocą smartfona, ale i mnóstwo funkcji dzięki którym będziemy mogli zapomnieć o koszeniu na długi czas.

jak wybrać robota koszącego - robot koszący Bosch - sterowanie z aplikacji

Te wszystkie elementy wziąłem pod uwagę tworząc poniższy ranking TOP 20 robotów koszących. Sprawdźcie jakie modele oferowane obecnie na rynku są w mojej ocenie najlepsze:

TOP 20 robotów koszących:

20. BOSCH Indego XS 300

Ranking zacznę od propozycji dla osób, które nie potrzebują kosić wielkiego areału, jednocześnie docenią sprzęt który nie zajmie dużo miejsca. Bosch Indego XS 300 to model znanej marki oferujący solidne koszenie prostych niewielkich przestrzeni. Nie ma zbyt wielu inteligentnych funkcji w tym mapowania, czy funkcji omijania przeszkód, ale w wielu przypadkach nie jest to przecież niezbędne. Przystrzyże na jednym ładowaniu trawnik o metrażu do 300 m². Sprawdzi się zatem m.in. w wypadku wielu szeregówek.

Sprawdź aktualną cenę:

19. GARDENA Sileno Minimo

Ranking robotów koszących - TOP20 - GARDENA SILENO MINIMO 250

Do malutkiego trawnika, ale przy sporym budżecie do wydania świetnie sprawdzi się model Gardeny. Sileno Minimo prezentuje się naprawdę elegancko i perfekcyjnie skosi trawę pomimo niewielkich rozmiarów.  Średnica koszenie to zaledwie 16 cm, ale do trawników o powierzchni do 250 metrów sprawdzi się znakomicie.

Sprawdź aktualną cenę:

18. NEO TOOLS 04-621

Ranking robotów koszących - TOP20 - Robot koszący NEO TOOLS 04-621

Masz do skoszenia niewielki trawnik, a jednocześnie nie masz zamiaru wydawać ogromnych pieniędzy na robota? Ciekawym wyborem może być Neo TOOLS 04-621. Sprawdzi się na areale do 600 m². Pomimo niskiej ceny ma łączność z aplikacją poprzez wi-fi. Ma niewielką średnicę cięcia (zaledwie 18 cm), ale również zajmuje miejsca. Jest to robot kompatybilny z systemem akumulatorowym Energy+ (akumulator kupowany osobno). Jeżeli macie inne kompatybilne urządzenia Neo Tools to możecie wykorzystywać te same akumulatory do wielu urządzeń.

Sprawdź aktualną cenę:

17. 4GARDEN AR900 sterowanie Wi-Fi

Ranking robotów koszących - TOP20 - Robot koszący 4GARDEN AR900 sterowanie Wi-Fi

Bardzo podobne parametry i możliwości oferuje model 4Garden AR900 stworzony z myślą o trawnikach do 900 m2. Również on posiada średnicę koszenia wynoszącą 900 m2. Sterować robotem możecie z wykorzystaniem aplikacji poprzez Wi-Fi. W przeciwieństwie do robota Neo Tools, w tym wypadku zestaw zawiera już akumulator.

Sprawdź aktualną cenę:

16. HUSQVARNA AUTOMOWER 305

Ranking robotów koszących - TOP20 - Robot koszący HUSQVARNA AUTOMOWER 305

Jeżeli macie do skoszenia niewielki trawnik, ale jednocześnie chcecie postawić na bardziej renomowaną markę to do wyboru macie m.in. sprzęt od Husqvarny. W tym wypadku musicie jednak wiedzieć, ze bardzo dużo dopłacacie za markę. Robot Automower pomimo iż jest 3 razy droższy nie wyróżnia się dodatkowymi funkcjami, czy parametrami. Średnica koszenia to w tym wypadku 22 cm, a maksymalny kat nachylenia koszonego terenu to 40%. Model ten nie posiada natomiast Wi-Fi. Łączność z aplikacją odbywa się tutaj poprzez Bluetooth. Atutem robota jest natomiast skuteczne koszenie wąskich przestrzeni.

Sprawdź aktualną cenę:

15. BOSCH Indego M 700

BOSCH Indego M 700 - najlepsze roboty koszące 2024

Bardzo podobnym, choć znacznie tańszym rozwiązaniem będzie robot koszący od marki Bosch. Model Indego M700 również stworzony jest z myślą o niewielkich trawnikach. Szerokość koszenia to w tym wypadku jedynie 19 cm, a maksymalny kąt nachylenia terenu to 27 stopni, ale za to kosiarka potrafi samodzielnie stworzyć mapę trawnika i kosić w uporządkowany sposób.

BOSCH Indego M 700 - inteligentna jazda robota koszącego

Sprawdź aktualną cenę:

14. NAC RLM1500-DY sterowanie Wi-Fi/Bluetooth

NAC RLM1500-DY - najlepsze roboty koszące 2024 roku

Jeszcze mniej zapłacicie natomiast za robota marki NAC. Pomimo niskiej ceny poradzi sobie nawet ze średniej wielkości trawnikiem. Według producenta ogarnie nawet 1500 m², chociaż średnica cięcia to tutaj zaledwie 18 cm. Ma jednak bardzo wytrzymałą baterię. Na minus należy natomiast zaliczyć radzenie sobie z nierównościami terenu (tylko do 20 stopni). Jest to zatem dobry niedrogi sprzęt do sporych, ale w miarę płaskich trawników.

Sprawdź aktualną cenę:

13. DEDRA DED8752-4AP sterowanie Wi-Fi

Ranking robotów koszących - TOP20 - DEDRA DED8752-4AP

Model marki DEDRA to kolejna budżetowa propozycja dla osób posiadających średniej wielkości płaski trawnik. Również tutaj maksymalny kąt nachylenia to 20 stopni. Szerokość koszenia to natomiast 20 cm. Bateria urządzenia pozwoli natomiast na skoszenie do 1000 m² za jednym razem. Robot jest ponadto sterowany za pomocą aplikacji łączącej się poprzez Wi-Fi.

Sprawdź aktualną cenę:

12. YARD FORCE YF-RNX100I sterowanie Wi-Fi

Ranking robotów koszących - TOP20 - YARD FORCE YF-RNX100I

Do trawnika o powierzchni 1000 m2. idealnie nada się również model marki Yard Force. Ma nieco mniejszą średnicę koszenia (18 cm), ale za to lepiej radzi sobie z nierównościami i nachyleniami terenu (do 40 stopni).

Sprawdź aktualną cenę:

11. EINHELL Freelexo 1200 LCD BT

EINHELL Freelexo 1200 LCD BT 4326368 - TOP 20 robotów koszących 2024

Einhell Freelexo to sprzęt z rodziny produktów Power X-Change. Wykorzystuje akumulatory, z których możemy korzystać z wieloma urządzeniami marki Einhell. Sam korzystam od lat z tego rozwiązania i jeżeli macie dużo urządzeń akumulatorowych jest to niezwykle wygodne. Kupujecie kilka akumulatorów i nigdy Wam nie zabraknie energii w trakcie koszenia, piłowania, wiercenia itp czynności.

EINHELL Freelexo 1200 LCD BT 4326368 - wymiana baterii w akumulatorowym robocie koszącym

W przypadku tego modelu zalecana powierzchnia trawnika to 1200m². Ma niewielką średnicę tnącą (18 cm), ale nieźle radzi sobie z nierównościami (do 35 stopni).

Sprawdź aktualną cenę:

10. GREENWORKS OptiMow 7 Bluetooth

GREENWORKS OptiMow 7 Bluetooth - robot koszący i aplikacja

Greenworks to marka dobrze znana w wielu krajach z uwagi na swoje niezwykle solidne sprzęty koszące. Model OptiMow 7 sterowany jest za pomocą Bluetooth i nadaje się do trawników o metrażu do 750 m². Raczej płaskich (kąt nachylenia to max. 16,7 stopnia). Sprzęt jest też całkiem cichy (zaledwie 60 dB).

Sprawdź aktualną cenę:

9. ROBOMOW RK2000 22AKHAFB619 sterowanie Bluetooth

Ranking robotów koszących - TOP20 - ROBOMOW RK2000 22AKHAFB619 sterowanie Bluetooth

Idealny robot do dużych (do 2000 m²) trawników, w tym takich o nierównym terenie. Robot potrafi radzić sobie z nachyleniem terenu nawet na poziomie 45 stopni! Średnica koszenia to w tym wypadku 21 cm. Ponadto robot ma system koszenia krawędzi. Posiada natomiast dwa minusy: łączność tylko poprzez Bluetooth oraz konieczność instalacji przewody ograniczającego teren koszenia. O ile w przypadku większości tańszych modeli jest to zrozumiałe, o tyle w przypadku tak drogiego urządzenia można byłoby oczekiwać bardziej wygodnego rozwiązania.

Sprawdź aktualną cenę:

8. GREENWORKS OptiMow 10 GSM

Ranking robotów koszących - TOP20 - Robot koszący GREENWORKS OptiMow 10 GSM

Topowy model marki Greenworks obsłuży trawnik o powierzchni 1000 m². Średnica koszenia to aż 22 cm. Podobnie jak pozostałe modele tej marki raczej nie nadaje się do mocno pochylonego terenu (do 20 stopni). Wyróżnia się natomiast wbudowanym modułem GPS, dzięki któremu oferuje niezwykle precyzyjną nawigację.

Sprawdź aktualną cenę:

7. GARDENA Sileno City 500

Ranking robotów koszących - TOP20 - Robot koszący GARDENA Sileno City 500

Sileno City to jeden z najlepszych na rynku robotów do niewielkich trawników. Sprzęt wykorzystuje sztuczną inteligencję do precyzyjnej jazdy. Robot od Gardeny do najtańszych nie należy, ale bez wątpienia jest jednym z najładniejszych na rynku i jednocześnie najlepiej wykonanych.

Nadaje się do trawników o metrażu do 500 m², jego średnica koszenia to zaledwie 16 cm, ale świetnie radzi sobie z nierównościami (do 35 stopni nachylenia) oraz mieści się w wąskich alejkach, z którymi inne roboty mogą mieć problemy.

Sprawdź aktualną cenę:

6. ECOVACS Goat G1-2000 sterowanie Bluetooth/Wi-Fi/4G

Robot koszący ECOVACS Goat G1-2000

To jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie modeli w zestawieniu. Firma ECOVACS znana głównie z robotów sprzątających postanowiła stworzyć również sprzęt który zadba o porządek na naszych trawnikach. Model Goat G1 wyróżnia się przede wszystkim precyzyjną nawigacją z wykorzystaniem specjalnej kamery 360°.

Ranking robotów koszących - TOP20 - Robot koszący ECOVACS Goat G1-2000 - rozpoznawanie przeszkód

Kosiarka radzi sobie także świetnie w trudnym terenie, nawet przy nachyleniach rzędu 45°. W aplikacji robota nasz trawnik możemy podzielić na różne strefy i zaplanować ich osobno koszenie. Sprzęt poradzi sobie z koszeniem nawet 2000 m² działki.

Sprawdź aktualną cenę:

5. GARDENA Sileno Life 1250 Wi-FI

Ranking robotów koszących - TOP20 - Robot koszący GARDENA Sileno Life 1250 sterowanie Wi-Fi

Gardena to od wielu lat czołowy producent sprzętu ogrodniczego. Firma nie od dzisiaj zna się na pielęgnacji zieleni i przycinania wszystkiego co rośnie szybciej niż byśmy chcieli. Znają się również na produkcji niezawodnych robotów koszących. Modelem z ich oferty, którym najbardziej warto się zainteresować jest moim zdaniem Sileno Life 1250z obsługą Wi-Fi. Robot doskonale radzi sobie z trawnikami do 1250 m². Korzysta z opartej na sztucznej inteligencji technologii LONA, dzięki czemu potrafi precyzyjnie zmapować trawnik.

robot koszący GARDENA Sileno Life 1250 sterowanie Wi-Fi - sterowanie

Od niektórych nawet bardziej wydajnych modeli oferowanych również przez Gardenę różni się przede wszystkim łącznością po wi-fi. Wydając ponad 6 tys. zł na robota wydaje mi się, że jest to absolutny wymóg minimum, jaki powinien spełniać nowoczesny robot koszący.

Sprawdź aktualną cenę:

Robot oferowany jest ponadto w przeróżnych zestawach z dodatkowymi akcesoriami:

4. SEGWAY NAVIMOW i108E

Ranking robotów koszących - TOP20 - Robot koszący SEGWAY NAVIMOW i108E

Macie do skoszenia niewielki trawnik, ale za to liczycie na perfekcyjną precyzję w jeździe robota? Koniecznie zainteresujcie się sprzętem marki Segway. Firma ta może Wam się kojarzyć głównie z elektrycznymi pojazdami, ale ma w ofercie też świetne kosiarki.

Navimow i108E wyposażony jest w moduł GPS, dzięki któremu potrafi przemieszczać się z precyzją sięgającą nawet 2-3 cm.  Wyróżnia się też cichą pracą (zaledwie 58 dB) i nieźle pokonuje nachylenia o kącie nawet 30%.

Sprawdź aktualną cenę:

3. Stihl IMOW 5

Ranking robotów koszących - TOP20 - Stihl IMOW 5

Stihl to marka, której nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Sprawdzony producent wszelkiego rodzaju kosiarek i pił. Ich urządzenie wyróżniają się przede wszystkim jakością i długowiecznością. Produkty Stihl są jednak relatywnie drogie i nie inaczej jest z ich robotami koszącymi. W swojej ofercie mają już kilka modeli oferujących świetna parametry i możliwości. Jeżeli jednak nie macie do wydania majątku, to racjonalnym wyborem może być model Stihl IMOW 5 oferujący najważniejsze rozwiązania proponowane przez producenta, a jednocześnie da się go kupić w cenie poniżej 10 tys. zł.

Ranking robotów koszących - TOP20 - Stihl IMOW 5 - sterowanie z aplikacji

Model IMOW 5 zapewnia samodzielne i w pełni automatyczne koszenie średnich trawników do 1500 m2. Wyróżnia się też świetną jazdą po pochyłym terenie: nawet do 40%. Robotem można natomiast sterować w wygodny sposób za pomocą aplikacji na smartfony dzięki łączności po Wi-Fi lub Bluetooth. Wersje robota z „EVO” w nazwie łączą się ponadto za pośrednictwem komunikacji mobilnej!

Sprawdź aktualną cenę:

2. Dreame Roboticmower A1

Dreame Roboticmover A1 - robot koszący

Dreame to przede wszystkim producent jednych z najlepszych na rynku robotów sprzątających. Teraz jednak wchodzi przebojem również na rynek robotów koszących. Robomoticmower A1 to nowość na rynku i jego użytkownicy często narzekają na pewne choroby wieku dziecięcego związane z aplikacją i oprogramowaniem. Sprzęt jest jednak stale aktualizowany i ulepszany w tym zakresie, a oferuje naprawdę ogrom funkcji. Sprzęt wyróżnia się przede wszystkim łatwością w instalacji: nie musimy zakopywać przewodu. Robot potrafi się nawigować po naszym trawniku bez tego. Do nawigacji wykorzystuje zaawansowaną technologię OmniSense™. W dużym skrócie robot precyzyjnie skanuje swoje otoczenie, tworząc mapę trawnika i identyfikując na nim określone przeszkody.

Dreame Roboticmover A1 - robot koszący - inteligentna jazda

Robot ponadto wyróżnia się precyzyjnym planowaniem trasy oraz dużymi możliwości automatyzacji procesu koszenia.

Jego maksymalny obszar koszenia to aż 2000 m², przy czym w ciągu jednego dnia jest w stanie skosić 1000 m².

Sprawdź aktualną cenę:

1. Worx Landroid Vision L1600 WR216E

Ranking robotów koszących - TOP20 - Robot koszący Worx Landroid Vision L1600 WR216E

Jeżeli macie do wydania trochę więcej grosza, ale w zamian za to chcecie mieć spokój z koszeniem nawet bardzo dużego trawnika, wtedy postawcie na Worx Landroid Vision L1600 WR216E. Model ten oferuje praktycznie wszystko to co ma w ofercie najlepszego konkurencja. Przede wszystkim ma pojemną baterię pozwalającą mu skosić nawet 1600 m² trawnika! Zapomnijcie też o układaniu kabli, czy też anten. Robot ten posiada wysokiej jakości kamerę, która w połączeniu ze stale rozwijanym systemem sztucznej inteligencji potrafi odróżnić trawę od różnych przeszkód. 

Worx Landroid Vision L1600 WR216E - najlepszy robot koszący 2024

Model ten ma również konstrukcję, dzięki której idealnie radzi sobie z przycinaniem krawędzi.

Wygodną obsługę gwarantuje nam natomiast dedykowana aplikacja na smartfony.

Sprawdź aktualną cenę:

Jeżeli mamy nieco mniejszy trawnik, to w sprzedaży są jeszcze nieco tańsze modele z serii Worx Landroid Vision oferujące podobne funkcje, ale przeznaczone do mniejszych areałów:

Worx Landroid Vision L1300

Worx Landroid Vision M800

oraz Worx Landroid Vision M600

Ranking robotów koszących – kolejne aktualizacje niebawem

Oferta robotów koszących cały czas się zmienia. Nieustannie pojawiają się nowsze i coraz lepsze modele. Zestawienie będzie tym samym aktualizowane.

Większość producentów posiada w ofercie liczne modele różniące się w zasadzie tylko powierzchnią trawnika, którą są w stanie obsłużyć. Aby ranking był bardziej przekrojowy i nie preferował sztucznie 2, czy 3 marek oferujących najwięcej bardzo podobnych do siebie modeli – w zestawieniu skupiłem się na topowych wersjach oraz modelach różniących się od siebie funkcjami.

SEGWAY NAVIMOW i108E - robot koszący trawę

W rankingu pominąłem też dostępne na rynku modele typowo przemysłowe, warte ponad 10 tys. zł i przeznaczone do koszenia większych powierzchni niż przydomowe trawniki.

YARD FORCE YF-RNX100I - topowe roboty sprzątające 2024

Pamiętajcie też, że każde z powyższych urządzeń ma pewne wady i zalety i poziom zadowolenia będzie w dużej mierze zależał od indywidualnych oczekiwań. Każdy ma inny trawnik i możliwości finansowe, dlatego nie zawsze robot z 1. miejsca będzie najlepszym wyborem w Waszej sytuacji. Mam jednak nadzieję, że powyższe zestawienie TOP 20 robotów koszących będzie dla Was ułatwieniem w wyborze.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.