Ranking robotów do mycia okien [TOP10]
Roboty do mycia okien są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i sprzątają nie tylko okna, ale i płytki, szklane balustrady czy wysokie witryny. Taki sprzęt może zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku, a w przypadku pracy na wysokości, będzie po prostu bezpieczniejszą opcją. Sprawdź koniecznie, jaki model warto wybrać. Oto aktualny ranking robotów do mycia okien TOP 10.
Roboty myjące okna – dlaczego zyskują na popularności?
Po sukcesie robotów sprzątających, które stały się popularnym wyposażeniem domów, możemy się spodziewać, że roboty będą nas wyręczać również w innych obowiązkach domowych. Co powiecie na mycie okien? Trudno powiedzieć, czy robotom myjącym okna możemy wróżyć taki sukces jak tym sprzątającym podłogi. Niemniej, jeśli nasz budżet na to pozwala, a w domu mamy sporo szklanych i ceramicznych powierzchni, szczególnie na wysokości, naprawdę warto zainteresować się takim sprzętem.
Robot nie tylko do mycia okien
Pomimo potocznej nazwy, taki robot wyręczy nas nie tylko w pucowaniu szyb, ale również balustrad, witryn i przeszkleń na wysokościach. Szczególnie docenią go osoby z ograniczoną mobilnością, ale również właściciele dużych szklanych powierzchni, czy wyżej położonych mieszkań. Co więcej, możemy również wykorzystać robota do mycia płytek na ścianach łazienki czy paneli ściennych i tym samym oszczędzić sporo czasu.
Wybieramy robota – na co zwrócić uwagę?
Robot do mycia okien nie jest nowością. Pierwszy, który mył okna w moim mieszkaniu – Cop Rose (a było to jeszcze w 2018 roku) nie był jeszcze bezprzewodowy i potrzebował sporo czasu, aby dobrze umyć okna (tutaj możesz sprawdzić mój test).
Jednak od tego czasu technologia mocno poszła do przodu. Nowoczesne modele mają zaawansowane funkcje mycia bez zostawiania smug. Inteligentnie nawigują, aby sprawnie umyć całą zadaną powierzchnię. Często oferują też łatwe i intuicyjne sterowanie z aplikacji. Kolejne funkcje są pewnie tylko kwestią czasu. Sprawdźmy, co już teraz oferują roboty do mycia okien TOP 10 i na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Konstrukcja i technologia czyszczenia
Przeglądając ofertę robotów do mycia okien szybko zauważycie dwie grupy modeli różniących się kształtem. Korzystają one z różnych technologii czyszczenia:
– Roboty owalne z dwoma obracanymi padami, które imitują ręczne polerowanie czyszczonej powierzchni. Jeden z padów może być nawilżany płynem, a drugi wyciera szybę do sucha, ewentualnie robot spryskuje szybę tuż przed przejazdem. Te modele są bardziej kompaktowe, zwrotne i dedykowane do czyszczenia mniejszych powierzchni. Zwróćcie uwagę, że przez zaokrąglony kształt nie dojeżdżają do narożników okien z ramą, te będzie trzeba doczyścić ręcznie.
– Roboty prostokątne/kwadratowe, przeznaczone do większych płaskich powierzchni, łatwiej i skuteczniej czyszczą w narożnikach i przy krawędziach okien. Z reguły czyszczą okno jedną szmatką, która może być dodatkowo wprawiana w drgania dla lepszego efektu mycia.
Czas pracy i ładowania
W zależności jak duże powierzchnie planujecie sprzątać, warto zwrócić uwagę na wielkość akumulatora robota, a tym samym na długość pracy na jednym ładowaniu oraz czas ładowania baterii.
Dodatkowe funkcje
Przed zakupem sprawdźmy jakie funkcje oferuje robot. Automatyczne spryskiwanie, czujniki krawędzi albo możliwość sterowania robotem za pomocą aplikacji sprawią, że nie będzie wymagał naszej uwagi podczas pracy. Najnowsze modele dodatkowo korzystają z algorytmów i czujników do optymalizacji trasy czyszczenia. Dzięki takiemu mapowaniu powierzchni minimalizują ryzyko pominięcia fragmentów szyby. Do mycia witryn, balustrad i szyb na wysokości warto też wybrać model z dodatkowymi zabezpieczeniami, jak linki asekuracyjne czy awaryjne zasilanie (aby robot nie spadł z wysokości, gdy wyczerpie mu się akumulator).
Ranking robotów do mycia okien TOP 10
Jak już padło wcześniej, zastosowanie tych sprzętów jest szersze niż samo mycie szyb. Dlatego przed wyborem robota warto zastanowić się do czego planujemy go wykorzystać. Uwzględnijmy nasz budżet oraz rodzaj i wielkość powierzchni do mycia. Poniżej sprawdźcie mój ranking top 10 robotów do mycia okien.
10. CHOVERY
Zestawienie otwiera budżetowa opcja z AliExpress. Chovery to niewielkie i proste w obsłudze urządzenie, do sterowania pilotem, które myje okna za pomocą dwóch obrotowych padów. Dobrze sprawdzi się przy niewielkich oknach ale też płytkach na ścianach w łazience. Jeździ w uporządkowany sposób, więc sprawnie poradzi sobie z umyciem zadanej powierzchni. Pamiętajcie jednak, że nie ma automatycznego spryskiwacza i jest przewodowy. Z drugiej strony za tę cenę to zdecydowanie sprzęt godny uwagi.
Sprawdź aktualną cenę:
9. PuRuiKai N361
Już nazwa wskazuje, że to kolejna budżetowa propozycja z Azji, do kupienia na AliExpress. Ten robot owalnym kształcie mocno pozytywnie zaskakuje ceną. Cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem na tej platformie sprzedażowej i ma bardzo dobre opinie. Robot ma dwa obrotowe pady i oferuje 3 tryby czyszczenia. Jest wyposażony w czujnik ramy okna, ale tak jak poprzednik nie ma spryskiwacza. Wbudowany UPS i linka chronią go przed upadkiem w razie awarii zasilania.
Sprawdź cenę tutaj:
8. ABIR WD8
Kolejna bardzo atrakcyjna cenowo propozycja z AliExpress. Tym razem w bardzo niskiej cenie otrzymujemy bardziej zaawansowanego, smukłego i całkiem eleganckiego robota prostokątnego, z dwiema ultradźwiękowymi dyszami spryskującymi. ABIR WD8 czyści powierzchnię jeżdżąc w sposób uporządkowany (są tu 4 tryby czyszczenia do wyboru) i ma siłę ssania na poziomie 3000 Pa, dzięki czemu stabilnie trzyma się pionowych powierzchni. Ma czujnik krawędzi więc poradzi sobie też na szybach bezramowych. Sterujemy robotem przez aplikację lub za pomocą dołączonego pilota. Ochronę przed upadkiem zapewnia wbudowany UPS i linka zabezpieczająca. To naprawdę bardzo dobre parametry i wyposażenie w tej cenie.
Sprawdźcie aktualną cenę:
Jeśli wolicie robota w jasnym kolorze, to jest do wyboru też biały ABIR WD8 z brązowym uchwytem. Sprawdźcie tę ofertę.
7. Hobot 388
Nieduży robot o owalnym kształcie. Czyści szyby przy pomocy dwóch obrotowych padów ze ściereczkami z mikrofibry. Jest wyposażony w spryskiwacz ultradźwiękowy, aby nie pozostawiać smug na szybach. Automatycznie wykrywa przeszkody i ramy okien. Przed upadkiem chroni system UPS oraz linka zabezpieczająca. Sterujemy pilotem lub z aplikacji.
Sprawdź aktualną cenę:
6. Webber WM170
Kompaktowy owalny robot pracujący dwoma obrotowymi padami ze szmatkami z mikrofibry. Radzi sobie z czyszczeniem różnych powierzchni, nie tylko szyb. Ma wbudowany spryskiwacz i oferuje 4 tryby pracy do wyboru, do tego sam wyznacza optymalną trasę i wykrywa krawędzie okien. W razie braku zasilania ma wbudowany system UPS, przed upadkiem chroni go dodatkowo linka. Sterujemy robotem za pomocą dedykowanej aplikacji.
Sprawdź cenę:
5. RoboJet WR2
Kompaktowy robot, o owalnym kształcie i dwóch obrotowych padach. Moc ssania 2800 Pa zapewnia stabilne przyleganie do szyby. Automatycznie wykrywa krawędzie i omija przeszkody, punktowo czyści też uporczywe zabrudzenia.
Jest wyposażony w dwie dysze ultradźwiękowe i automatyczne dozowanie wody (zbiornik 50 ml). Optymalizuje ścieżkę czyszczenia, możemy wybierać spośród 3 trybów pracy, lub postawić na automatyczny. RoboJet WR2 przeanalizuje powierzchnię i dopasuje trasę. Sterowanie robotem odbywa się z aplikacji, na jednym ładowaniu pracuje przez 30-40 minut. Umyje do 25 m² powierzchni. Ma też zabezpieczenia pracy na wysokości – zasilanie UPS (do 20m minut awaryjnego zasilania), linka asekuracyjna, długi przewód zasilający.
Sprawdź aktualną cenę:
- oferta Robojet.pl kod rabatowy: BP0520
4. HOBOT 2S
Prostokątny robot z dwiema ultradźwiękowymi dyszami, co zapobiega pozostawianiu smug na szybach. Stabilnie pracuje na różnego rodzaju powierzchniach, nie tylko szklanych. Jest wyposażony w czujniki nieszczelności i te wykrywające krawędzie, co sprawdzi się w myciu okien bezramowych albo luster. Dzięki dłuższej szmatce czyszczącej z mikrofibry (24×24 cm) sięga do narożników okien. Wydajność czyszczenia to 1 m2 w 2,4 minuty. Do wyboru mamy trzy automatyczne tryby czyszczenia. Sterujemy robotem przy pomocy pilota lub w aplikacji. Standardowo jest wyposażony w linkę zabezpieczającą przed spadkiem oraz system UPS.
Sprawdź aktualną ofertę:
3. COBBO Q6
Ten prostokątny robot COBBO Q6 oferuje bardzo dobrą przyczepność nawet do wilgotnej powierzchni. Dzięki temu możemy liczyć na bardzo dobre efekty czyszczenia bez smug nawet mocno zabrudzonych powierzchni, które wymagają intensywnego zwilżania. Proces mycia szyby jest zautomatyzowany, Cobbo Q6 mierzy całą powierzchnię szyby, sam dostosowuje moment i ilość dozowanego płynu. Konstrukcja spryskiwaczy (model ma 2 dyfuzory) sprawia, że płyn jest dozowany na szybę i nie rozpryskuje na boki nawet przy wietrznej pogodzie.
Mycie powierzchni odbywa się w jednym z 5 trybów predefiniowanych, możemy też sterować robotem ręcznie. Ciekawostką jest tryb mycia gąsienic, który usuwa zabrudzenia z napędów, aby zachować przyczepność. Do sterowania robotem możemy wykorzystać aplikację (Tuya Smart) lub pilot, ale w trybie automatycznym radzi sobie sam, nie wymaga naszej uwagi. Dodajmy jeszcze, że linka bezpieczeństwa i wbudowany system UPS chronią robota przed ewentualnym upadkiem w razie pracy na wysokości.
Sprawdź aktualną ofertę:
2. Robojet WR3
Propozycja od Robojet o konstrukcji prostokątnej. Wykorzystuje technologię AquaMist XTM, dzięki której idealnie nawilża szyby podczas czyszczenia. Jest wyposażony w 4 ultradźwiękowe dysze, które automatycznie dozują wodę lub płyn. Zbiornik 100 ml umożliwia umycie nawet do 50 m² powierzchni. Cicho i płynnie pracuje.
Łatwe sterowanie jest możliwe za pomocą pilota lub w aplikacji (Tuya).
Ma też zabezpieczenia pracy na wysokości – zasilanie UPS (do 20m minut awaryjnego zasilania), linka asekuracyjna, długi przewód zasilający.
Aktualną ofertę sprawdzisz tutaj:
- oferta Robojet.pl kod rabatowy: BP0520
Dodatkowo warto podkreślić, że RoboJet jest polską marką. Dokonując wyboru na rynku zdominowanym przez chińskich producentów – może być to ważny argument dla wielu osób.
1. ECOVACS WINBOT W2 PRO OMNI
Na pierwszym miejscu znalazł się bezprzewodowy robot marki ECOVACS W2 PRO Omni o mocy ssącej 5500 Pa, który jest wyposażony w stację ładującą i czyszczącą. Sprawdza się do czyszczenia różnych szklanych powierzchni, również tych o większych zabrudzeniach (3 tryby pracy do wyboru). Robot używa 3 dysz spryskujących z dozowaniem płynu. Dzięki zaawansowanej nawigacji inteligentnie porusza się po czyszczonej powierzchni, korzysta też z czujników krawędzi.
Czas pracy to 110 minut, co pozwala na wypucowanie 55 m2 powierzchni. Jeśli szukacie robota do pracy na wysokościach, W2 pro omni ma rozbudowany system ochrony przed spadkiem.
Sprawdź aktualną cenę:
Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem robota do mycia okien?
Pamiętajmy, że nawet najlepsze, najbardziej zaawansowane modele robotów (póki co) czyszczą wyłącznie płaskie powierzchnie, więc i tak wstępnie będziemy potrzebowali wyczyścić ręcznie ramę okna. Wszystkie urządzenia zawarte w powyższym rankingu robotów do mycia okien są zaprojektowane tak, aby bezpiecznie pracować na wysokościach, ale zawsze istnieje ryzyko awarii, więc na etapie wyboru ważne jest aby zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia w modelu, który planujemy kupić. Pamiętajmy też o kosztach eksploatacji. W miarę korzystania z urządzenia może być potrzeba wymiany np. padów/szmatek myjących.
Wybór odpowiedniego robota zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli masz duże okna z narożnikami, lepiej sprawdzi się robot kwadratowy z wydajną baterią. Jeśli zależy Ci na prostocie i kompaktowym sprzęcie, może wystarczyć owalny czy okrągły. Kształt i technologia powinny być dopasowane do rodzaju i rozmiaru powierzchni w Twoim domu.
Mam nadzieję, że to zestawienie robotów do mycia okien TOP 10 pomoże Ci w dokonaniu decyzji o wyborze robota. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje, zwracając uwagę na funkcje, dostępne opinie oraz dopasowanie to Twoich potrzeb.
Jeżeli chcecie być na bieżąco z najlepszymi ofertami, pamiętajcie aby śledzić mnie na Facebooku, gdzie regularnie wrzucam kody rabatowe i różne okazje, również na roboty do mycia okien.
Jeden komentarz