PURON PU30 FLEX MOP – recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego

Puron PU30 FLEX MOP to najnowszy odkurzacz pionowy polskiej marki, która już kilka razy gościła na moim blogu. PU30 to sprzęt, który nie tylko odkurza, ale i mopuje podłogi. Od wielu konkurentów wyróżnia się też zginaną rurą. Koniecznie sprawdźcie co jeszcze oferuje i jak wypadł w mojej recenzji.

Puron PU30 Flex Mop – nowy odkurzacz polskiej marki

PURON PU30 FLEX MOP - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - pudło

Puron to polska marka, za którą stoi firma POLOR, doświadczony dystrybutor popularnych urządzeń sprzątających. Na moim blogu mogliście już zapoznać się z recenzjami ich robota sprzątającego (recenzja PURON PR10) oraz odkurzacza pionowego (recenzja PURON PU20).

Niedawno do sprzedaży trafił ich nowy model bezprzewodowego odkurzacza pionowego – PU30 FLEX MOP.

Odkurzacz najlepiej jest zamawiać w oficjalnym sklepie producenta – możecie go zamówić w dwóch wariantach:

Unboxing

Zarówno ceny, jak i skład zestawów mogą się z czasem nieznacznie zmieniać (np. o gratisowy płyn do mycia podłóg).
W recenzji zaprezentuję Wam co było w moim zestawie:

PURON PU30 FLEX MOP - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - zawartość zestawu - unboxing

 • polska instrukcja obsługi (przy okazji podkreślę też, że z racji iż Puron to polska marka – również naprawy gwarancyjne i obsługa serwisowa odbywają się w Polsce);
 • jednostka główna odkurzacza Puron PU30 – ma ona już wpięty akumulator, ale jeżeli zamówicie większy zestaw to dostaniecie drugą baterię o napięciu 25,9 volta.
 • ładowarkę;
 • duża turboszczotka do podłóg;
 • drugi wałek do turboszczotki (domyślnie jest założony miękki wałek, ale w zestawie jest też druga szczotka do wykładzin i dywanów);
 • długa rura;
 • kolanko rury, dzięki któremu odkurzacz możemy łatwo zgiąć i dotrzeć w ten sposób pod meble bez schylania się;
 • mała elektroszczotka do tapicerek;
 • ssawka do tapicerek i wykładzin;
 • szczelinówka z wysuwanym włosiem;
 • klasyczna szczelinówka;
 • elastyczny wąż do docierania w trudno dostępne miejsca;
 • podstawka mopująca z dwiema wymiennymi szmatkami;
 • czyścik do czyszczenia odkurzacza i przecinania zaplątanych włosów;
 • zapasowy filtr HEPA;
 • wieszak na ścianę;
 • zestaw do montażu wieszaka na ścianie.

Budowa odkurzacza Puron PU30 Flex Mop

Przyjrzyjmy się z bliska odkurzaczowi. Jednostka główna waży zaledwie ok. 1,5 kg, dzięki czemu sprzęt trzyma się wygodnie w ręku.

PURON PU30 FLEX MOP - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - zawartość zestawu - unboxing

W tylnej części umieszczona jest bateria, którą można bardzo łatwo i szybko odpiąć i wymienić.
Sprzęt włączamy za pomocą spustu pod palcem wskazującym. Po włączeniu odkurzacza, w górnej części zapali się panel na którym zobaczymy m.in. poziom naładowania baterii, a także aktywny tryb pracy.

PURON PU30 FLEX MOP - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - ekran
Aby wyłączyć odkurzacz wystarczy nacisnąć kolejny raz na spust. W przeciwieństwie do wielu innych modeli, przycisku tego nie musimy trzymać cały czas wciśniętego.
Na baterii umieszczony jest jeszcze jeden przycisk. Nim zmieniamy poziom mocy z jaką odkurzamy do wybory mamy 3 tryby. Do ich skuteczności jeszcze dojdziemy w dalszej części recenzji.

tył odkurzacza Puron PU30
W dolnej części urządzenia znajduje się duży zbiornik na zabrudzenia. Pomieści aż 700 ml brudu i możemy go bardzo łatwo otworzyć i opróżnić.


Na rączce odkurzacza znajduje się gniazdo ładowania, ale baterię możemy też ładować bezpośrednio, jeżeli jest to dla nas wygodniejsze.

Gniazdo na rączce przyda się jeżeli będziemy odkurzacz wieszać na ścianie. Od spodu odkurzacz ma specjalny otwór do zaczepienia o dołączony wieszak.

Istotnym elementem każdego odkurzacza są filtry powietrza. Puron PU30 korzysta z filtra HEPA H13, który gwarantuje wysoką skuteczność i zapobiega dostawaniu się drobinek kurzu do powietrza. Filtr wyjmuje się i zakłada bardzo łatwo. W zestawie mamy też drugi zapasowy filtr, ale jeden powinien spokojnie wystarczyć na kilka miesięcy.

Odpowiednią filtrację powietrza gwarantuje również system cyklonowy znajdujący się w pojemniku na kurz. Element ten możemy łatwo wyjąć i wyczyścić. Podobnie jak znajdujący się pod nim filtr gąbkowy. Utrzymanie odkurzacza w czystości nie powinno być zatem problemem.

Szczotki i ssawki

Analizując cenę kupowanego odkurzacza bezprzewodowego warto przyjrzeć się dokładniej temu co dostajemy w zestawie, a szczególnie jak dużo dostajemy szczotek i ssawek i na ile są one zróżnicowane. Więcej ssawek daje nam z reguły więcej możliwości wykorzystania odkurzacza. W przypadku Purona PU30 mamy ich całkiem sporo:

Mała elektroszczotka

PURON PU30 FLEX MOP - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - mała elektroszczotka

Przy wyborze odkurzacza pionowego, zawsze radzę wybór modelu z małą elektroszczotką do tapicerek. Rewelacyjnie przeczesuje każdą powierzchnię i skutecznie wyciąga z niej najdrobniejsze i najgłębiej schowane zabrudzenia.

Ssawka do wykładzin i tapicerek

PURON PU30 FLEX MOP - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - ssawka do tapicerek i wykładzin

Poza małą elektroszczotką, tapicerki możemy odkurzyć również powyższą ssawką. Jest dosyć uniwersalna i sprawdzi się w wielu sytuacjach. Sprawdzi się również przy odkurzaniu wykładzin z wykorzystaniem długiej rury.

2 szczelinówki

Do odkurzania wąskich miejsc przydadzą się natomiast szczelinówki. W zestawie są dwie. Pierwsza klasyczna o prostej budowie:

PURON PU30 FLEX MOP - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - szczelinówka

oraz druga, bardziej płaska i z wysuwanym włosiem:

PURON PU30 FLEX MOP - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego - szczelinówka z włosiem

Elastyczny wąż

Poszczególne ssawki możemy podpiąć do odkurzacza bezpośrednio, ale również do rury, albo elastycznego węża:

elastyczny wąż odkurzacza bezprzewodowego

Duża turboszczotka

Do odkurzania podłóg wykorzystacie natomiast dużą turboszczotkę. Warto zwrócić uwagę na jej wykonanie, gdyż ma ono ogromny wpływ na wygodę w korzystaniu z tego sprzętu.


Przede wszystkim szczotka jest odpowiednio zabezpieczona od spodu. Miękkie elementy uniemożliwiają jej rysowanie podłogi. Do odkurzania twardych podłóg, sprzęt korzysta z miękkiej szczotki, która bardzo szybko obraca się w trakcie pracy odkurzacza.
Wałek ten możemy jednak łatwo wyjąć i wymienić na drugi dołączony do zestawu.

Ten sprawdza się natomiast najlepiej do odkurzania dywanów i wykładzin, z racji tego, że dokładniej je przeczesuje. Wyjmowanie i wkładanie szczotek jest tutaj bardzo łatwe, co ma też znaczenie przy ewentualnym czyszczeniu.
Dużym udogodnieniem znajdującym się na elektroszczotce są również światła ledowe w jej przedniej części.


Podświetlają sprzątaną powierzchnię, dzięki czemu lepiej dostrzeżemy co odkurzamy.

Elektroszczotkę podpinamy do odkurzacza za pomocą długiej rury. Po włączeniu odkurzacza, wałek szczotki zaczyna się szybko obracać i zapalają się lampki.

PURON PU30 FLEX MOP - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego

Model PU30 FLEX MOP ma w zestawie jeszcze dodatkowy element, który sprawia, że po jego podłączeniu, odkurzacz możemy wygodnie zgiąć.

rura zginana flex w Puron PU30
Co daje nam takie rozwiązanie? Przede wszystkim ogromną wygodę w odkurzaniu powierzchni znajdujących się pod meblami. Nie musimy się przy tym schylać, więc ucieszy się przede wszystkim nasz kręgosłup.

Podkładka mopująca

Do elektroszczotki możemy ponadto podpiąć podstawkę mopującą. Nalewa się do niej wody, która w trakcie pracy odkurzacza zwilża dołączoną szmatkę.

Podpinanie mopa jest dziecinnie proste, co też znacząco zachęca do korzystania z takiego rozwiązania. Z podpiętą podkładką mopującą, sprzęt jednocześnie odkurza, jak i przeciera podłogę na mokro.

Skuteczność odkurzania

Skuteczność odkurzania w gruncie rzeczy zależy od tego w jakim trybie pracy odkurzacza sprzątamy.

Do wyboru mamy trzy poziomy:

 • niebieski oferuje moc na poziomie 8000 Pascali,
 • fioletowy 15 000 Pascali,
 • a maksymalne podciśnienie ssania na poziomie aż 28 000 Pascali oferuje tryb czerwony.

Szczególnie ten ostatni poziom gwarantuje rewelacyjną skuteczność sprzątania. Niższe poziomy sprawdzą się natomiast przy zbieraniu łatwiejszych zabrudzeń i przy potrzebie ogarnięcia większej powierzchni na jednym ładowaniu.

Dużym atutem tego modelu jest wymienna szczotka. Obie szczotki są w zasadzie uniwersalne i teoretycznie możecie nimi odkurzać różne powierzchnie, ale ta z włosiem ułożonym w paski sprawdzi się dużo lepiej na wykładzinach i dywanach.

Efekty sprzątania możecie sami ocenić na filmie pod tym linkiem.

Do odkurzania dywanów warto użyć mocniejszych trybów – fioletowego lub czerwonego. Niebieski daje radę głównie na twardych podłogach i przy łatwiejszych zabrudzeniach.

Większa moc = krótszy czas pracy

moc odkurzacza - recenzja Puron PU30 Flex Mop

Stosowany poziom mocy ma niestety przełożenie na 2 kluczowe aspekty korzystania z takiego sprzętu, czyli czas pracy na jednym ładowaniu oraz poziom głośności. Na najniższym poziomie bateria wytrzyma nawet 48 minut, podczas gdy na najwyższym to już ok. 10 minut.

Zdecydowanie mniejsze różnice są np. w przypadku różnicy głośności.

W każdym trybie będzie to 70 kilka decybeli, przy czym różnice nie są aż tak duże jak to miało miejsce przy innych testowanych przeze mnie odkurzaczach. W najniższym trybie Puron PU30 hałasował  maksymalnie na poziomie 72 dB, a w najwyższym w okolicach 75 dB.

Mopowanie

Puron PU30 Flex Mop, to nie tylko sprzęt do odkurzania, ale i mopowania podłóg. Nakładka mopująca jest niewielka i bardzo prosta w budowie. W zasadzie jest to niewielki zbiornik na wodę z podpiętą od spodu szmatką. Przypięta jest za pomocą bardzo mocnych rzepów, więc nie ma obawy że będzie spadać w trakcie pracy.


W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych rozwiązań – mop ten może wykorzystywać nie tylko wodę, ale i specjalny płyn do mycia podłóg. Polecam szczególnie płyn Blue Star, który również możecie kupić w sklepie producenta razem z odkurzaczem. Płyn też często dodawany jest jako gratis do odkurzacza.

Mopowanie przetestowałem na wyjątkowo paskudnych, zaschniętych plamach z owoców. Koniecznie zobaczcie test na kanale YouTube.
Początkowo efekty takiego mopowania mogą wydawać się kiepskie, jednak po przejechaniu sprzątanej powierzchni kilka razy zobaczycie, że mop poradzi sobie nawet z tymi najgorszymi plamami.
Warto też pamiętać, aby przed mopowaniem dobrze nawilżyć szmatkę mopa. Dzięki temu podłoga będzie równomiernie przecierana już na starcie.
Niewątpliwie użycie klasycznego mopa w przypadku mocno zaschniętych plam byłoby szybsze, ale w tym wypadku należy pamiętać, że sprzętem tym nie tylko mopujemy, ale i odkurzamy podłogę w tym samym czasie.
Rozwiązanie to docenią przede wszystkim właściciele zwierzaków gubiących dużo sierści, czy też zostawiających na podłodze ślady po łapkach.

Samo mopowanie traktowałbym natomiast w tym sprzęcie wyłącznie jako dodatek do skutecznego odkurzacza. Bardziej niż do tradycyjnego mopowania, nakładka ta przyda się do lekkiego odświeżenia podłogi i zwiększenia skuteczności samego odkurzania.
Plusem jest również to, ze mop nie pozostawia na podłodze dużej ilości wody. Podłoga jest tylko lekko zwilżona i natychmiast schnie.
Mop przyda się też przy odkurzaniu przedpokojów i wszelkich śladów po butach, których sprzątnięcie zwykłym odkurzaczem będzie nieskuteczne.


Zarówno podłączenie, jak i odpięcie mopa zajmuje dosłownie chwilę. Przejście z samego odkurzania do odkurzania z mopowaniem jest zatem bezproblemowe.

Odkurzanie trudno dostępnych miejsc

odkurzanie pod stolikiem - PURON PU30 FLEX MOP - recenzja bezprzewodowego odkurzacza pionowego

Poza mopem, Puron PU30 od konkurencji odróżnia się również wygodnie zginaną rurą. To rewelacyjne rozwiązanie, jeżeli macie do sprzątnięcia dużo powierzchni pod meblami, np. pod łóżkiem, kanapą, czy też stolikiem, a jednocześnie wolelibyście oszczędzić swój kręgosłup.


W przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy na kablu, Puron PU30 sprawdzi się również przy odkurzaniu wszelkich mebli, czy też trudno dostępnych powierzchni.

Ułatwia to m.in. elastyczny wąż, jak również duży wybór szczotek i ssawek.
Brak kabla i niewielka waga odkurzacza, sprawia że łatwo możecie nim odkurzyć kąty pod sufitem, wnętrze samochodu, czy też inne miejsca z utrudnionym dostępem.


Odkurzacz jest również rewelacyjnym udogodnieniem dla posiadaczy zwierząt. Mała elektroszczotka to ogromne ułatwienie w utrzymaniu czystości kanap. Perfekcyjnie usuwa sierść, jak również wszelkie drobnoustroje.

Podsumowanie recenzji PURON PU30 Flex Mop

PURON PU 30 FLEX MOP to już kolejny bezprzewodowy odkurzacz pionowy, który miałem przyjemność przetestować na łamach BezPrzepłacania.pl. Mam zatem coraz większe porównanie. Koniecznie sprawdźcie stale aktualizowany ranking tego typu urządzeń. Porównacie tam też jak ten sprzęt prezentuje się w starciu z konkurencją.
Na chwilę obecną wypada całkiem dobrze i mogę śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej opłacalnych odkurzaczy pionowych. Na rynku znajdziecie zarówno lepsze, jak i tańsze urządzenia. PURON PU30 oferuje natomiast bardzo dobry stosunek ceny do jakości.

Koniecznie sprawdźcie aktualną cenę:

Odkurzacz wychodzi szczególnie korzystnie, jeżeli wpiszecie podany kod rabatowy. Decydując się na zakup zwróćcie też uwagę, że macie tutaj całkiem pokaźny zestaw akcesoriów. Warto też postawić na model z dodatkową baterią. Na koniec zapraszam Was do śledzenia fanpage BezPrzepłacania.pl na Facebooku, gdzie na bieżąco publikuję ciekawe oferty różnego rodzaju sprzętu RTV i AGD.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.