Przedsprzedaże w chińskich e-sklepach

Presale (czy też Preorder), czyli przedsprzedaż to nie jest oczywiście chiński wymysł. Przyjmowanie zamówień jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem sprzedaży jest powszechną praktyką marketingową na całym świecie. Taka forma sprzedaży produktów cieszy się szczególną popularnością w branży produktów elektronicznych różnej maści: od telefonów po gry komputerowe. Przedsprzedaże w chińskich sklepach w dużej mierze różnią się od tych jakie znamy z polskiego rynku.

Presale, czyli przedsprzedaż

PRESALE Xiaomi Mi 5X na TomTop
Topowe chińskie marki takie jak Xiaomi, często stawiają na PRESALE: na zdjęciu Xiaomi Mi 5X w przedsprzedaży na TomTop.com

Przedsprzedaż jest to świetny sposób na pozyskanie klientów jeszcze przed oficjalnym wypuszczeniem produktu na rynek. Może ona polegać zarówno na wpłacie przez klienta pełnej kwoty zakupu już w momencie składania zamówienia, wpłaty części ceny w formie zaliczki lub zobowiązania się do zapłaty pełnej kwoty dopiero w momencie wypuszczenia produktu na rynek. W każdej formie wydaje się to być dobrą opcją dla sprzedawcy. Co zatem zyskuje klient korzystając z przedsprzedaży? Przede wszystkim czas: w większości przypadków klienci, którzy zakupili produkt w ramach przedsprzedaży otrzymają go w pierwszej kolejności, często dużo wcześniej niż osoby które zdecydują się czekać na oficjalną sprzedaż (np. sklepową). Zdarza się, że zainteresowanie danym produktem jest tak duże, że całe partie rozchodzą się na etapie przedsprzedaży. Pozostałe osoby muszą w takich sytuacjach uzbroić się w cierpliwość.

Przedsprzedaż w Polsce, a przedsprzedaż w Chinach

Czy są jakieś inne zalety korzystania z przedsprzedaży? Są, ale niekoniecznie w Polsce. Chodzi o cenę. Niestety w Polsce, podobnie jak w większości zachodniej Europy przyjęło się, że ceny produktów oferowanych w przedsprzedaży są równe zapowiadanym cenom katalogowym. Oznacza to nie mniej nie więcej tyle, że zamawiając nasz wymarzony telefon z wyprzedzeniem zapłacimy za niego tyle samo, co kupując go w sklepie. Ponadto trzeba pamiętać, że ceny niemal wszystkich nowinek szybko spadają, a sklepy często oferują różne promocje. Może się zatem okazać, że zapłacimy jeszcze więcej, niż gdybyśmy poczekali na dostępność produktu w sklepach.

Okazuje się jednak, że nie wszyscy sprzedawcy obrali taki sam model sprzedaży w ramach tzw. „presale”. Zupełnie inną taktykę obierają bowiem Chińczycy. Chińskie e-sklepy są prawdziwą kopalnią różnych nowinek technologicznych i możemy znaleźć na nich masę zapowiedzi kolejnych aparatów fotograficznych, smartfonów, powerbanków itp. Największe marki ruszają za zapisami na kolejne edycje swoich flagowych produktów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem oferując nie tylko pierwszeństwo w dostawie, ale i niższe ceny!

Sprawia to, że w przypadku sklepów takich jak Aliexpress, GearBest, czy BangGood, warto jest śledzić wszystkie zapowiedzi. Dodatkowo pamiętajmy, że kupując w tych sklepach jakikolwiek produkt i tak musimy często czekać kilka tygodni na dostawę. Tym samym może się okazać, że telefon zamówiony w ramach presale przyjdzie do nas w podobnym czasie, co ten oferowany już na rynku przez dłuższy czas. Przy czym cena tego obecnego na rynku może się cały czas wahać, a zamówienia w ramach presale raczej utrzymają swoją cenę.

Przedsprzedaże w chińskich e-sklepach – z jakich warto korzystać?

Kupno w ramach przedsprzedaży wiąże się oczywiście z pewnym ryzykiem – przede wszystkim przy podejmowaniu decyzji nie możemy posiłkować się opiniami innych kupujących. Skoro produkt nie trafił jeszcze do sprzedaży to nikt go jeszcze nie testował w praktyce. W związku z tym należy ufać wyłącznie sprawdzonym markom, czyli takim które wypuściły już wiele produktów tego typu i cieszyły się ich pozytywnymi recenzjami. Kupowanie od sprzedawcy, który właśnie wchodzi na rynek jest transakcją wysokiego ryzyka.

Najpewniejszymi ofertami są przedsprzedaże kolejnych edycji sprawdzonej już serii produktów. W przypadku Aliexpress zwracajcie również uwagę na historię sprzedawcy. Najlepiej jest korzystać z oficjalnych dystrybutorów danej marki (a takich na Ali jest coraz więcej). Ponadto warto rozważyć, czy oferowana cena faktycznie jest promocyjna i porównać ją z ofertami z innych chińskich portali (listę znajdziecie tutaj).

Najciekawsze przedsprzedaże w chińskich e-sklepach

Tutaj znajdziecie kilka przykładowych przedsprzedaży wartych zainteresowania:

Xiaomi Mi Robot - przedsprzedaż na GearBestDo 18 listopada na GearBest.com trwa przedsprzedaż nowej wersji robota sprzątającego Xiaomi Mi Robot. W odróżnieniu do poprzednika, nowy Mi Robot będzie posiadał funkcję mopa. Więcej o robotach sprzątających dowiecie się z artykułu iLife czy Xiaomi Mi Robot – porównanie chińskich robotów odkurzających

 

 

Obecnie warto zainteresować się przedsprzedażą dwóch modeli telefonów Bluboo:

Promocja na Bluboo S8 - Presale na Banggood

Promocja na Bluboo S1 - Presale na GearBest

 

Bardzo dużo przedsprzedaży znajdziecie na Gearbeście:

Kategorie PRESALE na GearBest

Gearbest ma wspomniane preordery w niemal wszystkich kategoriach produktów, chociaż najciekawsze niewątpliwie znajdziecie w zakładce z telefonami i elektroniką.

LEAGOO KIICAA MIX 4G Phablet - presale - promocja z kuponem

Dużą ofertę ma również wspomniany już wcześniej TomTop.com.

To tylko kilka przykładów aktualnych promocji. Podobne znajdziecie również w innych chińskich sklepach internetowych.

Jeżeli chcecie być na bieżąco z najciekawszymi ofertami tego typu, koniecznie zaglądajcie na BezPrzepłacania.pl jak również śledźcie bloga w social mediach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.