Porównanie oczyszczaczy powietrza: Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro

Powietrze w Polsce bije kolejne rekordy zanieczyszczenia. Na zmianę tej sytuacji mamy ograniczony wpływ. Natomiast każdy z nas może wpłynąć na stan powietrza jakim oddycha na co dzień w swoim domu. Sprawdźcie porównanie 3 popularnych oczyszczaczy powietrza od Xiaomi.

Polska europejską potęgą smogową

mapa zanieczyszczenia powietrza Europejskiej Agencji Środowiska

Według ubiegłorocznego raportu WHO, aż 36 spośród 50 miast Unii Europejskiej z największym poziomem zanieczyszczeń powietrza leży w Polsce. Dodatkowo należy podkreślić, że sytuacja ta nie dość, że się nie poprawia to pogarsza się z każdym rokiem. Zapowiedzi rządu zgodnie z którymi Polska ma wiązać swój rozwój z eksploatacją węgla kamiennego raczej nie wróżą radykalnej zmiany. Nie zmieni tego nawet najnowszy wyrok, jaki zapadł przed Sądem Rejonowym w Warszawie w postępowaniu pomiędzy znaną aktorką Grażyną Wolszczak, a Skarbem Państwa. Pani Wolszczak pozwała Skarb Państwa za smog, a wczoraj sąd przyznał jej rację i nakazał Skarbowi Państwa, ministrowi środowiska i ministrowi energii zapłatę 5 tys. zł na wskazany przez aktorkę cel charytatywny. Wyrok choć jeszcze nieprawomocny może być ciekawym precedensem. Nie mniej jednak zanim cokolwiek się zmieni, przyjdzie nam jeszcze przez wiele lat wdychać przeróżne substancje rakotwórcze.

krajobraz z zanieczyszczeniami powietrza

Oczyszczacze powietrza z Chin

Jednym ze sposobów na walkę o czyste powietrze w naszym najbliższym otoczeniu jest zakup oczyszczacza powietrza. Najpopularniejsze urządzenia tego typu na świecie są produkowane w innej „smogowej potędze”, jaką są Chiny. Ponad rok temu zdecydowałem się na zakup flagowego produktu w tej kategorii, czyli Xiaomi Mi Purifiera 2. Jego recenzję znajdziecie pod tym linkiem.

Na co warto polować 11 listopada na Aliexpress - moje 10 typów - Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 2s
W międzyczasie na rynek trafiły kolejne modele z tej serii, czyli Xiaomi Mi Air Purifier 2S oraz Xiaomi Mi Air Purifier Pro. Zachęcony skutecznością ich poprzednika postanowiłem zakupić te 2 kolejne modele. Postanowiłem je dla Was wszystkie przetestować i porównać.

Oczyszczacze powietrza od Xiaomi – gdzie kupować

Na początek kilka informacji praktycznych. Wszystkie prezentowane oczyszczacze są produkcji jednej chińskiej firmy, która jest potentatem na światowym rynku elektroniki użytkowej. Znana jest głównie ze swoich rewelacyjnych smartfonów, ale produkuje też m.in. całą masę artykułów gospodarstwa domowego. Produkty Xiaomi początkowo można było kupić niemal wyłącznie w chińskich serwisach internetowych takich jak Aliexpress. Obecnie jednak dostępne są niemal wszędzie, również w polskich sklepach stacjonarnych.
Podobnie jest z oczyszczaczami powietrza. Pierwszy model, który zakupiłem na Gearbest z czasem pojawił się nawet na billboardach hipermarketów Carrefour. Został jednak bardzo szybko wykupiony i generalnie bardzo trudno go teraz znaleźć gdziekolwiek. Na rynku zastąpił go głównie następca, czyli Xiaomi Mi Air Purifier 2s.

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - porównanie 2 i 2S

Rzadko spotykany jest również Xiaomi Air Purifier Pro, którego najłatwiej jest zamówić w chińskich sklepach.
W chińskich sklepach niewątpliwie kupimy je też najtaniej. Z reguły dobrą ofertę ma wspomniany już wcześniej Gearbest oraz Aliexpress. Kolejny sklep, gdzie warto zajrzeć to Banggood. Tam kupiłem swojego Xiaomi Air Purifiera 2s natomiast prezentowanego Xiaomi Air Purifiera Pro kupiłem na tej aukcji na Gearbest (w obydwu przypadkach należy wybierać wysyłkę Priority Line).

Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro

Zanim przejdziemy do omówienia testów poszczególnych modeli, powiedzmy sobie o tym czym się różnią.

Wszystkie 3 modele mają zdecydowanie więcej cech wspólnych, niż różnic, więc może zacznijmy od tych cech wspólnych:

– wszystkie mają bardzo podobny wygląd (albo „design” jak ktoś woli „international”;)) – są wykonane z dobrej jakości plastiku, mają identyczną szerokość i biały kolor;
– mają podobny sposób filtrowania powietrza: pobierają je bokami, przepuszczają przez filtr i wypuszczają górą;

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - oczyszczacz z góry
– mają też identyczne filtry – jest to bardzo ważne, gdyż gwarantuje ich dużą dostępność i daje nadzieję, że nawet jak producent stworzy kolejne modele to dalej będzie stosował identyczne filtry, które będą w sprzedaży;

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - filtr powietrza
– są obsługiwane za pomocą tej samej aplikacji: Mi Home, która współpracuje praktycznie z wszystkimi urządzeniami Xiaomi;

– wszystkie mają 3 tryby pracy: automatyczny, nocny i użytkownika (sami decydujemy z jaką szybkością ma filtrować.

Czym się zatem różnią?

– Zacznijmy może od tego co się najbardziej rzuca w oczy – ceną. Najstarszego z omawianych modeli, czyli Air Purifiera 2, jeszcze w tamtym roku można było kupić za niewiele ponad $100 (z reguły ok. $120), czyli za jakieś 400 zł (w Polsce było to oczywiście drożej czyli ok. 600 zł). Było to i tak bardzo niewiele jeżeli weźmiemy pod uwagę cenę następcy czyli modelu 2s, którego ceny zaczynają się od $180, czyli ok. 700 zł. Model Pro to natomiast wydatek min. $300, czyli jakichś 1100 zł.
Rozmiarami: o ile Air Purifier 2 i 2s są niemal identyczne wyglądem i rozmiarami 24 x 24 x 52 cm, o tyle Xiaomi Air Purfier Pro jest dużo wyższy ( 26 x 26 x 73,5 cm)

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - różnica w wysokości
wydajnością: rozmiary Xiaomi Air Purifiera Pro to nie przypadek. Ten model jest po prostu bardziej wydajny od mniejszych braci. Model ten filtruje do 500 m3 powietrza na godzinę (wskaźnik CADR=500), podczas gdy modele 2 i 2s filtrują 310 metrów (CADR=310)
ekranem OLED: nowsze modele, czyli 2s i Pro posiadają na froncie obudowy niewielkie, okrągłe wyświetlacze, na których wyświetlają się podstawowe parametry odnośnie stanu powietrza; w przypadku starszej wersji, informacje te dostępne są wyłącznie poprzez aplikację Mi Home na smartfony, a na obudowie jedyną informację stanowi mała lampka, której kolor jest odzwierciedleniem poziomu zanieczyszczeń.

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - wyświetlacz oczyszczacza Pro

sposobem pomiaru zanieczyszczeń: Xiaomi Air Purifier 2s oraz Pro mają udoskonalony, laserowy system pomiaru zanieczyszczeń powietrza, przez co ich odczyty są szybsze i dokładniejsze

Uruchomienie oczyszczaczy powietrza

Z racji niemal identycznej budowy wszystkie omawiane sprzęty uruchamiają się podobnie. W zestawie znajdziemy tylko korpus oczyszczacza w środku którego znajduje się już filtr powietrza, kabel do zasilania i instrukcję obsługi.
Oczyszczacz ustawiamy w miejscu z dobrą wentylacją, koniecznie nieco odsunięty od ściany i w zasadzie po podłączeniu do prądu, możemy go włączyć i filtrować powietrze.
Na obudowie wszystkich 3 modeli są tylko 2 przyciski: włącznik w górnej części oraz przycisk resetowania wifi na plecach tuż nad czujnikiem jakości powietrza.

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - laserowy czujni

Za pomocą włącznika możemy także zmieniać tryby pracy, które również niczym się nie różnią we wszystkich wersjach: tryb Auto, tryb nocny i tryb użytkownika.
Najczęściej zapewne będziemy jednak korzystać z trybu Auto, w którym oczyszczacz dostosowuje szybkość obrotów do poziomu zanieczyszczeń.

Aplikacja Mi Home

Jak już wspomniałem wcześniej, wszystkie modele możemy obsługiwać aplikacją Mi Home. Jest ona do ściągnięcia w Google Play oraz Apple Store. Aby z niej jednak korzystać, musimy mieć w domu wi-fi, z którym oczyszczacz będzie mógł się połączyć.
Jeżeli pierwszy raz korzystacie z aplikacji Mi Home to musicie tam założyć konto i zalogować się. Co bardzo ważne dla wielu osób – w aplikacji tej można już ustawić język polski. Tym samym dalsze używanie będzie już znacznie prostsze. Są tam liczne instrukcje dotyczące wielu sprzętów Xiaomi. Jest też informacja jak połączyć się z oczyszczaczem. A nie jest to trudne.
Przez 5 sekund przytrzymujemy jednocześnie oba wspomniane wcześniej przyciski na obudowie. Po tym czasie sprzęt się zresetuje, a moduł wi-fi przejdzie w stan szukania. Wtedy oczyszczacz powinien nam się pojawić w telefonie na liście urządzeń do sparowania.

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - odnalezienie urządzenia w aplikacji Mi Home
Potem tylko się łączymy, czekamy kilka chwil, aż sprzęt nam się odpowiednio skonfiguruje i gotowe.

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - parowanie z telefonem w Mi Home
Za pomocą aplikacji będziemy mogli nasze urządzenie włączyć i wyłączyć z dowolnego miejsca na Ziemi z dostępem do Internetu.

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - aplikacja Mi Home

Będziemy także mogli zmieniać tryby pracy oraz przede wszystkim monitować stan powietrza: poziom zanieczyszczeń PM 2,5, wilgotność oraz temperaturę.

Plusem wszystkich urządzeń Xiaomi korzystających z aplikacji Mi Home są częste aktualizacje oprogramowania sprawiające, że nasze domowe sprzęty stają się z czasem jeszcze bardziej funkcjonalne.

Obecnie aplikacja umożliwia zmianę większej liczby ustawień niż jeszcze rok temu. Możemy wprowadzać sporo reguł dotyczących np. tego kiedy oczyszczacz ma się sam włączyć/wyłączyć lub przejść w odpowiedni tryb pracy, np. nocny (cichy).

Za pomocą aplikacji możemy też wyłączyć wyświetlacz (w 2s i Pro), jeżeli nie chcemy aby nam świecił w nocy.

Jedynym minusem aplikacji jest jeszcze niedoskonałe tłumaczenie. Niektóre teksty nie są jeszcze przetłumaczone na polski, inne natomiast są przetłumaczone dość głupio (prawdopodobnie za pomocą Google Translatora).

Filtrowanie powietrza w praktyce

Teraz kiedy mamy już wszystko skonfigurowane i włączone, przejdźmy do filtrowania powietrza.
Sporo mądrali różnej maści rozpisywało się, że te urządzenia nie działają i w żaden sposób nie monitorują jakości powietrza. Nic bardziej mylnego. Wszystkie 3 modele spełniają swoją funkcję znakomicie, o czym można się przekonać na kilka sposobów.

Oczywiście możliwości oceny efektów pracy tego typu sprzętów w dużej mierze zależą od środowiska, w jakim będziemy je testować. W miastach z dużą ilością zanieczyszczeń będzie to widać dużo łatwiej. Ja miałem przyjemność je testować w Warszawie, więc o smog do testów nie było trudno.
Używany przeze mnie już od ponad roku Xiaomi Mi Air Purifier 2 standardowo pokazuje poziom zanieczyszczeń PM 2,5 wahający się w przedziale 10-20 mikrogramów/m3. Wystarczy jednak na chwilę otworzyć okno, aby wpuścić trochę „świeżego” powietrza i wskaźnik ten momentalnie skacze w górę.

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - pomiary jakości powietrza przy otwartym okniePowyżej widzicie odczyty na oczyszczaczach przy otwartym oknie, a poniżej odczyty z zewnętrznego pomiaru w okolicy:

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - stan powietrza w trakcie testów

Jak widzicie im oczyszczacz jest bliżej „świeżego” powietrza tym wyższe wskazania licznika.

To jednak jeszcze nic. W przypadku przypalenia czegoś w mieszkaniu, wskaźnik ten potrafi niemal wystrzelić w powietrze do jakichś niesamowitych wskazań, sugerujących, że należy się raczej ewakuować.

To są jednak tylko skrajne przypadki, które świadczą jednoznacznie o tym, że sprzęt mierzy poziom zanieczyszczeń i reaguje stosownie. Do tej pory mając jeden oczyszczacz trudno było mi jednak ocenić dokładność samych pomiarów, które co trzeba przyznać, od czasu do czasu skakały.
Teraz jednak mogłem wszystko zweryfikować przy użyciu 3 niezależnych urządzeń ustawionych w tym samym pokoju.

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - wszystkie 3 oczyszczacze
Wynik porównania przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Okazuje się, że wszystkie 3 sprzęty pokazują niemal identyczne odczyty. O ile można było się tego spodziewać w przypadku pomiaru temperatury, jak i wilgotności, o tyle nie spodziewałem się że również odczyty poziomu zanieczyszczeń będą identyczne.
Oczywiście były lekkie wahania, ale na tyle nieznaczne, że mogą wynikać z mniejszego lub większego powiewu powietrza w mieszkaniu lub z wysokości na jakiej mierzone jest powietrze (Purifier Pro ma czytnik umieszczony nieco wyżej).
Największe różnice były pomiędzy starszą wersją, a dwa nowymi modelami. Jest to swoją drogą logiczne, gdyż model 2s i Pro mają identyczny sposób pomiaru, udoskonalony w stosunku do Purifiera 2.

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - porównanie odczytów 2 i 2s

Można spokojnie stwierdzić, że pomiary w starej wersji były bardziej orientacyjne. Np w przypadku dobrej jakości powietrza aplikacja pokazuje z reguły wskaźnik PM 2,5 na poziomie 10 i potrafi go wskazywać bez zmian przez pół godziny. Tymczasem w nowszych modelach te wskazania będą się co chwilę wahać w przedziale 7-11.
Osiągnięcie jeszcze niższych wskazań jest oczywiście możliwe, ale zaobserwowałem je tylko w momencie, kiedy na zewnątrz było bardzo czyste powietrze. Wtedy sensor wskazał poziom 001. Niestety w Warszawie nie zdarza się to często.

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - screen z aplikacji MP 2,5 równe 001

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro niski poziom zanieczyszczeń PM 2,5
Przy próbie jakiegokolwiek wietrzenia mieszkania, wskaźnik z reguły skacze do ok. 40-50 i oczyszczacze zwiększają swoje obroty.
Według informacji producenta sprzęty te potrafią w całości oczyścić powietrze w ciągu zaledwie 10 minut. Oczywiście dużo zależy od rozmiarów pomieszczenia. Modele 2 i 2s w tym czasie oczyszczą pomieszczenie maksymalnie 37 metrowe, przy czym model Pro oczyści nam nawet 60 metrów kwadratowych. Przy większych powierzchniach oczyszczanie może już nie być tak efektywne jak byśmy chcieli. Nie mniej jednak jedno takie urządzenie spokojnie wystarczy do większości mieszkań.

3 rodzaje filtrów

Wszystkie oczyszczacze Xiaomi stosują te same rodzaje filtrów, rodzaje, bo w sprzedaży są 3 różne. Mają identyczne rozmiary i kształt, ale różnią się właściwościami. Rozróżnimy je po kolorach:
– niebieski – wersja ekonomiczna (przychodzi razem z oczyszczaczem);
– zielony – wersja ulepszona;
– fioletowy – wersja antybakteryjna.

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2 vs Xiaomi Air Purifier 2s vs Xiaomi Air Purifier Pro - wyjmowanie filtra
Wszystkie mają 3-warstwowy system filtracji składający się z: filtra wstępnego, filtra HEPA i węgla aktywnego.
Należy je wymieniać co mniej więcej 3-6 miesięcy użytkowania. Kosztują w zależności od koloru i aktualnej promocji w granicach $40-$60, czyli ok. 150-230 zł. Najtaniej kupimy je w tych samych sklepach, o których wspominałem w przypadku zakupu oczyszczaczy: na Aliexpress, na Gearbest, na Banggood. Zwróćcie tylko uwagę, że część z tych ofert dotyczy oryginalnych filtrów od Xiaomi, a część dotyczy ich nieco tańszych zamienników od innych firm.

Oczyszczacze powietrza Xiaomi – podsumowanie

Ostatecznie porównując te 3 modele muszę powiedzieć, że nie różnią się od siebie za bardzo. Niewielkie modyfikacje w nowszych modelach w gruncie rzeczy można określić jako kosmetykę. Jednocześnie działanie wszystkich 3 określam jako rewelacyjne i trudno jest mieć do czegokolwiek zastrzeżenia. Są bardzo estetyczne i spełniają swoją funkcję. W szybki sposób oczyszczają powietrze z wszelkich pyłów. Myślę, że urządzenie tego typu powinna nabyć każda osoba mieszkająca w okolicy z kiepską jakością powietrza. Który natomiast lepiej wybrać? Jeżeli macie kawalerkę lub chcecie ustawić oczyszczacz w konkretnym pokoju, np. sypialni to spokojnie wystarczy Wam Xiaomi Air Purifier 2 lub 2s, jeżeli jednak chcecie oczyścić duży salon lub inna otwarta przestrzeń – warto zainwestować w nieco droższego Xiaomi Air Purifiera Pro. Funkcjonalnie poszczególne oczyszczacze powietrza niczym się od siebie nie różnią, tak więc jedynym kryterium przy wyborze powinna być właśnie powierzchnia pomieszczenia.

Aktualizacja 30 października 2019 roku: przedstawiony artykuł ma już trochę czasu: jedno się natomiast nie zmieniło – jestem mega zadowolony z oczyszczaczy powietrza Xiaomi. Natomiast obecnie w sprzedaży jest już nowszy model – Xiaomi Air Purifier 3 – tutaj znajdziecie więcej na jego temat. Są tam też nowe kody rabatowe na oczyszczacz i filtry.

 

20 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.