Polski Amazon – będzie taniej?

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jesteśmy coraz bliżsi uruchomienia polskiej edycji Amazona. Co oznacza to dla polskiego rynku e-commerce? Czy możemy już wkrótce liczyć na tańsze zakupy? 

Amazon – potęga omijająca Polskę

Amazon w Polsce

Amazon to największy na świecie sklep internetowy, który notuje stały rozwój i ciągle rozszerza swoją ofertę o nowe produkty i nowe rynki. Wiele osób na całym świecie utożsamia zakupy w internecie z marką Amazon, tak samo jak utożsamia portal społecznościowy z Facebookiem, czy też wyszukiwarkę internetową z Google. O ile zarówno Google, jak i Facebook na stałe zakorzeniły się w Polsce, o tyle nasz kraj został kompletnie „odpuszczony” przez Amazona. Jego miejsce w dużej mierze przejął polski odpowiednik – Allegro.

Zakupy za granicą, wysyłka z Polski

Wbrew wielokrotnie pojawiającym się pogłoskom, Amazon przez wiele lat działania na licznych rynkach, nigdy nie otworzył polskiego sklepu. Otworzył natomiast ogromne centra dystrybucyjne we Wrocławiu i Poznaniu obsługujące kraje Europy Zachodniej. Nie znaczy to jednak, że Polacy nie mieli możliwości kupowania na Amazonie. Wiele osób robi to od lat na zagranicznych stronach, np. na Amazon.co.uk (brytyjskiej wersji). Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu brytyjski Amazon oferował polskim klientom bezpłatną wysyłkę zakupów o wartości min. 25 funtów. Była to świetna okazja do wygodnego zakupu między innymi gier video, które w UK były znacznie tańsze niż w Polsce. Niestety Amazon wycofał się z tej oferty, a obecnie do ceny większości produktów doliczane są spore opłaty za przesyłkę, a niektóre produkty w ogóle nie są wysyłane do Polski.

Obecnie Amazon jest dostępny dla Polaków głównie poprzez niemiecką stronę, która występuje również w polskiej wersji. Pomimo coraz lepszego tłumaczenia jest to jednak serwis stworzony na potrzeby niemieckiego rynku i większość dostępnych tam produktów wysyłanych jest do Polski za opłatą, podczas gdy Niemcy w większości przypadków mają zapewnioną bezpłatną wysyłkę. W oczywisty sposób zmniejsza to opłacalność korzystania z serwisu.

Amazon.de w polskiej wersji językowej
Amazon.de w polskiej wersji językowej

Mamy zatem obecnie kuriozalną sytuację, w której Amazon wysyła paczki z magazynów zlokalizowanych w Polsce do Niemiec bez dodatkowych opłat, a do polskich miast za opłatą. Wyjątek stanowią zakupy o wartości min. 39 Euro, które wysyłane są bez dodatkowych opłat również do Polski.

Zdaje się zatem, że wejście Amazona na polski rynek jest tylko kwestią czasu, gdyż coraz bardziej przemawiają za tym względu ekonomiczne.

Polski Amazon – czy doczekamy się rewolucji na polskim rynku?

Otwarcie polskich centr dystrybucyjnych to tylko jeden z elementów wskazujących na to, że niebawem będziemy mieli do czynienia z rewolucją polskiego e-handlu. Póki co amazon.pl przekierowuje na wcześniej wspomnianą niemiecką stronę w polskiej wersji. Okazuje się jednak, że przymiarki do polskiego rynku idą dalej: do pobrania jest już polska aplikacja na telefon (Android i iOS), a niedawno produkty z Amazona pojawiły się w polskiej porównywarce cen Ceneo.

Wszystko wskazuje zatem, że już niedługo Amazon ruszy w Polsce na dobre.

Co nowego zaoferuje Amazon polskim klientom?

Skoro już od dłuższego czasu Amazon w różnych wersjach językowych oferuje swoje produkty Polakom, a w przypadku niemieckiej wersji możemy korzystać z tłumaczenia oraz bezpłatnej wysyłki towarów o wartości 39 Euro, czyli ok. 170 zł, pozostaje zadać pytanie co szczególnego miałoby się zmienić przez powstanie polskiego Amazona?

oferta Amazon Prime na niemieckim Amazonie
oferta Amazon Prime na niemieckim Amazonie

Na początek warto wspomnieć o programie Amazon Prime, czyli usłudze abonamentowej oferującej dodatkowe przywileje klientom Amazona. Polacy mogą się jak najbardziej do niego zapisać  na każdej wersji językowej, jednak mieszkając w Polsce nie są w stanie skorzystać z większości przywilejów, a są to między innymi:

  • darmowa dostawa;
  • nieograniczony dostęp do wielu filmów i seriali (stream);
  • bezpłatny dostęp do ogromnej bazy muzyki;
  • liczne rabaty tylko dla klientów Prime;
  • szereg innych przywilejów stałych i tymczasowych zależnych od kraju.

Niestety nie z wszystkich przywilejów skorzystamy w Polsce.

W Polsce nie skorzystamy również z wszystkich funkcji popularnych urządzeń spod marki Amazon takich jak Echo, Kindle, czy też Fire.

Amazon Echo - dostępny tylko dla klientów Amazona
Amazon Echo – dostępny tylko dla klientów Amazona

To się może jednak zmienić lada dzień.

Wejście Amazona do Polski może oznaczać pojawienie się poważnego konkurenta nie tylko dla Allegro i licznych sklepów internetowych, ale i dla wielu serwisów filmowych, czy muzycznych.

Dodać też należy, że Amazon stale rozwija swoją ofertę. Ostatnio np. przymierza się (póki co w USA) do podbicia rynku spożywczego. Może zatem okazać się niedługo, że będzie to sklep, w którym zamówimy dosłownie wszystko.

Pozostaje nam zatem czekać z niecierpliwością i nadzieją, że większa konkurencja na rynku przyniesie korzyści konsumentom.

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.