Maseczki ochronne z Aliexpress i innych chińskich sklepów – dostałem pierwsze paczki!

Od pewnego czasu zakup maseczek ochronnych, zarówno takich z filtrami (np. FFP3, FFP2), czy też zwykłych chirurgicznych jest bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy. Jednym z nielicznych miejsc gdzie można kupić tego typu akcesoria jest Aliexpress, czy też pozostałe chińskie sklepy. Zamówiłem kilka paczek – sprawdźcie co z tego wyszło.

Maseczki antywirusowe z Aliexpress – dlaczego akurat tam?

Maseczki antywirusowe i środki czystości z Geekbuying - maseczka Smartmi KN95

Aliexpress jest jednym z najlepszych miejsc do robienia wyjątkowo tanich zakupów. Podobnie było z maseczkami ochronnymi, które do niedawna można było zamawiać tam za grosze. Epidemia koronawirusa sprawiła jednak, że i tam ceny wystrzeliły w kosmos, chociaż i tak można tam kupować zdecydowanie taniej niż w Polsce. Handel maseczkami w Polsce przejęli niestety w dużej mierze spekulanci, którzy za towar wart do niedawna kilka złotych potrafią żądać kilkakrotnie więcej. Między innymi dlatego zarówno na Allegro, jak i na OLX handel maseczkami został zablokowany.

Maseczki chroniące przed COVID-19 z Aliexpress – na co uważać

Zapewne większość kupujących maseczki robi to obecnie z myślą o ochronie przed koronawirusem (SARS-CoV-2) powodującym chorobę COVID-19. Sprzedawcy, również ci z Aliexpress wykorzystują to nagminnie i praktycznie wszystkie aukcje maseczek powiązane są z ochroną przed tym wirusem. Aby zamówione maseczki faktycznie chroniły nas przed chorobą, warto pamiętać o następujących kwestiach:

  • klasa ochrony

Warto jednak pamiętać, że różne rodzaje maseczek chronią nas przed zarażeniem w różnym stopniu. W internecie można znaleźć na ten temat mnóstwo artykułów bardziej szczegółowych. W dużym uproszczeniu poziom ochrony półmasek określany jest przez klasy FFP. Najwyższy poziom ochrony oferują maseczki FFP3. Te jednak są obecnie kosmicznie drogie. Większość oferowanych maseczek to natomiast FFP2 (określane też często jako N95). W sprzedaży znaleźć możemy również wiele jednorazowych maseczek chirurgicznych.

  • czas dostawy

Kolejna ważna rzecz na którą warto zwrócić uwagę to czas dostawy. Większość oferowanych produktów wysyłana jest z Chin, gdzie też produkuje się obecnie większość maseczek ochronnych. Niestety dostawa z Chin musi zająć trochę czasu, zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy zainteresowanie maseczkami jest ogromne, a możliwości transportowe ograniczone. Może się zatem okazać, że zanim dostaniemy nasze maseczki będzie już za późno. Sporo dostawców chwali się, że oferuje dostawę z europejskich magazynów, w tym również z Polski. Niestety sam się przekonałem, że w praktyce różnie z tym bywa…

Maseczki ochronne z Aliexpress i innych chińskich sklepów - dostałem pierwsze paczki! - szybka dostawa - maski przeciwwirusowe COVID-19

Zamówiłem maseczki z Aliexpress i kilku innych sklepów

Jakiś czas temu zamówiłem kilka paczek takowych maseczek z różnych źródeł. Część z nich już do mnie dotarła, na inne dalej czekam. Poniżej postaram się streścić co wyszło z tego w praktyce.

Maseczka FFP2 z Banggood

Pierwszą maseczkę zamówiłem 6 marca z Banggood.com. Niestety obecnie nie ma już tej aukcji. Można tam jednak kupić podobne maseczki np. tutaj.

Za maseczkę zapłaciłem $3,59. Dostawa miała być z Chin zwykłą pocztą, więc liczyłem się z długim czasem oczekiwania. Paczkę dostałem dzisiaj (2 kwietnia):

Maseczka antywirusowa FFP2 N95 KN95 z Banggood - paczka priorytet

Maseczka antywirusowa FFP2 N95 KN95 z Banggood - opakowanie

Maseczka antywirusowa FFP2 N95 KN95 z Banggood - opakowanie 2

Maseczka antywirusowa FFP2 N95 KN95 z Banggood - front

Maseczka antywirusowa FFP2 N95 KN95 z Banggood - tył

Maseczka wygląda bardzo dobrze, towar był ładnie i sterylnie zapakowany i wygląda na zgodny z opisem. Na minus niestety czas oczekiwania.

Maseczki FFP2 z LightintheBox

Dużo szybciej dotarły do mnie bardzo podobne maseczki FFP2 z LightintheBox.com. Zamówiłem ich 10 sztuk z tej aukcji. Kiedy zamawiałem były nieco tańsze ($26.24), ale zapłaciłem też  $14.66 za ekspresową wysyłką. Teraz ich cena podskoczyła, ale expresowa wysyłka jest w cenie. Wychodzi nawet nieco taniej teraz. Zamówione 17 marca, 23 marca były już u mnie (dostawa DHL).

Maseczka antywirusowa FFP2 N95 KN95 z Lightinthebox - paczka z etykietą

Maseczka antywirusowa FFP2 N95 KN95 z Lightinthebox - maseczki

Nie były już tak elegancko zapakowane, ale wyglądają dobrze i zgodnie z opisem. Na plus zdecydowanie czas dostawy.

Maseczka antywirusowa FFP2 N95 KN95 z Lightinthebox - front

Maseczka antywirusowa FFP2 N95 KN95 z Lightinthebox - tył

 

Maseczki chirurgiczne z DealExtreme

Zamówiłem również dwie paczki maseczek chirurgicznych. Jedna z nich z tej oferty na DealExtreme. Zamówione 8 marca z Chin zwykłą wysyłką. Zapłaciłem $27.99 za 50 sztuk maseczek. Dotarły do mnie dzisiaj (2 kwietnia) i wyglądały w ten sposób:

Maseczka chirurgiczna anty Covid-19 z Aliexpress - paczka z DealExtreme

Ciekawe, że sprzedawca oryginalne pudełko po maseczkach złożył i dołożył do paczki luzem razem z maseczkami.

Pudełko po złożeniu prezentuje się tak:

Maseczka chirurgiczna anty Covid-19 z Aliexpress - paczka z DealExtreme - pudełko

Maseczki wyglądają dobrze:

Maseczka chirurgiczna anty Covid-19 z Aliexpress - paczka z DealExtreme - front maski

Maseczka chirurgiczna anty Covid-19 z Aliexpress - paczka z DealExtreme - tył maski

Tak więc i tym razem dostarczony towar wygląda na zgodny z zamówieniem.

Maseczki chirurgiczne z Aliexpress

Drugą paczkę maseczek chirurgicznych zamówiłem natomiast z tej oferty na Aliexpress z dostawą z polskiego magazynu. Zamówienie złożyłem 12 marca. Zapłaciłem dużo, bo aż 41,35 zł za 10 sztuk. Liczyłem jednak, że paczkę dostanę szybciutko (w końcu dostawa z Polski).

Tymczasem paczki do tej pory nie dostałem, a numer śledzenia jaki dostałem od sprzedawcy wskazuje, że maseczki zostały wysłane z Chin i jeszcze są w drodze.

Maseczki ochronne z Aliexpress - śledzenie zamówienia

Tym samym zdecydowanie nie polecam tego sprzedawcy. Niezależnie od tego, czy maseczki dotrą do mnie czy nie, będę zgłaszał reklamację bo jego oferta wprowadza w błąd. Żeby było ciekawiej to jeszcze podniósł cenę maseczek.

Powyższy przykład ewidentnie pokazuje, że wśród sprzedawców maseczek różnie bywa z uczciwością. Szczególnie trzeba uważać na nowo otwarte sklepy na Aliexpress. Jest ich bardzo dużo wśród handlujących maseczkami co jest ewidentnie podyktowane koniunkturą.

W ostatnim czasie zamówiłem jeszcze maseczki z kilku innych źródeł. Kupiłem np. te maseczki z Gearbest z dostawą z Niemiec. Zamówione w poniedziałek. Dzisiaj ponoć są już na sortowni w Warszawie, więc jutro powinna być dostawa.

Aktualizacja: maseczki z powyższego linka dotarły w 4 dni, wyglądają bardzo dobrze, zatem była to najszybsza, bezpłatna dostawa.

Maseczki ochronne KN95 z Gearbest - zapakowane

Zamówiłem też kilka innych z Aliexpress, również takich wielorazowych z wymiennymi filtrami. Jest jednak jeszcze za wcześnie aby powiedzieć o tych ofertach coś więcej. Będę jednak aktualizować ten artykuł.

Wnioski z moich zakupów maseczek ochronnych

Na chwilę obecną mam trzy wnioski ze swoich dotychczasowych zakupów maseczek antywirusowych:

  1. towar trzeba zamawiać z dużym wyprzedzeniem, bo nawet jak sprzedawcy obiecują szybką dostawę to bywa z tym różnie;
  2. towar mimo wszystko dochodzi i jest zgodny z zamówieniem (miałem pewne obawy już nie tylko o sprzedawców, ale i o to czy deficytowy towar tego typu nie zostanie na którymś etapie „skonfiskowany” w legalny lub mniej legalny sposób);
  3. oferty znikają bardzo szybko, a ceny cały czas rosną i obawiam się że sytuacja się nie poprawi prędko.

Ostatnio w polskich sklepach zaczyna brakować również rękawiczek jednorazowych i termometrów. Tego typu oferty również znajdziecie na Aliexpress, niestety i tutaj ceny idą szybko w górę 🙁

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.