Jak latać po królewsku? Tani sposób na saloniki lotniskowe

Media regularnie informują nas o horrendalnych cenach usług gastronomicznych na polskich lotniskach. Problem ten nie dotyczy jednak klientów latających w klasie business i first, którzy nie dość że i tak są zamożni, to jeszcze mają możliwość bezpłatnego korzystania z luksusowych saloników lotniskowych. Jest jednak sposób na cieszenie się z tych samych przywilejów latając nawet tanimi liniami!

Coraz większa liczba Polaków chętnie korzysta z dynamicznie rozwijającej się w naszym kraju siatki połączeń lotniczych. Zachęcają nas do tego spadające ceny lotów jak i oszczędność czasu w stosunku do wyboru innych środków transportu. W świadomości większości osób latanie samolotem ma jednak swoje wady do których należy zaliczyć między innymi wysoki koszt jedzenia na lotnisku. Nawet mała butelka wody potrafi za kontrolą bezpieczeństwa kosztować już 10 zł, a jak wiadomo do strefy odlotów już od wielu lat nie możemy zabierać własnych napojów. W sytuacji w której zdarza się, że w strefie odlotów musimy spędzić wiele godzin (np. ze względu na opóźniony lot/przesiadkę itp.) często jesteśmy wręcz zmuszeni do skorzystania z usług drogich sklepów i restauracji na terenie hali odlotów.   Dochodzi do tego jeszcze konieczność oczekiwania na lot w często nie do końca wygodnych warunkach. Lotniska bywają wyjątkowo głośne i zatłoczone. Zdarza się więc, że zanim jeszcze wsiądziemy na pokład samolotu jesteśmy już głodni i zmęczeni podróżą.

Menu na pokładzie WizzAir
Menu na pokładzie WizzAir

 Bogaci nie płacą

Czy tak musi być? Otóż nie i wiedzą o tym bardzo dobrze ludzie podróżujący w wyższych klasach (business i first) oraz posiadacze wysokich statusów w programach lojalnościowych linii lotniczych, którzy czas oczekiwania na lotnisku spędzają w wygodnych salonikach lotniskowych (tzw „business lounge’s” z angielskiego). Co znajduje się w takich salonikach? Bywa z tym różnie, ale z reguły można tam zjeść, wypić i zrelaksować się w ciszy i w wygodnym fotelu. Oferta jest bardzo różna bo różne są standardy tych saloników (na niektórych lotniskach są saloniki oferujące fryzjera, masażystę, usługi Spa itp.).

Wspaniale, ale czyż nie dotyczy to ludzi, którzy wykupują niezwykle drogie bilety i można powiedzieć że mają to wliczone w cenę biletu? Otóż okazuje się, że nie jest  to do końca prawda! Oczywiście dostęp do tych miejsc mają ludzie którzy wydają dużo pieniędzy na bilety, ale okazuje się że jest też sposób, aby z tych wygód skorzystać nie dysponując wielkim budżetem i latając na najtańszych biletach nawet tanimi liniami!

.Salonik Preludium - Lotnisko Chopina w Warszawie
Salonik Preludium – Lotnisko Chopina w Warszawie

Tanimi liniami tak jak w business class

Do wielu saloników lotniskowych można wejść wykupując jednorazowy bilet wstępu uprawniający nas do wejścia niezależnie od linii lotniczej jaką lecimy. Z reguły nie jest to tania opcja (z moich doświadczeń wynika że taki bilet wstępu kosztuje od 69 zł – np. na lotnisku w Modlinie do ok. 150 zł na większych lotniskach). Tak więc mimo wszystko jest to droga opcja, chociaż jak spojrzymy na ceny w barach lotniskowych i uznamy że chcemy skorzystać z oferty gastronomicznej w nieco większym wymiarze niż wypicie kawy i zjedzenie batonika) to i tak może nam się to opłacać. Za drinka w barze lotniskowym zapłacimy min. 30 zł, a w saloniku takich drinków możemy wypić do woli 😉 (przynajmniej na większości lotnisk).

Tak więc jeżeli samolotem latamy sporadycznie np. tylko na wakacje to polecam małe szaleństwo i wykupienie takiego biletu wstępu – można się napić, najeść i wprowadzić w dobry nastrój już na starcie. Regularne kupowanie takich biletów, aby poczuć się jak VIP to jednak słaba oszczędność.

Lunch w saloniku na lotnisku Katowice Pyrzowice
Lunch w saloniku na lotnisku Katowice Pyrzowice

Często latasz = płacisz mniej!

Co natomiast w sytuacji, w której decydujemy się na częstsze latanie samolotem? W takiej sytuacji mam dla Was świetną wiadomość. Korzystanie z lotniskowych saloników może Was kosztować dosłownie grosze i możecie swoje uciążliwe podróże zamienić w czystą przyjemność!

Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi nam karta o nazwie Priority Pass, która uprawnia do wejścia do ponad 950 saloników lotniskowych na całym świecie, w tym do większości saloników na polskich lotniskach. Wstęp do saloniku z tą kartą jest możliwy niezależnie od klasy w jakiej podróżujemy, czy też linii lotniczej jaką lecimy!

Karta sama w sobie nie jest tania – w zależności od wariantu jaki wybierzemy, a do wyboru mamy 3:

  • najtańsza wersja kosztuje 99 Euro i uprawnia nas do wstępu do każdego z saloników objętych programem za 24 Euro
  • nieco droższa kosztuje 249 Euro i w odróżnieniu do najtańszej uprawnia do 10 bezpłatnych wejść do saloniku
  • natomiast najdroższa kosztuje aż 399 Euro ale uprawnia nas do nieograniczonej liczby bezpłatnych wizyt we wszystkich salonikach objętych programem!

Tak więc opłacalność zakupu tej karty zależy w dużej mierze od częstotliwości z jaką będziemy latać i korzystać z przywilejów jakie daje karta. Latając przynajmniej 2 razy w miesiącu posiadając najdroższą kartę możemy podróżować w luksusowych warunkach juz za ok. 16 Euro! Jeżeli natomiast 2 razy w miesiącu polecimy w obie strony zapłacimy jedynie 8 Euro za wizytę w saloniku! Co więcej, od czasu do czasu Priority Pass oferuje swoje karty w cenie niższej od standardowej, co pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej. Rejestrując się TUTAJ i podając przy rejestracji numer polecającego: 1427179882  dostajecie 10% zniżki ( ja za to dostanę gratisowy wstęp dla osoby towarzyszącej za co z góry dziękuję 😉 )

Przekąski w saloniku SkyLounge na lotnisku Warszawa - Modlin
Przekąski w saloniku SkyLounge na lotnisku Warszawa – Modlin

Podróże na wyższym poziomie

Osobiście, jako osoba podróżująca samolotami regularnie, zdecydowałem się bez wahania na zakup karty „unlimited”, która zwróciła mi się już po paru miesiącach. Muszę też powiedzieć, że od momentu zakupu tej karty moje podróże zmieniły swoje znaczenie. Zupełnie inaczej myśli się o locie kiedy wiesz, że na lotnisku czeka na ciebie pyszny posiłek, który popijesz lampką dobrego wina, a następnie zrelaksujesz się w wygodnym fotelu przy kieliszku najlepszego koniaku korzystając jednocześnie z salonikowego iPada , a inaczej kiedy przed lotem pakujesz do torby kanapki na drogę, wciskasz w siebie litr płynów przed kontrolą bezpieczeństwa, bo wiesz że po drugiej stronie stać Cię co najwyżej na buteleczkę wody za którą zapłacisz więcej niż za dobre piwo w drogiej knajpie, a na sam koniec szukasz jakiegokolwiek miejsca do siedzenia po całym zatłoczonym lotnisku.

Nie mówię już o udogodnieniach dla ludzi ceniących sobie czas, czy też potrzebujących pracować na komputerze w czasie podróży. W przypadku tych osób, możliwość wizyt w salonikach to przede wszystkim możliwość pracy w wygodnych warunkach niemal do samego wejścia na pokład samolotu.

Dodać w tym miejscu należy że saloniki lotniskowe zawsze oferują bezpłatny dostęp do internetu, a w większości przypadków również stanowiska komputerowe oraz możliwość skanowania i drukowania.

Po kilku miesiącach korzystania z lotniskowych saloników stwierdzam, że zakup tej karty to jedna z lepszych decyzji zakupowych jakie podjąłem i nie wyobrażam sobie w przyszłości podróżowania bez mojego Priority Pass. Jeżeli zatem chcecie zacząć latać jak business klasa nie wydając jednocześnie fortuny na bilety – zdecydowanie polecam Wam tę kartę.

Wybór alkoholi w saloniku SkyLounge na lotnisku Warszawa - Modlin
Wybór alkoholi w saloniku SkyLounge na lotnisku Warszawa – Modlin
Leżanki w saloniku Preludium na lotnisku Chopina w Warszawie
Leżanki w saloniku Preludium na lotnisku Chopina w Warszawie
Salonik SkyLounge na lotnisku Warszawa - Modlin
Salonik SkyLounge na lotnisku Warszawa – Modlin
Salonik na lotnisku Katowice Pyrzowice
Salonik na lotnisku Katowice Pyrzowice
3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.