Kieszonkowy dron z Chin – recenzja Pocket Drone 124 Quadcopter

Dron będący do niedawna bardzo drogim urządzeniem dla pasjonatów bądź też profesjonalnych filmowców, stał się w ostatnim czasie jedną z najpopularniejszych zabawek kupowanych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Najtańsze drony można dzisiaj kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Postanowiłem przyjrzeć się jednej z takich zabawek z bliska i nabyłem jeden z najpopularniejszych obecnie modeli – Pocket Drone 124 Quadcopter firmy SBEGO. Zakupu dokonałem za pomocą coraz bardziej popularnego w Polsce Aliexpress.com.

Pocket Drone 124 Quadcopter

Dron kieszonkowy

W przypadku Pocket Drone 124 powinniśmy raczej określić go mianem drona kieszonkowego, gdyż swoimi rozmiarami w żaden sposób nie przypomina tego, o czym większość z nas myśli mówiąc „dron”. Mój zakup jest, bowiem bardzo malutki, niewiele większy od pudełka po zapałkach.

Czy zatem coś tak małego zasługuje na miano drona? Jak najbardziej, gdyż poza mikroskopijnym rozmiarem zachowuje większość funkcji swoich dużo większych konkurentów. Różnica to przede wszystkim potencjalne osiągi wynikające w oczywisty sposób z możliwości tak małego sprzętu, który docelowo służy lataniu po zamkniętym pomieszczeniu, ewentualnie po ogrodzie, a nie lataniu na odległość kilometra i wysokość 100 metrów.

Poza tym zasady funkcjonowania drona są identyczne jak w przypadku tradycyjnych sprzętów.

Biorąc pod uwagę koszt i potencjalne straty, jakie może spowodować taki kieszonkowy dron, uznałem że jest to świetny sposób, aby nauczyć się nie tak prostej sztuki sterowania dronem.

 

Unboxing – czyli co dostajemy w paczce?

Swojego drona kupiłem za 12 dolarów w trakcie wyprzedaży na Aliexpress.com. Przyszedł do mnie mniej więcej po 2 tygodniach od zamówienia i pomimo świadomości, że będzie to dron kieszonkowy, rozmiar paczki, a właściwie paczuszki, zaskoczył mnie:

Pudełko Pocket Drone 124

 

Paczka była bardzo mała, gdyż dron jest bardzo sprytnie zapakowany. Na paczkę składa się praktycznie sam kontroler, w którym sprytnie schowany jest dron oraz akcesoria do niego:

Zawartość pudełka z dronem
Zawartość pudełka z dronem

W sumie w paczce otrzymujemy:

  • Kontroler
  • Dron
  • Kabel USB
  • Osłonkę śmigieł
  • 8 zapasowych śmigieł
  • 3 płozy do drona
  • 2 nóżki do kontrolera
  • Pasek do kontrolera
  • Instrukcję obsługi

Ponadto kontroler ma zamontowany pod spodem kabelek, którym można ładować drona.

Uruchomienie drona

Aby rozpocząć przygodę z lataniem, musimy włożyć do kontrolera aż 4 baterie AA (nie ma ich w zestawie). Jest to tak naprawdę jedyne źródło zasilania, jakiego potrzebujemy.

Sam dron napędzany jest wmontowanym akumulatorkiem, który możemy ładować bezpośrednio kabelkiem z kontrolera, czyli z tych samych 4 baterii AA.

Jeżeli nie chcemy zużywać baterii w kontrolerze – możemy naładować drona również za pomocą kabelka USB.

Po włożeniu baterii do kontrolera w zasadzie możemy już latać. Dron jest do tego gotowy. Wystarczy go włączyć, następnie włączyć kontroler i za pomocą prawego joysticka (przesuwając go w dół i górę) nawiązać łączność.

Dla pełnego bezpieczeństwa lotu powinniśmy jednak najpierw zamontować na dronie osłonki śmigieł oraz płozy.

Doświadczenia z latania

Uruchomienie drona jest proste, ale zdecydowanie nie jest proste sterowanie nim, zwłaszcza dla osób, które nie miały doświadczenia w lataniu dronem.

Sterowanie jest proste w teorii, jednym drążkiem sterujemy mocą śmigieł, drugim drążkiem wyznaczamy kierunek lotu. Niestety nasz dron jest bardzo mało stabilny i aby utrzymać go w jednym miejscu musimy się naprawdę postarać.

Na początku niewątpliwie nie unikniemy kolizji, dlatego ważne jest abyśmy pierwsze próby wykonali w pomieszczeniu odpowiednio do tego przystosowanym, najlepiej na dywanie, na którym nie ma wielu przeszkód, o które nasz dron mógłby się rozbić.

Przede wszystkim ważne, aby w pobliżu nie było żadnych płynów, w których dron mógłby się utopić. O ile sprzęt ten jest w stanie przetrwać sporo uderzeń i upadków, to może sobie nie poradzić z pierwszym zamoczeniem go.

Oświetlenie Drona
Oświetlenie Drona

 

Samo latanie daje nam niesamowicie dużo frajdy. Zabawa niestety nie trwa zbyt długo bo bateria starcza na max. 4 minuty lotu. Na szczęście drona możemy bardzo łatwo naładować z kontrolera i po paru minutach kontynuować zabawę. Kolejny minus to brak niektórych funkcji, które ponoć dron posiada (Headless Mode, One-Key return itp.). Niestety w moim egzemplarzu przyciski te nie działają. Biorąc jednak pod uwagę cenę – trudno mówić o rozczarowaniu.

Podsumowanie

Pocket Drone 124 Quadcopter to raczej zabawka niż dron. Jest to jednak świetny wstęp do świata dronów dla każdego, kto chciał się nauczyć sterowania tego typu urządzeniem. Biorąc pod uwagę cenę rzędu kilkudziesięciu złotych należy też stwierdzić, że jest to niesamowicie tania zabawka, która da nam dużo radości. Warto też dodać, że rozmiary Pocket Drone’a sprawiają, że jest dużo bezpieczniejszy dla początkujących „pilotów” od tradycyjnych modeli. Możemy też latać nim w pomieszczeniu, co jest raczej wykluczone w przypadku większych dronów. Testowany przeze mnie model dzielnie lata już kilka dni i pomimo wielu słabszych i mocniejszych uderzeń, dalej działa bez zarzutu. Obawiałem się głównie tego, że produkt w takiej cenie będzie bardzo delikatny, albo popsuje się przy drugim locie. Nic z tych rzeczy. Chińczycy zdali egzamin.

Gdzie kupić?

Swojego Pocket Drona kupiłem na Aliexpress pod tym linkiem i mogę polecić Wam tego sprzedawcę. Paczka przyszła całkiem szybko i w dobrym stanie. Identyczne modele są jednak dostępne na wielu innych stronach z produktami prosto z Chin. Ich pełną listę znajdziecie tutaj. Poza Aliexpress, w danej chwili dobre ceny znajdziecie na Banggoodzie (ok. $13 / 50 zł). Drony dostępne są w różnych kolorach. Jako ciekawostkę dodam, że Pocket Drone dostępny jest również w wersji z kamerą (Pocket Drone 124C) oraz z kamerą i łącznością wifi (Pocket Drone 124W)! Wersje te są oczywiście sporo droższe i niestety trudno dostępne.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.