JIMMY AF3 – wielofunkcyjny air fryer ze szklaną misą
Air fryer, czyli frytkownica beztłuszczowa, zyskuje na popularności w nowoczesnych kuchniach, a oferta modeli rośnie. W tym gronie wyróżnia się urządzenie 2w1 Jimmy AF3 – air fryer ze szklaną misą oraz patelnią do smażenia i grillowania. Dzięki niemu przygotujesz chrupiące potrawy z użyciem lub bez tłuszczu. Model ma innowacyjną obrotową konstrukcję i transparentną misę, która ułatwia kontrolowanie procesu gotowania. Zapraszam do sprawdzenia mojej recenzji.
Jimmy AF3: frytkownica beztłuszczowa 2w1
Air fryer dzięki technologii szybkiego obiegu gorącego powietrza, umożliwia przygotowywanie potraw o chrupiącej skórce, przy znacznie mniejszej ilości tłuszczu niż tradycyjne metody smażenia. Na rynku znajdziemy szeroki wybór air fryerów, jednak najczęściej spotkamy takie z metalową szufladą do pieczenia. Poniżej zapraszam do zapoznania się z testem nietypowego modelu 2w1. Jimmy AF3 łączy bowiem zalety smażenia powietrzem oraz metody tradycyjnej. Dzięki nietypowej konstrukcji jest urządzeniem wielofunkcyjnym, a szklana misa pozwala na bieżące śledzenie procesu. Sprawdźmy jak to urządzenie sprawdza się w kuchni.
Model Jimmy AF3 do testów udostępnił sklep Zigbuy.pl. Jednak dystrybutor ani producent nie mają wpływu na treść mojej recenzji. Jeśli jesteście zainteresowani ceną produktu, pod tym linkiem znajdziecie aktualną, bardzo dobrą ofertę na ten model.
UWAGA! Kod rabatowy: BEZPRZEPLACANIA5 dodatkowo obniża cenę (łączy się z obecną promocją!)
Zapraszam również do sprawdzenia mojej recenzji filmowej:
Air fryer Jimmy AF3 – unboxing
Standardowo test zaczniemy od sprawdzenia co znajduje się w zestawie. W pudełku znajdziemy:
- główne urządzenie – frytkownicę, z przewodem zasilającym (i europejską wtyczką);
- szklaną misę do smażenia;
- głęboką patelnię grillową ze szklaną pokrywką;
- Instrukcję w kilku językach, w tym po polsku.
Tak prezentuje się cały zestaw.
Budowa air fryera Jimmy AF3
Jimmy AF3 jest średniej wielkości urządzeniem (o wymiarach 313 x 278 x 296 mm). Już na pierwszy rzut oka bardzo dobrze się prezentuje, jest estetyczne i dobrze wykonane. Jednostka główna, w kremowo-beżowym kolorze składa się ze stabilnej podstawy z dedykowanym miejscem na misę air fryera oraz wyposażonej w panel dotykowy.
Znajdziemy tutaj przydatny wyświetlacz wskazujący czas i zadaną temperaturę smażenia, oraz 8 przycisków którymi szybko uruchomimy dedykowane tryby pracy urządzenia. Do wyboru mamy tryby: Frytki, Pieczenie, Skrzydełka, Odparowanie, Ryba, Krewetki, Mięso, DIY. Kolejny, największy przycisk Start służy do uruchomienia urządzenia.
Dodajmy na tym etapie, że urządzenie stabilnie stoi na blacie, jest wyposażone w silikonowe nóżki, dzięki którym nie przesuwa się na przykład gdy wsuwamy do środka misę air fryera. W miejscu, gdzie wsuwamy misę, znajduje się specjalna kulka. Jest ona dodatkowym zabezpieczeniem, gdy jest wciśnięta ciężarem misy, air fryer może kontynuować pracę.
W górną część urządzenia stanowi obrotowy korpus, który kryje źródło ciepła – grzałkę. To co niewątpliwie wyróżnia ten model na rynku, to fakt, że korpus obraca się o 180 stopni, co umożliwia korzystanie z urządzenia na dwa sposoby. Chcąc skorzystać z funkcji smażenia na patelni wystarczy wyjąć misę air fryera i odwrócić korpus z grzałką. Na grzałce umieszczamy patelnię i sprzęt jest gotowy do smażenia.
Sama zmiana konfiguracji jest bardzo prosta, zwalniamy blokadę wciskając przycisk Flip button z prawej strony obudowy. Drugą ręką łapiemy za uchwyt obrotowy z tyłu urządzenia (oznaczony Flip Grip). W razie potrzeby intuicyjną instrukcję znajdziemy też na naklejce z prawej strony obudowy.
Aby przywrócić konfigurację air fryera powtarzamy czynności: wciskamy przycisk i odwracamy górną obudowę.
Główna misa do smażenia ma pojemność 4 litrów i jest wykonana z grubego szkła borokrzemowego. Jest przejrzysta i wyposażona w wygodny do trzymania uchwyt, który nie nagrzewa się w trakcie pracy urządzenia. W środku jest charakterystyczna dla air fryerów ażurowa podstawka, czyli ruszt, na której umieszczamy produkty do smażenia czy pieczenia.
Do zestawu jest dołączona również metalowa patelnia do smażenia i grillowania o pojemności 1 litra, wyposażone w szklaną pokrywę.
Jimmy AF3 w praktyce – pieczenie i smażenie w air fryerze
Zacznijmy od tego, że korzystanie z air fryera Jimmy AF3 jest bardzo intuicyjne. Przed pierwszym użyciem potrzebujemy włączyć urządzenie „na pusto”, pozbędziemy się tym samym nieprzyjemnego fabrycznego zapachu. Następnie oczywiście myjemy naczynia, pokrywkę i podstawkę, które będą miały kontakt z żywnością. Testy rozpoczęliśmy od przygotowania frytek, które wsypujemy do misy. Naczynie wsuwamy w dedykowaną przestrzeń na podstawce. Po prawidłowym wsunięciu misy, na panelu sterowania uaktywnią się tryby pracy, z których możemy skorzystać. Wybieramy dedykowany program do frytek. Możemy też samodzielnie wybrać czas i temperaturę smażenia, w zakresie od 50℃ do 200℃. Po wciśnięciu przycisku Start, urządzenie zaczyna smażenie.
W czasie działania dzięki transparentnym ściankom naczynia możemy cały czas kontrolować proces. Dodajmy, że program ‘frytki’ ma dodatkowo zaprogramowaną funkcję przypomnienia o odwróceniu, oznaczoną „flip”. Polega na tym, że Jimmy poinformuje nas sygnałem dźwiękowym o połowie czasu pieczenia. Wówczas warto wyjąć misę i przewrócić jedzenie, aby równomiernie się upiekło. W przypadku frytek wystarczy potrząsnąć naczyniem, aby wymieszać zawartość.
Dodajmy, że aby przerwać proces po prostu wyciągamy szklaną szufladę, w tym momencie urządzenie wstrzymuje pracę, a gdy wsuniemy je z powrotem, Jimmy wznowi pieczenie.
O zakończeniu procesu smażenia urządzenie powiadomi nas sygnałem dźwiękowym. Efekt oceniamy bardzo dobrze, frytki były chrupiące, równomiernie upieczone. Jednak przygotowanie mrożonych frytek to dopiero początek tego co potrafi ten model. Sprawdźmy jak działa patelnia do smażenia i grilowania.
Funkcja tradycyjnego smażenia
Skorzystanie z funkcji smażenia na patelni będzie możliwe po odwróceniu korpusu z grzałką. Następnie na górze umieszczamy dedykowaną patelnię i wybieramy program na panelu sterowania lub samodzielnie ustawiamy temperaturę (w zakresie 150-220℃) i czas. Dodajmy, że o ile w trybie air fryera dostępne są wszystkie tryby pracy, to w tej konfiguracji domyślnie możemy skorzystać z 4 programów na dole listy (Ryba, Krewetki, Mięso oraz DIY). Aktywne programy są podświetlone na panelu.
Ta głęboka patelnia dobrze sprawdzi się nie tylko do smażenia w tradycyjnym stylu z dodatkiem oleju. My postawiliśmy na grillowanie halloumi na suchej patelni. Trzeba wspomnieć, że patelnia potrzebuje chwili aby się rozgrzać. Za każdym razem, gdy korzystaliśmy z patelni zajmowało to około minuty.
Jednak w czasie smażenia patelnia równomiernie się rozgrzewa, na całej jej powierzchni. Za każdym razem uzyskaliśmy bardzo dobry efekt, równomiernie podsmażonych produktów. Dodajmy, że to naczynie świetnie sprawdzi się też gdy chcemy coś podgrzać czy na przykład krótko poddusić curry, albo przykładowo sosy do makaronu.
Dlaczego warto wybrać ten air fryer?
Niewątpliwą zaletą air fryera jest przygotowywanie posiłków z minimalną ilością tłuszczu, co docenią osoby dbające o zdrowie oraz kontrolujące spożycie kalorii.
To szczególnie widać, gdy usmażyliśmy kiełbaski w air fryerze, a następnie dla porównania przygotowaliśmy takie same na patelni grillowej.
Przy smażeniu gorącym powietrzem z kiełbasek wytopiło się naprawdę sporo tłuszczu. Ten nadmiarowy tłuszcz zbiera się na dole misy i możemy do później łatwo usunąć.
Model AF3 jest łatwy do czyszczenia, mimo że szklana misa nie nadaje się do mycia w zmywarce. Po ostygnięciu wystarczy umyć naczynia ją ciepłą wodą z detergentem. Pamiętajmy, aby unikać ostrych narzędzi i szorstkich skrobaków podczas czyszczenia rusztu i patelni grillowej, aby nie uszkodzić powłoki nieprzywierającej.
Air fryer jest urządzeniem o stosunkowo uniwersalnym zastosowaniu w kuchni. Z jego pomocą możemy smażyć z minimalną ilością tłuszczu, ale również piec, suszyć owoce czy przygotować dania jednogarnkowe, jak makaron jednogarnkowy (sprawdźcie koniecznie recenzję filmową na kanale You Tube).
Jeśli zależy nam na czasie, możemy też przyspieszyć proces rozmrażania. Wystarczy, że mrożony produkt wrzucimy do misy air fryera i ustawiamy niską temperaturę. Po chwili mamy produkt gotowy do dalszej obróbki. Dzięki patelni grillowej Jimmy AF3 staje się jeszcze bardziej wszechstronny.
Model Jimmy AF3 jest stosunkowo cichy w porównaniu do innego air fryera, którego używamy od 3 lat. Ma on niedużą moc, 1100 W, co wpływa na niski poziom hałasu.
W trakcie grillowania jest prawie niesłyszalny, a w trybie air fryera osiąga hałas na poziomie 50 kilku dB, co czyni go zaskakująco cichym w porównaniu do naszego starszego modelu.
Wady frytkownicy beztłuszczowej
Jednym z ograniczeń air fryera Jimmy AF3 jest niewielka pojemność. Umożliwia on przygotowanie posiłku dla 1-2 osób, efektywnie piekąc do 300 g frytek lub 200 g krewetek. Przeładowanie misy wydłuża czas smażenia, ponieważ jedzenie musi mieć kontakt z gorącym powietrzem. Dla większych porcji warto smażyć w mniejszych ilościach lub rozważyć inny, bardziej pojemny model.
Dodatkowo w przypadku pieczenia, ograniczeniem każdego air fryera w porównaniu do piekarnika, są wymiary misy. W Jimmy AF3 nie zmieścimy większej blaszki do ciasta, przydadzą się tu mniejsze naczynia do zapiekania.
W trakcie testów piekliśmy w air fryerze babeczki w foremkach silikonowych, które już mieliśmy w domu. Babeczki upiekły się równomiernie, świetnie wyrosły, korzystaliśmy przy tym z dedykowanego trybu do pieczenia. Sprawdzaliśmy też pieczenie w niewielkich ceramicznych kokilkach wyłożonych papierem, efekty były równie dobre.
Warto też dodać, że konsystencja niektórych dań z air fryera może się różnić od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. O ile frytki smażone w air fryerze są naszym zdaniem świetne (pamiętajmy tylko o nie przeładowaniu misy), to warto pamiętać, nie wszystkie dania smażone gorącym powietrzem będą smakowały identycznie jak te przygotowane w głębokim oleju. Miłośnicy smażenia w tłuszczu docenią wtedy dołączoną w modelu AF3 patelnię.
Dodatkowo wybierając air fryer warto zwrócić uwagę czy dany model nie wymaga wcześniejszego nagrzewania. W Jimmy AF3 nie ma dodatkowego programu do rozgrzania air fryera, sprzęt jest od razu gotowy do użycia. Natomiast przypominamy, że dodatkowego czasu na rozgrzanie wymagała natomiast patelnia grillowa.
Podsumowanie recenzji Jimmy AF3
Podsumowując, Jimmy AF3 to uniwersalne urządzenie, które nie tylko bardzo dobrze wygląda w kuchni. Jest przy tym niezwykle wszechstronnym modelem, które może znacząco ułatwić przygotowywanie zdrowych i smacznych potraw. Jimmy z pewnością sprawdzi się w niewielkich kuchniach. Jeśli macie ograniczone miejsce na blacie roboczym, albo akurat gotujecie w domku letniskowym. Jimmy zastąpi Wam piekarnik, kuchenkę gazową i grill. Możecie z niego skorzystać nawet na stole, wystarczy dostęp do gniazdka zasilania.
Misa ma wprawdzie pojemność 4 l, ale z naszego doświadczenia wynika, że przy tej objętości efektywnie przygotujecie potrawy dla 1-2 osób. Wybierając odpowiedni model, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami oraz oczekiwaniami – dzięki temu zakup będzie trafiony, a codzienne gotowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Naszym zdaniem Jimmy AF3 to model, na który warto zwrócić uwagę, szczególnie w relacji oferowanych funkcji do bardzo atrakcyjnej ceny. Jeszcze raz zachęcamy do sprawdzenia aktualnej oferty ZigBuy.pl pod linkiem. Pamiętajcie też o kodzie rabatowym: BEZPRZEPLACANIA5
Koniecznie zajrzyjcie też do stale aktualizowanego rankingu frytkownic beztłuszczowych TOP 10.
Dziękujemy za zapoznanie się z recenzją Jimmy AF3. Korzystając z okazji zapraszamy do sprawdzenia pozostałych recenzji na blogu Bezprzepłacania.pl. Polecamy śledzenie mediów społecznościowych, w tym fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco z okazjami i nie przegapić kolejnych publikacji.
1 comment